Stanfandacty Slichten. Rusland in het genot zou behooren te laten van de voordeelen, welke het in Bulgarije zou kunnen verkrijgen langs den weg van onder handeling maar dat Oostenrijk tegen het ge bruik van geweld zich zou moeten verzetten. Het gerucht loopt, seint men uit Londen aan den XIXe Stick, dat Rusland aan lord Salisbury beloofd heeft, zich stil te houden in Midden-Aziö, op voorwaarde dat Engeland zich niet aansluite bij het drievoudig verbond der Midden-Staten. Men zegt dat Salisbury zou geantwoord hebben, dat Engeland alleen het in stand houden der bestaande traktaten beoogt. SPANJE. De dagbladen van Sevilla maken melding van eene paniek, welke veroorzaakt is door de staking der betalingen van twee groote banken in Andaluzië, die veel zaken doen met het buitenland. Te Sevilla zijn duizenden personen zonder werk. Tengevolge der overstrooming na een heftigen orkaan, is de scheepvaart in de haven van Cadiz gestremd. Schiedam, 2 Januari 1888. De Koning en de Koningin verleenden gis teren te 1 ure de gebrnikel jjke nieuwjaarsreceptie aan de civiele en militaire leden der hofhouding de ministers, den vice-president van den Raad van State, den hofprediker, den president der Tweede Kamer, den secretaris voor de Luxem- burgeche zaken en den directeur van bet kabinet des Konings. Door Z. M. is eene gift van f 6000 geschonken voor den aanleg van een grindweg door de heide, van het koninklijk chalet te Apeldoorn naar Udel. Hierdoor wordt dezen winter aan veleUdehche dughuurders werk verschaft,daar Z. M. bepaald heeft, dat zij het werk zullen Verrichten. Ons prinsesje gaat morgen (Dinsdag) aan haar pianolessen beginnen, onder leiding van den heer J. Stortenbeker, h fpianist, Zij zal 's Dinsdags en 's Vrijdags les ontvangen. HET EEO-FEEST. Bij het eerste klokgelui, dat den grooten feestdag van 1 Januari 1888 jl. Zaterdag-avond aankondigde, staken reeds vele katholieke ingezetenen de Vaderlandsohe driekleur met den Pauselijken wimpel uit, in den loop van den avond werd dat voorbeeld door vele anderen gevolgd, en Zondag-ochtend was bijna geen huis, waar katholieken wonen, ongevlagd. Het was een onder alle opzichten merk waardige dag, die eerste van het jaar 1888. Een heldere lacht bij een koude, zoouls wjj die in dit seizoen nog niet gekend hebben die dnizeüden wandelaars in de met sneeuw bedekte straten, waar men overal de Vaderlandschedrie- klenr met den Pauselijben wimpel en ook enkele Pauselijke vlaggen zag wapperen het gaf over het geheel een feestelijk aanzien aan dezen eersten dag des jaars, aan de gedachtenis van een zoo heuchelijk feit gewijd. En temidden van dit alles wat ons in onze onmiddellijke omgeving boeide en bezighield, dwaalde onze geest af en ging over de bergen, waar de Man zetelt, wien al deze huldebewijzen en dit vreugdebetoon gewijd waren. Dit was vooral het geval, toen het feeste lijk klokgelui der geloovigen schare tempel- waarts en ten Offer riep. Daar vooral, voor die rijk getooide altaren, door een zee van waslicht bestraald, verplaatste zich de geest in. die hoofdkerk der Christenheid, in den grootscheu St. Pie ter, waar toen de jubilee- rende Opperpriester Zijn feestoffer celebreerde, h zeilde hoogheilig Oifer, dat Hij voor vijftig jaren in dezen stonde vo >i 't eerst den Eeuwi gen Vader mceht opdragen. En toen het unr der Offerande had geslagen, hoe vereenigdeu wij O: s toen niet in den geest en met het hart met den offerenden Pans, die Zijn vnrige bede tot den Gever van alle goed in ootmoed des harten richtte. Wat al wenschen en gebeden voor het welzjjn en de zegepraal van don feestvierenden Opperherder zijn in deze plechMge oogenblikken tot den troon des Allerhoogsten opgestegen Worden zij verhoord en vervuld, dan voorzeker zal Paus Lao in de Stad der Eeuwen in volle vrijheid zetelen, en met bet volle bezit Zijner koninklijke macht die geheele onafhankelijk heid genieten, welke Hij voor de uitoefening Zijner geestelijke rechtsmacht zoozeer noodig heeft. Het was gisteren voorwaar een feestelijke dag, feesteljjb vooral in het late morgenuur, toen in onze kerken op plechtige wijze het H. Misoffer werd opgedragen, maar ook toen in de avondstonde het solemneel lof werd ge houden en wij door gevierde redenaars den lof des Pausen hoorden verkondigen. Voor zeker zal de kerkeljjke feestdag van 1 Janu ari 1888 bij Schiedams katholieken in aan gename herinnering blijven. Ook te Rotterdam heeft de kerkelijke viering van 's Pausen Jubilee met den meesten luister plaats gehad. In de verschillende katholieke kerken verdrongen zich de geloovigen om de feestelijk getooide altaren. De hoogdienst werd in alle kerken met groote plechtigheid opge dragen. Reeds Vrijdag avond begonnen sommige katholieken de vlaggen nit te steken. Zaterdag morgen werd daarmede op raime schaal voort gegaan en