liimeiifoiNkhi} jepMeit, den 20sten voor het publiek zal geopend worden. Zij zal alle Maandagen, Vrijdagen en Zondagen toegankelijk zijn. Voor iederen dag zal men 4000 toegangskaarten uitreiken. De president der republiek van Ecuador beeft Z. H. den Paus een koffertje met rots kristal aangeboden, dat geheel versierd is met edelgesteenten. Dit kostbaar stuk is te Parijs gemaakt en bevat de bladen papier, die de vroegere Katholieke president van Ecuador, de beroemde Garcia Morena, juist had gereedgemaakt, om aan het gerechtshof voor te lezen, toen hjj vermoord werdver scheidene bladzijden zijn met zijn bloed be spat. Als men weet, hoe diep de nagedach tenis en ook deze bladzijden van dien geloofs held bij het volk worden in eere gehouden, ban men zich de groote waarde van dit zeld zaam geschenk voorstellen. De Katholieke dames van Brazilië onder voorzitterschap van de kroonprinses hebben het Pausfeest gevierd door aan 250 slaven de vrijheid te schenken. De Katholieken van het eiland Mauritius hebben aan Z. H. den Pans een adres toegezonden. Da Lnita Catholica publiceert het protest van 10 aartsbisschoppen en 5 4 bisschoppen van Spanje tegen den toestand, waarin de H. Stoel zich door het innemen van Rome bevindt. Drie burgemeesters uit de pro vincie Alessandria werden door de regeering van Koning Humbert geschorst, omdat zij de petitie ten gunste van eene verzoening tus- schen Italië en den H. Stoel hadden getee- kend. Ook prins Victor Napoleon heeft een brief van gelukwensching aan den H. Vader gezon den. RUSLAND-OOSTENRIJK. De Russische minister van onderwijs maakt bekend, dat de universiteiten te St. Peters burg, Moskou, Kasan, Charkow en Odessa niet op den gewonen tijd, d. i. 15 Januari (oude stijl) geopend worden. Onder de Russische troepen aan de Oos- tenrijksch9 grenzen deserteeren zooveel sol daten en wel hoofdzakelijk Kozakken in volle uniform, dat de Russische overheden er wan hopig van worden. Die deserteurs ver dienen den kost met sneeuw vegen en scheppen. Zoo worden 20.000 Kozakken te Buda-Pesth en op de groote wegen van Oostenrijk-Hon- gaiije gebiuikt als straatvegers of sneeuw scheppers, waarmede zij een gulden daags verdienen. Den weg naar die streken leggen zij al bedelend af Volgens de Weener Pres se wordt het stelsel van vervalsching, met het doel om den Czaar van zijne vredelievende gezindheid af te bren- gen, nog steeds voortgezet. »E#n Russisch diplo maat (zegt het blad), wiens naam voor inge wijden geen geheim kan zijn, is op dit oogenblik bezig om den Czaar over te halen tot de verkeerde opvatting, dat de Oosten- rijksche regeering zich beijvert, om de Porte te bewegen tot erkening van prins Ferdinand als vorst van Bulgarije. Deze Russische di plomaat vindt ongetwijfeld in de omgeving van den Czaar dezelfde hulp als de vervaardi ger der valsche stukken over Bulgarije en de schrijver der artikelen in de Russische Invalide. In het belang van den vrede is het te wenschen, dat zijn bedrog even duide- ijk aan het licht worde gebracht als dat der eerstbedoelde personen. Het is noodig de aandacht van het publiek op deze nieuwe intrige te vestigen." Terwijl de Preste dit meldt, is het zeker hoogst opmerkelijk, dat te gelijkertijd de Porddeutsche Allgemeine Zeitung uit een Hamburgsch blad de volgende karakteristieke zinsnede overneemt: „Meer en meer wordt men door de logica der feiten genoodzaakt, tot de betreurenswaardige gevolgtrekking, dat de Czaar, aan wiens oprechtheid en vrede lievendheid niemand twijfelt, aan onnagaan- bare invloeden is blootgesteld en hij derhalve in weerwil van alle vertrouwbaarheid, die zijn karakter verdient, in de Europeesche politiek een onberekenbare factor is." Twee Russische officieren van het te Kowno in garnizoen liggende Don-regiment hebben gewichtige plannen der vestingwerken van Kowno gestolen en aan een vreemden Staat verkocht. Door een einde te maken aan hun leven hebben zij zich aan hun straf ont trokken. In goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat twee prinsen van Orleans, namelijk Louis Philippe en Henri, de eerste een zoon van den graaf van Parijs en de ander van den hortog van Chartres, vergunning gevraagd en verkregen hebben, om als garde-officier in het Russische leger te dienen. Schiedam, 14 Januari 18E8. Op de vergadering van Nederlandsohe Indns- trieëlen, den 7 December 1887 te Amsterdam gehouden, werd besloten een adres te richten aan Z. M. den Koning, ten einde van de Regeering te verkrijgen eine herziening der tariefwetgeving als eerste middel om de kwij nende Nederlandsche industrie te doen herleven. la bet geheele land zou dit adres getee- kend worden en vóór 1 Februari a. s. aan de Rjgearing ingezonden. Het comité, met de leiding dezer zaak belast, heeft ook hier ter stedo