Simtalmtdiscty juichten. (T.) heeft er bg de Keizerin een groot feestmaal plaats gehad. In een talrijk bezochte vergadering van Ber- lijnsche bakkers en belanghebbenden by den graanhandel is besloten, by den rykskanselier te protesteeren tegen de tegenwoordige be weging ten gunste eener verhooging van in voerrecht op granen. Ingevolge een verzoek om gratie, tot den Keizer voor den eergisteren veroordeelden jongen Sehr abele geiicHt, is gisteren avond per telegraaf het bevel ontvangen hem terstond in vrijheid te stellen. Schnabele is daarop denzelfden avond te 7 nren vertrokken. ENGELAND. Jl. Donderdag heeft in de city te Londen de kenze van een lord-mayor voor het nieuwe dienstjaar plaats gehad. De livery- men, daar toe als naar gewoonte op St Michielsdag in Guildhall vergaderd, hebben in de plaats van den aftredenden burgemeester, sir Keginal Hanson, tot lord-mayor der hoofdstad ge kozen, de alderman Polydoor de Keyser, eigenaar van het Hctel-Royal te Londen. De nieuwbenoemde lord-mayor is geboren te Dendermonde in Belgie en belpdt den katho lieken godsdienst. Hij heeft zich sedert vele jaren als Engelsohman doen naturaliseeren en was in zijn ambt van alderman te Londen zeer gezien. Den 9 November zal als naar gewoonte de optocht van den nieuwen lord- mayor te Londen plaats hebben. De heer de Keyser zal in den traditioneelen stoet eenige Vlaamsche schilderachtige figuren doen op- treden, ten einde zijn oorsprong aan te dniden en het Vlaamsche leven te Londen te doen kennen. Te Arklow in Ierland heeft eene nienwe bloedige botsing plaats gehad. Een twintigtal politie agenten, met revolvers gewapend waren naar Arklouw gekomen om beslag te leggen op het vee van een pachter, die in zjjne be talingen achterstallig was. Toen zy zich ge reed maakten, hunne zending uit te voeren, werden zy aangevallen door een tiental boeren, vergezeld van hunne vrouwen. Een woedend gevecht ontstond. De politie, achteruit ge dreven maakten van hare geweren gebruik. Dertig revolver- en geweerschoten werden gelost. Pachter Kinsilla werd gedood eu eenige anderen gewond. FRANKRIJK. Generaal Boulanger is te Lyon om de 25e divisie der infanterie te inspecteeren. Op 't oogenblik dat de legerbevelhebber het hotel verliet om zich naar bet kamp te begeven was een groote menigte voor het gebc ;w sa mengekomen, die den generaal toeriep „Leve BoulangerLeve de Republiek I" De Weener correspondent van de Daily Hews seint aan zijn blad, dat volgens een telegram uit Krakau de prinsen van Orleans eigendommen hebben gekocht in Rnsland, ten einde zoo doende Rnssisehe onderdanen te worden en dienst te kannen nemen in het Russische leger. Mgr Richard, aartsbisschop van Parijs, zal tot kardinaal benoemd worden in het consis torie, dat in de maand December zal plaats hebben. HET OOSTEN. De Porte heeft verklaard, dat zy op geener lei wijze in het Bnlgaarsche vraagstnk zal optreden zonder de instemming der mogend- beden. De einduitslag der verkiezingen in Servië is, dat gekozen zyn 65 radicalen en 51 libe ralen. Twintig verkiezingen zyn ongeldig verklaard. Geen enkele progressist werd er gekozen. ITALIË. Volgens een telegram van le Matin zou de Italiaansche minister-president, de heer Crispi, na met Koning Humbert te Monza gesproken te hebben,naar Friedrichsruhe ver trokken zyn, waar hy door prins von Bismarck werd ontboden. De kanselier zou met hem willen onder handelen over de Oostersche kwestie en den toestand in Bulgarije en verder ook de zaak der verzoening van Italië met het Pausschap ter sprake willen brengen. ROME. De Moniteur de Rome meldt, dat er op 14 October eene groote Fransche bedevaart der katholieke werkmanskringen onder geleide van kardinaal Langenienx, aartsbisschop van Reims, te Rome zal aankomen. Zy zal de eerste zijn der reeks van depntatiën of pel- grimscharen, welke den H. Vader ter gelegen heid van Zyn gouden priesterfeest hunne hulde eu gelakwenschen zullen komen aanbieden. De pelgrims, ten getale van meer dan 1200, zyn verdeeld in twee groepen. De groep uit het noorden van Frankryk zal geleid worden door den heer Léon Harmei en die uit het zuiden des lands door graaf de Villechaize. De Bisschop van het Braziliaansche diooees Olinda, Mgr Jozef de Sylva-Barros, heeft tot zyn ouderhoorigen een herderlijk schrijven gericht, waarin hy hen smeekt, om de liefde van God bnn laatste slaven vrij te laten, en dit edel besluit als het schoonste offer, dat mogelijk is, te brengen aan den H. Vader by gelegenheid van diens aanstaand jubilé. Mgr hoopt den Paus te kunnen verblijden met de tijding: „in het diocees Oiindazijn geen sla ven meer", en meent dat daartoe jnist de hei ligverklaring van Petrus Claver, den apostel der negers, het rechte tijdstip is. Schiedam, 1 October 1887. