Nieuwe Sdiiémsè Courant Binnenlandsche Berichten. BIJVOEGSEL behoorende bij de van 30 en 51 OCTOBER 1887. Uit een bronzen voetstuk schieten eenige olrjfboom en op, met bladeren en vruchten be dekt, wier dicht ineengestrengelde takken een zW8ren last dragen zonder er onder le be dijken. Op het toppunt ziet men het wapen des Pausen en een weinig lager dat van den Bisschop. Het geheel wordt door een groot lint omstrengeld. Het bronzen voetstuk be- leekent de onwankelbaarheid der H. Kerk, wier 'Mrjjke leden verbeeld worden door de oljjf- boomen met bnnne takken, terwijl de bladeren 6Q vrnohten de eeuwige jeugd en vruchtbaar heid der Kerk beteekenen. De zware last is minnebeeld der vervolging, bet lint dat der 60uheid en de wapens van den Paus en den Bisschop, dat de Pans, het Hoofd der Kerk is e& onder hem de Bisschoppen haar besturen. on dor de Romeinsche werklieden te ontwik- 1 kelen en vooral uit hen midden priesters te kweeken heelt een kunstig uitgevoerd beeld van de H. Pkilomena, Patrones dier vereeni- ging, als geschenk voor den Paus bestemd. De Fransche acidemia van beeldende kun sten te Rome heeft door bemiddeling van den Franschen gezant bij het Vaticaan den H. Vader als jubilee-geschenk een Madonna aan geboden, door haren directeur, den heer Hébei t geschilderd. De Solttl geeft de volgende beschrijving van het geschenk, dat de Graaf van Parijs aan Z. H. den Paus zal aanbieden bij gele genheid van diens priesterlijk jnbilé. De graaf van Parijs zendt een schrijfbureau van groote waarde naar Rome voor persoon lijk gebruik des H. Vaders. De vertegenwoor diger van het monarchaal beginsel wilde aan dit eerste geschenk een gedachtenis van intie- men aard toevoegen, welke het Opperhoofd der Katholieken bijzonder aan het Fransehe Huis herinneren zonde. Hij heeft namelijk een zilveren afbeeldsel laten maken van het stand beeld van Jeanne d'Arc aan de hand van prioees Marie van Orleans, een der dochters van Louis Philippe, waarvan het origineel in marmer zich in de galerijen van Versailles bevindtin de galerij van het kasteel d'Eu vindt men eene fraaie kopie er van. De Fran sche heldin is staande afgebeeld in haar har nas, terwijl zij haar dapper zwaard, welks greep den vorm heeft van een krnis, aan het hart drnkt. De Soleil vertrouwt, dat dit kunststuk, 't welk zulk een Fransch karakter draagt, eene eereplaats op het Vaticaan zal vindon. De geschenken der koninklijke familie van Saksen zjjn aan den nnntius te Mnnchen over handigd, om verder naarZ. H. opgezonden te worden. Het geschenk des Konings is de bekende prachtige Btblia pauperum of zooge naamde urmenbijbeldat van de Koningin een kostbaar wijwatervat van Saksisch porselein als ofiergave heeft de Koningin het bekken geheel met gond gevuld. De Confessio in de St. Pieterskerk wordt geheel gerestaureerd in kostbaar marmer en zal met het aanstaande jubilee gereed zijn. Bij de tentoonstelling van het Vaticaan zal nog eene afdeeling gevoegd worden van natuur- en weerkundige instrumenten, de geleerde pater Denza van Moncalieri is met de inrioh- ting van deze afdeeling belast onder bescher ming van kardinaal Alimonda, aartsbisschop van Turijn. Vervolg.) Op de Donderdag te Zwolle gehouden groote najaarspaardenmarkt bedroeg de aanvoer ruim 1000 stnks van allerlei soort en ouderdom. Uit den enormen aanvoer van venlens bleek, dat de paardenfokkerij in die streken nog niet vergeten wordt. Met betrekking tot den grooten aanvoer was er weinig handel. De prijzen waren dientengevolge zeer gedrnkt. Sedert eenige dagen is men aan 's rijks mnnt bezig met het slaan van 25-, 10-, sn 5-oentsstnkken, welke werkzaamheden tot omstreeks 15 Deo. zullen dnren. koetsen. De kist was met kransen overdekt, en nog een twaalftal werden nagedragen. Generaal Vau der Ileyden was in een van de rijtuigen gezeten. Alle invaliden van Bronbeek volgden den stoet. Z. M. de Koning was vertegenwoordigd door den generaal-majoor Hardenbergj de Mi nister van Koloniën door den heer J. K. K. Dn Moulin, kapitein in actieven dienst bij het Ned.-Ind. leger. Op verzoek van den overledene werd er aan het graf niet gespro ken. Generaal-majoor Smits, die tot de zeer po- pnlaire persoonlijkbeden in Nederland behoorde, heeft een roemvol militair verleden achter zich. In 1848 als kapitein bij het Indische leger geplaatst, klom hij in Indie tot den rang van majoor op (in 1855) en werd in 1859 luite nant-kolonel. Op Timor (hij was in 1857 tweede kommandant der expeditie naar Timor) en op Borneo onderscheidde hij zich niet weinig. Zijne heldhaftige honding deed hem de militaire Willemsorde ten deel vallen en had ook zijne benoeming tot Ridder van den Nederlandschen Leenw en tot Ridder-Groot* krnis van de Eikenkroon ten gevolge. Toen hij in 1862 gepensioneerd werd, werd hjj door persoonlijke tnsscheukomst van den Koning, die