zelfs laat op den dag zag men nog in vele hnizen de vlag uitsteken. Er kwamen blijkbaar handen te kort. Overal zag men de driekleur met geel-witte wimpel, op som mige plaatsen de panselijke vlag; op vele vlaggen en wimpels waren pauselijke symbolen aangebracht. Te 's Hage is de kerkelijke feestdag van 'e Pausen Jubilee met alle opgewektheid ge vierd. Aan den vooravond van den grooten dag werd ter inleiding der feestviering in de R. K. Leesvereeniging op het Buitenhof eene feestrede uitgesproken door mr. C. J. Heydemyck, ond-lidder Tweede Kamer, thans lid van den Raad van State. De gevierde spreker wees vooral op de maatschappelijke politiek van Z. H. Leo XIII. Nationale vlaggen, voorzien van panselijke wimpel, en sommigen getooid met het pause lijk wapen wapperden reeds Zaterdag van de onderscheidene R. K. kerken en uit de wonin gen der katholieke ingezetenen. Verschillende kerkgebouwen waren op indrukwekkende wijze met groen en bloemen versierd. Vooral de St. Theresia-kerk in hel Westeinde was rjjk met groene guirlanders, vaandels en wimpels getooid, en maakte met etn afbeelding van Leo I bovsn het altaar en een portret van Leo XIII boven het koor prijkende, een tref fen den indruk Iu alle kerken werd gisteren op plechtige wijze de hoogdienst tot iutenlie van Z. H. d n Paus gecelebreerd in de St Jacohskerk (Park straat) was de plechtigheid vooral zeer luister rijk doordat bet H. Misoffer werd opgedra gen door mgr. Rinaldini, 's Pausen vertegen woordiger in Nederland. Eenige magazjjnbouders in kerkeljjke be- noodigdheden hadden toepasseljjire versierin gen ter eere van 's Pausen feest in hunne maga zijnen aangebracht. Vooral de fraaie élalage Van den heer A. N. Govers in het Hooge Westeinde trok bijzonder de aandacht. Het borstbeeld van Z. H. Leo XIII door een gouden lauwerkrans gekroond en geplaatst tegeneen achtergrond van groene planten, door kerke lijke emblemata omgeven, leverde een tref- fendeu aanblik op, Het werpen van voorbijgangers met sneeuw ballen is als straatschenderij strafbaar gesteld bij art. 424 van het nieuwe Strafwetboek, met eene boete van ten hoogste 15 gulden of ver vangende hechtenis van 3 dagen en, ingeval van herhaling, met zwaarder straf. Gedurende het jaar 1887 zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 3726 stoom- en 781 zeilsohepen, en vertrokken 3730 stoom- en 787 zeilsohepen. Zaterdag avond zou een jongmensoh nan den Holdijk te Rotterdam bij zijn meisje den oudejaarsavond komen doorbrengen. Te ruim half tien uur kwam hij in eenen opgewonden toestand daar aan en begon al dadelijk tegen haar te razen en te tieren. Daarop werd hij door dan vader van zijn meisje de dear uitgewezen. Het gevolg was, dat hij in vreeselijk opgewonden toestand zich naar zijn huis te Kralingen begaf, daar zijnde, van een stoel viel en overleed. Woensdag avond overleed te 'sHage plotse ling de wed. Keizer geb. Engelbregt, in den leeftijd van 94 jaren. De veelbewogen levens loop dezer vronw maakt haar eene korte ver melding dubbel waardig. Daar hare onders met den stadhouder Wil. lem V uitweken, deelde zjj in de meeste lot wisselingen der vorstelijke familie in Enge land, Duiteohland, Polen enz. In de betrek king van kindermeisje van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden keerde zjj met den lateren koning Willem I in Nederland terug, en bleef nog eenigen tjjd bjj bovengenoemde vorstin in dienst, tot zij met deu boute-feu der hofhouding, Keizer, huwde. Zij was om hare trouw, goedaardigheid en welwillendheid bjj de vorstelijke familie zeer in achting en met de voornamen der eerste koningin van Nederland gedoopt. Tot op den huidigendag mocht zij van de nakomelingen van prins Wil lem V dikwijls kostbare bewjjzen van welwil lendheid ontvangen. Tot op het laatste oogenblik in het volle bezit van al hare geestvermogens, ontsliep ua brave oude plotseling ten huize barer dochter, bij welke zij hare laatste levensjaren in rast had doorgebracht. Groot bleef steeds hare ge hechtheid aan het huis van Oranje. {Avondpost,) De zaak van den sooialist Methöfer, den schrijver van het artikel »Domela Nieuwen- hois en Jeanne Lorette ia den kerker" is thans naar de openbare terechtzitting verwezen. Ook het bestuur der Ood-Zouavenbroeder- schap Ftdex et Viruti te Amsterdam heeft een feestavond georganiseerd ter eere van het Gonden Priesterfeest van Z. H Leo XIII, en wel op Zondag 8 Januari e. k. in Maison Strouckea. Des ochtends zal vanwege deze vereeniging ten 71/» "ra een H. MiB iut in tentie vac Z. H. worden gelezen in de kerk van O. L. Vronw Onbevlekt Ontvangen (de Posthoorn). Vervolgens heeft 's middags ten één ure de gewone vergadering plaats. Op het avondfeest zal de weleerw. pater M, H. Reuser, uit Rotterdam, als feestredenaar optreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2