lie Jaarg. Woensdag 18 Januari 1888. No, 2983, V B R S C I I IJ H T D A G E E IJ K 8. gMpnew dnepicht. J Bureau: Boterstraat, 3 9, Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nomtners0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCBLAND. In de Kamer van Afgevaardigden las giste ren de president een telegram voor van den Kroonprins, waarin deze voor do betoonde, innige deelneming der geheele bevolking dank z6gt en den wensch uitspreekt vooreen zege- tijken arbeid der Kamer. Het ontwerp tot wijziging der socialistenwet bij den Rijksdag ingekomen. De verban ning uit het rijk wordt daarin gemotiveerd met de opmerking, dat degenen, die krachtens de tegenwoordige wet uit hun district worden Verdreven, hunne woelingen op andere plaat sen in het rijk voortzetten en hierdoor de Social ;stische beweging overbrengen naar landstreken, waar het socialisme tot dusver ■Weinig of geen propaganda had kunnen maken Voorts dR zij, die den Staat het recht van bestaan ontzeggen, geen aanspraak er op mogen maken, nog langer onderdaan van den Staat te zijn. Ten einde eene te ver gedreven toe passing der verbanning te voorkomen, zal deze alleen plaats hebben, waDneer de gewone rechter haar geoorloofd verklaart. De Kreuz-Zdtung bevat een telegram uit Brussel, dat aldaar en te Amsterdam nog altijd pogingen worden aangewend om eene Russische leening te sluiten, ENGELAND. Naar de Standard verneemt wordt er tus- schen Engeland en Turkije onderhandeld over de toepassing van het tractaat betreffende Cyprus. Admiraal Hunt heeft Engeland's protecto raat afgekondigd over de landstreek tusschen den rechteroever der Benni en den Rido del Rey. Koning Jassa is afgezet geworden. FRANKRIJK. Gisteren was in de Kamer van Afgevaar digden aan de orde eene interpellatie van den heer de Lamarzelle, van de rechterzijde, over de handelingen en het drijven van den Parij- tchen gemeenteraad. De minister van binnen- landsche zaken heeft geantwoord, dat de regeering de wet door alle gekozen lichamen zal doen eerbiedigen. Hij zal een wetsontwerp indienen, waarbij aan den gemeenteraad de Verplichting wordt opgelegd, den prefect der Seine iü het Raadhuis huisvesting te verleenen. Na deze beraadslaging werd het voorstel °m eenvoudig over te gaan tot de orde van <len dag verworpen met 429 tegen 132 stem men, evenals verschillende andere voorstellen. Ben van den heer Delaporte, inhoudende dat de Kamer het door den minister toegezegde Wetsontwerp afwacht en intusschen vertrou wen stelt in het Kabinet, werd met 342 tegen 105 stemmen aangenomen, waarna de zitting werd opgeheven, HET OOSTEN. Uit Cocstantinopel wordt aan Daily Dews gemeld, dat de Turksche overheid twee benden heeft ontwapend, die gelijkijjdig op twea ver schillende punten het Turksche gebied wilden verlaten, om in Oost-Kumelie een opstand te weeg te brengen. Aan de Standard wordt uit Weenen be- ric' t, dat de Porte beducht is voor een Russiscken inval in Klein-Az e, en zij begonnen is met Engeland te onderhandelen over de tenuitvoering van lord Beacomfields Cyprus- tractaat, waarbij Engeland de integriteit van Aziatisch-Tuikije gewaarborgd heeft; tegen over de opeenhoping van Russische troepen aan de grenzen van Klein-Azie verlangt de Porte te weten of het desnoods rekenen kan op Engelands hulp. ROME. Jl. Zondag heeft de plechtigheid der cano nisatie van de nieuwe heiligen plaats gehad- Te negen uren deed de H. Vader, gedragen op de sedia gestatoria, zijne intrede in de daarvoor bestemde zaal. Het decreet der heiligverklaring werd vóór elf uur afgelezea. Bij deze gelegenheid luidden de klokken van alle kerken, terwijl de pauselijke garde in de zaal triomfmarschen blies op zilveren horens. Daarna heeft