Z. M, den Koning op het hem aangeboden adres van antwoord op de Troonreden. Z. M. verklaart daarin zeer gevoelig te zijn voor de betuiging van innige gehechtheid aan Hem en Zijn Huis. Ingekomen een wetsontwerp tot verlenging van den termijn der Militaire Academie. Over de geloofsbrieven van de leden Viruly, de Geer, v. Kerkwijk en Pallandt is rapport uitgebracht en tot hunne toelating besloten. De Regeering wil de volgende nieuwe hoog leeraren benoemen te Leiden een negenden in de geneeskunde en een derden in de klassieke letteren (onde geschiedenis); te Utrecht een tweeden voor de vaderlandsche geschiedenis en te Groningen een in de oogheelkunde. Voorts te Utrecht adBistenten voor tand- en oogheelkunde. Aan de Polyt. school te Delft moeten een hoogleeraar in scheepsbouw eu een koraar voor den ijk woiden benoemd. De electro- tecbniek wordt deer leeivak. Ten einde, overeenkomstig het advies en in overleg met de Landbonw-commissie, sub sidie te kunnen verleenen aan hetlandbouw- vakonderwijs vraagt de Regeering f 20.000 aan. De Regeering is voornemens, te Pretoria fan bezoldigd consul-generaal te benoemen voor de Transvaal, en daarentegen het consu laat-generaal te Constantinopel op te heffen, te Antwerpen een anderen consul-generaal te benoemen, die onbezoldigd zal zijn, maar wordt geadsisteerd door een bezoldigden vice-consul, en te Bangkok (Siam) voortaan slechts een (bezoldigden) conBul te plaatsen. De Oorlogsbegrooting is f117,148 lager dan voor 1887. Voor de vestingen ie !/3 mil- lioen minder aangevraagd, Er zal een majoor-intendant meer worden benoemd en 10 kapiteins sangeBteld tot bataljons-adjudant. Het getal conducteurs der artillerie wordt met 12 vermeerderd. Het korps genietroepen wordt uitgebreid met een vesting- kompagnie voor de stelling Amsterdam. Gedurende den winter zullen 75 miliciens der kavalerie meer onder de wapenen worden gehouden. Het ration der paarden van de veldescadrons eischt vergrooting, ad f 30,000. Het remontedepöt voldoet goed en zal worden nitgebreid. De aanmaak van vestinggeschnt voor de stelling Amsterdam eischt bespoediging. Nieuwe kazernes zullen worden gebouwd te Utrecht voor de genie en te Amersfoort. Blijkens de begrooting van Marine acht de minister voor de versterking der vloot vier groote schepen, kostende 10 millioen en 4 ton, en 16 zeegaande torpedobooten geraamd op f2,400,000, noodig met 8 jaren als duur van aanbouw. In de verre toekomst acht bij eene enkele werf te Amsterdam als werf van herstelling en maritiem arsenaal voldoende. Hij wenscht verder aanbouw van schepen door particulieren. In de vergadering van de leden der IJsclub »Schiedam", welke Woensdag avond in »Musis Sacrum" is gehouden, werd door de voorloo pige commissie verslag van hare bemoeiingen gedaan. Daaruit bleek dat zij er in geslaagd ■was, voor matigen prijs te huren het land in den 's-Gravelandschen polder, aan de over zijde van de Schie, dat gewoonlijk als ijsbaan gebruikt werd. Tot de keuze van een bestuur overgaande, hetwelk volgens het reglement nit 7 leden moet bestaan, werden de leden der voorloopige commissie, zijnde de heeren J. P. Meijer Jz., voorzitter, J. L. Liezenberg, secretaris en J. H. Vernède, penningmeester, bij aeclamatie gekozen en daarna nit een twaalftal leden, door de commissie aanbevolen, gekozen de heerenP. Loopnyt, J. H. H, van Bupsen, D. Visser en H. J. Jansen. Ten slotte betuigde de vergadering op geest driftige wijze hare ingenomenheid met hetgeen door de voorloopige commissie tot heden was verricht. De Minister van Binnenlaudsche Zaken verleent Zaterdag a. s. geen audiëntie. De gunstige toestand van den veestapel veroorlooft voor het volgend jaar den post op de begrootÏDg van uitgaven tot bestrij ding van veeziekten met f 30.000 te vermin deren. Ter belooning vau den velen arbaid en de inspanning, welke van de stenografen moes ten worden gevergd voor de arbeidsenquöte en als bljjk van waardeeriug van die op lof felijke wijze bewezen diensten, zal aan het korps eane buitengewone belooning van f 2500 worden toegekend, waartoe thaus een wets ontwerp is ingediend. (D. v. Z.