liimeithmdachq IqicMm. Italiaansche rechtbanken aanspraak'' op de nalatenschap deed gelden, had de rechtbank te Florence den kantonrechter Tosini machti ging verleend tot beslaglegging op die nalaten schap in het Fransche consulaat. Torini was dus volkomen in zijn recht zegt Crispi's Riforma. Dat is de vraag, zeggen de Fransche bladenwant in deze moet eene tweeledige kwestie opgelost wordenle Is een Italiaan sche rechtbank bevoegd om op te komen voor de erfenisrechten van een Tunesisch onderdaan en 2e Staat een Fransch consul onder de jurisdictie van een Italiaansche rechtbank óf geniet bij het recht van exterri torialiteit. Dit is alzoo eene nieuwe inter nationale moeilijkheid, welke slechts door de diplomatie uit den weg kan geruimd worden. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan Daily News gemeld, datf-'de onverdraagzaamheid der Rus sische regeering in godsdienstzaken steeds toeneemt. In goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat voortaan alleen belijders van den Griekschen godsdienst tot staatsambten benoemd zullen worden, en dat de reeds aan gestelde Roomschen of Protestanten in dienst kunnen blijven, maar niet meer op bevorde ring mogen rekenen. Ruim een jaar geleden liep weken lang het gerucht, dat een heftig tooneel tusschen den Czaar en kolonel Villeaume, militair attaché te St. Petersburg, was voorgevallen. Volgens sommigen leed Alexander aan vlagen van verwoedheid en had hij in een van die ontoe rekenbare oogenblikken den attaché zoodanig mishandeld dat deze in stervensgevaar ver keerde, doch de Nowoje Wremja beweerde, dat de kolonel een poging tot zelfmoord had gedaan. De kolonel stelde later tegen dit blad een vervolging in wegens laster. Het gerechtshof te St. Petersburg heeft thans in deze zaak uitspraak gedaan en den redacteur van de Nowoje Wremja, Feodorof, tot zes weken arrest in de hoofdwacht en 150 roebel boete veroordeeld. In financieels kringen te St. Petersburg maakt men zich ongerust over bet gerucht, dat de minister van financiën voornemens zou zijn eene gedwongen leening uit te schrijven. De gouverneur-generaal van den Kankasus, prins Dondoukofi, is naar St. Petersburg ont boden; waarschijnlijk zal hem een belangrijk kommandement in Polen worden opgedragen. SPANJE. E on korrespondenf van het Spaansche blad Liberal heeft fe Venetie een onderhoud gehad met don Carlos, den pretendent voor den Spaanschen troon. Deze zeide dat het koning schap van Alfonsus uit moet loopen op de republiek. Don Carlos is niet voornemens zich te mengen in de twisten der Spaansche partijen, maar is bereid den troon te aan vaarden, indien de Spanjaarden hem daartoe uitnoodigen, in welk geval hij Marokko zou willen inlijven en door de versterking van leger en vloot eene krachtige buitenlandsche staatkunde mogelijk maken, ten einde de erkenning van Spanje als groote mogendheid af te dwingen. Schiedam, 23 Januari 1888. Onze vroegere stadgenoote, de Eerw. Zuster Magdalena, snb-priorin in het klooster dor Eerw. Dominicanessen aan den Oppert te Rot terdam, herdenkt heden den dag, waarop zij voir vijftig jar in bare ploehtige beloften in den religieasen staat heeft afgelegd. Tot Pasfoor te Kethel is benoemd de zeer- eerw. heer W. C, Koevoet', sinds 1878 pastoor te Kadelstaart, gem. Aalsmeer (Noord-Holland) Da zeeroerw. heer W. C. Koevoets, den 5 Jnni 1840 te Delft geboren, was, nadat hij in bet jaar 1863 de H. Priesterwijding had ont vangen, ook eenigen tijd als kapelaan der O. L VrouweParochie te dezer stede werkzaam. Bjj beschikking van den Minister van Finan ciën wordt met ingang van 1 Februari a. s. verplaatst van Rotterdam naar Alkmaar de kommies le kl. bij 's rijksbelastingen L. van Helden Facker, en op 15 Februari de kommies 4e kl. J. Bays, van Schiedam naar Nieuwer- kerk a/d. IJsel. Het gezantschap van S am bestaat uit de heeren Markies de Montu Nnyawaigse, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister graaf Ditakaï, legatie-seoretarismr. E. H. Loftus, tolk bij de legatie en Nii Chan, atta ché. De gezant zal bij den Koning gehoor vragen, om Z. M. zijne geloofsbrieven als vertegen woordiger van den Koning van Siatn bij ons Hof te oveihandigen. Aan den Koning is een adres gericht, hou dende verzoek, dat het Z. M. moge behagen, wettelijk) bepalingen op het bewaarschool wezen in het leven te roepen. Dit request, uitgaande van leden der school commissie te Rotterdam, is onderteekend door 29 leden dier commissie, 13 van die te 's-Hage 10 te Lsiden, 8 te Dordrecht, 7 te Delft, 6 te Schiedam, 7 te Gonda, 5 te Gorinchem, 7 te Vlaardingen en 6 te Kralingeo, alzoo te zamen 98. Zoo spoedig mogelijk zal er een aanvang gemaakt worden met het bouwen eenar hulp kerk voor de Ned. Ger. Kerk (doleerende) te Delftshaven. Het aantal doleerende