c iitmmlaitdBchf? Heighten. loopen nog los. Blijkbaar was men beducht, flat als men nog meer in deze onreine zaak ging roeren, er zooveel onreins voor den dag zou komen, dat men er geen raad mede zou weten. In diplomatieke kringen te Parijs werd veel gesproken over het feit, dat de nuntius Mgr. Rotelli, op Nieuwjaarsdag gedineerd heeft bij Koning Frans II van Napels, die in I860 van den troon is verjaagd en thans woont in de rue Boissy-d'Anglus. Men veronderstelt dat de nuntius zulks niet deed zonder toezeg» gmg van den Paus, en ziet er dus een poli tieke beteekenis in. HET OOSTEN. Prins Ferdinand heeft Zaterdag bij ont vangst der nieuwjaarswenschen van het korps officieren te Sofia, in krachtige bewoordingen gesproken, en onder anderen gezegd, dat de gebeurtenissen Bulgarije weldra zouden kun nen noodzaken, zijne rechten te verdedigen. Hij voegde hierbij den uitroep»Men zal dan zien, dat ik voor het vaderland weet te sterven V' ITALIË. Crispi beleeft geen pleizier van de onedele daad, die hij op aandrang zijner „derde vrouw'' la terza parte del Crispizooals de Squill a zegt, tegenover hertog Torlonia heeft uitge voerd. Algemeen vindt zijne handeling af keuring zelfs onder de liberalenen koningin Margaretha heeft op met onduidelijke wijze, blijkbaar in verstandhouding met haar gemaal, hare weinige ingenomenheid met Orispi's han deling aan den dag gelegd. De beruchte bigamist heeft er alleen dit mede gewonnen, dat zijn weinig eervol verleden nog weer eens opnieuw wordt opgerakeld. Zoo neemt o. a, de Parijsche Pigaro Gr\spi leelijk in 't ootje en zegt, dat hij aldus ge- handeid heeft, omdat hij geboren is op Sicilië, het vaderland van den bekenden Poli chinel, waar ook Crispi maar al te berucht is. Verder zegt het blad, dat indien de echos van Syracuze konden spreken, zij vele zaken, weinig ter eere van signora Crispi 3 zou den verhalen. Het schijnt inderdaad, dat er in haar jeugd echos waren aan alle hoeken der straat. Figaro weet ook te vertellen, dat Crispi het ook met no. 3 niet te' best kan vinden, m. a. w. dat hij onder de pantoffel zit en dat de huiselijke tooneeltjes altijd «indi en met de nederlaag van Crispi, wiens »vrouw! de ware minister is. Op het vernemen van dit artikel maakte Crispi zich zoo boos, dat hij onmiddellijk door een vriend, die zeer nauw met hem in be trekking staat, den heer Blowiiz, den Parij- schen korrespondent van de Timesdeed verzoeken, hem het artikel in extenso over te seinen Nadat Crispi het artikel gelezen had, was hij woedend eerst wilde hij het blad gerechtelijk vervolgen, maar daarna liet hij door den Italiaanschen gezant te Parijs de Fransche regeering bekend maken met de billijke verontwaardiging, welke de toon der Fransche pers liem veroorzaakte, De minister Flourens zal hem waarschijnlijk hebben doen weten, dat hij er niets aan kon doen. Dat hij en zijne collega's, zelfs de president dar republiek, bloot staan aan de spotternijen der Parijsche pers, voor wie niets heilig is, zelfs niet een der moderne heiligen, die het nieuw bakken Italië op zijne altaren plaatst. Frankrijk en Italië hebben elkaar niets te verwijten bsiden mogen zich verheugen in het bozit van staatslieden, die het zelfs nog gewaagd is, met zeker instrument aan te vatten.* De Italianen zullen het weldra in Afrika, waar zij tegen de Abyssinife'rs zijn opgetrok ken, te kwaad krijgen. De vijand heeft de wegen afgesneden tot op twee kilometer af stand van da Italiaansche voorposten en alle boomen langs den wegen omgehakt, om voor een overrompeling behoed te zijn. Koning Jan is met zijn leger acht dagreizen van de Italianen verwijderd. Men meldt, dat hij 30 a 40,000 man onder zijn bevelen heeft, allen met geweren van nieuw model gewapend, bovendien staan 25,000 Galla's te paard te Gura gereed hem te hulp te komen. Men gelooft, dat de Negus de Italianen zal afwach ten in een voor de Abyssiniër gunstige streek. Met het oog op een en ander is men in Italië niet geheel gerust op de resultaten van dezen veldtocht. ROME. De Romeinsche korrespondent van het A. v. d. D. verhaalt eenige Belangwekkende bij- zonderbeden omtrent het bezoek, dat de H. Vader Vrijdag jl. aan de Nederlandsch-Belgi- sche afdeeling der Vaticaansche tentoonstel ling heeft gebracht. Daar het bekend was geworden, dat Z H. de Paus deze afdeelingen zou komen bezoeken, begaven zich alle tot de Nederlandsche Belgische en Luxemburgsche de putation behoorende personen reeds voor tweeën naar het Vaticaan. Doch hoe groot was hunne verrassing, toen zij in de loges van Raphael, waar deze afdeelingen zijn gevestigd, gekomen, zagen, dat de H. Vader daar reeds rondwandelde, slechts van zijn naaste omgeving, enkele edelwachten en Zwitsers omringd. Terwijl de overige leden der depu'atie zich eerbiedig aan de overzijde langs de vensters schaarden, geleidde de president der deputatie, de zeereerw. heer dr. Jansen, van Rijsenburg, Z, H. verder door de zaal. Met veel belang, stelling beschouwde de H. Vader al het inge zondens, bewonderde vooral de groote mon strans van de firma G. B. Brom te U: recht en vroeg met ingenomenheid naar de woon plaats en den naam van den