Siimeitlan<Mi} fqicto. ROME. Z. H. de Paus wil bij gelegenheid van zijn jubilee een pbilantropische instell ng voor den werkenden stand oprichten. Hij heeft daar voor 1.000.000 fr. bestemd. De Regeering van Columbia zal den Paus zÜn jubilee een borstkruis zenden, be staande uit meer den 900 edelgesteenten, in goud gevatde middelste weegt 16 karaat. De Keizer van Brazilië bestemde voor den Paus sen kruis van saffieren en briljanten. SPANJE. Dit Madrid wordt aan Daily News gemeld, dat Spanje heeft afgezien van de inbezitneming van het eiland Perigil, bij Marokko, op grond dat Spanje's rechten verjaard zijn. Twee nihilisten zijn te Saragossa gearres teerd zij reisden in den trein, waarmede de grootvorst Constantijn van Frankrijk naar Barcelona ging, en zaten in een waggon, grenzende aan dien van den grootvorst. Schiedam, 23 November 1887. Maandag avond gaf Schiedams Mannenkoor Orpheus zijn eerste winterconoert. Zeggen wij terstond, dat wij genoten hebben. Hoa dankbaar is dat „Frühlingsmorgen" van Franz Abt, maar hoe keurig werd het ook uitgevoerd. In dit nummer, zoowel als in het »Avondliedeke" van Mart. J. Bonman, toonden zich de zangers den onden roem van Orpheus waardig, In toon en voordracht waren deze nummers onberispelijk. En het „Mei feest" dan van Heinze! »Op I alle-hens aan strand," zoo zongen de mannen van Orpheus, flink, opgewekt en krachtig, zooals de Scheve- ningers zulten gedaan hebban op den 30 Novem ber 1813. Het was geen lichte taak voor de solisten in dit nummer, maar zij kweten zich dapper, vooral de sopraan en de bariton, welke laat ste ons bier het best beviel. In het slotnummer echter, in de „Scèeen aus Tannhaüser" was de zegen beslist aan de zijde der sopraan. Met welke eene innigheid en gevoel, met wat gloed en kleur zong zij hier de partij van Elisabeth. Hierin vooral bleek opnieuw over welk eene sohoone steun Mej. S. te beschikken heeft, en hoezeer zij die weet te gebruiken. Een woord van lof aan de koren, die ook hier bet fBeglüskt darf nnn dioh" zoo onbe- rispelij k en schoon vei tolkten. Een woord van lof ook aan den bekenden pianist, den heer George Rijken. Wanneer hij begeleidt, dan is het goed. Maar een woord van lof vooral aan den Directeur, den heer De Vlieg fa, die zóó zijne koren weet aan te voeren, dat eene uitvoering van Orpheus steeds een ge notvollen avond verschaft. Gisteren zijn alhier door de politie aange bonden en ter beschikking van de justitie van 'sHage overgebracht, J. B. S., boeren knecht te Hof van Delft, W. B. en W. H. B, beiden wonende alhier, verdacht van dief stal van een varkenskop, twee varkensnieren een koeienhart en een paardentuig nit een wagenschaar van den landbouwer P. Van Veen te Schipluiden. Het paardentuig wasjl. Donderdag alhier in beslag genomen. De Minister van Financiën heeft bij resolu tie van 15 November jl. eenige bepalingen vastgesteld voor de invordering en verant woording der ko3ten van herschatting, die ten laste komen van hem, die de herschatting heeft gevraagd. De Minister van Oorlog heeft in zijne be grooting eene belangrijke wijziging gebracht. Het vraagstuk der repeteergeweren is nl. tot eene voorloopige beslissing gekomen, en daar het z. i. voor ons leger zeer urgent is, stelt hij voor, f350,000 toe te staan voor het ttacsiormeeïen van 37000 geweren naar het stelsel-Mannlicher of het stelsel-Vitali; de keus tusschen die beide, ieier zeer goed be vonden, zal na een proef op grooter schaal in het begin des jaars worden bepaald. Het bedoeld bedrag heeft de Minister echter bespaard op minder dringend andere postenkampdekens, veldflessohen, kustge- schut, genie-kazerne te Utreoht, vesiingstelsel enz. De zesde lichting zal vermoedelijk in 1888 weder onder de wapmen moeten blijven. De Minister erkent, dat het nu dringend noodig zal zjjn, zoodra mogelijk den militairen dienst plicht te regelen maar de politieke toestand van Europa gebiedt nog steeds, de weerkracht aan te vallen, al »moge misschien (in den politieken toestand) eenige verandering ten goede schijnen te zijn gekomen". Ook al wilde de Kamer hem de f50,000 toestaan, voor burger-onderwijs aan de mili ciens noodig, de Minister zon dat geld daar- voir niet aannemen, maar het dan voor me nige noodige militaire oefening gebruiken. Met 's Konings machtiging is thans open baar gemaakt het verslag der commissie, be noemd bij bon. beslnit van 21 Mei 1886, tot onderzoek der vereischten van een haven voor vi8scherssohepen te Soheveningen. Eenige maanden geleden reeds werd een uitvoerig overzicht van dit verslag wereldkundig die openbaarmaking was toen ontijdig en lokte van den voorzitter der commissie een protest nit. Op den inhoud behoeven wij dus niet terug te komen. Wij vermelden thans alleen den indruk, dien het D. v. Z.