10e Jaarg. Woensdag 30 November 1887. No. 2943, V E R S C H IJ N T D A G E L IJ K S. Bureau: Markt, E, 3 57. Jtljjpefit Ékeptht. NIEUWE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 8 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk® overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Keizer ontving Zaterdag namiddag den voorzitter en onder-voorzitters van den Rijks dag en antwoordde op de betuiging van innige deelneming met de ernstige ziekte van den kroonprins o. a. het volgende »De ziekte van den kroonprins is eene zware beproeving, vooral wanneer men zijne booge stelling in aanmerking neemt en deukt aan zijne groote geschiktheid, om de Duitsch- Pruisische politiek verder zoodanig te leiden, dat ik met gerustheid de oogen kan sluiten. Wat bet Opperwezen verder beschoren heeft, niemand kan dit weten men moet dit aan Gods ondoorgrondelijken wil onderwerpen. De algemeene deelneming beeft zicb op de innemendste wijze getoond, niet slechts in Duitscbland en Europa maar ook buiten ons ^erelddeel. Dit strekt tot grooten troost''. e Keizer betreurde het, dat bij den Rijksdag n et in persoon kon openen en de troonrede Voorlezen, vooral wegens den slotzin, waarin aan de wereld verkondigd wordt, dat hij den vrede wenscht, doch dat Duitscbland volkomen is toegerust, om eiken aanval te weerstaan. Bemoedigend is de vei betering van den fÏDan- °ieelen toestand in de afzonderlijke staten. Ten slotte besprak de Keizer in korte woor den den algemeenen staatkundigen toestand en betuigde zijn leedwezen over het aftreden Van president Grévy. De Kreuzzeitungeen half officieus blad, kwalificeert de onthullingen'' der Kölmsche Zeitung, speciaal wat de medeplichtigheid van eenige leden van de Duitsche hofkringen aan de valsche nota's betreft, als laster. FRANKRIJK. In eene Zondag voormiddag gehouden bij enkomst van de aftredende ministers werd besloten, dat de heer Rouvier zicb 'snatnid* dags naar Jules Grévy zou begeven, om hem verzoeken een besluit te nemen, hetzij door het aanbieden van zijn ontslag, betzij door het vormen van een nieuw ministerie. Onmiddellijk nadat de bijeenkomst der minis ters geëindigd was, begaf Rouvier zich naar et Eylsee. Jules Grévy deelde hem toen mede, at hij besloten was, zijn ontslag in te dienen Donderdag een boodschap aan de Kamers 9 zenden. Hij machtigde hem dit officieel aan den heer Floquet, voorzitter der Kamer, 3Eede te deelen. De minister Rouvier ver acht dan ook gisteren aan de Kamer, hare zit- ^lngen tot Donderdag te verdagen, wjjl de ^geermg alsdan in staat zcu zijn, eene ge- 'ge mededeeling te doen. De heer Floquet, voorzitter, verklaarde hierop, zonder de Kamer te raadplegen, dat de eerstvolgende zitting was bepaaldjop Donderdag ten één ure. Daarna werd de zitting opgeheven. Aldus bad Grévy weder drie dagen uitstel gekregen. Intusschen begint bet straatpubliek vrij ongeduldig te worden. Jl. Zondag zijn door de revolutionaire partij reeds verscheiden vergaderingen gehouden. In de Salie Faviê te Pa! ijs waren een OOGO personen bijeen. Er werd een motie voorgesteld lu'dende »Nock eene dictatuur, noch een presidentschap. De parlementaire warboel maakt een nieuwe revo lutie voor de werklieden noodig, evenals in 1789". Er werden lievige aanvallen tegen Jules Grévy, Jules Feny en het parlement gericht. Na allerheftigste beraadslagingen, waarbij op het maken eener revolutie werd aangedrongen, heeft de vergadering ten slofte eene motie aangenomen, waarhij zij zich voor het oogen- blik tegen eene revolutionaire beweging ver klaart. In Grenelle (eene voorstad van Parijs) is eene vergadering in den zelfden zin gehouden. In verband met den tegenwoordigen toestand trekt zeer de aandacht, de uitslag van de verkiezingen voor de