hem bijzonder genegen was, tot komman dant van het koloniaal militair Invalidenhuis op Bronbeek benoemd. Als directeur van Bronbeek beantwoordde hij het in hem gestelde voltrouwen ten volle. De bezoekers van het Invalidenhuis roemden den edelen kommandant, die zich zoo bemin nenswaardig wist te toonen en vreemde vor sten verleenden hem onderscheidingen. Het eereteeken voor langdurigen officierendien st en dat voor In die sierde zijn nobele borst en de eeresabel, wèl verdiend, mooht hij ook dragen. Generaal Smits had tegen 19 Febr. 1888 ontslag als kommandant van Bronbeek gevraagd. Dit werd hem eervol verleenden de Koning verleen de zijn buiten gewonen ad judant nog het Ridder-kruis van den Gouden Leeuw van Nassau. Generaal Smits mocht echter zijn pensioen tijd niet belevendoor een lo ngontsteking aangetast, eindigde bij op 75jarigen leeftijd zijn werkzaam en verdienstvol leven. Gelijk reeds gemeld is, maakte men te Nijme gen allerlei gissingen omtrent de oorzaak van den dood van zekeren D„ aldaar. Dit schijnt de jnstitie to Arnhem aanleiding gege ven te hebben een lijkschouwing te gelasten, die dan ook Woensdag jl. plaats vond. Naar wij echter vernemen, heeft deze geen grond opgeleverd voor het vermoeden, dat D. een gewelddadigen dood zon gestorven zijn. Donderdag avond heeft te Oudenhoorn een treffend ongelnk plaats gehad. F. v. G. arbeider bp den heer van Soest, raakte in de nabijheid der hofstede van een boerenwa gen, waarmede hjj aardappelen naar het Voorn- sohe kanaal had vervoerd. Het voertuig ging hem over het lichaam, met bet trenrig ga- volg, dat de ongelukkige een paar uur later onder de hevigste pijnen overleed. De paar den gingen door en werden 6erst een half nnr verder in de nabijheid van de kom der gemeente gegrepen. ®8schenken voor's Pausen Jubilee. geschenken, die den H. Vader ter ge legenheid van zijn jubilee worden aange boden, zijn zoo talrijk, dat zij de beschikbare ruimte voor de tentoonstelling in het Vaticaan overschrijden en men genoodzaakt is geweest, nog twee nieuwe galerijen daarvoor te bestem men, welke reeds weder geheel gevuld zijn." Zoo Werd reeds voor eenige dagen gemeld. Is het alzoo ondoenlijk ook maar een vluchtig overzicht Van al die fraaie voorwerpen te gever, toch willen wij hier van eenige geschenken melding maken, welke door kunstwaarde of om hunne bijzondere beteekenis meer da* andere de aan dacht trekken. Namens kardinaal Lavigerie werd den H. Vader een zeer kostbare zilveren reliqnie-kas aangeboden, die ontdekt is bij de opgravingen uan eene onde basiliek niet ver van, Aïn-Beda lo Numidi». Op het deksel ligt het beeld van den martelaar, wiens overblijfselen in de kas bewaard worden, terwijl de zijden met allerlei zinnebeeldige figuren rijk versierd zpn. Een opschrift op het koffertje, waarin de reli- quie-kas besloten is, vermeldt, dat de aarts bisschop van Carthago nit naam der Kerk Van Afrika dit geschenk aanbiedt aan Leo XIII, den hersteller dezer Kerk. De generaal der paters van Vallombrosa heeft eene kostbare antieke reliqnie-kas ge schonken. Deze bestaat uit een krnis van fluweel en gond, met zilver en diamanten ver sierd, en bevat reliqniën van al de Lijdens werktuigen, De stad Yentimiglia geeft een gouden pen, met meer dan 100 edelgesteenten versierd, en bovendien nog vele andere ge schenken. Cordova zendt een zilveren beeld van den Aartsengel Raphael van 1 meter hoogte en Saragossa een albeelding van de beroemde ^Madonna del Pilar" in zilver en met briljanten versierd. Ook in Amerika maakt men groote toebe reidselen. Zoo zendt de stad Bogota en Co lombia een prachtige stool, oen kelk van zuiver goud en eene menigte andere kostelijke voor- Werpen. Mgr. Danize, bisschop van Caiazeo, heeft e®0 schoon zinnebeeldig geschenk voor den Vader doen vervaardigen. Be geschenken nit de verschillende Ita- üaansche dioceesen zijn legio. De Romein- sche geestelijkheid zal den H. Vader twee prachtig bewerkte gouden sleutels, het zinne beeld van Petrus' sleutelmacht, aanbieden. e. directeur van het Apostolaat der ar- eidende klasse te Rome, eene vereeniging, We ke zioh ten doel stelt het godsdienstig leven Het was rnim één nnr eergister-middag, toen de wel niet door gebruikelijke militaire eerbe wijzen begeleide, maar niettemin plechtige lijk stoet van den generaal-majoor Smits de kom- mandantswoning op Bronbeek verliet, om zich langs den door een talrijke menigte afgezet- ten Velperweg naar Rozendaal te begeven. De ljjk wagen werd gevolgd door elf volg- Te Wouw overleed dezer dagen op rnim 96jarigen leeftijd de ondste ingezetene, eene weduwe, die 72 kinderen, kleinkinderen, aehtei kleinkinderen en achter-achter-kleinkinderei naliet. De werken ter uitbreiding en verbetering van het station Rozendaal vorderen buiten»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5