kerken bedraagt thans in Gelderland 20, in Zaid- Holland 37, in Noord-Holland 16, in Zeeland 10, in Utrecht 18, in Friesland 33, in Over ijssel en Drente 7, in Groningen 5, in Noord- Brabant en Limburg 4. Totaal 150. Gedurende het afgeloopen jaar beeft de ljjkverbrandingsoven te Gotha honderd en tienmaal zijn internationaal werk verricht. Het laatst verbrande lijk was dat van den Nederlander mr Heyligers. In het geheel, deelt de N. Rol/. Cl mede, hebben nu reeds zeven ledeD, nadat de gelegenheid werd opengesteld om zich voor f200 verbranding na zjjn leven te verzekeren, van die gelegenheid gebruik ge maakt. Op het verzoek der Kamer van Koophandel te 's Hage om het verplichte lakken van de aangeteekende brieven af te sobaffsn, heelt de Minister van W. H. en N. geantwoord, dat hij bezwaar moet blijven maken tegen onvoor waardelijke loslating van den eisch der ver zegeling van gewone aangeteekende brieven. De Minister wenscbt te vernemen of de Kamer afschaffing wenschelijk acht der verplichte verzegeling voor aangeteekende brieven, die, blijkens een verklaring van den afzender op den omslag, geen waarde aan toonder bevat- t)n, en waarmede dan van zelve klachten omtrent berooving dier brieven van hun gelds- waardigen inhoud, niet-ontvankelijk zonden worden geacht. Te Voorschoten is de knecht van Verboom, die zich in een der vaarten bij de St. Nicolaas- brug en in de nabijheid van den Oranje- Molen" met schaatsenrijden vermaakte, onder het ijs gescbot9n en verdronken. Naar de Zuid-Hollander van offioiöele zijde verneemt, was de varklaring van Minister Heemskerk, als zonden kapelaans niet als lod gers op da kiezers^sten kunnen geplaatst wor den, slechts een persoonlijke opinie van den Minister en geenzins eene definitieve beslissing geweest. Te Leiden i3 dan ook bjj de Eerw. heeren pastoors gevraagd, of de kapelaansin- derdaad van hm kamers in hnur hebben. Men wil, dat, zoo de Zeereerw. heeren pastoors daaromtrent een verklaring in bevestigenden zin afleggen, ook de kapelaans als lodgers op de kiezerslijsten kunnen gebracht worden. Da onlangs gestaakte werkzaamheden aan het ontwerpen van versterkingen ten behoeve van de linie Amsterdam te Haarlemmerliede en Spaarndam zullen in het voorjaar h?rvat worden. De uitgebreide planuen hieromtrent doen eenige jaren werks voorzien. Voor twee stampvolle zalen trad Domela Ntenwenhuis gisteren ais redenaar in hetVolks» park te Amsterdam op met het onderwerp Wie zija de misdadigers Hij schetste hen als diege nen, welke de tegenwoordige maatschappelijke wanorde bestendigen, trad in eene critiek van ons strafrecht, sprak over de klassenhaat, de aanmatiging van het kapitaal, hot eigendomsbe grip enz., en trachtte zijne stellingen door citaten van niet-socialisten te bevestigen. De vergadering ging kalm uiteen. Aan het slot werd eene collecte gehouden voor de werk stakers te Almelo, Aan den beeldhouwer Birt Van Hove, fe Amsterdim, is de uitwendige versiering opge dragen van het gebouw der Kunstnijverbeid- tentoonstelling, dit jtnr te 's Hage te houden. Die versiering zal bestaan in 4 beelden, ter groote van 3,50 M iter, voorstellende de Kunst nijverheid en een hoofdgroep, ter groote van 4,5 Meter, voorstellende de bekroning der Kunstnijverheid. Thans kan met zekerheid worden gemeld, dat de Westeinderplas3en, onder Aalsmeer, zullen worden drooggemaakt. De ingediende plannen zijn aan het Departement van Oorlog eenigszins gewijzigd, wegens eventusele opne mingen in de nabijheid van batterjjan enz. Een oppervlakte van 900 Hectaren water zal alsdan in vruchtbaar land herschapen worden. Ia het boekhnis RembraudtpleinUtrecht- schestraat te Amsterdam, waar het Louvre gevestigl was, zal door den heer Te Mijtelaar een inrichting worden geopend, zooals we in onze stad nog niet bezitten. Het geheele hnis zal nl. tot viscbrestannut worden ingericht, waar men togen de billijkste prijzen vischdiners en vischdejeuners kan bekomen. Voorde ramen aan de straat zullen bassins gesteld worden, waarin de zee-en riviervisch rondzwemt, tot dat een kooper komt, die za wenscht te ver orberen. Men zal das zijn keuze in het water kunnen bepalen en zeker zijn levende visch te bekomen. Behalve een restaurant, zal er een oester-salon ingericht worden. AmstCt) De onbetrouwbaarheid van het ijs is ook te Grouw (Friesland) herhaaldelijk gebleken. Gis termorgen werd in het Deel aldaar, op be trekkelijk geringen afstand van het terreia der waterleiding, het lijk gevonden van een veertienjarig meisje, behoorendj tot een familie van polderwerkers. Ze was den vorigen avond op bezoek geweest en een vriendin had haar een eindweegs naar haar woning begeleid. Door den mist aan het dwa len geraakt, keerde ze op haar schreden terug

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2