ImiwïIaitMij Juichten. In welingelichte diplomatieke kringen worden echter de'artikelen in de officieuss Russische bladen en de opgewonde ontboe zemingen in de OostenrjjkschHongaarsche bladen niet zoo ernstig opgenomen. Yoor Rusland kunnen die groote woorden een middel zijn, om zijn aftocht te dekken, terwijl men wellicht aan beide zijden door deze beweging in de pers de aandacht van de hoofdvraag tracht af te leiden, nl. of na den laatsten te Weenen gehouden militaire raad. Rusland nog steeds naar de Oosten- rijksche grenzen voortschrijdt, dan wel zijne troepenbewegingen heeft gestaakt. Hierom trent ontbreken alle authentieke berichten, maar in de Weener diplomatieke kringen houdt men zich overtuigd, dat Rusland een heel anderen toon zou aanslaan, indien het werkelijk in het geheim zich tot den oorlog zou willen voorbereiden. Heden zou te Weenen een gemeenschap pelijke ministerraad van het Oostenrijksche en het Hongaarsche ministerie worden ge houden ter beraadslaging over de financieels maatregelen voor het geval, dat verdere militaire toebereidselen in Galicie zouden ge maakt moeten worden. Tot deze laatsten zou echter alleen dan worden over gegaan als Rusland voortgaat de grenzen te ver sterken. Schiedam, 17 December 1887. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag, 16 December. Bij herstemming heett de Kamer het amen dement-Rooseboom op de Marine-Begrooting, tot beperking der uitzending van troepen buiten gaats, verworpen met 32 tegen 28 stemmen. De heer Rooseboom motiveerde daarmede zijne afkeurende stem tegen de Begrooting, omdat nu de binnenlandsche verdediging te water zal verwaarloosd worden. De Minister noemde dit groote woorden, die hem onaangenaam troffen, waarop de heer Rooseboom met warmte repliceerde. De Merine-Begrooting werd daarop aangenomen met 56 tegen 8 stemmen. Bjj het hoofdstuk Financiën, afdeelingNati onale Schu'd, bad tusschen den heer Hartogh en den Minister een discussie plaats over de vruchtbaarmeking van het kapitaal. De Minis ter kondigde een wetsontwerp aan tot aflossing der 4Ys pot leening van het Entrepötdok. Op een vraag van den heer Brouwers verkiaarde de Minister, dat voor elk concreet geval van behoefte aan nieuw tractement voor geestelijken, een afzonderlijk crediet bij de Kamer zal worden aangevraagd. Ook dit hoofdstak werd met 53 tegen 2 stemmen aangenomen. Bjj het hoofdstuk Oorlog kwam da zaak van dr. Gratama, gepensioneerd offloier van gezond heid van het militair hospitaal te's Hage, ter sprake. De Minister gaf eenige inlichtingen omtrent de treurige feiten, in genoemd hospitaal voorgekomen, welke allen volgens de hoeren van Kerkwijk, Gleiohman en Rooseboom de pensioneering van dien officier niet wettigden. Nadat de artt 1—7 waren goedgekeurd, werd de verdere beraadslaging tot Maandag ver daagd. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Katholieke Yereeniging „de Grondwet" werd bjj acolamatie besloten, dat de Yereeni ging deel zal uitmaken van de op te richten Centrale Kiesvereeniging voor het hoofdkies- distriot Schiedam. Door den Yoorzitter werd tevens met het oog op de belangrijke uitbreiding van het kie zerspersoneel eene merkelijke verlaging der oontributie voor het lidmaatschap der ver- eeniging in het vooruitzicht gesteld. Het Bestuur zal a. s. Maandag van 12 tot 2 uren ten huize van de Erven van Yelzen zitting houden, teneinde allen belanghebbenden aangaande de bij de nieuwe grondwet ver leende kiesbevoegdheid de gewenschte inlich tingen te verstrekken. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad waren nog ingekomeneen voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der instructie van den gemeente, architect, vastgesteld den 27 Juli 1859 voordracht van B. en W. tot benoeming en bevordering van onderwijzers, waaronder de bevordering van den onderwijzer 2e klasse J. Van Schie, tot onderwijzer le klasse en plaatsvervangend hoofd aan de openbare bur gerschool in de plaats van wijlen den heer A. Yerboon missive van de commissie van de stedelijke gasfabriek 'ten geleide van eeu ontwerp „voorwaarden, betreffende de leve ring van gas voor verlichting en voor andere öoeleiaden met tariet"voorstel van dezelfde commissie tot storting eener som van f40.000.uit de bas der fabriek inde gemeentekas; aanbeveling van het college van het burgerlijk armbestuur ter voorziening in de vacature, door de periodieke aftreding van den heer J. M. Yan der Sohalk ontstaan de heeren J. M. Van der Sohalk en S. Rijn bende verzoek om eervol ontslag van mej. A. Van Bochove als onderwijzeres aan de openbare school voor m. u 1. o. voor meisjes. Met uitzondering van het voorstel omtrent de f40.000 der gasfabriek zullen deze stukken ter visie worden gelegd ter behandeling in een volgeude vergadering. Op voorstel van de plaatselijke schoolcom missie werd besloten, deze commissie te mach tigen, met het afnemen van examens voor bewaarschoolhouderes8en voort te gaan en namens