Simwnlandjjcty Iqiétm, «IÜ stik aanleg binnenkort voltooid zal zijn, zal plaats hebben in het midden van November. Het bestuur van dezen spoorweg heeft zich daar voor reeds in betrekking gesteld met de Oostenrijksche en Pruisische spoorwegen. SPANJE. Uit Madrid wordt aan den Temps gemeld, dat men aldaar uit de jongste berichten be sluit, dat de Sultan van Marokko overleden is. De ontroering onder de Kabylen is groot. De militaire overheden in de Spaansche garnizoensplaatsen hebben bevel ontvangen alle voorzorgsmaatregelen te nemen, om eene botsing met de Arabieren te vermijden. Zij zullen echter met de meeste gestrengheid optreden, indien de inboorlingen hen aanval len. In officieele kringen worden de berichten omtrent eene overeenkomst van Spanje met Italië en Duitschland gelogenstraft. Mochten er zich verwikkelingen voordoen, dan zal Spanje voorzeker zich liever met Frankrijk verstaan. De Iberia, die gewoonlijk goed is inge licht, zegt dat de tijdingen uit Marokko veel ernstiger zijn, dan hetgeen tot hiertoe is be kend gemaakt. Da Sultan zou wel degelijk dood zijn en de erfprins zou bij het lijk den eed afgelegd en de regeering in handen ge nomen hebben. Het blad herinnert onder deze omstandigheden aan het woord van Cavour, dat Spanje een verbond met Frankrijk noodig heeft, om iets tegen Marokko te kun nen ondernemen. Schiedam, 10 October 1887. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een beknopte schets der Bjjbelsche geschiedenis en een sigarenpijp. Z. M. en zijn gezin, schrijft de Haagsche corr. der A. Gron. Ct., zullen tot einde December op het bekoorlijk buitenverblijf Het Loo vertoeven en dan vermoedeljjk een kor ten tijd naar 's Hage terug komeD, om daarna de reeds voor zeer lang beraamde reis naar het zniden (naar Genève waar een villa voor ons hof is gehuurd) te ondernemen. Tegen het vermoedelijk tijdstip der opening van de eventueele Kamers van Honderd en Vijftig zou Z. M. echter weder hier te lande zijn; men denkt dat, als alles naar wensch loopt, dit tegen Mei 1888 zal zijn ten minste wan neer de Vertegenwoordiging bij haar goede voornemens blijft om zich hoofdzakelijk en spoedig met de Grondwetsherziening bezig te honden. In dat geval denkt men dat de onlangs geopende zitting tegen Kerstmis voor goed zal kunnen worden gesloten, althans als afge- loopen is te beschouwen. Alleen is er moge lijkheid dat de op nieuw in te stellen (door de ontbinding der Kamer feitelijk ook opge heven) enquête-commissie, de maanden, die tnsschen de 2de lezing der Grondwet en de ontbinding der KamerB zullen verloopeD, ten einde de nieuwe kiezerslijsten te doen opma ken, zich met de voortzetting van het onder zoek naar de fabiiekstoestandea zal blijven bszig houden. De Regeeriug heeft nog, in eene nota, geantwoord op het verslag der Tweede Kamer over de Grondwet, om nogmaals het defensie- hoofdstuk te Verdedigen. Ontkennend dat de meerderheid der natie tegen de verandering van dat Hoofdstuk is, betoogt de Regeering, dat die verandering noodzakelijk is voor eene goede regeling van onze levende strijdkrach- ten. Moest men onder de werking der oude Grondwet bljjven (die feitelijk algemeenen dienstplicht niet uitsluit) dan zou eene druk kende vergrooting van het militie-contingent weldra noodig worden, daar de schutterij niet aan de eischen voldoet om dadelijk, bij den eersten aanval, als actief leger te kunnen optreden. Wat de Regeering zich voorstelt, onder de nieuwe Grondwet te doen, stipt zij daarna aaneene niet bovenmatige verlenging van den militie-dienstplicht, en inljjviag van hen, die door het lot niet voor het actieve leger worden aangewezen, bij schutterij of landstorm. Nu reeds zegt zjj kan het uitzicht geopend worden, dat in de behoefte aan een voldoend leger en eene reserve zal kannen worden voorzien zonder dat eene noemenswaar dig hoogere lichting wordt vereischt. Het onverbreekbaar verband, door haar gelegd tnsschen Hoofdstuk III en de Addit. artikelen; erkent de Regeering. De Minister van Binnenl. zaken heeft ten aanzien der toepassing van art. 61 der militiewet uitgemaakt, dat gemeld artikel, bepalende dat da loteling gedurende één jaar voor zijn plaatsvervanger aansprakelijk is, te rekenen van den dag waarop hij is ingelijfd, geen onderscheid maakt of het een eersten, tweeden of volgenden plaatsver. vanger geldt, zoodat het jaar, in de eerste zinsnede van dat art. bedoeld, een aanvang neemt met den dag, waarop de laatstgestelde plaatsvervanger is ingelijfdterwijl de aan sprakelijkheid van den loteling niet wordt opgeheven, doordien de laatstgestelde plaats vervanger komt te ontbreken op een tijdstip, waarop door dezen en vroegere plaatsver vangers te zamen een diensttijd van langer dan één jaar voor den militiepl ichtige is volbracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal eon voordraoht bij de Tweede Kamer indie nen tot bekrachtiging der inkomstenbelasting, die door de Staten der provincie GroniDgen is aangenomen, nadat daarop de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen. In alle pro vinciën zijn de voor 1888 voorgestelde op centen even hoog als in 1887. Sinds 1861 is de Staat in voortdurend proces met de Kruisheeren van St. Aagatha over het bezit der goederen van dat klooster. De Minister van Financiën heeft nu, om aan die moeielijke, kostbare en onaangename zaak een eind te maken en voortbouwende op bet geen de Minister van Lijnden reeds deed, met de Kruisheeren eene dading getroffen, waarbij zij het eigendomsrecht van den staat erkennen op de goederen, die geschat zijn op eene waarde van ongeveer f 400,000, doch daaren tegen, ook om redenen van billijkheid, in eigendom erlangen het kloostergebouw met eenige omliggende landerijen, ter waarde van f61,000, waartegenover zij alle op de goederen rustende kerkeljjke verplichtingen overnemen, die geschat zijn op eene gekapitaliseerde waarde van f 70,000. Wettelijke goedkenring is nu op die min nelijke regeling gevraagd. Blijkens een aan het departement van ko loniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indie van den 8sten October, is eene vijandelijke bende, sterk 400 man, onder Tengkoe di Tirou in den nacht van den lsten October biunen de postenlinie van Groot Atjeh gekomen, en wilde eene even sterke bende in den nacht van den 2den October volgen, doch werd deze door eene hinderlaag verdreven, terwijl de eerste bende, die genesteld was tnBschen Moesapi en Kotta Radja Bedil, den 2don dezer werd aangetast en verjaagd met achterlating van 41 doodeo' ons verlies bedroeg 4 gesneuvelden en 1^ gewonden. (St.-Ct.) Uit Soerabaja wordt aan De Locomotief geschreven, dat zich aldaar bij vier R. geestelijken na het gebruik van het avondeten ernstige vergiftigingsverschijnselen vertoond hebben. Door spoedig verleende geneeskon* dige hulp werden erger gevolgen gelukkig voorkomen. Ook een tuinjongen, die van het overgeschoten eten gebruikt had, moet zeef ziek ziju geweest. Het scheikundig onderzoek toonde aan, dat ketjoeboong in de spijzen gemengd was, naar men vermoeit, door boos doeners, die van plan waren de geestelijken te bedwelmen en dan 's nachts in te breken. Er is dadelijk een gereohtelijk onderzoek in gesteld, waarvan de uitslag tot dusver even wel onbekend bleef. Naar aan het U. D. wordt medegedeeld» zou een der leden onzerTweede Kamer pogin gen aanwenden tot oprichting eener maatschap- pij, welke zich zou ten doel stellen de veree- uiging der tramwegen en looaalspoorwegen hier te lande onder één bestuur. Het bedoelde lid meent, dat op deze wijze een spaarzamer beheer en eene voordeeliger exploitatie zal worden verkregen, en daardoor de kans zal ontstaan aan de aandeelhouder* een beter dividend te verzekeren, dan zij tot dusver mochten genieten. Naar men verneemt zal op het thans nog onbebouwd terrein vóór de Seinpost Scheve- ningen, aan de landzijde, een gnot hotel ver rijzen met 120 kamers vanwege een Engelsche maatschappij reed» in het volgend badseizoen te exploiteeren. Ter Voedingstentoonstelling te Amsterdam ziju o. a. bekroond de Haagsche Margarineboterfabriek, met gouden medailleJ. V. Rade voor chocolade artikelen en Gebr. Maas voor visch, met zil veren medaille Hollandia te Vlaardingen, de Confederatie te Delfshaven en F. J. Loe te Leiden, voor boter, met gouden medaille; Gebr. Ammerlaan te Schipluiden, idem, Hol landia te Vlaardingen en Confederatie te Delfshaven, voor kaas, zilveren medaille: Confederatie en Leidsohe Melkinrichting voor versche boter bronzen medaille Departement van Oorlog (garnizoensbakke rijen) voor volksbrood, zilveren medaille; Crans en Co. voor filters, gouden medaille F. Van Vliet voor vlechten en manden werk, zilveren medaille. (De medailles worden niet m natura uit gereikt de bekroonden ontvangen een diploma voor eene medaille.) Door de firma de Wed. S. I. Groen en Zonen, te Helder zijn Donderdag de eerste najaarsbokkings, kenrig verpakt, aan Z. M. den Koning ten geschenke gezonden. Eenige heeren te Kampen hebben het denk beeld geopperd om, onmiddellijk nadat de Tweede Kamer het hoofdstnk der Defensie heeft aang enomen, aan de Eerste Kamer een adres aan te bieden, ten einde, zoo mogelijk, te voorkomen dat dit hoofdstnk door de Eerste Kamer verworpen worde. Een ontwerp.adres vergezelt de circulaire. Uit de Hoekscbewaard wordt ons geschreven, dat aldaar puik rundvleescb, bij .10 kilo tegelijk, thans aangeboden wordt voor 29 cent p0f 1/3 kilo. IiECTIJtfR. De Katholieke Illustratie heeft haar jong't®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2