1 le Jaarg. Vrijdag 13 Januari 1838, No. '2979, V E R S C II IJ N T D A G E L IJ K S. Duepcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1(o regels/0.60 Elke gewone regel meerO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Administratie der Nieuwe Schie- damsche Courant gevoelt zich gedrongen, hierbij openlijk haren oprechten dank te betuigen aan allen,' die hunne hoog gewaar deerde medewerking hebben verleend aan de uitgave van het Feestnummer ter ge legenheid van het Gouden Jubilee van Z. H. Leo XIII. Hoe bescheiden ook onze werkkring zij, toch klopt ons hart van warme liefde vooronzen H. Vader den Paus, van eerbied voor Zijn waardigheid, van onderdanig heid aan Zijn Leeraarsambt, van erken telijkheid, voor hetgeen Hij vcor de Kerk en alzoo ook voor ons heeft gedaan, van hoop en vertrouwen op Zijn verderen arbeid. Gevoelden wij dan ook, dat wij, in nederi- gen kring geplaatst, den hoog verheven Paus niet op eene Hem waardige wijze zouden kunnen huldigen, toch wenschten wij vurig onze nederige hulde te voegen bij die van zoovelen in de periodieke pers. Dat wij dit, door de uitgave van het feestnummer op eene eervolle wijze heb ben mogen doen, zijn wij in de eerste plaats verschuldigd aan hen, wier letter kundigen arbeid het schoonste sieraad van het feestnummer uitmaakt. Aan hen allen onzen oprechten dank. Eveneens gaf onze redactie bij deze ge legenheid bijzondere blijken van toewij ding. Aan haar brengen wij gaarne een woord van lot en erkentelijkheid toe. De typographische arbeid zijn wij ver schuldigd aan den Heer H. A. M. Roe- lants, alhier. Met vreugde betuigen wij ook hem onzen dank. De keurige, smaak volle wijze, waarop hij zich van zijn taak kweet, bewijst niet alleen, dat hij onder zijn vakgenooten een eersten rang inneemt, doch getuigt tevens, dat hij met liefde voor zijne kunst is bezield. BULGARIJE. Het bericht, dat er ter gelegenheid van Nieuwjaar eene wisseling van dépeches hesft plaats gehad tusschen prins Ferdinand en den Keizer van Oostenrijk wordt thans for meel tegengesproken. Naar de Daily Chronicle uit Weenen ver neemt, is er, luidens dépeches uit Sofia, aldaar een komplot ontdekt tegen prins Ferdinand. De overheid legde beslag op dtvzenden pro clamaties, welke de bevolking aanspoorden tot opstand tegen de Bulgaarsche regeering, ter wijl daarin Rusland bestempeld werd als Bulgavije's eenige trouwe vriend. CHINA. Uit Shangaï wordt aan de Standard gemeld, dat er bij een oproer tegen de christenen in de provincie Foekyen twintig christen-kerken verwoest en talrijke bekeerlingen omgebracht werden. Tusschen Rusland en China wordt onder handeld over den aanleg van drie ljnen Semiplatainsk-Shangaï, Chifa-Pekingen Kiach- ta-Peking. DUITSCHLAND. De Keizer heeft gisteren voormiddag regee- ringszaken behandeld met generaal Albedyll. De ongesteldheid des Keizers is geleide'ijk verminderd. Alleen des nachts is de slaap nu en dan ongeregeld, zoodat de Keizer hij dag nog groote behoefte aan rust heeft. De beriohten over den Duitschen kroon prins zijn gunstig. Te San Remo zacht, zon nig weder; e'ken dag een flinke wandeling in opgeruimde stemming. De socialistische afgevaardigde Hasenclever, die ongeveer drie maanden geleden plotseling krankzinnig werd en sedert in een gesticht in de nabijheid van Berlijn wordt verpleegd, zal op 16 dezer onder curateele worden ge steld, wijl op zijne genezing niet meer te hopen valt. FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden is eergis