de gelegenheid opengesteld tot teekening van dit adres, waartoe hot vanaf Maandag ter bearze z:il a&uwezig zijn, Z. M. de Koning, die veil lelang stelt in den bloei en den vooruitgang der Ned. indus trie en dit indertijd nog getoond heeft door het schenken van de groote gouden medaille aan de firma Nering Bögel Co te Deventer, voor hnnne prachtige ingenieuse werktuigen voor de suikerfabrieken in Ned-Indië op de jongste tentoonstellingen te Amsterdam, heeft dezer dagen aan de koninklijke Nederlandsche ta- pijtfabriek een kostbaar geschenk vereerd, bestaande uit een prachtwerk met gekleurde platen, getiteld>D'ornement de tissus recueil historiqua par Monsieur Dupont-Anbernlle, avec des notes expllcatives et nne introduction générale, ouvrage édité sous la direction de Monsieur Bachellin-Defbrenne". Dit werk, dat door fraaie kleurkggiDg hoogst leerzaam is en tal van diensten aan de Deventersohe fabiiek kan doen bij het kiezen van motievan voor nieuwe teekeningen, ging gepaard met een vleiend schrijven, waar uit de welwillende belangstelling van Z. M. in den bloei en den vooruitgang op indus trieel gebied wederom doorstraalt. Dv. Z. H.) H. M. de Koningin heeft gister-middag te 3 uren de eerste van de reeks audiënties aan dames verleend, welke in de eerstvolgende dagen zullen plaats hebben. Aan den senaat van het Delftsch studenten- korps is door het Gemeentebestuur van Delft een snbsidie verleend ad 1 2000, als tegemoet koming in de kosten van oprichting van een feestlokaal bij de viering van het VlIIe lustrum van het korps. Omtrent het ongeval dat eergisteren avond op den Delftschenweg is gebeurd, verneemt men van bevoegde zijde, dat op de stoomtram van 9.12 uit Delft niets hoegenaamd is bespeurd van het rijtuig van den heer Van Marken. ofschoon er bijzonder werd uitgezien wegena den mist. Op 200 meter volgde eene losse machine, die stopte, omdat een der machinis ten meende te hooren roependoch op de herhaalde lnide vraagof er iemand om hnlp vroeg, werd geen antwoord gegeven, en cfaar men aan de overzijde twee menschen bespeurde, dacht men, dat deze lnide gesproken hadden* Uit een en ander wordt afgeleid, dat het in hooge mat# twijfelachtig is, of de stoomtram schuld hesft. Het hoofd van het zoogenaamd informatie bureau te 's Hage is gisteren door de politie aangebonden en naar het huis van bewaring overgebracht. Reeds vroeger was hij in haar handen gevalleD, doch mosst bij gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Volgens geruchten te Amsterdam moet het te kort der vosdingstentoonstelling weder met f 10,003 toegenomen zijn, zo rdat de volle waar borgsom alsnog opgevraagd wordt. Bij de trekking der Tnrksche premielsening op 1 Dee. jl. is een prijs van 60,000 frank aaa eenen ingezetene van Amsterdam ten deal gevallen, wien het bedrag terstond, na aftrek voor renteverlies, door een b mkiershnis is uit betaald. Dat de wereld-demonstratie ter gelegenheid van 's Pausen Jubilee ook op oazs andersden kende medeburgers een diepen indruk maakt, is genoegzaam gebleken. Op sommige plaatsen o. a. te Zwolle hebben zy tegelijk met de katholieken de vlag uitgestoken en meerdere stemmen ter waardeering der katholieke feest vreugde zijn uit hun midden opgegaan. Op zijne beurt zegt ook het prot. Ltrechtsch Dagblad naar aanleiding van dit feest het volgende „Hat is eenig in de geschiedenis derR.K, Kerk, dat haar zichtbaar Oppeihcoffi, Stede houder van Christus hier op aarde, zijn vijf tigjarig priesterschap gedenkt en viert met de RoomschKatholieke bevolking der geheele wereld. Op het kleinste dorpje wordt door o.e Roomsch-Katholieken gewedijverd in luister en eensgezindheid, ook buiten den tempel, waar in de eerste plaats bet dankoffer wordt gebracht. Allen zingen zij het jubellied, grootsch van gedachte, één Ie Deunt zooifls voorbeen nog nooit de volkeren zoo éénparig zongen, een jubelzang van de reinste en heiligste akkoorden." Door de justitie wordt een onderzoek inge steld naar het verdrinken van den heer M°«i- wers te Stads-kanaal, wiens lijk voor eenigen tijd in de vaart aldaar gevonden werd. Eecige personen zijn voor den rechter-conmissaris gedagvaard. Te Almelo is nog geen vergeljjk getroffen. Donderdag was de toestand zeer rustig. De firma Ten Cate heeft het weversloon met één cent per stuk verhoogd. De overste van een gesticht te Roermond is bekeurd, omdat twee inwonend# weesmeisjas, die kosteloos worden verpleegd en dienstboden- werk verrichten, niet voor de personeele be lasting waren aangegeven. In een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de maatschappij de Ka tholieke Illustratie, te 's-Bosch gehouden, is tot mede-directenr benoemd de heer J. H. M. Kramer. (Zie verder het Bijvoegsel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2