maker. Ook wijdde Hij bijzondere aandacht aan het schoons altaar der firma Margry en Snickers alsmede aan het kostbaar missaal en veel kunst-stik- of borduurwerk voor dat alles had Z. H. slechts woorde van lof over. Inderdaad maak de Neder landsche afdeeling dan ook een treffenden indruk, en mag zij naar verhouding van de bevolking als de best geslaagde onder alle afdeelingen genoemd worden. Toen de H. Vader het voornaamste be zichtigd had, waren alle Hollanders oerbiedig nedergeknield op de grens, die hunne afdee ling van de Luxemburgsche scheidt. Daar mocht ieder een minzaam woord van Z. H. vernemen en zijne gewijde hand kussen, en op het verzoek van den president der depu tatie gaf. Leo XIII den zegen aan het ge heels gezelschap en het geheele Nederlandsche volk, aldus gelijk een vader staande te mid den van zijne Hollanlsche kinderen. Geen wonder dan ook, dat de geestdrift ten top s'eeg; en de heer Beynes was zeker de tolk van aller gevoelens, toen hij met zijn stentor stem uitriep: V me le Pape, vive Leon XIII Maar nog voor dat allen in dien jubelkreet bonden instemmen, voegde de H. Vader er met blijkbare sympathie aan toeEt vive la Hollands Ter gedachtonis aan deze schoone oogen- blikken werd aan elk der aanwezigen op een wank van den H. Vader een zilveren medailje uitgereikt, Hoogst voldaan verlieten allen het Vaticaan. Was er ooit uit meer eerbied waardiger en meer gebeiligden mond den zegenroep omhoog gestegen Vive la Hol lands De gemeente Carpineto, de geboorteplaats van Z. H. Leo XIII, heeft den H. Vader de door Jacovacci geschilderde portretten van s Pausen vader en moeder aangeboden. D« schilder heeft hen afgebeeld aan de voeten van den H. Augustinus, patroon van Carpineto. Schiedam, 16 Januari 188S. De Plechtige Inwijding van de Nieuwe Zusterscholen. In de lokalen van het nieuwe Zustergesticht aan de Korte Haven was heden een uitgelezen schare belangstellenden te samen gekomen, om getuige te zijn van de plechtige inwijding, welke daar zoude plaats hebben. Nevens eerw. faeeren geestelijken van beide parochiën en de leden van het It. K. Parochiaal Armbestuur, hadden zich daar vereenigd de leden van de beide kerkbesturen, de dames, die de loterij voor den bouw dezer stichting hebben onder nomen, de beer Th. L. Kanters, architect, de heer Zanini vertegenwoordiger van de firma Wed. G. Camesi Co., aannemers, en de heer Dupont, opzichter bij den bouw van het ge sticht, en verdere belangstellende stadgenocten. Te tien nren begaven zich allen in het feest lokaal, de recreatie-zaal van bet gesticht, waar te midden van een arrangement groen het kruis beeld, het beeld van de A. H. Maagd en den H. Jozef ea van de Koningin van den H. Rozenkrans in het licht der wasksarsen prijkten. De plechtige inwijding geschiedde volgens het ritueel, door de H. Kerk voor zoo'n gelegenheid vastgesteld, door den zeerearw. heer W. C. Van Meegen, pastoor der St. Janskerk, geassisteerd door de weleerw. paters Brouwer en Van Diik. Nadat het geslicht en do scholen waren inge zegend, wurd door eenige leerlingen, in een der lokalen verzameld, een toepasselijk lied met piano-begeleiding zeer schoon gezon gen. Vervolgens keerden allm in de feest zaal terag, waar alsau het Veni Creator'''' werd aangeheven, om het licht des II. Geestes over alle zustars-onderwijzoressen ea leerlingen, ten dienste van wie deze stichting werd ge opend, st te smeeken. Nadat deze smeekzang teneinde was gebracht, nam de zeereerw. pastoor Van Meegen het woord Gj zijt zoo begon de eerw. spreker— zooovea alien getuige geweest van de plechtig heid, die volgens de voorschriften van onze Moeder de H, Kerk is vo'trokken. Hoe zal ik u verklirer, wat er in mijn hart omgaat, ik, die sedert twintig jaren getuige hen geweest van den ongnnstigen, steeds meer enhoudbsren toestand, waarin zich de woning voor de Eerw. Zosters en de scholen in bet liefdehnia bevonden, nu ik deze ruime scboone stichting voor de Zusters en hunne leerlingen ziet geopend. Ja, ia eene groote dringende behoefte is Voorzien maar laat ik het u reeds aanstonds zeggen, dat er neg meerdere behoefte bestaatwant, ofschoon behalve deze, voor korte jaren nog eone andere stichting van katholiek onderwijs is geopend, nog steeds doet zich de behoefte gevoelen aan meerdere katholieke scholen, waar de j mgdige zielen van den ondergang gered worden, in den tegenweordigen tijd, waarin wjj getuige zijn van eene zedeloosheid, die tegen alle godsdienst gericht is en waarn zich doet gelden, tiet zoozeer een geest van dwaling, maar het ongeloof, dat ons tot het heidendom zoekt terug te voeren, niet in dien ruwen vorm, waarin onze voorouders dat vertoond hebben, maar op veel onteerender wijze. Hoe gelukkig mogen wij ons dan heeten, dat wij hier deze stichting geopend hibben, waar de zielen der kinderen zullen bewaard worden door hen, die gaarne hun bloed en leven zonden geven, om hen te redden, die ze zullen voeden eerst met een zachte spijs, met melk, maar die ten goede gedijt, maar hen vervolgens zullen sterken door vastere spijs, die hen met bet h .rm s bekleeden en In

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2