Jinuenlandacty Slichten. blijven en gestaakt. andere toebereidselen zijn reeds Schiedam, 8 October 1887. De l Minister van Justitie heeft gisteren de commissie tot herziening van het Bargerlijk Wetboek geïnstalleerd. Zij bestaat nitdehee- ren: mr. Van Meerbeeke, lid van den hoogeu raad, mr. A. P. Th. Eijssell, idem, jhr. mr. Van Teylingen, raadsheer in het hof te 's Hage, en prof. Hamaker, hoogleeraar te Utrecht, terwijl mr. R. J. fl. Patijn, advocaat te 's Hage, als secretaris fungeert. Des namiddags heeft de heer dn Tour genoemde heeren ten zijnen huiie een diner aangeboden. Er hebben zioh reeds veel offi lieren van de schutterij tot de Begeering gewend, om hun diensten voor 's Lands verdediging aan te bie- den, voor het geval dat na de aanneming der Grond wets-Herziening de schutterijen mochten wordeD opgeheven. De oud-minister van Kolxniëo, Van Bloemen Waanders, heeft onder den indruk van de belichten over den Biechten kofhsoogst in Indië en over den hoogst onbeduidende! snikernitvoer naar Nederland, een brochure uitgegeven, waarin hij een noodkreet slaakt en den ondergang van ons land tegemoet ziet. Het vrijgevig handelsstelsel is in zijn oog de schuld van alles. Het sterftecijfer voor Nederland was in Juli dezes jaars 19.34, en voor Zuid-Holland 21.22, welke ongnnstige verhouding is toe te schrijven aan Gouda, Dordrecht en Schiedam, ■waar het cijfer tot 35.93, 24.10 en 23.78 steeg. Naar men verneemt, zullen de bestu ren der Spoorwegmaatschappijen hier te lande in overleg treden, teneinde het ge bruik maken van de stoomfluit der locomo tieven zooveel doenljjk te vermiuderen. Hoofd zakelijk zal dit plaats hebben op de groofe stations bij vertrek oer treinen, daar het ge bruik van de stoomfluit voor het publiek zeer binderljjk is, terwijl het personeel door het bjj nitzondering fluiten opmerkzamer zal worden. Voor de op Woensdag 12 October te hou den 104e algemeene vergadering van de Ver- eeniging van on voor Nederlandscheindnstri- eelen zijn de volgende pnnten van behandeling op de agenda gebraoht: lo periodiek overzicht van den secretaris; 2o. bespreking van onderwerpeudaarin aangeroerd; 3o. dereor ganisatie van het Nederlandsch consulaatwezen; 4o. eene nienwe inrichting ter algemeene vertegenwoordiging der belangen van de Ne- derlaudsehe nijverheid; 5o. de algemeene voorwaarden van aanbesteding voor werken en leveringen ten behoeve van het Rijk, de provinciën en de gemeenten 6o. deelneming aan bnitenlandscbe tentoonstellingen, Glasgow, 1888, Parijs 1889 enz.; 7o de rechtstoestand der particuliere ondernemingen voor telefoon diensten. In verband met de openstelling der kust- seioposten te Goedereede, Hoek van Holland, IJmniden, Scheveningen, Teasel, Westerschou- wen en Westkapelle, wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat ofschoon do afzender voor telegrammen naar schepen in zee de Nederlandeehe taal kan gebruiken, het bezigen der seinteekens van het algemeen seinboek ten dienste van alle natiëc, voor die telegrammen, in het belang hnnner goede overkomst, nochtans de voorkeur verdient. Op de tramlijnen Baars—Feijenoord en Beurs—Boompjes te Rotterdam is een groote verbetering ingevoerd. De wagens dier lijnen loopen tot over de Jan-Kuitenbrng over de zelfde rails, en moesten dus op dat pant alle stoppen om de wissels te verleggen thans is daar een wissel gelegd met beweegb ire platen, en moet de koetsier zijn paard laten loopen over da plaat waar hij heen wil, waar door de wissel daa van zelf wordt omgezet en de wagens dus kunnen doorloopen. Door de commissie van readers is in de vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam voorgesteld, een adres tot de Tweede Kamer te richten over de trage wijze waarop de spoorweg naar den Hoek van Holland wordt aangelegd. De handel ondervindt het nadeel van die vertra ging immers nu de mond van den Nieuwen Waterweg meer diepte heeft dan de rivier hoogerop, zullen enkele schapen met bniten- gewonen diepgang aan den mond gelicht of uitgaande eene bijlading of kolen moeten innemen. Daarvoor en ook voor het geval van mist of belemmering op de rivier ia een spoorweg en veilige ligplaats met steigers noodig. Voor passagiers en ijlgoederen en bij de concurrentie, die de Rotterdamsche handel van de nabnrige steden, niet het minst van Antwerpen ondervindt, is de inrichting aan den Hoek van Holland als voorhaven van Rotterdam en de voltooiing van dea spoorweg van het grootste belang. De Ned. Bakkers-Coutant bevatte in zijn laatste nummer een voor de Katholieken kwetsend stukje, getiteld Bauerhazendat door de Maasbode naar verdienste werd ge brandmerkt. De redactie excuseert zich thans in dat blad, door te verklaren, dat de be wuste beleedigiug niet van de redactie is uitgegaan, doch