de gemeente de vereisohte akten af te geven. In antwoord op een vraag van den heer den Breems verklaarde de Voorzitter, dat B. en W, middelen beramen, om een einde te maken aan de bezwaren, tegen bet beschik ken per gezegelde kwitantie voor onderdeelen van een abonnement van f10 in de Drink waterleiding, ingebracht; tot nog toe moet dit aldus volgens de algemeene Rijkswet ge schieden. Bij het snel. naderen van het Gouden Pries terfeest van Z. H. Leo XIII komen nog uit verschillende plaatsen des lands berichten omtrent maatregelen, welke genomen worden om eene luisterrijke viering van dit schoone, feest voor te bereiden. In de laatste dagen zijn met dat doel weder comité's te Bergen op Zoom, Ootmarsum en Sappemeer gevormd. Doch niet alleen in ons land maar door geheel de Katholieke wereld schijnt als een edele wedijver te bestaan, om den H. Vader ter gelegenheid van Zijn Gouden Jubilee de meest sprekende bewijzen van kinderlijke ge negenheid en trouwe aanhankelijkheid te ge ven. Voorzeker mogen wij aannemen, dat de dagen van 31 December en 1 Januari a. s. door de geheels Christenheid als plechtige gedenkdagen zullen gevierd worden. En wan neer dan op den Nieuwjaarsdag Z. H. de Paus in de St. Pieterskerk Zijn Jubilee-Mis zal opdragen, zal gewis de geheele Katholieke were ld met hem in den geest in het gebed vereenigd zijn, om van den Algoede, Heil en Vrede voor de Kerk en haar zichtbaar Op perhoofd af te smeeken. Door de Katholieken van Rotterdam zal een adres van Hulde en Gelukwensching aan Z. H. den Paus ter gelegenheid van Zjjn Ju bilee worden gericht. filjjkens achterstaande advertentie verzoekt de commissie ter luisterrijke viering van 's Pausen Gouden Jubilee te dezer stede, te vlaggen op Zondag 1 Januari 1888, den kerkdijken feestdag, en op 3 en 4 Januari, de dagen voor de Schiedamsehe feestviering vastgesteld. Door vijf leden der Tweedy Kamer is voorgesteld, de - spoorweg-begrooting te ont lasten met de posten voor eene voetbrug te Geldermalsen en voor uitbreiding van de stations-werkplaats te Tilburg, alsook om den post voor onvoorziene uitgaven van f315,000 te verminderen tot f165,000. De meerderheid der leden van de Tweede Kamer verklaarde zich in deafdeelingen voor den maatregel ten behoeve der stembureaus, dien sommigen zelfs tot meer gemeenten wil" den uitbreiden. Enkele leden opperden het denkbeeld om de 8tembnreaux, ook des avonds van 6 tot 10 uren zitting te doen honden. Volgens telegram uit New-York kan tns- schen 18 en 20 Dec. stormachtig weder ver wacht worden op de West- en Noordelijke kusten van Engeland. De restauratie van den Nieuwekerkstoren te Delft, die reeds zoovele jaren in het ver schiet lag, waarvan plannen en teekeniugen reeds zijn opgemaakt en die door samenwer- king van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente aldaar met het gemeentebeBtnnr wel dra tot uitvoering zonde komen, is na weder voor langen tjjd verschoven, omdat de Tweede Kamer de post tot subsidie voor gemelde restauratie op do Staats-begrooting gebracht, heett afgestemd. Het afrand te Scheveningen is thans een zaam en zonder die bedrijvigheid, welke de vissoherjj aanbrengt. Bijna alle schuiten zijn boven aan het strand gebraohtslechts vier moeten nog opgetrokken worden. Maar zeer weinig schuiten zullen, in vergelijking van andere jaren, de versche of eoholvisscherjj uit oefenen. Binnenkort zal een nieuwgebouwde kl«in° boot ter visohvangst afvaren deze boot trekt door haar van de andere booten afwijkend model eu hare nette afwerking veler aandacht. Zij is gebouwd als bark, d. i. met spitsen boeg welke het voordeel zal opleveren, beter de zeeën te doorklieven, iets waar de plompe ronde boegen der andere booten zioh niet toe leenen. Wat verdeeldheid kost, heeft de verkiezing te Leiden geleerd. De liberale kandidaat kreeg 695, en op de twee anti-revolntionnaire kan" didaten te zamen werden 697 stemmen uit" gebracht. Was men van de orthodoxe zijde niet verdeeld geweest en had men dus zij0 stemmen op één kandidaat vereenigd, dan ware bjj in herstemming gekomen en niet, zooals nn, de liberale. In eene vergadering der anti-revolutionair® kiesvereeniging te Amsterdem werd door dr* A. Kuyper voorgesteld „De vergadering maobtige het bestuur zioh tot het Centraal-oomité te riohten met de vraag, of art. 21 van bet Program aan de vereen»" ging geen vrgheid geeft, ja den plicht opleg' om bij de eerstvolgende verkiezing voor d® Tweede Kamer zich met andere richting®0 in bet stellen van kandidaten te verstaan." Tot toelichting van dit voorstel zeide dr' Knyper, dat het Program en dus ook dit arti kel werd ontworpen, toen er bjjoa niet d»° meervoudige kieadistrioten waren. Steeds bee" men toen, tot zuiverhouding van de posit»®' streng dit artikel gehandhaafd, ook al w®r' den hierdoor vaak herstemmingen veroor zaakt. Thans echter is dit veranderd. Part0" MHmBhMSHBB ehbbwgmi II I I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2