Smneitlanfechö daarop een zeer oneerbiedigenjbr'ef aan den keizer. Deze, die reeds lang met den aarts hertog op een gespannen voet was, gaf te kennen, dat de aartshertog zijn ontslagmoest nemen. Jean Silvator heeft zijn goederen in Oostenrijk verkocht en zal zich in Engeland vestigen. SPANJE. De Oostenrijksche aartshertogKarel-Stefaan een bloedverwant van de Koningin-Regentes, is Zaterdag jl. te Madrid aangekomen en aan het koninklijk paleis afgestapt, waar hjj door koningin Christina werd ontvangen. De Cor- respondentia meent, dat de Koningin aarts hertog Karel-Stefaan met de ridderorde van het Gulden Vlies zal vereeren. De Epoca gelooft niet aan den terugkeer van Zorilla in Spanje. Men denkt dat hij de staatkunde zal vaarwel zeggen. Schiedam, 3 October 1887. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een koperen oliespnitje, een blauw kinderscbortje, een paar rood katoenen kousen, een sleutel en een groot zwarte, langharige hond met stalen halsband met koperen slot. Ia de Standaard lezen wij het volgende Schiedam, 30 Sept. Het bericht door de Stand aard uit andere bladen overgenomen, dat de Roomsche kiesvereeniging de Grondwet alhier heeft besloten, toch nog aan de raadsverkie zing deel te nemen en den heer J. J. G. Nolet candidnat te stellen, met welke candidatuur zich ook de antirevolutionairen vereenigden" was ten eenenmale abusief. Integendeel heeft de genoemde kiesvereeni ging zich stipt on'houden: hetgeen door haar orgaan aldus wordt gemotiveerd »de aanleiding (tot onthouding) moet te zoekeD zijn in het gebeurde bij de laatst ge houden verkiezing, waarbij de overheden blijk gaven van al te eigendunkelijke begrippen betreffende de samenstelling en de taak der stembnreanx. De kiezers schijnen in hun rechtsgevoel inderdaad geschokt te zijn en in de tegenwoordig vigeerende wijze van stem- opnemengeen genoegzamen waarborg meer te vinden En wat was er geschied? Niettegenstaande het stembureau bij de periodieke verkiezing eenigen tijd incompleet werkzaam was, door onstentenis van den oudsten stemopnemer, die dus de stembrief jes niet kon nazien en opteekenen en de Kieswet, art. 60, uitdrukkelijk verklaart, dat heide stemopnemers moeten opteekenen, en de oudste van hen de briefjes moet nazien, verklaarde de meerderheid van den Raad, dat op een desbetreffend bezwaar geen acht behoefde geslagen te worden en deden de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ten slotte uitspraak „dat er geen schending van de Kieswet had plaats gehid!" Sapienti sat. Een aantal (16) stemmen op een antire volutionair uitgebracht, werden door dit ge deeltelijk incompleete stembureau niet aan bedoeld aftredend lid, wegens weglating van één zijner voorletters, toegekend, terwijl aan den liberalen candidaat, die met drie stemmen meerderheid gekozen werd verklaard, niet één stem weid onthondeD, ongetwijfeld wijl de liberale kiezers door hun „meerdere ontwikkeling" nooit gewoon zijn eenige fouten te maken, of die van zioh-zelven willicht niet op te merken. De Vereenigingt/b. vau stoomvaartbelangeD, de schippersvereenigiug »Schuttevaer", een aantal reeders, assuradeuren en andere belang- hebbenden^hebbenwzich""tot den Minister van Waterstaat enz. gewend om de pogingen te steunen, welke de gemeente Tiel bij de Regee ring aanwendt, om eene vluchthaven te krijgen voor de scheepvaart op de Waal. De heer mr. J. L. de Bruijn Kops, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die sedert geruimen tijd lijdende was, is Zaterdag, kort voor middernacht overleden. Nadat hij zijn hoogleeraarachap aan de Polytechnische school te Delft had vaarwel gezegd, was de heer de Bruijn Kops jaren lang lid der Tweede Kamer, waar hij zich door zijne degelijke economische kennis onderscheidde. Door zijne bekende handleiding en zijn tijdschrift de Eco nomist heeft hij zich op dat gebied een alge- meene bekendheid verworven. Als heel iets nieuws vertelt een inzender in de Haarlemmer, dat de Katholieken niet het twee vjjfde gedeelte der bevolking van ons vader land uitmaken, 't Was ons inderdaad niet onbe kend, dat de katholieke bsvolking in evenredig heid niet zoo sterk toeneemt als de niet-ka- tholieke bevolking. En ook dat wij 36 zielen op de honderd tellen, hebben wij reeds meer malen gelegenheid gehad te constateeren. De vernuftige inzender zegt dat wij dus geen recht hebben op 40 zetels in de nieuwe Ka mer van honderd. Na indien wij er 36 erlangen, zullen wij zeer tevreden zijn. Waarschijnlgfe zullen wij ons met hoogstens 28 zetels moeten vergenoe gen. Doch dit is nog een aanzienlijke verbe tering, vergileben met onzen tegenwiordigen toestand. Nieuwe JJselbode hel Vaderland bevat een „Open brief aan het Nederlandsche