aan een brochure was ontleend, die bij honderden op de Bakkerij-Tentoonstel ling te Dresden werd verspreid. De Maasbode antwoordt hierop, dat. een redaotie toch ook aansprakelijk is voor wat zjj in haar blad overneemt, en bovendien respect voor eigen lezers en landgenooten hooger diende te staan dan het belang van een reclame-makenden Freiberger bakker (die het bedoelde gebak Bauer hazen in den handel bracht). (7.) of daartoe gaene aanleiding gegeven wordt» Zoo bepaalt art. 59, dat da stembriefjes ongeopend worden dooreengemengd, nadat zij vóór het openen zijn geteld en £rt. 60» dat de inhoud van elk briefje, bet proces verbaal vermeld, êèn voor één door den Voor zitter overluid wordt voorgelezen, door den oudsten stemopnemer nagezien en door beide stemopnemers opgeteekend. Op die wijze is geen vergissing mogelijk bij het oplezen van den inhoad, wanneer de oudste stemopnemer tevens zich daarvan ver gewist, en derhalve vier oogen of twee per sonen de juistheid vau de oplezing waarborgen. Miar ook het doereen mengen en ongeopend blijven tot op het oogenblik der voorlezing, waarborgt de onpartijdigheid der stemopne ming, terwijl de onzekerheid van den uitslag zooveel mogelijk onpar.ijdigheidshalve wordt gerekt waar iu verband daarmede ook bg art. 52 is bepaald, dat het bureau vau stem opneming over de waarde van het briefje, welks geldigheid wordt betwijfeld, beslist, terstond nadat het is geopend en da voorzit ter de redeneu van twijfel en de beslissing onmiddellijk bekend maakt. Bij art. 380 van het Wetboek van Straf vordering is bepaald, dat, wanneer in den loop van het rechtsgediug eenige vormen mochten zijn gesohonden of nagelaten, zooda nig verzuim of schending gronden zal ople veren tot vernietiging van het arrest, üc kieswetgever heeft aaneen hooger gezag over gelaten te beslissen, of zoodanige schending der voorschriften al dan niet de nietigverkla ring der stemopneming zal tea gevolge hebben. 'tls dus in strijd met die voorsohriften lo. wanneer de briefjes vóór de oplezing worden geopend, op elkander uitgespreid en naar den inhoud geschift of gesorteerd. 2o. Wanneer de oudste stemopnemer dea inhoud optaekent, zinder inzage van het briefje. 3o. Wanneer de Voorzitter de briefjes, ge regeld uitgespreid op elkander en naar de ver» schillende aanbevelingen der Kiesvereenigingen geschift of gesorteerd, achtereenvolgens, maar soms daarvan afwijkende, opleest en terzijde legt. En toch was de Voorzitter nog onlang» verplicht om te waken tegen schending, vol gens art. 380 Strafv. Een ooggetuige. Dat het recht weg is, De Standaard schrijft: Ook te Loo3duinen werd Zondag het Sy nodale juk afgeworpen. Ds. G. Vlug van Leiderdorp bevestigde, tot aanvulling van den kerkeraad, een door de gemeente gekozen ou derling en diakan; daarna had de doopsbedie- ning plaats. In een wettige kerkeraadsverga dering weid tot Reformatie besloten, de kerkorde van 1619 aaugenomen, waarvan kennis werd gegeven aaa Z. M. den Ko ning en den burgemeester, evenals aan de andere Geref. Kerken. 30 Oct. zal de kerk door Ds. Veder van Schiedam ingewijd wor den, In het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage lezen wij het volgende ingezon den stuk Stemopneming. De Kieswet heeft bij verschillende voor sohriften gezorgd, dat de inlevering van stem briefjes en vooral het opnemen der stemmen met de meest mogeljjke nauwkeurigheid en onpartijdigheid geschieden zou, zoodat bijna elk voorschrift in verband staat met de waak- door zee" niet altijd d® aangewezen weg is, bewees het geval met een matroos van een Scheveningschen logger, die tot vertrekken gereed lag. Hij begaf zich in beschonken toestand recht door zee naar zijn schuit, toen de vloed reeds sterk opgc komen was. De man zon verdronken zijn als niet twee visscherslieden zich gekleed t® water hadden begeven, die den schipbreuke ling nog behouden op het strand brachten. Donderdag is door de politie te Haarlem wa gens laudlooperij aangehouden en naar bet huis van bewaring overgebracht zekere R., ood 54 jaren, geboren te Heilo, ontslagen outva°' ger der registratie. Het volksfeest, waarmede aanstaanden Zoo* dag de genoegens van het Maiktplein de1' Voedingstentoonstelling te Amsterdam besl°' ten zonden worden, zal niet doorgaan. b"5 burgemeester heeft namelijk, ingevolge de b0 palingen der Zondagswet, gemeend zijne to0 stemming te moeten weigeren. de Dr Mezger heeft, volgens het HandelsW'^ den leden der oommissie, die zich beijv01 hem voor Amsterdam te behouden, en ee^a gen vrienden een eigenaardig souvenir elk voorschritt xn veroana Btaai mei ue w»»i- gen yuauutm cou zaamheid, dat geene misbruiken plaats grgpen f den door hem gestreden stnjd geschon 0D'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2