Sfimeitlaiutocty Juichten. ▼oor het totetandbrengen der hervormingen. Indien de vrede bewaard blijft, zooals ik ten volle vertrouw, zullen voortaan geen bui tengewone uitgaven voor bet leger meer op de begrooting voorkomen, en zullen wij 's lands financiën op een onwrikbaren grondslag kun nen doen rusten door trouw te blijven aan de groote beginselen, waaraan Italië den vrede en zijn rom te danken heeft, en door ver- eenigd te blijven op den weg der vrijheid, zullen wij aan Italië de sympathie der vol ken en de belooning der forfuin verzekeren. Na zijn terugkeer uit Friedrichsrube had Crispi, Keizer Frans Jozef nog eens doen polsen of hij niet eindelijk er in zou toestem men te Rome Koning Humbert een tegenbe zoek te komen brengen voor het bezoek, dat deze vier jaren geleden den Keizer te Weenen heeft gebracht. Na door bemiddeling van den nuntius met de inzichten van Leo XIII bekend te zijn geworden, beeft graaf Kaïn ocky, in naam des Keizers en onder betuiging van leedwezen, doch op eene formeele wijze, de uitnoodiging van den hear Crispi van de hand gewezen. SPANJE. Uit Madrid wordt aan Daily News gemeld, dat het vaststaat, de Spaansche regeering op het thans geannexeerde eiland Peregil, aan de kust van Marokko, sterke verdedigings werken wil doen aanleggen, hoewol zij ver- zekert, dat zij alleen voornemens is, er een vuurtoren te doen bouwen en een seinstation I op te richten. Aan de Standard wordt uit Madrid ge- meid, dat de Marokkaansche regesring tegen de annexatie van da' eiland protesteert. Tijdens het jongste bezoek van den Franschen gezant bij den Sultan heeft de heer Ferraud ver klaard, dat Frankrijk het voorstel betreffende eene militaire commissie ter zake der Marok kaansche aangelegenheden verwerpt. De Sul tan gaf hierop ten antwoord, dat Marokko alle verdere concession aan den buitenland- schen handel zal weigeren en ook geen ge delegeerden naar een Europeesch congres zal 1 afvaardigen, tenzij de groote mogendheden vooraf overeenkomen om de consulaire en andere misbruiken, die het gezag van den Sultan ondermijnen, af te schaffen. De heer i Ferraud verklaarde daarop, dat Frankrijk, Spanje en Portugal eene beperking ten op- 1 zichte der consuls weigeren. Schiedam, 18 November 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag jy November. i In de zitting van heden werd het debat over de Indische begrooting voortgezet. Sommige den vorigen dag besproken punten werden nog i nader toegelicht. De beer Heldt bracht voorts nog ter sprake het gebeurde met den heer Willink Ketjen. Tweeërlei betoogde hijle de onrechtvaardigheid van de militaire wet- I geving in Indië, 2e de ondermijning van het I geEaf? door de Regeering, welker 'leden, ondanks de ergerlijkste bedreigingen, hem te woord i bleven staan en betrekkingen beloofden. Da heer Renther deed uitkomen, dat de militaire wetgeving behoirlijk was toegopast en dat daarnit voortvloeide het eervol ontslag hetwelk eene herplaatsing in civiele betrek- king rechtvaardigde. De Minister van Ko loniën en Binnenlandsche zaken bevestigden ditmaar uitvoerig lichtten zij verder het ge beurde top, ten betooge dat de beer Ketjen zich verhoovaardigd hëeft op bedreigingen, I die niet hebben plaats gehad en die tot geeoe rechterlijke vervolging direct aanleiding gaven, zoodat bijv. vao eene bedreiging metdeóon- i den zweep geen sprake was en de toezeggingen der Ministers alieen op medelijden hernatten; waarmede de eer van het gezag volstrekt niet werd benadeel!, De heer fieldt nam daarmede genoegen, maar de beer Keuchenins was door het medege deelde in zijnen goeden dank jegens den heer Ketjen versterkt. Hij trad overigens in een onderzoek van de beteekenis van het votnm der Kamer in zake de heeren Sol en de S>nr- ier. Verder beval ook doze spreker meerdere decentralisatie in In die aan. De Staats-Courant bevat de volgende pu blicatie Wij Willem III, bij de gratis Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassan, Groot-Hertog van Luxemburg enz., enz., enz. Aan allen, die deze zien of hooren lezen, salnt Gedurende den loop onzer Regeering zijn vele belangrijke maatregelen genomen, ten einde de bij de Grondwet gehuldigde beginselen leven en werking te geven. Intuaschen is bij da Grondwet zelvo voor zien, dat hare herziening ia den loop des tijds noodig zon knnaen worden. Na een nauwgezet onderzoek tot de over- tniging gekomen zijnde, dat eenige harer be palingen voor do wetgeving en don gang der Regeering belemmerend waren, hebben wij niet geaarzeld eene andere herziening der hoogste Stiatswet te bevorderen en, dank zij de ijverige medewerking der Slalea-Generaal, zijn tbans elf wetten tot herziening der Grond wet op de door haar voorgeschreven wijze tot stand gekomen, welke in de nummers 183 tot 193 van het Staatsblad van 1887 zijn op genomen. Wij verklaren dat de in die wetten vastge stelde bepalingen met de onveranderd gebleven