SiimtnlaiidMlut michtm. teerde negen der revolutionaire schreeuwers. De Amerikaansche pelgrims zijn Zondag jl. door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Men verzekert dat mgr. Krementz, aarts bisschop van Keulen, in het eerstvolgende consistorie tot kardinaal zal verheven worden. Schiedam, 16 November 1887. Den heer M. A. C. Nierstrasz, inspecteur van politie der tweede klasse alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, ingaande met 28 November e. k. Men zal zich herinneren, dat in de raads vergadering van 13 October jl. op voorstel van B. en W., die ter zake den commissaris van politie hadden gehoord, afwijzend werd beschikt op het adres van den heer Nierstrasz, verzoekende verhooging zjjner jaarwedde. In de eerstvolgende uitvoering der Sym- phonie* Vereeniging alhier, op 1 December e. k., zal ook de zoo gevierde zangeres fr&ulein K. Bettaque optreden. Op zekere voorwaarde zal bij deze ni t voering aan vreemdelingen intro ductie worden verleend. Bij bsslnit van den Minister van Financiën zijn bevorderd tot verificateurs 2e categorie de verificateurs Se categorie te Schiedam ft. Maathnis en A. I. van der Poel en tot oom mies-verificateur 2e categorie de commies verificateur 3e categorie H. de Keus. De Minister van Marine heeft van zijne begrooting de aanvraag voor een nieuw groot schip teruggenomen. Hij blijft van oordeel dat het, in elk geval, dringend noodig zal zijn, en ging slechts met leedwezen tot de intrekking over, onder voorbehoud dat er zoodra mogelijk op moet worden teruggeko men, maar meende dat het een misslag zou zijn geweest, de aanvraag te handhaven na de pertinente verklaringen in het Verslag der Kamer. Het eindcijfer der begrooting is nu verminderd met f 800,000. De drie werven acht de Minister vooralsnog onmisbaar, zoolang de binnenlandeohe vaar wegen niet zijn verbeterd. Omtrent de ver plaatsing van die te Amsterdam naar de overzijde van het IJ stelt eene commissie een onderzoek in, dat nog voortduurt. Ver plaatsing van die te Hellevoet naar Dord recht is onmogelijk, wegens gebrek aldaar van droge dokken, fabrieken van maobine- riën enz. In groote trekken geeft de Minister aan wat de taak der marine moet zijn, en merkt voorts op, dat wel wordt getwijfeld aan de doelmatigheid van torpedobooten in open zee, maar niet voor de kustverdediging. Sedert 1873 tot 1881 hebben de kosten welks de oorlog tegen en de bezitting van Atjeh hebben veroorzaakt, bedragen ruim 98 miliioen galden. Na 1881 zijn de uitgaven als gewone beschouwd. De Minister van Koloniën ia niet ontevreden over de uitkomsten van het samentrekken onzer troepen in het vijan dige land. Veel gelnk heeft de vjjand niet bij zijn pogingen om ons afbreuk te doen. De onderwerping van de nog vijandig gezinden moet met den tijd komen. De Minister wil derhalve onze tegenwoordige stelling hand haven. De Tweede Kamer was gisteren in hare afdealingen vergaderd tot onderzoek van som mige wetsontwerpen van ondergeschikt belang. Het eenige van meer ingrijpendeu aard was dit betrekkelijk de dading over de klooster goederen van St. Agatha aan het vroeger door den Voorzitter geopperd denkbeeld om door doze Kamer nog ingrijpende zaken te doen onderzoeken, schijnt derhalve geen ge volg te worden gegeven. Heden, Woensdag worden enkele wetsont werpen van ondergeschikt belang afgedaan en daarna begint de beraadslaging over de Indische Begrooting voor 1888. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-tudië is den 6den dezer een aanval op Edi (Atjeb) afgeslagen, waarbij de vijand een verlies van 51 gesneuvelden (waaronder de aanvoerder) bekwam, terwijl onzerzijds één gewond werd. De Staats-Courant bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten der Vereeniging voor den Koffiehandel te Amsterdam. Haar doel is den handel in koffie te bevorderen den koffie handel te besohermen tegen onrechtvaardige en onwettige handelingen misbruiken in den koffiehandel tegen te gaan; aan baar leden juiste en betrouwbare inliohtingen te ver strekken omtrent alles wat met den koffie handel in verband staatin de voorwaarden van koop en verkoop, wijze van levering en ten aanzien van al hetgeen wat met den koffiehandel in verband staat, zooveel moge lijk eenstemmigheid fe brengen; een meer uitgebreid vriendschappelijk verkeer tussohen hen, die bjj den koffiehandel belang hebben, tot stand te brengen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren hunne werkzaamheden afge daan en zich vereenigd met de voorstellen van Ged. Staten, ziodat o. a. ook afgewezen werd het verzoek om provinoiale medewerking tot het verruimen van het vaarwater De Oude Aar. De S;aten hebben hunne adhaaaie gehecht