lie Jaarg. Zateidae 21 Januari 1888. No. 2986 VERBOM IJ N T I) A O E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. @tiet[dcht. «al NIEUWE DAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De lijst der adressen van de ilerlijnsche burgerij asn den Kroonprins is thans geslotei wijst circa 190.000 Laudteekeningen aan. Hen Hamburgech bankier heeft bij circu laire bet bericht verspreid, dat de Eijkskan- Selier Dinsdag jl. aan tafel tot den Hamburg- Bshea banrielasr Ohlecdorfi heeft gezegd: Naar mijie innige overtuiging zollen wij nog in geen diio jaar oorlog hebben. In den Elzas werd gisteren weder iemand Wegens landverraad opgehangen. De man, Scbreissguth geheeten, was instrumentmaker te Straatsburg en werd gevangen genomen, toen hij bij Avricourt over de grenzen wilde gaan, ENGELAND. Lord Salisbury heeft gister ochtend het ontslag aangenomen van lord Beresford als junior lord der admiraliteit, hetwelk deze had aangeboden, omdat hij zich niet vereenigen kon met het voorstel van het Kabinet, om het krediet ten behoeve van de administratie der marine met 1000 te verminderen. Een telegram van de limes uit Weenen spreekt van den ongunstigen indruk, dien aldaar de vertraagde logenstraffing der Duit- «che regeering gemaakt heeft van zekere voor Oostenrijk beleedigende artikelen in de Duit- sche pers. FBANKBIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft, zon der eenig debat, de urgentie aangenomen van het wetsontwerp, bepalende, dat het Parijsche stadhuis de zetel van den prefect der Seine is. Bij haar verhoor voor den rechter van instructie Athalin heeft mevr. Katazzi al haar beschuldigingen tegen Wilson volgehouden, en ook eergisteren bij haar confrontatie met bem. Zij hoeft gedreigd met nog meer lee- lijke onthullingen! Het bof van correctioneele ^Ppellen heeft het rekwest, waarbij haar voor lopige invrijheidstelling wordt gevraagd, af gewezen. De lemps betreurt het, in een hoofdartikel, bat de bladen zich van het voorval te Florence feester gemaakt hebben op die wijze, die ln staat was om de onderhandelingen tusschen de beide ministers van buitenland se zaken te doen afbreken. Door ondoor dachtheid zou weer een conflict tusschen de beide regeeringen kunnen ontstaan. De ?e»ips maant de bladen aan, zich van com mentaren te dezer zaken te onthouden totdat geschil volledig uit den weg geiuimd «ijn. Gisteren is te Nizza een conflict gerezen tusschen den haven-kommandant en de ge zagvoerders van twee Italiaansche schepen, die weigerden ruimte te maken, teneinde een Fransch stoomschip gelegenheid tot lossen te geven. HET OOSTEN. Uit Consfantinopel wordt aan de limes gemeld, dat eene keizerlijk irade den minister van oorlog beveelt, de verdedigingswerken van Adrianopel ten snelste te voltooien. Aan de Standard wordt uit de Tutksche hoofdstad geseind, dat aldaar in diplomatieke kringen de vorst van Montenegro genoemd wordt als de Russische kandidaat voor den Lulgaarschen troon. Uit Sofia heeft de hmes het bericht ont vangen, dat het Grieksche schip, hetwelk de muiters naar Bourgas had overgebracht, in de Turkscbe wateren is aangehouden, waarbij de kapitein en de bemanning zijn gevangen genomen, ITALIË. Het conflict tusschen Frankrijk en Italië is ontstaan door bet feit, dat de vrederechter te Florence het domicilie van het Fransche consulaats-gebouw aldaar heeft geschonden door het te doen binnendringen, ten einde eenige stukken in beslag te nemen, welke tot de nalatenschap van Hussein* Pacha behooren en onder Fransche bescherming waren ge steld. Zoowel tegen deze handeling als tegen het voornemen van dan vrederechter te Florence om aanst. Zaterdag de zegels af te nemen, welke hij bij de vorige gelegenheid heeft gelegd, en tot het opmaken van den inventaris der stukken over te gaan, heeft de Fransche regeering krachtig geprotesteerd en zelfs een krassen toon tegen het Italiaansche gouvernement aangeslagen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft den Franschen gezant, graaf Mouy, naar den minister-president Crispi gezonden, teneinde hem te beteekenen, dat, indien nog maals het domieilierecht voor den consul te Florence zou geschonden en het Fransche archief aangetast worden, de Italiaansche regeering daarvoor de volle verantwoorde lijkheid zou dragen. Volgens sommigen had de heer Flourens zelfs laten dreigen met het afbreken der diplomatieke betrek kingendoch dit wordt door Crispi's Ri/orma tegengesproken. In ieder geval blijkt het, dat de Italiaansche regeering gelast heeft, het op maken van den inventaris der stukken in Hussein-Pacha's nalatenschap uit te stellen, en heeft Crispi den gezant de Mouy de ver zekering gegeven, dat de vrederechter te Florence morgen (Zaterdag) het Fransche consulaat aldaar niet zal binnen dringen. Uit deze zaak, die op zich-zelve weinig beteekent, blijkt intusschen, dat er eene zekere spanning tusschen Frankrijk en Italië bestaat, en de aansluiting van Italië bij het Duitsch- CLstenrijksch verbond in Frankrijk groote verbittering heeft gewekt. De Fratssche bladen voeren een hevige polemiek. De heer Crispi zeggen zij heeft ons willen laten voelen, dat hij sterk is dcor zijn bondgenootschap met Duitschland en Bismarck willen behagen, door zich vijandig jegens ons te toonen. Of schoon hij het incident binnen etn paar dagen uit de wereld ken helpen, heeft hij allerlei bezwaren tegen het schenken van voldoening opgeworpen. Wel wilde hij den binnendrin gers van het consulaat bestraffen, maar dan moest ook de Fransche consul eene berisping ontvangen. Inmiddels is echter Crispi bijge draaid, en zullen ook de Fransche bladen wel een toontje lager gaan zingen. Waarschijnlijk zal dus dit incident wel met een sisser af- loopen. PORTUGAL. In Portugal is een werkstaking uitgebroken onder de werklieden en zeelieden in de havens, zoodat de schepen niet kuunen uitloopen. Te Ramualde, Mainede, Arvosa, Aqua, Santes enz. zijn reeds troepen gerequireerd te Lissa bon is de kavalerie geconcentreerd. De stakers bereiden intusschen een petitie aan deCorte3 voor. ROME. Uit Rome wordt aan de Monde gemeld >De aangekondigde zaligverklaringen zullen van af 22 dezer in de volgende orde zes achter eenvolgende Zondagen plaats hebben le De venerabele Louis Grignon de Montfort, stich ter der orden van de Missies van den H. Geest en de Dochters der Wijsheid; 2 de venera bele Clemens Hofbauer van de congregatie der Redemptoristen3ede venerabele Egi- dius Maria van St. Joseph, van de orde der ongeschoeide Minderbroeders van St. Petrus van Minatura; 4: De venerabele Felix van Nicoeiü, broeder van de orde der Minderbroe ders- Capucijnen5e: De venerabele Jean Baptist de la Salie, stichter der Broeders der christelijke scholen 6e: De venerabele Maria- Joseph van St. Agnes, genaamd Inès van Benigamin, religieuse der Augustijnessen. De zalig-verklaringen zullen met de gewone plech tigheid in dezelfde zaal gehouden worden, waar de heiligverklaringen plaats hadden. RUSLAND. De Sovoie Wran ia wijdt aan 's Pausen jubilee een artikel, waarin zij de huldigingen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1