10e Jaarg. Dinsdag 1 November 1887. No 2919, VERSCHIJNT DAGELIJKS. ^tgpea ©spicht. Bureau: Markt, E, 3 57. tti aft °°pen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.6G Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. IVegena den feest dug - van A Bj Ij f. Kit K1 IjMSi .V, 'Kt blad Woensdag niet DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm is weer eens verkouden geworden en de onmiskenbare verschijnselen ïan dit lastige geval hebben zelfs in de laatste échten zijn rust herhaaldelijk gestoord. Te 0llgesteldkeid heeft intusschen haar gewoon Verloop en geeft geenerlei reden tot bezorgd- ^eid. Zaterdag middag is de Keizer zelfs op gestaan en is daarna onafgebroken aan den Arbeid gebleven. Waarschijnlijk zal dus de taaie Wilhelm ook van deze verkoud heid niet sterven. Het kapittel van Fuldazal Vrijdag 4 Nov. 0 de definitieve keuze van een bisschop overgaan. Van de zes kandidaten zijner vier oor den Keizer geschrapt, zoodat de keuze eperkt is tot de kanunniken Braun en Komp. ENGELAND. He Engelsche regeering heeft met het Fran- Sche gouvernement eeue overeenkomst ge- boffen betreffende d# Nieuwe-Hebridenen de ehanden beneden den wind. De eersten zullen Voortaan als onafhankelijk beschouwd worden 0llder gezamenlijk politie-toezicht van Fran se en Engelsche schepen en de laatsten zul- Van nu af onder de souvereiniteit van raakrijk staan. °°r de premiers der staten van de Cana- eesche statenfederatie is een delegatie be toomd, om aan de regeering van Canada de breven der staten voor te leggen. Wordt weg- ^®ttiing van deze grieven geweigerd, dan zullen 6 premiers der staten gezamenlijk de ophef- Van de Canadeesche statenfederatie ehchen. ,e Premier van Nova Scotia verklaarde, dat ^0 Voor de inlijving van dezen staat bij de öle pleiten zal, indien de visscherij-confe 16 voor Nova Scotia onbevredigend mocht dat^aU ^*mes wordt uit Weenen bericht Kngeland voornemens is de overeenkomst KQgelanlj en Frankrijk, betreffende het anaal, te onderwerpen aan de sanctie van een congres der groote mogendheden, nra zij eensgezind zijn over de hoofdpunten. FRANKRIJK. 9 toestand in Frankrijk is op het oogen- niet Z69r ernst*S* Hlet land wordt bedreigd alleen met eene ministerieele maar ook «..ssne presidentieele crisis. President Grévy, stemd over het voornemen der Kamer, tene luete naar de handelingen van zijn schoon zoon Wilson in te stellen, was besloten zijn ontslag als president der republiek te nemen. De heer Grévy, die er niet toe kan besluiten, zijn schoonzoon op te offeren, omdat hij den voortdurenden omgang met diens vrouw en kinderen niet wil ontberen, is er zeer over getroffen, dat de republikeinsehe partij zijne laatste levensdagen schijnt te willen verbit teren. De voorzitters van Senaat en Kamer, de hseren*; Le Royer en Fioquet, hebben hun best gedaan, om dezen indruk bij den heer Grévy uit te wisschen en hem tot andere ge dachten te brengen, doch met weinig succes. Ook na een onderhoud met den minister Rouvier bleef Grévy bij zijn voornemen, om af te treden, volharden, zoodat Rouvier in overleg met zijn collega's reeds besloten had, zich tegen de enquête te verklaren, wel wetende, dat eene presidentieele crisis ook den val van het ministerie ten gevolge zoude hebbeneerst na herhaalde conferenties met den minister president heeft de heer Grévy van het plan, om zijn ontslag te nemen, afgezien. Het ministerie zou alzoo besloten zijn, het enquête-voorstel niet de bestrijden, maar zou zeker voorbehoud stellen, wat den loop van het onderzoek betreft. Het zal dus waar schijnlijk op een schijn-enquête uitloopen heeft daarentegen een ernstig onderzoek plaats en brengt