aan het advies van Ged Staten en van de oom- missie uit huune vergadering en blijven vast houden aan de gestelde voorwaarde betrekke lijk de doorvaarthoogte van de brug over de Gouwe in het plan der vaartverbetering tns- schen den Usel en da ringvaart bij den Haar- leromermeerpolder. De Nederlandsche Industrieel zon het aller- wensoheiijkst achten, dat de kwesties over onderwjjs nu eens ter zjjde kon worden ge- steld de ijver voor de rechten of aanspraken van godsdienstige richtingen voortaan ge breideld, om niet te zeggen verwijderd buiten de vergaderzalen van de Staten-Generaal, die het Volk vertegenwoordigen, niet de Kerk. Kerk en Staat zijn bier te lande volstrekt gescheiden. Onzes inziens, zegt de bed. Ind, vordert het algemeen belang, de volkswelvaart en de waarborg voor vrede en orde, dat de stoffe lijke belangen der natie meer op den voor grond treden, en het blad wil daarvoor de vorming eener van alle politiek vreemde, van partg-drift zuivere partij, die in Nederland alle harten en hoofden vereenigen kan, de vorming namelijk eener Nationale partij. De collecte ten behoeve van het E. K. Par. Armbestuur, Zondagavond gehouden na de liefdadigheidspredikatie van den zeereerw. pater V. De Groot in de kerk van den H. Do minions, heeft de som van f 1216 opgebracht. (Msb.) De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op 17 November a. s., des avonds ten lD/g ure. Fenige heeren hebben zich tot een eoi»" missie vereenigd om de ijsbaan te Slikkerveer opnieuw in exploitatie te brengen, en zijn bereids drnk in de weer, om de baan te doeu inrichten. In tegenstelling met dèu vorig0® wiater is een gedeelte der vlakte gereserveerd* hetwelk nitsluitend toegankelijk zal zijavoof leden van de ijsclnb Slikkerveer, en voor hen, die per stoombooten van de reederij F0P Smit Go. de reis naar Slikkerveer onder* nemen. Behalve dat de commissie om den and0" ren dag eene matinée musical e zal doen geven» zal zij ook andere feestelijkheden organiseeren» als het honden eener hardrijderij op schaatsen» wedstrijd met tikkers enz. enz. Ook werden reeds onderhandelingen geopend met baron de Salis te Amsterdam, aan wien zioh de rijders Werner en Hagen verbonden hebben gedurende iinu a mffaand verblijf in Holland. De gewone hardrijderijen znllen nationaal zijD» ten einde niet, zooals in het afgeloopen jaar» door te lang wachten op buitenlanders, de kaas op eene open rivier te verliezen. (A. R. Ct.) Ook te Naaldwijk profiteert men van de lage veeprijzen. Best rundvleesch wordt dooreenen veehandelaar aldaar uitgestald tegen 60 cent per KG. De slagers houden het tot beden echter nog op 70 cent. Volgens deu Haagse hen correspondent van de Arnh. Ct, maakt de heer Willink Ketje» in de residentie dagelijks schandaal. Eiken middag posteert hij zioh vóór de woning va» den gepensionneerden leger-kommandaut uit Iudië, over wien hij zich beklaagt, tracht tevergeefs hem te spreSen en vergalt hem» wanneer hij van de sociëteit komt, om aan den familiediseh plaats te nemen, den gebruikten morgendrank en het te gebruiken middagmaal door een gebarenspel, dat van diepe minachting getuigt, zonder echter ooit tot molest over te gaan. Trouwens, daar zorgen de agenten of de agent van politie wel voor, die vóór de woning van den generaal surveilleeren. Dinsdag avond werd door de Haagsche af- deeling van den sociaal-democratischen Bond eene motie aangenomen, bestemd voor den gezant der Vereenigde Staten van Noord- Amerika bij het Nederlandsche Hot, houdende protest tegen de terdoodbrenging van de anarchisten te Chicago. Gelijktijdig werd eene inzameling gebonden, uit welker opbrengst na* mens de Nederlandsche arbeiders een kran* op bet graf van de ter dood gebrachten zal worden gelegd. Te Heemstede is gisternacht een kind me' twee hoofden geboren, op eiken sohouder eeD« De kleine kwam dood ter wereld. Een aannemer te Amsterdam bad het o»' gelnk twee portefeuilles te verliezen, in eed waarvan twee bankbiljetten van ieder f 1000 in de andere twee van f 100, een van f 60 ed een van f 40. De eerste werd gevonden in den Manded' makerssteeg door een tandmeester nit de van Hasselsteeg, die de portefeuille aan be' politiebureau der 2e sectie deponeerde, wa»f zich weldra de aannemer vertoonde, die d00 eerlijken vinder met f 100 beloonde. De dere portefeuille is nog niet terecht. Volgens het Abl.v.Ned. heeft de popul!l'r0 Willemstrater Jacobus Mens, die, naar d°e& weet, in het Binnen-Gasthuis te AmBterdai» verpleegd wordt, aan zijn broeder Leenu0 het verlangen geopenbaard om, zoo hg ster te worden begraven door de leden van Indische Kruis. De vrees, dat hij er het l0*9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2