Öe Jaare- %terdak 31 December 18B No 2909. 7 a Bureau: Boterstraat, E, 39. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gdflpwt Düepicht. Prijs van dit Blad: /oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Zij, die zieh. met 1 Januari a, s. op dit t>l»d abonneeren, ontvan gen b.et geïllustreerde Feestnummer gratis. l^gr nieuwjaarswenschen van 1 tot 6 regels worden in het nummer dezer courant, dat in den morgen van den Nieuwjaarsdag verschijnt, geplaatst a 50 Cent. DUITSCHLAND. Omtrent de gezondheidstoestand van prins Bismarck komen er uit zijne omgeving voortdurend weder gunstige berichten. Hij is echter nog niet in zoover hersteld, dat hij er aan zon kunnen denken reeds in de eer ste helft van Januari naar Berlijn terug te keeren. Hiermede vervalt dus het gerucht, hetwelk reeds terstond ongelooflijk werd geacht, dat Hij in de eerste week der volgen de maand zou terugkeeren, ten einde bij de hervatting der werkzaamheden van den Rijks dag aanwezig te zjjn, ENGELAND. Al de dagbladen te Londen zelfs die welke Gladstone bet meest bestrijden, zooals de limes, schandvlekken de betooging, waarvan Gladstone te Dover het voorwerp was. Zij zeggen, dat zjjn hooge ouderdom en de diensten die hij het vaderland heeft bewezen, hem voor iedere beleediging zouden moeten vrijwaren. Alvorens te vertrekken, hield Gladstone te Dover eene groote redevoering, waarin hjj met zijn wereldberoemd talent nogmaals de lerscha politiek der regeering veroordeelde. Van het incident van s morgens kon men niets meer bjj hem bespeuren. Te Limerich (Ierland) is een katholiek priester gevangen gezet omdat hij jjverde voor den Nationalen B md. Het vonnis is ver scherpt met de bepaling, dat de gevangene niet op een matras maar op de planken moet slapen. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Standard gemeld, dat er veel onzekerheid heerscht omtrent de bewegingen van het leger van den Negus van Abyssinie maar men gelooft, dat het optrekt naar Massowah, met 80,000 man, in drie korpsen verdeeld. Ras Alula zou den Negus overgehaald hebben, te zijner hulp te komen. De toestand der Italianen in Massowah Wordt inderdaad bedenkelijk. De Engelschen hebben hun geen dienst bewezen, met hun deze plek gronds aan de Roode Zee af te staan. Tegen 15 Januari zegt de Iribunes zullen 6000 man troepen naar Afrika gezonden worden. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt gemeld, dat verscheiden hoofdofficieren van het Bulgaarsche leger, persoonljjke vrienden van prins Alexanderi hun ontslag genomen hebben. Radoslavoff, die de partij van prins Alexander aanvoert, erkent thans openlijk, dat hij wenscht, dat prins Ferdinand het land verlate. De Sobranje heeft de conventie met Oost- Rumelie, betreffende de Rumelische schatting aangenomen. Ook heeft zij hare goedkeuring gehecht aan de leening van 50 millioen, voor amortisatie van schuld en voltooing van spoorwegen. Voorts is 22 millioen voor ver dediging toegestaan. Da Ii77ies verneemt uit Sofia dat de So branje de regeering gemachtigd heeft eene leening te sluiten van vjjftig millioen francs, waarvan de opbrengst bestemd is voor den aanleg van den spoorweg Zaribrod-Sofia- Vakarel, voor den aankoop der Varna-lijn, en voor het afdoen van de schuld aan prins Alexander, terwijl hst overblijvende ten goede zal komen aan de legeruitrusting. De Sobranje heeft de wet, welke de regee ring machtigde schatkist-obligatiün uit te geven tot een bedrag van dertig millioen francs, doen vervallen. In een telegram uit Belgrado