10e Jaarg. Zaterdag 24 December 1887, No 2964. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Itlpmwï Dcepicht. Bureau: Boterstraat, E, 39. Prijs van dit Blad: tToor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten^ aangegaan. Zy, die zich tegen 1 Januari a, s. op dit blad abonneeren, ontvan gen de tot dien datum nog verschijnende nummers gratis. AMERIKA. Gevolg gevende aan het verzoek, haar van Verschillende zijden gedaan, heeft de regeering der Unie een oorlogschip uitgezonden, om de Voorbij komende vaartuigen te waarschuwen tegen het ronddrijvende monsterhoutvlot, het welk voor de scheepvaart zeer gevaarlijk is, en nog gevaarlijker zou zijn, wanneer het uiteenspatte, zooals wel te verwachten is. Elke boomstam is zwaar genoeg om een lek te Veroorzaken in het schip tegen hetwelk hij mocht worden aangeslingerd. DÜITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft door bemiddeling van den Duitschen gezant, Schweinitz, die dezer dagen naar St. Petersburg is teruggekeerd, den Czaar een eigenhandig schrijven doen toekomen met, naar men zegt, vriendschap pelijke voorstellen, betreffende een vreedzaam Vergelijk tusschen Oostenrijk en Rusland over Bulgarije. De hofraad dr. Telschow, te Berlijn uit San Remo teruggekomen, deelt in het Ber liner lageblatt mede, dat de Kroonprins er goed uitziet, terwijl ook zijn algemeene toe stand voortreffelijk is en volstrekt geene reden tot bezorgdheid geeft. Hij moet zich met het spreken nog inachtnemen, maar de stem ts in kracht en klank toegenomen. De prins heeft aan dr. Telschow dringend verzocht, bij *ijne terugkomst te Berlijn er voor te zorgen, hat dit bericht omtrent zijn toestand zooveel hogelijk worde verspreid, opdat daarmede slle onrustwekkende uitingen kunnen worden tegengegaan. Bij eene verordening van den stadhouder van den Elzas wordt aan alle handelaars en Winkeliers 48 uren tijd gegeven om alle kennisgevingen, uithangborden en prijzen uit he Fransche in de Duitsche taal en mmt °Ver te brengen. FRANKRIJK. Be President der Republiek heeft door tusschenkomst van den gezant te Berlijn een Vredeiiovend schrijven doen toekomen aan den h eizer van Duitschland. Hij wordt deswegens hoor de radicale bladen aangevallen. Be bekende Parijsche prefect van politie, "ïagnon, die als zoodanig is afgezet, dreigt met eene volledige openbaarmaking der zaken betreffende Wilson, als men hem geen andere betrekking geeft. De France deelt een brief uit Berlijn mede, welke meldt, dat in Duitschland heimelijk repetitie-geweren van klein kaliber, overeen komende met het Fransche model, worden aangemaakt en dat in Mei zeven honderd duizend stuks gereed zijn. OOSTENRIJK. De beweging naar Rome, welke zich thans in talrijke pelgrimstochten naar de Eeuwige Stad en ontelbare geschenken, die den H. Vader worden aangeboden, door de geheele wereld openbaart, doet zich ook vooral in Oostenrijk krachtig gelden. De landdagen der verschillende gewesten des rijks, ook die waarin de liberalen de meerderheid hebben, zonden achtereenvolgens officieele gelukwen- schen aan den H. Vader. Ook de gemeente raad van Weenen, die langen tijd zeer libe raal was, heeft dat voorbeeld gevolgd. Te Inspruck, de hoofdstad van Tyrol, werd een schitterende optocht, gevolgd door illuminatie, waaraan de geheele stad, ook het bestuur, me- dedeed, ter eere van 's Pausen Jubilee ge houden. De Italiaansche liberale pers ergert zich aan al deze manifestaties ter eere van den Paus-Koning. Zij zou willen, dat de regee ring te Weenen al deze uitingen van veree ringen liefde tegenging, en