-H.) De hoofdadministratie der posterijen en tele- graphie heeft den maatregel genomen, om ondergeschikte postambtenaren werkzaam te stellen op telegraafkantoren en telegraafambte naren omgekeerd op postkantoren, zoodat beide soort ambtenaren na eenigen tijd geheel ver trouwd met beide diensten kunnen zijn. De Standaard meldt, dat de antirevolutio naire parlementaire club herloet ie. en nog maals op den grondslag van het program ge constitueerd is. Het moderamen werd eveneens in ouden staat hersteld, zoodat prof. baron De Geer van Jutfaas voorzitter werd, en de heer Mr. X. baron Mackay secretaris. Volgens eene berekening van «Plattelander" in de Post zouden, wanneer de nieuwe grond wet met de additioneele artikelen in werking zal zijn, de katholieken de meerderheid ver krijgen zonder de hnlp der anti-revolutionairen in 29 districten, in 3 de anti-revolutionairen zonder de hulp der katholieken, in 15 de vereenigde katholieken en anti-revolutionairen en in 40 de liberalen. In 13 districten zou de uitslag onzeker zijn. De Tijd komt tegen die voorstelling op, wat Enschede, Loosduineo, Schiedam en Zwolle betreft, waar de katholieken in de minderheid zijn, vooral in het district Schie dam door de overwegend protestantsche ge meenten Vlaardingen en Overschie. Ook op andere punten faalt de berekening. Wij van onzen kant, willen alleen opmer ken, dat wij zoo na nog niet zijnzouden de liberalen waarlijk eerlijk genoeg zijn om met Hoofdstuk III tevens de additioneele artikelen aan te nemen De vermoedelijke uitkomst dar Unie-Collecte voor de school met den Bijbel wordt op vijf- en-negentig duizend gulden geraamd, dus vijf tien dnizend gulden beneden de opbrengst van het vorige jaar. Indien nog f14000 door anderen wordt bij eengebracht, dan zal een vriend van den heer J. C. Fabius, penningmeester der „Unie",de dan nog ontbrekende f 1000 schenken. De Engeleche bladen spreken met lof van onzen landgenoot dr. Snouck Hurgronje, om dat hij drie maanden wist door te brengen in Mekka, waar de Christenen niet mogen komen. De plucky Dutchman heeft, zegt de Engeï- sche pers, de daden van liurckhardt, Palgravo en sir Richard Burton in de schaduw gesteld. Zulk een verklaring van Engelschen, wier nationale trots overbekend is, weegt zeker zwaar. Men schrijft uit Albany aan het D. v. Z.-H., dat de Hollandsche kolonisten in den Ameri- kaansohen Staat Michigan den 3ln Augustus te Zeeland het feest hebben gevierd van hun 40- jarige nederzetting aldaar. Uit verscheiden an dere dorpen, zooals Vriesland, Drenthe, Bever- dam, Grand Rapids en andere plaatsen waren deputaties overgekomen, om het feest der ves tiging mede te viereD. Dienzelfden dag vierde nog een andere Ne- derlandsche nederzetting haar 40jarig bestaan, namelijk Pella, in Jowa. In den nacht van 21 op 22 September zijn onder de gemeente Kethel en S paland ont vreemd vier biggen, dertien weken oud en toebehoorende aan den landbouwer B. van der Eijk Cz. aldaar. Nadat van dezen diefstal bericht was ge geven, is de veldwachter dier gemeente, D. Groen, op onderzoek uitgegaan en door zijne ijverige nasporingen mocht men er in slagen de vier ontvreemde biggen te vinden aan. de Kwintsheul onder de gemeente Monster, vanwaar zij dan ook Maandag j). zijn af gehaald door den veldwachter Groen en den eigenaar, die ze erkende als dezelfde biggen te zijn, welke hem ontvreemd waren. Een groot aantal gegoede ingezetenen te Kralingen hebben enkelen voor eens, en velen tot wederopzeggens toe eene ruime geldeljjke bijdrage geschonken voor de op te richten weduwen- en weezenkas en bet even tueel tevens te stichten pensioenfonds voor politieambtenaren in Nederland. Te Berg-Ambacht zullen 3 vrije najaars veemarkten worden gehouden op de Vrijdagen 7 Oct., 21 Oct. en 11 Nov. a. s. Door de Tim mergezellen vereenig ing „Con cordia inter nos," te Amsterdam is aan den raad dier gemeente een adres ingediend, het welk het verzoek bevat, dat in de bestekken voor gemeentewerken bepaald moge worden, „dat geen werkman onder den loonstandaard worde uitbetaald". Het adres vermeldt het feit, dat op een door de gemeente aanbesteed werk aan de timmerlieden 17 cents per uur wordt uitbetaald, niettegenstaande „sinds 1862 de loonstandaard voor timmerlieden op 18 cents per unr bepaald is." De aannemer zoo wordt gezegd maakt gebruik vau de werkeloosheid, en soliede patroons, die zich aan een standaard van 18 cents houden, wor den door dergelijke concurrentie gedrnkt. Met 24 stemmen tegen 1 besloot de gemeen teraad van Amsterdam aan jhr. DeSavornin Lohman en den heer Hovy het verzoek betref fende de verbouwing van twee perceelen aan de Keizersgracht en Kerkstraat voor een doleerende kerk met toe te staan, als strijdig met de politieverordening. Twee jongens te Alkmaar speelden met een scherp voorwerp, tengevolge waarvan een hun ner een wondje aan de hand bekwam. Iemand gaf den raad er eene pruim tabak op te leg gen. Dientengevolge is de arme jongen, oud 14 jaar, aan bloedvergiftiging gestorven. Te IJmuiden werd Dinsdag een engelvisch aangebracht van anderhalven meter lengte en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2