hoofdstukken en artikelen der Grondwet voort aan en wel van het oogenblik barer plechtige afkondiging, de Grondwet van het Koning rijk der Nederlanden zullen uitmaken. En hebben Wjj goedgevonden en verataan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, dat de wetten van 6 November 1887 Staats blad no. 183 tot 193) op den 30sten Novem ber 1887, dos middags te twaalf nre in eene plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden en van ieder der ge rechtshoven en der arrondissementsrechtban ken door den griffier znllen worden voorge lezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezirig procos-ver baal zal worden opgemaakt; alsmede dat deze publicatie op hetzelfde nar in iedere gemeente zal worden afgelezen van de puïe of voor de dear van het huis der gemeente. Onze Minister van Justitie en van Binnen- landsche Zaken zjjn belast met de uitvoering van deze publicatie, welke in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gegeven op het Loo, den 15den November 1887- WILLEM. Voor óe vacante beirekking van architect dezer gemeente hebben zich 99 sollicitanten aangemeld. Blijkens ofBcieele mededeeling bevat de te s-fiage onderteekende conventie tegen mis bruik van sterken drank op visechersvaartnigen in de Noordzee de volgende hoofd bepalingen: Alle verkoop van sterken drank aan de beman ning van visschers vaartuigen op die zee is streng verboden. Evenzoo alle ruilhandel met sterken drank. Verkoop van tabak, levensmid delen, enz. aan de bemanningen mag alleen plaats hebben ingevolge patent, uitgereikt door de regeering, en onder strenge voorschriften. Ten einde allen heimelijken drankverkoop te beletten, zullen de contracteerende mogendhe den de noodige wetten helpen vaststellen. (A. R, Ct.) Uit verschillende plaatsen des land» koffl0® nog berichten omtrent adressen, dis aan Z. den Koning worden gericht ter zake van b®'' pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Met het oog op het groote belang van vfl' len, dat telegrammen zoo spoedig mogelijk worden overgeseind, uit de Amst. Ct- d0B wensch, dat de administratie der poster'j00 den afzeider zal waarborgen, dat zijn tele* gram binnen een zeker getal minnten f' overgeseind zijn. Men zegge niet, zegt het blad, dat dit niet »kaD". Zwaartillende mensohen zijn geWJO" elke nieuwigheid daarmee te slaan. De moei lijkheden zijn slechts'' van administratieve? aard. Aan een telegram bijv. naar Rottterdam» naar Berlijn of Londen kan zonder bezwaar overkomst bimen vijf minuten worden ge* waarborgd, te rekenen van het oogenblik waarop het geroepen kantior zal hebben ge* antwoord: een zaak, waarvan de aanbieder kennis bekomt door aan het kantoor even te wachten. Voor de telegraaf is dit een „kleine" moeite, die »dunr" betaald mag worden. Ia het Mnntgebouw te Amsterdam had eergisteren de officieele opening plaats van de tentoonstelling der Vondel-verzameling van den heer A. Th. Hartkamp. Men merkt er b. v. op 138 verschillende portretten van den Dichter; merkwaardige handschriften bij '.onderheden be'reffande de Bank van Leening; een legio levensbeschrij vingen; gedichten over Vondel; afbeeldingen van mounmenten ter eere van Vondel opge richt; de ganeche geschiedenis van Vondel's standbeeld, nit couranten en andere beschei den samengesteld, waarbij, onder meer, blijkt dat Napoleon III een bijdrage van 100) francs geschonken heeft; alle bijzonderheden betreffende de Vondelfeesten van die en later dagenuitgaven van zijn werkenwerken van Vondel, in andere talen overgebracht geschriften en reoensïën over Vondelparo- diën op de Gijabrecht van Aemstelafbeel dingen en bijzonderheden. Tot Zondag 27 November is de tenfoonsfelling geopend. Sinds eergisteren moet zich te Kampen ophouden de heer prof. dr A. Knyper, nit Amsterdam, naar men zegt met het doel een gewen8chte vereeniging der doleereude met de Christelijk Gereformeerde gemeente zoo mo gelijk voor te bereiden en tot stand te bren gen. Zekere H. te Ond-Ootmarsum, die een ge deelte van het landgoed „het Springendal" gehuurd heeft en door W. te Voorde, diebe last is met het opzicht dier goederen, aan zjjn verplichtingen als huurder werd herinnerd, maakte zich zoo boos, dat hij bij gemelden W. te V. het huis binnendrong en het pistool schot loste op de huisvrouw doch zonder haar te deeren. Daarop bracht hij haar met een scherp voorwerp een wonde aan het hoofd toe. Nog niet voldaan keerde hij later terng met een geladen geweer, dat hij ook afschoot zonder iemand te treffen. De politie heeft thans de zaak in handen. (Zw. Ct.) De Friesche slagers weten ook van vragen» want nog altijd betaalt de burgerij in stede? en groote plaatsen 40 a 45 cents per pond rnndvleesoh, terwijl de dorpelingen de vetgemes te koe van den boer voor de helft overnemen tegen 21 22 cents. Voor de slagers is het in waarheid tegenwoordig de gouden tijd, circ®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2