volk" van den heer Wil link Ketjen, waarin hij uitvoerig zijn weder varen verhaalt, ter verkrijging van een be vredigend antwoord op hetgeen hij van de Regeering verlangt. Hij deelt daarin omstan dig de ontmoetingen en de gesprekken mede met den Minister en de leden der Tweede Kamer. Aan het slot van zijn brief vraagt hij»Betaal het drukloon in mijn strijd tegen onrecht en overmacht en stel mij hierdoor in staat, om te bewijzen dat ik recht heb, en dat dit te verkrijgen niet absoluut onmo gelijk is in ons Land." Niet minder dan 21 ontvangkantoren der directe belastingen, uitgaande rechten en accijn zen in ons land zijn zonder definitief benoemde ontvangers. Hiervan worden er 12 door sur numerairs der provinciale inspecties en 9 door commies-veri fi catenrs waargenomen. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand September 452.204 reizigers, opbrengende f 33,643,561/s tagen 494,602 reizigers, opbrengende f 37,072,4873 in dezelfde maand van het vorige jaar. In het geheel werden in dit jaar tot dusver vervoerd 4,101,261 reizigers, opbrengende f309.311.006 tegen 3,940,574 reizigers, opbrengende f 300,604,29'/» in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Bij een der artisten van het Hoogdnitsche operagezelschap te Rotterdam, Mevr. Jaide, in de Aert van Nesstraat op kamers wonende, is Donderdag nacht ingebroken en voor een belangrijke waarde aan goud en juweelen ge stolen, o. a. worden vermisteen gouden collier met gouden medaillon, een medaillon, twee oorringen, een gouden horloge, vier vin gerringen, drie broches, een zilveren ketting met armband, twee zilveren armbanden, een halsketting met nagemaakte brillanten en paarlen, met bijbehoorende oorringen, eanzil-' veren diadeem met bijbehoorende broche en oorbellen, een zilvaren horloge en horloge- betting en een lederen reistasoh, waarin ver schillende zaken. In de maand September werden aan 't Kra- lingsch8 Veer ter markt aangevoerd ruim 2100 zomer- en winterzalmen, die tegen f 1 i f 1,55 de zomer- en f2 f 3 de winterzalm per 5 ons werden verkocht. Ia September 1886 werden aangeroerd 2010 zalmanin 1885 3745 stuks, in 1884 2733 stnks. Toen dezer dagen eene weduwe te Maas land hare kas nazag, viel de lamp om, tenge volge waarvan een bedrag van ruim 1500 gulden verbrandde. Naar wjj vernemen, heeft de krijgsraad te 's-Hage uitspraak gedaan in de bekende zaak der hnzaren-offi iieren, die op de Seinpost te Scheveningen ongeregeld'aedenhebben verricht. Twee hunner zijn veroordeeld tot eene boete van f50 elk; de derde is vrij gesproken. Naar men uit vertrouwbare bron aan de niet socialistische Echo mededeelt, bevindt zich burger Domela Nieuwenhnis weder te 's-Gravenhage. De Zwitsersche lucht schijnt dus krachtig op hem te hebben gewerkt, zoo dat hij zich nu weder in staat acht, de ver moeienissen van de propaganda en denstrjjd te verduren. (7.) Jl. Zaterdag is het badseizoen te Scheveningen gesloten. Te 11 uren vertrok met de stoom tram van de H. IJ. S. M. het philharmonisch or kest het werd uitgeleide gedaan door den direc teur-generaal en den secretaris van den raad van beheer van het Zeebad. Het orkest begaf zich naar Leiden, waar het dien dag een con ceit gaf. Van daar vertrok het naar Bochum eveneens voor een concert, en vervolgens weder naar Berlijn. Bij gelegenheid van zijn afscheidsconcert in het Kurhaus te Scheveningen ontving prof. Mannstadt Vrjjdag avond een kostbaar ge schenk in zilver, voorstellende een genins in zwevende houding met een voet rustende op een zilveren bol, houdende in de rechter hand een lauwerkrans en in de linker een lier. Op het voetstuk van het beeld prijken de naamcijfers van den musicus. De Haarl. Ct. noemt het bericht van de H. Roti. Ct. omtrent het declameeren van een werk van Vondel te Amsterdam in Nov. zeer voorbarig, daar tot op dit oogenblik nog niets is geschied dan het richten eener uit- noodigiug tot verschillende jongere letterkun digen en kunstenaars, om a. s. Zaterdag samen te komen tot het overwegen van de moge lijkheid om het derde eeuwfeest van Vondels geboorte ook te Amsterdam waardig te vieren. In het Handelsmnsenm, Keizersgracht 133 te Amsterdam, wordt van 3 tot 30 October een nationale tentoonstelling van verwarmings toestellen gehouden. Men schrijft aan de Haarl. Ct.; De afgevaardigden van het „Leger des Heils" zijn, na te Steenwijk een paar dagen doorgebracht te hebben reeds weer vertrokken. Waarschijnlijk was Steenwijk niet gemakke* ljjk te veroveren, daar zij verzekerd hebben» in de eerste maanden niet te znllen terug komen. De aanval is nu gericht op Leeuw»*' den. Ik geloof niet, dat zij hier in 't Noords11 i% -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2