wordt aan de lemps gemeld, dat 102 radicale afgevaar digden een memorandum aan Ristich hebben onderteekend, waarin wordt aangedrongen op aftreding van den minister van binnenland- sche zaken. Gisteren avond liep er een gerucht, dat het Kabinet zijn ontslag had ingediend, maar dat de Koning het niet had aangenomen. ROME. Z. H. de Paus zou aan den Spaanschen gezant verklaard hebben, dat de toestand van Europa er donker uit ziet. De H. Stoel be vindt zieh in een moeilijken toestand tegen over Italië. Alles is thans geregeld voor de Jubilee-Mis van 1 Januari. De majordomus, mgr. Macchi, heeft 60.000 toegangskaarten uitgedeeld. Het publiek komt binnen door de bronzen deur, de H. Vader door de kapel van het H. Sacrament. De St. Pieter wordt versierd als vroeger bij groote feesten. Men zegt dat voor de vertegenwoordigers der pers eene bjjzondere tribune zal bestemd zjjn. Men zegt, dat de Italiaansche regeering den 1 Jan. ter eere van den Paus van het fort SanAn- gelo kanonschoten zal laten afvuren De H. Vader heeft gisteren den hertog van Ursel, vertegenwoordiger van den Koning van Belgie, den hertog van Aremberg en den rector der Leuvensche hoogeschool, mgr. Abbe- loos, in audiëntie ontvangen. Het aantal vreemdelingen, dat tot heden te Rome bijeen is, wordt op 4d,000 geschat. De hertog van Norfolk heeft voor zich- zei ven den H. Vader 300.000 lire geschonken, Uit Marseille zijn 300 bedevaartgangers onder leiding van mgr. Robert naar Rome vertrokken. De pelgrims van Aix onder leiding van hun bisschop zullen weldra ver trekken. Ook de bisschop van Clermont gaat met eenigen zijner geestelijken naar Rome. De Kurytr Posznanshy van Warschau meldt, dat de Katholieke theologische faculteit van St. Petersburg den Paus prachtige geschenken za.1 toezenden. Indien dit bericht bevestigd wordt zou daarmede de mededeeling der Duit» sche bladen, dat de Czaar zijne Katholieke onderdanen heeft verboden geschenken of adressen tot den Paus te richten, worden gelogenstraft. RUSLAND-OOSTENRIJK. De Russisch? troepenbewegingen op de Oos- tenrijksche grenzen zouden thans bepaald een einde genomen hebben, doch worden voort gezet op de Rumeensche grenzen. Op de Russisch-Oostenrijksche grenzen heeft een incident plaats gehad. Een patrouilje Kozak ken zou op Oostenrijksch gebied eenige Oos- tenrijksche boeren hebben aangehouden en naar Lublin vervoerd. Dit geval zal zeker tot diplomatieke onderhandelingen aanleiding geven. Naar de lemps verzekert, zou prins Loba- noff, Russisch gezant te Weenen, vredelievende verzekeringen gegeven hebben aan graaf Kal- nocky. Dezelfde verklaringen zou de minister president von Giers gegeven hebben aan den Oostenrijkschen gezant te St. Petersburg. In politieke kringen te Weenen beweert men echter, dat de geruststellingen der Russische diplomatie niet overeenstemmen metdehan- delwjjze der Russische regeering, welke blijk baar tijd zoekt te winnen. De kolonel Vulyjeff, militair geattacheerde te Weenen, heeft de gelukwenschen van den Czaar ontvangen naar aanleiding van zjjn verslag over het Oostenrijksche leger. De kolonel gaf dezer dagen in de salons van den generalen staf eene voordracht over militair- Oostenrijk. De limes zegt, dat het noodig is, dat er licht in den toestand kome, daar de vrees voor oorlog steeds de vredesberichten blijft overheerschen. Ondanks de behoeften, die Europa heeft aan rust, is het ontwijfelbaa. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 11 -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 1