Z. H. in het latijn eene rede gehouden over de deugden der nieuwe heiligen. Vervolgens hebben twaalf kardinalen, verge zeld van deputation van de verschillende geestelijke orden, waartoe deze heiligen ba- hooren, den H. Vader de gebru kelijke sym bolische offers aangeboden. De geloofshel den, die aldus de eer der canonisatie genoten, zijnde H Petrus Claver, de Apostel der Slaven, de H Alphonsus Rodriguez en de H. Joannes Berchmans van de orde der Jezuïeten Volgens de Truth ligt Koning Humbert overhoop met zijn broeder, den hertog van Aosta naar aanleiding van het jubilee van den Paus. De Koning had de leden van zijn familie verboden, den H. Vader geschenken te zenden en de hertog van Aosta was hier tegen opgekomen. Ook de vrome prinses Clotilde heeft zich aan dit verbod moeten houden en heeft dus den Paus alleen een brief van ga- lukwenscbing geschreven. Behalve de Italiaansche regeering is die van de matjonnieke republiek van Guatemala in Midden-Afrika da eenige, welke den H. Vader geen gelukwenschen heeft aangeboden. Hierbij moet herinnerd worden, dat de president van Guatemale kort geleden den bisschop van de stad van dien naam liet verbannen, omdat deze geprotesteerd had tegen eene beschikking van de regeering. Pres'dent Cleveland van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft den H. Vader een eigenhandig schrijven van gelukwensching ge zonden en als geschenk een prachtwerk, inhou dende de grondwet der Vereenigde Staten. Voor de leden van den Derden Regel van St. Franciscus in Frankrijk worden onder de leiding der paters Franciscanen ie Parijs twee afzonderlijke bedevaarten naar Rome georga niseerd, welke respectievelijk op 16 en op 23 April zullen vertrekken, doch beide op lo Mei door den Paus zullen ontvangen worden, om vervo'gens langs verschillende wegen weer te keeren. De snelst en goedkoopst reizende zullen alleen le Assisi eenigen tijd vertoeven de andere afde eling maakt een rondreis en do6t dus tal van steden aau, waar merkwaar digheden te bezoeken zijn. RUSLAND-00 STENRIJK. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat ten gevolge van het dezer dagen ontdekte kom- plot tegen den Czaar tal van arrestaties plaats; hebben. Men beeft eene groote bewaarplaats van dynamiet ontdekt in een politie-bureau. Verscheidene inspecteurs van politie zijn achter slot en grendel gebracht. De Czaar zal naar Gatchina terugkeeren. De decoratie van graaf Tolstoï en de keus, voor den post van minister van financiën ge daan, baren in Rusland groote ontevredenheid. Het beeft ook de aandacht getrokken, dat aan den heer von Giers geen enkele onder scheiding is tan deel gevallen, terwijl de gun sten geschonken worden aan de mannen, op wie de veldtocht van ven Bismarck betreffende de vervalscbte stukken gemunt was. Uit Weenen wordt aan de- Times gemeld, dat de politieke toestand in ernst toeneemt, daar Rusland voorgaat (roepen aan Oosten rijks grenzen bijeen te trekken. Drie nieuwe legerkorpsen, (hans gestationeerd te Kieff, Odessa en Kischeneff, worden bijeengetrokken in Bessarabie en daarenboven het tweede Kaukaslsche legerkorps, hetwelk nog nooit den Kaukasus verlaten heeft. Depeches uit Polen spreken van eene koortsachtige bedrijvig heid in militaire zaken alle spoorwegmaat schappijen hebben bevel gekregen het materieel te vermeerderen, terwijl talrijke buitenlandsche kooplieden in de grensdistricten last gekregen hebben hunne kantoren te sluiten en velen reeds te Krakau zijn aangekomen. Uit Galicië wordt bericht, dat de in Podolië gevestigde Oostenrijkers bevel gekregenhebben het land te verlaten. Alle pogingen om dien maatregel te doen intrekken, hebben tot dus-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1