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben benoemd tot vischkenrder P. J. Zondag; tot len brugwachter aan de Ooie- vaarsbrug N. De Wit, thans 2e brugwachter, 6D in diens plaats J. Groenendaal. Da logger Excelsior, st. P. van der Windt, is heden van de groote visscherij met oirca 22 last hariDg alhier binnengekomen. De Staats-Courant van 30 Sept. bevat een rapport van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan den Koning en een daarop gevolgd koninklijk besluit van 24 Sept. jl., tot hand having van bet besluit van Gedep. Staten van Znid-Holland, i, d. 31 Mei 1887, waarbij deze verlof hebben geweigerd om het gebonw sectie B. no. 1548 by de B. K. begraafplaats der parochie Zoeterwonde te vernieuwen en te ver- grooten. In strijd met het advies van den Baad van State, afdeeling voor de gesohillen van bestuur, is het beroep, door de oommissie van bestuur van het gesticht De Goede Her der, te Zoeterwonde, tegen het besluit van Gedep. Staten ingesteld, dus ongegrond ver klaard. De voorgenomen vergrooting van be doeld gesticht kan wel is waar in zeker opzicht een verbetering geacht worden, doch door de onmiddellijke nabijheid van de begraafplaats dasbt men schadelijke gevolgen, te meer daar het voornemen was den nieuw te bouwen vleugel tot slaapvertrekken in te richten. Voor rentebetaling wordt op het Hoofdstuk Nationale Sohuld f566 173 minder uitgetrok ken dan voor het loopende jaar, doordien thans slechts op f 100 000 wordt gerekend voor de interesten enz. van schatkistpromessen daar, volgens mededeeling van den Minister van Koloniën, de Indische geldmiddelen in het volgende jaar waarschijnlijk geen voor schot uit 's Rijks schatkist zullen behoeven. Voorts is f 66 173 minder uitgetrokken voot verschillende renten door amortisatie en aflos*' sing van Nationale Sohuld verkregen. De som van f 2 219 400 voor amortisatia is als volgt verdeeldf 30 000 voor de aflos* sing van schuldbekentenissen van het Arnor» tisatie-syndioaatf 1 080 000 voor aflossing van de leening van 1866f 746 700 voor de gewone amortisatie, en f 92 700 in verband met het door Indië te betalen snrplus boven de krachtens de converBiewet verschuldigde amortisatie. Dv. Z.-H.) Naar ons wordt medegedeeld, zyn de resul taten van het sectie-onderzoek van de wets ontwerpen tot verandering der Grondwet van zoodanigen aard, dat ééa algemeen eindverslag mag worden tegemoet gezien. De zaak zou alzoo spoedig in staat van wijzen worden ge bracht, zonder dat op een antwoord van de regeering ware te wachten. Onwaarsohynlyk is het niet, dat de openbare behandeling nog in de eerste helft van October zal plaats hebben. (/V. R. Ct.) Petten, Elsloo, Mesch en Schaesbergh zyn ingeschreven op de lijst der noodlydende ge meenten, wier financiën in het riet zyn gestunrd door de beoge kosten van het lager onder wijs en waaraan derhalve door bet Rjjk een buitengewone subsidie moest worden uitge keerd zij ontvingen resp. f 2405, f 800, f 240 en f 100. (C.) In de afdeeling »Demographie" van het Hygiënisch Congres te Waenen heeft mr. H. Goeman Borgesius, die mede vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering is, verslag gege ven over den invloed van het alcoholgebruik op den maatschappelyken toestand der volken. Twee der afdeelingen van het Congres worden gepresideerd door de twee officieels vertegenwoordigers der Regeering, de hoog leeraar Overbeek de Meyer en dr W. P. Ruijsch. Yan katholieke zijde worden te Rotterdam pogingen in het werk gesteld om in de plaats van mr. A. J. Roest een katholiek Raadslid te doen kiezen. In den Rotterdamschen Raad zyn slechts twee katholieken, de heeren dr. Slenrs en Kraemer. Dertig leden van een lotery-vereeniging te Roterdam hebben het vjjfde gedeelte der halve ton van de Ned. Staatsloterij gedeeld. Ieder ontving circa f 285. De welbekende Pieter Roggeveen, wonende aan den straatweg te Hillegersberg, viert heden, 1 October, zijnen lOlen verjaardag. De gasprys te Dordrecht is met ingang van 1 Januari 1888 van 8 op 7 cent gebracht, voor industrieele doeleinden blijft de prijs 6 cent. Ook te Woerden is ten gevolge van de overneming der gasfabriek door de gemeente, de prys van 13 op 10 cent teruggebracht. Wanneer zal ook eens ten onzent de gasprys verlaagd worden 'i Men schrijft ons uit den Haag Op het proefveld der artillerie aan het Btrand nabij Seheveuingen werd gister-och tend door twee bataljons van het regiment grenadiers en jagers eene oefening gehouden in het gevechtsschieten op beweegbare doelen in zee. Ce schijven waren aangebracht op twee gekoppelde vlotten, welke slcepen met landingstroepen moesten voorstellen. Nadat de afstand bepaald was ongeveer 650 meters vuurden de pelotons hun salvo's. Weldra waren de schyven door znlk een groot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2