dit kompromitteerende zaken aan het licht, waaraan wellicht ook president Grévy niet geheel vreemd zal worden bevon den, dan staat eene volledige regeeringserisis in Frankrijk voor de deur, en mag men in dit land van verrassingen groote gebeurte nissen verwachten. De heer Wilson schijnt thans vast besloten te zijn het Elysoe te verlaten reeds heeft bij zijne boeken en bescheiden naar zijne parti culiere woning in de Avenue de Jena doen overbrengen. De Begrotingscommissie heeft na den post voor het gezantschap bij het Vaticaan geschrapt te hebben, thans besloten ook het budget van eeredienst maar eenvoudig op te heffen, m. a. w. de scheiding van Kerk en Staat uit te spreken en de geestelijken niet meer van staatswege te salarieeren. Dit be sluit werd genomen met 9 tegen 5 stemmen, terwijl de commissie 33 leden telt. Van heel veel beteekenis is deze beslissing echter niet; want de Senaat zal de geschrapte posten voor de eeredienst wel weder op de begrooting brengen en daarna zullen de ministers van buitenlandsche zaken en eeredienst evenals vorige jaren wel weder al het mogelijke in de Kamer doen, om èn het gezantschap bij den Paus èn het budget van eeredienst te handhaven. -Daartoe behoeven zij slechts te wijzen op FVankrijks belangen in het Oosten, vooral in China, welke groote schade zullen lijden door het afbreken der diplomatieke betrekkingen met den Paus, en ook op het feit, dat het concordaat zoo maar niet opeens opgezegd kan worden. Het besluit der on volledige begrootings-commissie zal dus slechts een storm in een glas water zijn geweest; maar het toont een keer te meer den duivel- schen haat tegen den godsdienst en de helsche plannen der vrijmetselarij, waarvan die weinig aanwezige leden slechts de getrouwe tolken waren. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Keizer Frans Jozef, de toespraken van de voor zitters der Delegation beantwoordende, ver klaarde, met genoegen te hunnen constateeren, dat de buitenlandsche betrekkingen van de Mo narchie bij voortduring gunstig onbevredigend zijn en dat de gestadig door het Gouverne ment nagestreefde politiek, strekkende om den vrede en bet rechtte handhaven, zich grondende op de tractaten, niet alleen waardeering ont moet, maar ook krachtigen steun vindt. Het Bulgaarsche vraagstuk is nog niet tot oplossing gebracht, maar de Keizer wil de hoop koesteren, dat het ook in den vervolge zijn zuiver plaatselijk karakter- zal behouden en ten slotte zoodanig zal opgelost worden, dat de billijke wenschen van Bulgarije in overeenstemming gebracht worden met da tractaten en met Europa's belangen. Hoewel Europa bij voortduring beheerscht wordt door eenen geest van onzekerheid en de Regeering daardoor genoodzaakt is zich niet te laten ter zijde streven in de zorg voor eene behoorlijke strijdmacht van do Monar chie, is de onderstelling nochtans gewettigd, dat de ijverige pogingen en de innige toe nadering van de Mogendheden het behoud van den vrede zullen bevroderen en ook voortaan zullen beletten, dat die vrede ver stoord worde. Dezer dagen heef: te Weenen een belang rijke conferentie van het Oostenrijksch epis copaat, onder presidium van Z. E. kardinaal Ganglbauer, prins-aartsbisschop der hoofd stad plaats gehad, om adhaesie te betuigen aan den brief door den H. Vader tot kardi naal Rampolla gericht, waarin op de nood zakelijkheid van het herstel der tijdelijke macht dei Pausen wordt gewezen. Alvorens Weenen te verlaten, hebben de Oostenrijk scha prelaten zich naa: de nunciatuar begeven, om hun hulde te betuigen aan mgr. Galim- berti, den nuntius, en hem hun gevoelens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1