beroept zich daarbij op bet bondgenootschap, dat tusschen Italië en Oostenrijk bestaatdoch zij preekt voor doo- venmans deurwant de Keizer heeft zelf het voorbeeld aan zijn onderdanen gegeven door de zending van den prins von Lichtenstein. HET OOSTEN. De Porte heeft ophelderingen gevraagd aan den Franschen gezant te Constantinopel over de klachten van Italië betreffende de uitleg ging der Tunesische grenzen aan den kant van Tripoli. De zaak-Montebello is thans volledig opgehelderd, nu bewezen is, dat de officieel aangenomen grens verre binnen de door de inboorlingen aangenomen grens ge legen is. De Société de Géegraphie heeft erkend, dat hare kaart, waarop Italië zich beroept, onjuist is. Uit Constantinopel wordt aan Daily jNews gemeld, dat de Porte naar aanleiding der wapeningen in Rusland en Oostenrijk begon» nen is hare troepenmacht in Macedonië en op de grenzen van Rumelie te versterken. De Porte heeft op raad van Italië besloten eenen commissaris te zenden naar Tripoli, teneinde een onderzoek in te stellen naar de verdedi gingswerken welke er, naar het heet, aan de grens van Tunis worden gemaakt. De Porte deelt niet lord Salisbury's opti mistische beschouwingen aangaande het Oos- tersche vraagstuk. Zij is integendeel zeer ongerust wegens de ongunstige rapporten van haar gezanten in het buitenland. De Sultan heeft bevolen, dat de ontbinding der leger reserves, waarmede reeds een begin was ge maakt, weder gestaakt worde. Turkije ver sterkt zijne ruiterij en artillerie, en het heet, dat Rumenie eene mobilisatie voorbereidt onder leiding van vreemde officieren. Naar de Standard uit Constantinopel ver neemt, zjjn de onderhandelingen van baron Hirsch met de Porte mislukt. De baron zal Constantinopel weder verlaten, zoodra zijn gezondheidstoestand hem dit toelaat. ROME. Uit Rome wordt van gisteren het overlijden gemeld van Zijn Eminentie Lorenzo Hilario kardinaal Randi, geboren te Bagnacavallo 12 Juni 1818 en tot het kardinalaat verheven door Pius IX z. g. in 1875. Hij was kardi naal van de orde der diakenen en bekleedde het presidium in de economische afdeeling der Propaganda en in de Kamer degli Spogii. Het H. College telt thans nog 63 leden; nl. 6 kardinaal-bisschoppen, 44 kardinaal priesters en 13 kardinaal-diakenen. De oud ste van alle leden is kardinaal Newman, die in 1801 geboren werd. Dan volgen in ouder dom kardinaal Mertel in 1806, Desprez in 1807, Sacconi en Manning in 1808, Massaia in 1809 geboren. Enz. RUSLAND— OOSTENRIJK. De toestand begint langzamerhand wat beter te worden. Sedert Dinsdag jl. worden tusschen St. Petersburg, Berlijn en Weenen diplomatieke nota's gewisseld en teneinde de onderhandelingen der verschillende regeerin gen in de hand te werken heeft ook de pers een kalmer toon aangeslagenmen gelooft nu te Weenen, dat Rusland zijne garnizoenen aan de grenzen niet meer zal versterken. In 't algemeen gelooft men, dat Rusland met zijn militair vertoon slechts vrees wil aan agen en Oostenrijks financieele krachten uitputten, teneinde aldus de triplo-alliantie te verbreken. De militaire maatregelen van Oostenrijk kunnen dan ook slechts dan alleen sucoes hebben, wanneer zij vergezeld gaan van onderhandelingen, om den onhoudbaren toe stand van den gewapende vrede uit de wereld te helpen. In tegenstelling met deze geruststellende berichte e is weder een depêche, uit Weenen aan de Standard gezonden, waarin wordt gemeld, dat de houtprjjzen zeer sterk gerezen zijn, omdat alle voorraden worden opgekocht voor NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1