Kerknieuws. van de provinciale opcenten op de personeele en de grondbelastingen. De door de Staten van Groningen vastge stelde prov. inkomstenbelasting ter wettelijke bekrachtiging voordragende, verklaart de Minister van Binuenl. Zaken, dat wel in het algemeen tegen inkomsten-belasting, en bij zonderlijk tegen provinciale bezwaren bestaan, maar dat de Staten het recht tot hare invoe ring z. i. onbetwistbaar hebben, nu zij de stichtingen en zedelijke en publiekrechtelijke lichamen er van uitsloten. Hat bezwaar dat deze belasting ook door vele gemeenten wordt geheven, geldt z. i. niet: want met opcenten is dit eveneens het geval. Bij de domeinbegrooting voor 1887 is ge rekend op een verkoop van vestinggronden enz. ad t 255.000. Van de dotatie van wijlen Prins Fredarik znllen in dit najaar eeuige perceelen onder Breda, Alphen, Tenheijden en Zevenbergen worden verkocht als de te bieden sommen onbetwistbaar voordeelig zijn voor den Staat. In 1888 zal de bedijking van het Axelsche gat woiden voltooid. De Haagsche correspondent van de Midd. Ct deelt mede dat dezer dagen een wetsontwerp tot regeling van den kinderarbeid bij den Baad van State zal inkomen, zoodat het nog vóór de afdoening van de begrooting de Tweede Kamer zal kannen bereiken. Ook onder de rijksontvangers der directe belastingen en accijnzen circuleert een adre3 van adhaesie, in zake het adres aan Z. M. den Koning tot verkrijging van pensioen voor wednwen en weezen van burgerlijke ambtena ren. Aangezien da woorden »burgerljjken en bur gerschapsrechten" niet meer voorkomen in de nieuwe Additioneele Artikelen, mogen nu, bij aannaming der nieuwe Grondwet, de gefail- leerden wier aangeboden akkoord gehomolo geerd is, weder op de nienw op te maken keizerslijsten worden geplaatst. Door de ho mologatie van het akkoord bekomen zij de beschikking en het beheer over han goederen terug," zegt de bevoegde autoriteit, en zullen ze dns, de wettelijke vereisohteu bezittende, als kiezers moeten worden ingeschreven. {Arnh. Ct.) In verband met de vestiging van werk lieden van het platteland in de groote steden wordt de volgende opmerking gemaakt: Deze menschen verdienen in hun woonplaats 12 13 cents per aar en meenen dns voor uit te komen als ze in een stad 16 a 18 cents per uur verdienen. Zoolang ze daar alléén zijn gaat het goed, maar als de huis houding naar de stad wordt overgebracht is er te kort en vervallen deze misleiden voor een groot deel aan het armbestuur. Het eerste nummer heelt het licht gezien vau Mercuriusorgaan van de (Rotterdamscbe) Vereenigieg van handelsbedienden Mercurius. In het bosch genaamd »de Bonde Weide", gelegen bij Rockanje, is een arend geschoten, die een vlucht heeft van 21/i M. Men hoopt dit dier in het leven te behouden, daar fcet slechts in de wiek getroffen is. Men schrijft ons uit den Haag van 8 Nov. Eene buitengewoon plechtige en indrukwek kende ter-aaide-bestelling had heden ochtend op bet R. Kath. kerkhof plaats. Het stoffelijk hulsel van mgr. Schagt, pastoor der H.Willi- brordas-kerk, had in plechtgewaad gedurende eenige dagen in de sacristij op een praalbed gerust en de gemeenteleden waren in grooten getale naar die gewijde plek gestroomd om voor de zielernst van den herder te bidden. De uitvaart werd heden ochtend ingeleid door de Heilige Mis, die nadat de Metten der over ledenen en de Lauden waren gezongen, werd opgedragen door den hoogeerw. heer Drabbe, deken vau 's Graveohage, bijgestaan door de kapelaan?, de welaerw. heeren Bosman, Stof fels en Verbesk, terwijl het zangkoor Ver- halst'sRequiem en het graflied van Lindpaintner zong. Onder de geestelijken, die deze plechtig heid bijwoonden, merkte men op Mgr. Baron cini, secretaris van den Nuntius. Achter den lijkwagen volgden 85 rijtuigen, waarin de leden der geestelijkheid en de aan zienlijke gemeenteleden gezeten waren. Langs den weg, dien de stoet nam, werd de lijkbaar eerbiedig begroet en begeleid door eene onaf zienbare menigte, die den beminnelijken grijs aard, aan wien schier alle ingezetenen van de residentie eene aangename herinnering hebben eene laatste liefdevolle hulde wilde brengen. In de kapel geschiedde de beaarding door den hoogeerw. heer Drabbe en zong bet zang koor onder leiding van den directeur J. H. Marinns, de gebedeo, waarna de lijkkist in den priesterkelder werd bijgezet. Op uitdruk kelijk verlangen van den overledene werd geen lijkrede gehonden. Van Scheveningen wordt gezegd, dat de visch- omzetrnim 2millioen gulden jaarlijks bedraagt. Niet onmogelijk, of dit zal over een paar jaar ook van IJmniden kannen gezegd worden.Reeds zijn er weken, waarin niet minder dan 880 visohsloepen aan de steigers van den afslag liggen. De heer Wro. Booth, de zoogenaamde generaal vau het Leger des heils, zon heden te Am sterdam de troepen komen inspecteeien. He den ochtend te half elf treedt hij dan in de ge wone vergaderzaal dezer oefenaars op. De villa, bewoond door den heer G. Lan- genberp, burgemeester van Schagen, werd Maandag jl. door brand verwoest. Oorzaak onbekend. Te Groningen heeft een rechercheur der politie zich aan