JSmnenlanikït0 f^icïtten. Oib.) gvwu WUUOJ, uyoi Ü.UU- nen hebban dan de openbare meening van het Duitsche volk ten voordeele van de ver zwaring van den militairen dienst te stem men. i Volgens een dépêche uit Rome, heeft de Russische regeering aan haar katholieke, in zonderheid Poolsche, onderdanen, iedere vie ring van het pauselijke jubilee verboden, al zou deze viering ook slechts in het zenden van adressen, geschenken of geld bestaan. De keizerlijke familie van Rusland zelf zal de feestelijkheden te Rome volkomen ignoreeren Schiedam, 13 December 1887. TWEEDE KA.MER. Zitting van Maandag 12 December. Bij de voortgezette behandeling van de be- grootiag yan binnenlandsche zaken uitte 0. a. de heer Zauijer bij de afdeeling Medische politie den wensch, dat ia de commissie van te benoemen fabrieksinspectenrs ook genees kundigen zullen zijn overeenkomstig het advies van de Ned. Maatschappij tot bevordering van geneeskunde. De heer A. Mackay wilde dat ook particu liere verpleging van meer dan 2 krankzinnigen zou worden toegelaten, zonder dat het regiem der wet daarop toegepast wordt. De heer van Aylva van Pallatidt meende, dat het niet ligt op den weg van den staat, premiün uit te loven voor de vestiging van geneeskundigen ten platte lande. De heer Van Baar achtte subsidieering daarentegen zeer wenschelijk. De Minister van Binnenlandsche zaken ant woordde, dat de benoeming van fabrieksinspec- teurs vooreerst nog niet zal plaats hebben; 'maar dat werkelijk de vertegenwoordiging van het geneeskundig element in die commis- siën wenschelijk is en dat wordt dan ook beoogd bjj de herziening der wet van 1874 op den kinderarbeid. Verder verdedigde de Minister de wenschelijkheid, om de vestiging van ge neeskundigen en vroedvrouwen ten platte lande door Rjjkssubsidie te bevorderen. Op voorstel van den heer Beelaerts is de post van f 500 voor de geneeskundige inspec teurs in Zeeland geschrapt. De klachten der p assagiers van den stoomtram van hier naar Rotterdam doen zioh steeds Aider hooren. De dienst laat in den laatsten ijd inderdaad veel te wenschen over. Door Jen gebrekkigen toestand van den weg ont- iporen telkens de tramtreinen, wat soms een ADgdurig oponthoud veroorzaakt en waardoor iet doel van de reis dikwijls in't geheel of ge- leeitelijk niet wordt bereikt; 0. a. werd in le laatste dagen meermalen de aansluiting net treinen te Rotterdam gemist. Ook het materieel moet veel te wenschen )verlatendoor het niet goed sluiten van deuren m raampjes ondervinden 0. a. de passagiers in lit gnre jaargetijde veel ongemak Het gevolg 'an een en ander is, dat de tra a. maatschappij elf schade lijdt; zoovernamen wij, dat Maan- iag jl. twaalf heeren per spoor naar Rotterdam ingen, die, zooals uit hun onderling gesprek ■leek, hoewel gewoon met den tram te gaan, itmaal aan den trein de voorkeur hadden egeven, wegens het ongerief en de onzeker- eid, welke tegenwoordig de reis per tram plevert. Men zou reeds getracht hebben handteeke- ingen te verkrijgen op een request aan de emeenteraden van Rotterdam en Schiedam, ihoudende het verzoek om de concessie te chorsen. Doch wjj gelooven, dat de tram- laatscbappij het niet zoover zal laten komen nzerzijds zouden wij het betreuren, omdat ij den tram steeds als het meest gewenschte srvoermiddel voor het lokaal verkeer met otterdam blijven beschouwen. Wij houden ons overtuigd, dat de Rotter- unsche tramwegmaatschappij hare belangen en uie narer passagiers niet uit het oog zal verhezen, en dat zij spoedig afdoende maat regelen zal nemen, om in den onhondbaren toestand verbetering te brengen. Burgemeester en Wethouders, allo belang hebbenden herinnerende aan bunce verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie, in de maand Jannari 1888, en de bepalingen der Militiewet in her innering brengende maken alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in den jare 1869 bekend, dat ten Raadhnize meer bepaaldelijk gelegenheid voor die inschrijving zal worden ge geven op Zaterdag 7 en Maandag 9 Januari 1888, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 nur. Het register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 31 Jannari daaraan volgende, des namiddags ten vier uur, wanneer het voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog op merkzaam gemaakt, dat bij art. 183 der Mi li- tiewet eene boete van f 25 tot f 100 is be- pa ild tegen hen, die verzuimen zich in de maand Januari voor de Militie te doen in schrijven. Men verzekert dan de Minister van Justitie voornemens zou zijn binnen eenigen tijd ont slag aan te vragen. De daaromtrent loopende geruchten schijnen versterking te vinden in uitlatingen van den Minister bij de Jastitie- Begrooting. De Haagsche correspondent der Zutph, Ct. we t uit goede bron, dat den heer Heemskerk een adellijke titel is aangeboden, maar dat hij daarvoor beleefdelijk heeft bedankt. Het schijnt dat er veel valsche munt in omloop is; in het. Politieblad komen niet min der dan zes kennisgevingen voor van prccnreurs- generaal in verschillende deelen des Lands betreffende het in beslag nemen gedurende de maand November van nagemaakte rijks daalders, guldens, kwartjes en dubbeltjes. Zij zien er uit als echte, maar bestaan uit koper, tin, lood en antimonium. