üimunlHitdBchq Juichten. den grond doet tuimelen, terwijl père Grévy als een ondeugend kind staat te huilen. Ver der ziet men Carnot in de wijde jas van zijn grootvader, die lid van de conventie van 1793 was, met zijn steek op het hoofd en den langen degen ter zijde en hieronder leest men, dat de jas van den grand pere wel wat ruim is voor le petit-fils. De aardigste voorstelling is echter die, waar Garnot in bruidegoms-ge waad, zijne bruid »Marianne" aan de hand leidende, haar aan het volk vertoont. De bruid met lange sluier en rood kleed ziet quasie beschroomd lachend haren bruidegom, aan, die mager en tenger angstig naar haar opziet. Ln viariage de rationis het niet ongeestige onderschrift. DeParijsche Don Quicbotte.Paul Déroulède, heeft zijn ontslag als eere-president der Liguedes Patriotes genomen, zeker uit vrees om even als een andere president er anders toe gedwongen te worden. Deze anders niet onverdienstelijke schrijver en dichter heeft zieh bij de laatste crisis zoo belachelijk en kompromitteerend aangesteld, dat men inderdaad zoude gaan gelooven, er een sireep door liep. Het zoude niet voor het eerst wezen, dat zulke b wogen dagen nootlottig op sommige hersenen had den gewerkt. Begonnen met bet edele doel, om den geest van moed en fierheid bij de Franscben levendig te houden met het oog er op, om, als een gelegenheid zich voor zal doen, den Elzas en Lotharingen weer voor Frank rijk te veroveren, is deze patriot van lieverlede bij de lagere klasse heil gaan zoeken evenals zijn beschermeling Boulanger, en zal natuur lijk als socialist of anarchist eindigen als zijn vaderlandsliefde, die schoone deugd, hem niet op den rand van den afgrond tegen houdt. Indien men de laatste berichten mag ge looven, dan zouden in de instructie der knoeie rijenWilson zeer belangrijke feiten aan den dag gekomen zijn. Het zoude bij de el zijn, dat in den winkelWilson de ridderorden verkocht werden, en vele nieuwe arrestatiën van mannelijke en vrouwelijke makelaars in deze borstversierselen moeten hebben plaats gehad. Zooals men verzekert, zal het Ministerie- Fallières heden avond samengesteld zijn. Bouvier en Flourens blijven er deel van uit maken. De minister van oorlog moet de generaal Février zijn en Lockroy minister van Mandel en Nijverheid. Gelukkig dat die opgeblazen Goblet niet geslaagd is, hoewel het al zeer weinig uitmaakt door wie men zoo zoetjes aan naar het radicaliamus ge voerd wordt. In de kamerzitting van heden moet eene zekere Aubertin in de Salie de la Paix op Ferry geschoten hebben, die gelukkig maar licht gewond werd. Wat was er na al die opruiingen anders te verwachten als dat een heethoofd de daad bij het woord zoude voe gen. FIDÉLIUS. OOSTENRIJK. De Standard meldt, dat het Kabinet te Weenen de verzekering heeft ontvangen, dat indien Oostenrijk-HoDgarije eene nota tot Rusland mocht richten, deze door Duitschland en Italië zou worden ondersteund. Kalnoky echter wil tot dien maatregel niet overgaan, omdat daardoor de crisis slecht* verscherpt zou worden. Kalnoky, handelt met groote voorzichtigheid en gematigdheid, terwijl de Keizer vertrouwen heeft in de handhaving des vredes, mits Rusland redelijk zjj. ROME. Het programma der feesten voor de H. Jubileum-Mis van Z. H. den Paus is voor goed vastgesteld, Z. H, zal zich van een grooten stoet vergezeld,fnaar het Pauselijk altaar in de St. Pieterskerk begeven. Z. H. zal de tiaar dragen, Hem door het diocees van Parijs geschonken. Na de stille Mis aan het Pau selijk altaar gecelebreerd te hebben, begeeft Hij zich naar de logia, van waar Hij aan de binnenzijde den zegen aan de geloovigen in de basiliek zal geven zooals dit op den dag zijner verkiezing geschied is. De deuren der basi liek zullen gesloten zijn; 6),000 toegangsbe wijzen zullen uitgereikt worden. Het adres, dat door kardinaal Simor, primaat van Hongarije, bij gelegenheid van den Hongaarscben pelgrimstocht den H. "Vader werd aangeboden, was voorzien van 1.800.000 handteekeniugen. Alle klassen der bevolking in Hongarije hadden zich beijverd het adres te teekenen. Nog nooit is een dergeljjk docu ment met zoovele namen gezien. RUSLAND. Het militaire blad Invalide bevat eene le gerorder van den minister van oorlog, onder dagteekening van 25 November, inhoudende dat ingevolge de verplaatsing der 13e kava- lerie-divisie van het Moskousche naar het Warsohausche militair district, krachtens 's kei zers be el van 21 November, genoemde divisie met hare rijdende batterijen geplaatst wordt onder den kommandant van het Warschausche militair district. Schiedam, 12 December 1887. Gisteren middag ten een