diefs'al van een gonden hor loge schuldig gemaakt. De vrouw, aan wie het toebehoorde, miste het uurwerk, en het vermoeden het gestolen le hebben, viel op eenen rechercheur, die in baar huis geweest was. Een daarop door de politie ingesteld onder zoek bracht dit treurige feit aan het licht, waarna hij onmiddellijk uit zijne betref king ontslagen, en eene vervolging tegen hem in gesteld werd. Nabij Zntfen is een man, die met een jon gen over de baan van den O rsterspoorweg wilde loopen, toen een trein in aantocht was, door de locomotief aangereden en van den dijk geworpen. Men vond hem dood terug. De knaap heeft geen letsel bekomen. In de laatste weken werd door de rijkspo litie te Breda een onderzoek ingesteld, of maten en gewichten op tijd geijkt of herijkt waren. Menige winkelier en handelaar moest echter tot schade ondervinden, dat hij daaraan niet gedacht had, want bij vele werden tal van mateu en gewichten in beslag genomen, welke dientengevolge verloren zijn, terwij), natuurlijk, een veroordeelend vonnis tot beta ling van boste en kosten niet nitblijit. Een lesje voor een volgend jaar 1 (7.) ■■■■'Toaoooaan— DEN HAAG. Tot viering van het herin neringsfeest ter eere van Jan Pieterszoon Coen, heeft het Indisch Genootschap eene bijzondere bijeenkomst belegd op 22 November aanst., die iu Diligentia gehonden zal worden, voor leden en dames en hesren geïntroducserden toegankelijk zal zija, en waarin als spreker zal optreden dr. Sehaepman. (A7. R. Ct.) AMSTERDAM, Behalve door de tegen woordige en de voormalige verpleegden in het burgerweeshuis werd de lOOjirige Daatje gisteren geluk gewenscht door heeren regenten, door den prins von Reuss en eeae deputatie uit de vereenigiDg Van Speijk. Vele lekker nijen eu bloemen met toepasselijke versjes werden aan de jubilaris vereerd. Te harer eere worden de kinderen heden avond onthaald. GRONINGEN. De viering van het Leo-feest is bepaald op Diasdag den 17n Januari. Als feestredenaar zal optreden de zeeroerw. zeer- gel. heer Menten, ond-professor van het se minarium Roldoc, thans pastoor te Echt. WINTERSWIJK. Ook hier is men voorne mens het 50jarige priesterschap van Z. H. Paus Leo XI[I feestelijk te herdenken. Bij die gelegenheid zal een concert gegeven worden, waarop o. a. zal worden teD gehoore gebracht de Leo-Cantate, muziek van Aoaory, woordea van Verhoeven. (T.) Pater Sengers. De plechtige Uitvaart van wijlen den wel- eerw. pater J. F. Sengers fceett heden morgen te Rotterdam plaats gehad. Te negen uren werd in de O. L. Vr. keik aan de Wijnhaven de uitvaartdienst gecelebreerd door den zeer- earw. pater A. Kouwenbergh, pastoor der parochie, bijgestaan door de weleer w. patera Maas en Fleoke, terwijl eene talrjjke priester schaar uit de versohillecde parochies der stad mede aanwezig was. Ni den lijkdienst hield pastoor Konwenbergh eene korte rede. Da gewijde spreker begon met te zeggen,dat hij geene lofrede zou honden op den betreurden overledene, vooreerst omdat deze in zijne edele hoedanigheden te over bekend was, maar vooral ook omdat de eenvoudigheid van pa ter Sengers daarmede te veel in tegenspraak zon zijn. Hii wilde slechts een paar nattige lessen nit dit plotseling sterfgeval trekken. Ea dan riep hij zijnen hoorders ten eerste toe: Waakt en bidt, want gij weet noch dag noah uur. Ook piter Sengers wist dit niet, maar hij had zich toch vooral in de laatste jaren voorgesteld, dat hij op zekeren dag wel door een plotseliogen dood zon getroffan worden en de dood vond hem dan ook niet onvoor bereid. Op de tweede plaats toonde spr. aan, hoe paters Sengers was geweest de vriend van God en de vriend der menschenzonder daarom de vriend der wereld te zijnen hg was dit omdat hij, zioh-zelven vergetend, alleen er aan dacht, armen en ongelnkkigen bij te staan. Daar uit nam spr. aanleiding zijn gehoor tot de ware christelijke liefde voor de armen op te wekken. Met eene opwekking tot gebed voor de ziele rnst van den betreurden overledene besloot de gewijde redenaar zijne eenvoudige maar tref fende rede. Daarna werd hei lijk uitge dragen en zette zich de ljjkstoet, waarin nevens de familie en de geestelijkheid depu- tatiën van verschillende kerkelijke corporatiöu in 23 rijtuigen volgden, in beweging naar het kerkhof te Orooswijk, waar het stoffelijk over schot van den beminden pater Sengers in dn verwachting der toekomende Opstanding aan de schoot der aarde werd toevertrouwd. De Maasbode bevat omtrent den betreurden overledene, Uie te Rotterdam bij Roomscb en Onroomsch bekend en geëerd was, nog de volgende bijzonderheden Wie kende pater Sengers niet, maar ook wie beminde, wie vereerde hem niet, dia bjjna 30 jaar in onze stad als een weldoener trooster in allen nood ïoudging! Als pi'e* ster uitmuntend door ijver, droeg hij, die van zijn zwaarlijvigheid reeds zooveel te lijd-11 had en sedert een aantal jaren niet meerop een bed sliep, maar op een stoel of rustbank des nachts eenige ureu rnst nam, de lasten en vermoeienissen van zijn verhevene betrek king met een, men zou zeggea ODbegriipelÜko

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2