-H., hetwelk het verslag mededeelt, er van ontvangt. Over het algemeen is, volgens dat blad, het eind resultaat dezer commissie vau onderzoek een teleurstelling. De verwezenlijking van den weusch naar de zoo noodige zeehaven is daar door geen stap nader gebracht. (C.) De Midd. Ct. dealt mede, dat door de Daitsche Regeering besloten is, de mail tusschen Atne- rika en Noord-Duitschland, die te Qneenstown met de Engeleche stoombooten aangebracht en aldaar overgenomen wordt, voortaan over Vlig- singen te verzenden. Reeds dezer dagen wordt da eerste zending verwacht. Het Centraal-comité der antirevolntionaire partij is tegen 9 December e. k. saamgeroepen en omstreeks 10 dagen later kan de Deputa- tenvergadering worden gehouden, die denke lijk zal worden vastgesteld op Dinsdag 20 December. Aan de D. Gron. Ct. wordt nit Den Haag geschreven, dat de heer Willink Ketjen in de vorige week is gehoord door den rechter van instructie in Den Haag op een aanklacht door den Minister van Koloniën tegen hem ingesteld, maar dat van vervolging is afge zien. De heer Musketier, die indertijd den moor denaar van het zoontje des heeren Bogaart te 's Gravenhage bij de politie aangaf, heeft te Modjokerto, in Indië, een einde aan zijn leven gemaakt. Hij zat in een commensalen- huis aldaar te praten met eenige heeren, van wie enkelen hem verweten, dat hij zijn vriend Ds Jong had verraden; zonder een woord te zeggen, liep hjj het huis uit, den dijk op en de rivier in. (R De gemeente Houtrijk en PolaneH kreeff» naar men ons meldt, Zondag weder bezoek van een vijftig- 4 zestigtal jongelieden, di0 in militaire orde, onder bevel van een aan* voerder, marcheerden en een aantal exe®* plaren van Recht voor Allen uitdeelden. D9 troep vertrok op dezelfde wijze als hij geko- meu was. {Haarl. DU.) De Vereeniging tot Bevordering van Beel dende Knnsten, opgericht in den jare 1845 door de Maatschappij Arti et AmicitiM heeft gedurende haar 42-jarig bestaan nie' zonder vrucht gewerkt tot het doel, bjj har0 oprichting voorgesteld. Zij mocht in dien tijd, van circa 300 verschilleode kunstenaars, ongeveer Ï200 Schilderijen, ruim 360 Aqua rellen achter lijst en glas, benevens verschei' dene andere kunstwerken aankoopen, terwjjl zij 40 Staalgravuren deed vervaardigen de meesteu op eene grootte, als hier te lande weinig voorkomt. Al deze kunstwerken werden vervaardigd door- en rechtstreeks aangekocht van Neder- landsche kunstenaars op openbare Tentoon stellingen. De Vereeniging heeft das recht te zeggen, dat zij een belangrijken steun aan de ver spreiding van beeldende kunst en van aan moediging aan hare beoefenaars in Nederland gegeven heeft. Bovendien werd eene niet onbelangrijke som gestort in het weldadig Weduwen-en Weezen- fonds der Maatschappij „Arti et Amicitiae", door de korting van 5%, die de kunstenaars van hunne aankoopprijzen tot dat doel zich laten welgevallen. Al deze vruchten werden verkregen door de medewerking van de Lsden der Vereeniging, die daarvoor eene Jaarlijksehe Contributie van 15.betalen. Zij ontvangen daarvoor een lot in de jaarlijksehe verloting vau kunstwer ken en een exemplaar van de gravure als premieplaat. Mochten velen van hen, die belangstellen in den bloei dor Nationale Beeldende kunst, tot het doel der Vereeniging toetreden, door zich als Lid te doen inschrijven vóór den dag der aanstaande verloting, die den 29 Decem ber a. s, op de groote kunstzaal der Maat schappij »Arti et Amicitiae" zal gehonden worden. Die inschrijving kan geschieden aan het Bareel der Maatschappij »Arti et Amicitiae" te Amsterdam of bij H.H. Correspondenten in de provinciën. Correspondent te Sehiedam is de heer C. Gips As. Het Hoofdbestuur der» Evangelische Maat schappij" heeft een manifest uitgevaardigd, waarbij het alle protestanten in Nederland oproept, om middelen aan de hand te doen, ten einde den invloed der nltramontanen met goeden uitslag te keer te gaan. (R. N.) Gister-ochtend heeft prof. Tilanus, Jacobus Mens te Amsterdam de beide beenen geam puteerd. Na deze operatie, zoo meldt men ons, is eenige hoop op herstel van den bekenden volksman nit de Jordaan niet ongegrond. (H. C.) In de vorige week stierf eene koe van den veehouder Hartman te Sloterdijk, volgen» daarvan afgegeven verklaring van den rijks veearts aan miltvnur. Bij de werkzaamheden, die ten gevolge daarvan noodig wareD, be kwam zekere P. Boot eene kleine wond aan de hand, met dat gevolg, dat hij weldra hand en arm niet meer kon gebruiken, en gisteren per rijtuig naar het gasthuis te Amsterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2