teren geopend. De heer Blanc, die als oudste lid in jaren de openingsrede hield, constateerde, dat de republiek onlangs een zeer ernstige crisis heeft doorleefd, doch de gelijkheid van allen voor de wet heeft de gemoederen gei ust> gesteld. („De ergste dieven loopen nog los 1" roept de Cassagnac). Verder wijdde de heer Blanc uit over de republikeinsche concentratie en bezwoer de Kamer hare zittingen vrucht baar te maken, wijl zij reeds in haar derdejaar is en eerlang haar mandaat in de handen der kiezers zal moeten leggen. De heer Floquet werd daarna tot voorzitter der Kamer her kozen. In deq senaat werd de openingsrede gehou den door den heer Carnot, vader van den president der republiek, geboren in 1801. Over de wisseling van het presidium kon hij niet veel zeggen alleen mocht hij verklaren, dat de verkiezing van zijn zoon vrede betee- kende, vrede in het binnenland en vrede met het buitenland verder ging hij de werkzaam heden van den senaat in de laatste jaren na, en sprak ten slotte over de tentoonstelling van 1889, welke aan Europa zal bewijzen, dat Frankrijk in de laatste eeuw niet gezonken is, maar zich roemrijk gehandhaafd heeft." Vigneau, de rechter van instiuctie in de zaak-Wilson, is uit zijn ambt ontzet en voor den Iloogan Raad der magistratuur gedaagd, op grond dat hij te werk is gegaan op eene wijze, welke in strijd is met de wet en de waardigheid der rechterlijke macht. ROME. De H. Vader hield Maandag jl. een con sistorie in verband met de heiligverklaringen, welke op 17 dezer zullen plaats hebben. Jl. Dinsdag ontving hij de Engelsebe pel grims, onder leiding van den heriog van Norfolk. Woensdag zijn de ltaliaansche pel grims, die reeds collectief ontvangen waren, groepsgewijze toegelaten. De Romeinsche korrespondent van de Figaro verhaalt, dat toen de H. Vader dezer dagen een aanzienlijk bezoeker de prachtige tiaar, hem door het diocees van Parijs ge schonken, deed bewonderen, Z. H tegelijkertijd een treffend woord heeft gesproken. De Paus zou gezegd hebben »Vorigen Zondag in St Pieter, toen ik aan mijn linker hand op het altaar den mijter van den Keizer van Duitsch- land en aan mijn rechterhand de tiaar van de hoofdstad van Frankrijk zag, en in het midden het kruis, hetwelk mij door den Keizer van Oostenrijk werd geschonken, vroeg ik mij af, of dit niet een symbool kon wezen of niet de vereeniging dezer gaven het beeld en de belofte kon wezen van nog eene ander© vereeniging, en ik bad God, deze verschillend© volken in dezelfde zegeningen samen te vatten en aan de wereld den vrede te schenken." Voorwaar treffende en edele gedachte van onzen grooten Paus. De algemeene Vader der Christenheid toont zich hier te meer da ware Vredevorst, zooals bij zich in den loop van zijn roemvol pontificaat herhaaldelijk deed kennen. Moge Paus Leo's denkbeeld verwezen lijkt worden en de Algoede op zijn gebed der wereld den vrede schenken. RUSLAND-OOSTENRIJK. Blijkens berichten uit Warschau is het garnizoen van Schitomir, hoofdplaats van het Russische regeeringsdistrict Wolhynië, in de dagen van 29 Dec. tot 5 Jan. versterkt met een divisie infanterie en twee regimenten Kozak ken. Vooraf bevond zich daar één divisie infanterie en één brigade artillerie. Uit Lemberg wordt gemeld, dat de Russi sche kloosters van Czenstcchau op bevel der Russisohe Regeering ontruimd zijn om gele genheid te geven voor inkwartiering van doortrekkende trcepan. De autoriteiten ia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1