ure werd op de Groote Markt alhier eene inspectie over de dd. schutterij gehouten. i ij die gelegenheid is het eereteeken voor löjarigen, werkelijken dienst aan den kapitein J. A. Rodi en den tamboer K. Van Neck uitgereikt. De heer J. J. Impeta, predikant bij de Christ. Geref. gemeente alhier, heeft een beroep naar die gemeente te Alten aan den Rijn aan genomen. Tot chef van het station der Holl. IJz. Spoorweg-maatschappij alhier is met ingang van 1 Januari e. k. benoemd, de heer A. lenwisse, chef van het station Naarden- Bussum. De liberale Kiesvereeniging »Schiedam" heeft in hare Zaterdag-namiddag gehonden ver gadering besloten, den liberale kiezers het toe- treden tot het lidmaatsohap dier vereeniging gemakkelijker te maken, door het minimum der contributie op slechts 75 cents te stellen. Het bestuur, dat voortaan uit 9 in plaats van uit 5 leden zal bestaan, zal dezer dagen ver nieuwd worden. Naar aanleiding van een arrest van den iloogen Raad van 3 Oct. heeft de Regeering, ter aanvnlling van een leemte in het straf wetboek, voorgesteld te bepalen, dat de beambten, met de exeontie van eene vrij heidstraf belast, door het openbaar ministerie sohriftelijk kunnen gemachtigd worden om, ter opsporing en aanhouding van den ver oordeelde, woningen van anderen binnen te treden, mits vergezeld van den burgemees ter, een wethouder of een commissaris van politie. Door een wijziging ia het tarief voor het gewoon militair vervoer op spoorwegen zullen voortaan officieren en minderen der land-en zeemacht, niet in dienst, dooh in uniform, op vertoon van hunne reisorder, voorts met groot verlof gaande zeemilioiens niet in uni form, doch op vertoon van hunnen verlofpas reizende,jalsmede hunne bagages, tegen halve vracht worden verroerd. De gewone audiëntie van den Minister rftI1 Oorlog zal op Donderdag den 15den December aanstaande niet plaats hebben. Nogmaals waarschuwen we onze aanstaande nieuwe kiezers om geen kat in den zak te kempen, en dat zullen ze, als ze te laat komen. Al wie bij een ander inwoont, en op grond daarvan kiezer wil worden, moet zich zelf Op het stadhuis aangeven, of ge wordt stillekens gepasseerd. Wees daar zeker van. Wees dus niet te kieschkeurig, om te denken ,Zou ik wel kiezer worden 1" Er steekt geen heen in, dat ge van achte ren blijken zult, toch geen kiezer te worden. Maar wel zou het bitter spijtig zijn, als ge het had kunnen worden, en door vergeetach tigheid of bloofceid wierdt ge het niet. Haal dus, als ge meerderjarig zijt en kamers bewoont, in elk gevfil een formulier op het stadhuis af, of laat een vriend of dienstbode het voor u doen. Vul dat in, en stuur het terug. 20 December is het nit. Vóór dien tijd moet ge binnen zijn. (Stand.) De Arnh. Ct. maakt melding van iemand, die zijn kiesrecht verloor, omdat zijn huisbaas, hem het ontnam. Deze wist, dat zijn huur der in politieke meening van hem verschilde, en hij zeide hem de huur op. Daardoor kon hij niet beantwoorden aan den eisob, negen maanden op dezelfde kamers gewoond te heb ben, aan welken eisch, volgens den Minister Heemskerk, moet worden voldaan, wil men kiezer zijn. De Noordbr. verneemt dat ook de heer F. H. H. Borret, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Tilburg, besloten heeft zieh niet weder herkiesbaar te stellen. Het nieuwe kiesdistrict Oosterhout heeft mr. Bahlmann uitgenoodigd, voortaan niet voor Tilburg, maar voor Oesterhout zitting te nemen in de Tweede Kamer. Den heer Armand Diepen werd daarop doof Tilburg een zetel in de Kamer aangeboden- De heer Diepen heeft echter dit aanbod niet aangenomen. Van verschillende zijden wordt er na op aangedrongen den heer Bahlmann toch voor Tilburg kandidaat te stellen. De verzending van gedistilleerd naar onze West-Indische bezittingen is in den laatsten tijd met de mailbooten sterk toegenomen. Men schrijft dit toe aan het weldra in werking treden van een verhoogde invoerbelasting op het gedistilleerd aldaar, zoodat men een groo ten voorraad opslaat. Dertig schipbreukelingen van de Scholten zijn blijkens eene heden (Zaterdag) bij ons ontvangen depêche uit New-York daar aangebracht met de P. Caland. Onder de geredden behooren 3 passagiers le klasse. (Z>. v. Z.-H Bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, zijn aan de arbeiders en vrouwen, werkzaal» op het paleis en domein het Loo, namens H« M. de Koningin verschillende geschenkeD, als kleedingstakken, dekens, eas., benevens eene gift in geld nitgereikf. Vele beboeftigon i» de gemeente werden door H. M. bij die ge legenheid eveneens rjjkelijb bedacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2