SimwidandBChq |ei(ichtett, van Kremlet en Boïvno zijn thans viermaal sterker dan vroeger. Be berichten omtrent dsn uitslag der vrede lievende zending van Duitschlands gezant te St. Petersburg, den heer von Schweinitz.zijn zoo tegenstrijdig mogelijk. Terwijl van de eene zijde gemeld wordt, dat de Czaar in een audiëntie den gezant eene geruststellende verklaring gaf van Ruslands troepen-bewe gingen, wordt van een anderen kant ver zekerd, dat de generaal von Schweinitz zeer koel is ontvangen en zijne zending geheel is mislukt. Waarschijnlijk naar aanleiding van dit feit, werden Zaterdag den geheelen dag telegrammen tusschen Berlijn en Weenen ge wisseld en binnenkort verwacht men be paalde en openlijke maatregelen. De luitenant veldmaarschalk van het Oostenrijksche leger, prins Jozef Windiscbgratz is uit Weenen te Bellijn aangekomen. Schiedam, 27 December 1887. |J^F Bij deze bericht de Administra tie, DAT HET DOOR HAAR UIT TE GEVEN GEÏLLUSTREERDE FEESTNUMMER VOOR NIET- GEABONNEERDEN ZAL TE VERKRIJGEN ZIJN VOOR DEN PRIJS VAN f 0.25. Zij, die zich tegen 1 Januari a. s. op DIT BLAD ABOKNEEREN, ZULLEN EVENALS DE OVERIGE ABONNÉS, DIT FEESTNUMMER GRATIS ONTVANGEN. Het door de Staten van Utreoht nienw- gekozea lid van de Eerste Kamer der Staten- gtneraal, mr. Melvil baron van Lynden, heeft de benoeming aangenomen, en zijae geloofs brieven bij de Kamer ingezonden. De vergaderzaal der Tweede Kamer, die thans 97 zetels bevat, zal met drie tijdelijke zitplaatsen worden uitgebreid, zullende aan de Kamer van honderd de beslissing over eene definitieve inrichting worden overgelaten. Onze correspondent te Londen seint Volgens het handelsblad van Liverpool heeft zekere Menwe patent genomen voor eene uitvinding, door welke in het voortstuwend vermogen van stoomschepen eene geheele omwenteling zal worden teweeggebracht. Den uitvinder zon reeds 100,000 pond sterling voor zijne uitvinding geboden zijn. (N. B. Ct.) Te Vlissingen heeft men in de sociëteit de Unie" proeven genomen om aan de bovenzijde der ramen aan te brengen ventilatie-ruiten (des verres perforées), welke uitmuntend voldoen. De militaire slachterij te Middelburg zal met 1 Januari geopend worden. De prijs voor het vleesch zal voorloopig zijn 57 cent per KG. Voor onderofficieren zal het tegen 60 met, en 70 eent zonder been te be komen zijn. Vrijdag morgen had de dienstbode J. D.te Maassluis het ongeluk, over den met ijs be dekten kant uit te glijden en in het water van den Zuid vliet te vallen. J. Prins, die onmiddellijk te hnlp snelde, gleed bjj zijn poging om haar te redden eveneens nit en viel ook te water. Met behulp van velen mocht het gelukken, de beide drenkelingen spoedig op het droge te brengen. Toen ze er goed en wel uit waren, wilde schipper Poldervaart de pet van Prins uit het water halen, doch deze poging tot redding, moest hij, ten gevolge der gladheid van den kant, ook met een bad bekoopen. Lachend werd de lachende dren keling door de vele hulpvaardige banden, die werden toegestoken, uit het kille nat getrokken. Gisteren ochtend omstreeks 8 uren ontstond er brand in de branderij De Nijverheidvan den heer W. Meijer, te Onwerschie, door het afspringen van- den helm van den ketel. De branderij brandde geheel af. De belendende huizen werden met veel moeite gespaard. Men meent te kunnen aannemen, dat te Botterdam ongeveer 4000 personen van het kiesrecht uitgesloten blijven, omdat zij, hoewel aangeslagen voor eene huurwaarde van meer dan f 100, hnnnen belastingaanslag over het vorig jaar, wegens onvermogen of om andere redenen, niet hebben betaald. Het driemanschap, dat te Delftshaven is op getreden als doleerende kerkeraad, heeft, naar De Hoop meldt de organisatie afgeneden voor de geheele kerk van Delftshaven. De „desbe treffende stukken" zijn aan Z. M. den Koning den burgemeester en de kerkvoogden getee- kend en verzonden. Naar wij vernemen, zal de af deeling Rot terdam van het Ned. Belg, Zouaven- Comité op Zondag 15 Jan. a. s. een leest organisee- ren ter herinnering aan 's Pausen gonden jubilee. (Msb.) Naar wij vernemen zal de Schielaudsohe stoomtramweg-Maatschappij met 1 Januari eenen omnibusdienst instellen tusschen Hilli- gersberg en Bleiswijk, in correspondentie met haren tramdienst op Botterdam. {D.) Het Venloosch Weekblad (van den heer Haffmans) meldtDezer dagen heeft er te 's-Hage eene vergadering van anti-revoluti onairen en katholieken plaats gehad, om de lens te bespreken, waaronder de bondgenooten bij de aanstaande verkiezingen zullen strijden. Men noemt dat een „program van actie". Dr. Knyper was natuurlijk tegenwoordig, maar zijn isolement had hij wijselijk thuis gelaten. Een aantal liefhebbers en beoefenaars der Wieier-Sport hebben het plan opgevat om te Scheveningen een wielerbaan aan te leggen, indien het beuoodigde kapitaal wordt bijeen gebracht. Het is niet de bedoeling er een speculatieve onderneming van te maken, maar alleen om de badplaats Soheveningen des zomers wat te verlevendigen, daar er nn des daags weinig afwisseling wordt geboden. Uit Leiden schrijft men aan het D. v. Z.