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft Naar ik verneem, hebben de beereu Browne, Gevecke Co., agenten der Nederlandscbe Amerikaansobe stoomvaartmaatschappij alhier, nagenoeg 150 bijeen voor de nagelaten be trekkingen der op de W. A. Scholten veron gelukten. Door de Synode der Hervormde Kerk zijn thans 35 predikanten nit hun bediening ont zet, terwijl nog vier andere zich van het synodale kerkverband hebben losgemaakt, zoo dat het geheele aantal predikanten, die zich bij de doleerenden hebben gevoegd, 39 be draagt. Door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij wordt, in navolging van de Maatsohappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, eene proef genomen met het planten van vruchtboomen langs de bermen der wegen. Voorloopig zullen op het gedeelte der lijn tusschen Amsterdam en Sloterdjjk een vijfhonderdtal pyramide- pere- en appelboomen worden gezet. Het werk is opgedragen aan den boom- kweeker Jao. P. R. Galesloot, op wiens advies uitslnitond pyramiden worden genomen, daar hoog- en balf'stamboomen in ons vlakke land te veel wind vangen. Er knnnen er daaren boven meer van dien vorm op dezelfde uit gestrektheid gronds geplant worden 1 terwfl de fijnere vruchten ook grootere handelswaarde vertegenwoordigen. Zjj dragen reeds een jaar na de planting, en de vruohten nemen telken jare toe in gewicht. De vruchten van hoog- en halfstammen nemen wel toe in getal, doch worden daarentegen kleiner. Wel eisohan de pyramiden bij voortduring oordeelkundige behandeling, doch de opbrengst belooft dan ook des te meer, vooral daar zoo wel in ons land als in Engelasd en Amerika altijd veel vraag is naar goede tafelsoorten' Op een door nagenoeg al de voornaamste ingezetenen van Vlaardingen onderteekend adres aan Z, M. den Koning om gratie voor hnn stadgenoot, den heer J. J, Viaene, gewe zen inspecteur van politie, heeft het Z. M. niet mogen behagen gunstig te beschikken, zoodat Viaene zich Zaterdag in arrest heeft moeten begeven. Thans hebben dezelfde en vele andere ingezetenen weder esn sohitterend blijk van iiefdadigheidszin gegeven, door voor een aanzienlijk bedrag in te sehrijven ten behoeve van Viaene's gezin. VI. Ct.) De prachtige prijs, verbonden san de op lossing van rebus No. 1 van den loopenden jaargang der Katholieke Illustratieeen slaap kamer-ameublement, is door het lot toegewezen aan mevrouw de wed. Lambert, Helmerstraat 89 te 's-Gruvenbnge. Het lijk, dat de vorige week aohter de Koog op Teseel is aangespoeld, is door de familie herkend; het is Willem Van Roon, oud 86 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen, die met nog twee opvarenden der te Noord- wijk aan zee thuis behoorende bomschuit 5 Gebroeders, over boord werden geslagen en verdronken. Kort na de viering van haar SOjarig hu welijksfeest is eene vrouw in de Valkestraat te Amersfoort wonende, krankzinnig geworden. De oorzaak zoekt men in de overspanning, waarin zij op en na dien dag verkeerde, waartoe het vele, dat men den ouden lieden had aan geboden op den feestdag, aanleiding moet hebben gegeven. Althans is zij dageljjks daar over nog inhooge mate opgetogen. (O. D.) Het adres van Utreohtsehe ingezetenen aan den Koning, waarin er op gewezen wordt, dat een belangrgke vermeerdering van inkomsten voor het Rijk, de provinoiön en de gemeenten zou zijn te verkrijgen door het beplanten der wegen met vrucht- en andere boomen, is van 81 handteekeningen voorzien opgezonden. Vrijdagmiddag was te Hijker-Smilde alles in rep en roer. De heer H. Pledderus had in het bosch vlak achter zijn huis twee zeer groote wilde varkens ontdekt dadelijk werd hieraan ruchtbaarheid gegeven, waarna een klopjacht werd georganiseerd, om de indringers te bemachtigen. Jagers, met hun geweren en vele anderen met hooi- en mestvorken of ander moordtuig gewapend, trokken vol moed op de vijanden los, die weldra werden opgejaagd. Eén der drjjvers naderde een varken'zoo dioht dat hij er met zijn vork naar stak, dock bij raakte slechts een boom ook een paar schoten misten hun doel. Door wijken en slooten heen ontsnapte het wildhet eene varken zette koers naar Hooger-, het andere naar Boven-Smilde. Omtrent den in de kerk te IJhorst gevon- i, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2