Kamer in het Ncorder departement en Pas de Calais. Drie republi keinen vervangen aldaar even zoovele monar chalen. Zij werden gekozen met 145.500 stemmen tegen 12-3.600, die op hunne tegen standers waren uitgebracht. De konings gezinde rechterzijde beeft besloten het voorstel der radicale linkerzijde, om de verkiezing van een president bij openbare stemming te doen plaats hebben, af te wijzen. HET OOSTEN. Fit Constantinopel wordt aan de limes gemeld, dat de ber'chten omtrent bet concen- treeren van Russische troepen aan de Oosten- rijksche grenzen de Porte verontrusten en de waarde verminderen van de vredesbetui- gingen van Kalnocky en andere staatslieden. Baron Hirsch zal dadelijk na ziine aankomst bij den Sultan in audiëntie worden ontvangen. Paron Hirsch heet geneigd de spoorwegconces sie in Klein-Azië te aanvaarden, als aequivalent voor zijne asnspraken op de Porte. De troonrede, waarmede de Koning van Ru- men ië de zitting van het parlement geopend heeft, zegt, dat de voorzichtige politiek zijner regeering aan Rumenië aller sympathio ver zekerd heeft, ondanks de onrust waartoe de gebeurtenissen aan zijne grenzen aanleiding moesten geven. De onderhandelingen met Oostenrijk-Hongarije omtrent de grensregeling zijn afgeloopen. Ten slotte zegt dé troonrede de indiening toe van verschillende wetsont werpen van plaatselijk belang. Uit Sofia meldt de limesdat Stambou- off zich verzet tegen het strafgeding tegen de oud-ministers, en verklaard heeft, dat bij eene kabinetskwestie daarvan maakt. ROME. In het Vrijdag jl. gehouden consistorie beeft Z. H. de Paus F6 aartsbisschoppen en bis schoppen gepreconiseerd. Bij deze gelegen heid heeft de H. Vader eene allocutie gehou den, welke eerst later in zijn geheel zal ge publiceerd worden. De Paus heeft gesproken van de vreugde, welke hij gevoelt, nu de souvereinen en de geloovigen hem hunne toegenegenheid door giften, huldebetuigingen en pelgrimstochten betoonen, maar ook van de smart, welke Italië hem veroorzaakt, door niet te beant woorden, aan hetgeen hij voor hetzelve doet, door het blijk te geven van zooveel gehecht heid, door het zooveel voordeelen te bieden, die bet verwerpt. Vervolgens verklaarde Z. H., dat Italië de Kerk bedroeft door zijne nieuwe wetten, welke niet overeenkomstig de organisatie der geestelijkheid zijn, door te trachten oneenigheid tusschen de geloovigen en geestelijkheid te zaaien, doorde geestelijke goederen door leeken te doen besturen, door zich meester te maken van hetgeen van het geestelijk patrimonium in Italië nog is over gebleven en eindelijk door de opbetfing van de tienden voor de geestelijkheid, welke de Paus ten zeerste betreurt. De Hongaarscbe pelgrimstocht, uit ongeveer 500 personen bestaande, waarender verschei dene magnaten en onder leiding van kardinaal aartsbisschop Simor, primaat van Hongarije, is te Rome aangekomen. Morgen zullen de pelgrims in plechtige audiëntie door Z. H. ontvangen worden. De pelgrims werden op bevel des Pausen in Santa Marta nabij het Vaticaan gelogeerd. De Paus had 150 rijtui gen naar het station gezonden, om hen af te balen. Men verzekert, dat de rede van Z. H. bij de audiëntie der pelgrims een bepaalde strekking zal hebben en zij de aan de Hon gaarscbe bisschoppen gerichte encyclieken ver der zal toelichten. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard bericht, dat, naar aanleiding van de Berlijnsche keizersconferentie, de Russische regeering aan de dagblad-redactiën beeft doen aanzeggen, den persoorlog tegen Duitscbland te staken en een vriendelijken toon tegen de Duitsche naburen aan te slaan. SPANJE. De tijding dat de Spaanscbe vlag van het eiland Perjegil weggenomen is met toestem-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1