-H. i Dezer dagen vermeldden de dagbladen, dat de strafgevangenis alhier zou bevolkt worden door de vrouwen, thans verpleegd in de Rjjks- werkinriohting te Veenhuizen I. Dat zou kan nen beschouwd worden als een gevolg van bet gesprokene door den Minister van Justitie in de zitting der Tweede Kamer van 9 dezer. Die gevolgtrekking is zeer voorbarig. De mili taire strafgevangenis is niet te ontruimen; er zijn nog ongeveer 280 man in, welk hoog cijfer zijn oorzaak vindt in het voortdurend zenden nit Indiö van veroordeelde militairen, onder welke er zijn, die reeds een groot ge deelte van hun straf in IndiS hebben onder gaan. Van Jan. 1887 zijn er ruim 100 Indische gevangenen aangekomenmen waoht dezer dagen nog een tiental. De vraag rijst: Wat is de reden, dat zoo veel van die veroordeelden thans naar hier worden gezonden? De socialisten hielden Zondag jl. te Amster dam eene openbare vergadering in bet Volks* park, waar als sprekers optraden W. H. Vlieg00 en C. O'oil van 's-Hage en G. Bennink van Hengeloo. Daarna werd er een soort van congres gehouden, dat niet publiek was. Meer en meir wint het vermoeden veld dat de korporaal der infanterie, die met da surveillance van het corvée werkers was belas! de Naardensobe patronendief is. Eén van de 20,000 kogels had de man wel verdien! 1 RN.) Van de bengvisschers, die gelijktijdig uit Nieuwediep vertrokken en nagenoeg op den zelfden tijd terugkeerden, had er een vijfhonderd en een ander slechts vijf Bchelviascheu gevangen- De eerste besomde tweehonderd galden in den tijd, dat zijn makker, die evenveel werk had moeten verrichten, er slechts een paar outviug- Gisteren werden op het eiland Vlieland vader en moeder uit één gezin ter aarde besteld- Beide ouders zijn binnen 14 uren overleden- In den loop dezer week overleed te Tjer- gaast (Pr.) een landbouwer, die om zijnen rijkdom en zonderlinge eenvoudigheid nogal van zich liet spreken. Men verbaalt, dat „Sietse Gerbens" (onder dien naam was bij in de omtrek algemeen bekend) belangrijke sommen op verschillende plaatsen had uit gezet, Bij zijnen dood vond men op zijn borst eenen sleutel, die moest dienen tot opening van een honten kistje, dat door hem nog nooit geopend was en veel geld zou moeten bevatten. Zijn aanzienlijk vermogen komt hoofdzakelijk ten bate van twee verre bloed verwanten. Te Stadskanaal is dezer dagen verdronken de persoon P. Meenwes. Aanvankelijk dacht men dat hij door een ongelukkig toeval was te water geraakt. Kwetsuren aan het hoofd en de borst van het lijk doen echter ver moeden, dat hij eenen gewelddadigen dood gestorven is. Er is een onderzoek ingesteld- Bij de confrontatie heeft de zwaar gewond0 landbouwer Vent te Onna op zijn ziekbed de beide in hechtenis genomen boerenknechten al0 de daders der op hem gepleegde mishande ling herkend. Als een bijzonderheid meldt men nit Ber gen-op-zoom, dat aan den oever van de Schelde, waar bij vloed het zoute water over heen spoelt tal van kleine bloempjes, zooge naamde ^Meizoentjes", in vollen bloei staan. Het lijk van den landbouwer J. J. te Maas tricht, die alleen woonde, is met brandwonden overdekt naast de kachel gevonden. Het sohijnt, dat hij in brand is geraakt, terwijl hij in slaap was gevallen. Door de Eerw. Zusters Urselinen te Sittard wordt aan Z. H. den Paus een heerlijk ge schenk aangeboden, bestaande nit een prachtig albnm van wit marokiju leder, rijkelijk ver guld, liggende in een blauw flaweelen omslag- De inhond van dit kostbaar geschenk is de Maria-Zomer 1887, waarin zioh bevinden de portretten van Z. D. Hoogw. Mgr. F. A- Boermans, bisschop van Roermond, van do Baziliek dezer stad, van het Groot-Seminari0 en College te Roermond, van het Klein-Semi* narie te Rolduo en van het Gymnasium t0 Sittard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2