lie Jaarg. Donderdag 26 Januari 1888. No. 2930. VERSCHIJNT I) A G E L U K S. f 3Jj0P«it dtofljgicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. NIEUWE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DU1TSCBLAND. De Loihringcr Zeiiung meldt Zaterdag namiddag bemerkte de grenswachter Hahne mann tusschen Lomnaeringen en Fentscb, dat Barberot op Duitsch grondgebied aen het jagen was. Bij besloot, dien persoon|te ar resteeren, zette hem achterna en bereikte hem op eenige tckieden vóór de Duitscbe grens. Daar Barberot krachtig tegenstand bood, ontstand er eene worsteling, die biermede eindigde dat Barberot werd ontwapend. De districts-directeur Killinger en de commissaris Keiler uit Diedenhoven hebben zich beden ter plaatse van het gebeurde begeven tot het doen van onderzoek. Meermalen is reedsj gewag gemaakt van hetgeen prins Bismarck op Priedrichsruhe aan tafel tot eenen gast, uit Hamburg zou hebben gezegd over het behoudjvan den vrede. Uitgoede bron wordt thans vernomen, dat Bismarck, ondanks hetgeen in den Ratsten tijd voor gevallen is, de hoop uitte, dat men in twee of drie jaren niet voor oorlog te vreezen zou hebben, en in het loopende jaar nam hij dit nagenoeg als stellig aan. Maar liet hij volgen dat heb ik in 1870 ook geloofd, en toch kwam het anders uit. Volgens de Ger mania zal Mgr. dr Krementz, aartsbisschop van Keulen, in het aanstaande consistorie tot kardinaal worden verbeven. Naar hetzelfde blad verneemt heeft de Kei zer van Oostenrijk den prelaat dr Joannes Janssen te Frankfurt wegens het publiceeren van het vijfde deel zijner beroemde Geschichte des Deutschen Volkes een loffelijk schrijven doen toekomen. EGYPTE. De Egyptische ministerraad heeft zijne goedkeuring verleend aan de regeling der aanspraken van Ismail Pasha. Volgens deze regeling worden hem twee paleizen te Caïro en één te Constantinopel met inventaris en landerijen ter waarde van 1,210,000 p. Egyp tisch afgestaan en bovendien 10),000 p. in kontanten uitbetaald, terwijl hij van zijnen kant afstand doet van zijne jaarlijksche civiele lijst ten bedrage van 86,000 pond. ENGELAND. De EngelBche admiraliteit heeft naar Ply mouth bevel gezonden de 300 man, die voor eene expeditie naar het oproerige eiland Lewis bestemd waren, niet in te schepen. Al de steden van Ierland waren Zaterdag verlicht, om de invrijheidstelling van den ïerschen afgevaardigde William O'Brien te vieren. Op het land waren vreugdevuren ontstoken. Ondanks het politieverbod fcadden er Zondag bijeenkomsten plaats. Eenige bot singen vielen voor, welke tot nieuwe arresta- tiën zullen leiden.Weder is een der Iersche parlementsleden gearresteerd. De heer Cox, die voor East-Clare zitting heeft en tot de partij van Parnell behoort, is eergisteren middag te Londen in hechtenis genomen. Meer dan drie honderd protestautsche gees telijken uit Wales hebben een protest tegen de strenge politiek jegens Ierland onderteekend, en aan de regeericg gezonden. Verleden Zondag trachtten te Londen eenige socialisten op Trafalgar-plein een bijeenkomst te houden, hetgeen door de politie verhinderd werd. Na eenige botsingen zijn de manifes tanten afgetrokken. Twee socialisten werden gearresteerd. FRANKRIJK. Het gerucht loopt te Parijs, dat de minis ter Dautresme zou gezegd hebben, dat een afbreken der onderhandelingen met Italië waarschijnlijk is. Waarschijnlijk zouden de Fransche gedelegeerden worden teruggeroepen. Volgens een telegram uit Nancy wordt het voorval aan de Fransch-Duitsche grenzen, bij Trieux, beschouwd als van weinig betee- kenis te zijn. HET OOSTEN. Het officieels orgaan der Servische regeering bericht, dat de Skuptschina ontbonden is en de kiezers tegen den 4 Maart worden opge roepen. Deze maatregel zegt het blad is toe te schrijven aan de houding der libe ralen, die besloten waren der regeering den voet dwars te zetten. Prins Ferdinand en zijne moeder zijn eer gisteren te Philippopel aangekomen en aan het station door de geheele bevolking ont vangen. Er heerscht veel geestdrift. Deze enthousiastische ontvangst is te meer verras send, wijl zich nog volgens loopende geiuchten don 17 dezer te Philippopel onrustwekkende verschijnselen hadden voorgedaan een aantal officieren en burgers hadden vijandige gevoelens jegens prins Ferdinand aan den dag gelegd. Het Journal des Débats geeft eene dé[ êebe uit Weenen, waarin gemeld wordt, dat in Bul garije eeu groote opstand wordt, voorbereid, die in de volgende maand zon losbarsten. Men rektnt, dat twee derden van het leger zallen medegesleept wordcD. Naar het Journal de Paris verneemt heb ben er cpnieuw in de Bulgaarsche steden Shumla, Rntschuk en Plevna arrestaties van officieren plaats gehad. De conscriptie heeft nauwelijks een derde der recruten opgeleverd. Uit Beriijn wordt gemeld, dat de Rumenische minister Stonrdza, die prins Bismarck tijdens zijn verbljjf te Kissingen in 1830 heeft leeren kenneD, Zoudag jl. op Friedricttsrnho rene zeer aangename ontvangst beeft gevonden en or is gerustgesteld omtrent Rumenie's positie onder zekere evontueele omstandigheden. ROME. Uit Rome wordt aan le Matin bericht, dat de H. Vader gisteren eenige bissoboppen en de pelgrims van Lrtjoa heeft ontvangen. Al de slechte berichten over den toestand van den H. Vader zijn ongegrond, Den 3 Maart a. s. zal het tien jaar geleden zijn, dat Z. H. Leo XIII tot Paus gekroond werd. Deze dag zal bijzonder feestelijk wor den gevierd en bet, is zelfs wsarscViijulijk, dat de Pans, evenals den len Januari, ke kelijke plechtighedon in bt Pieter zal celebreereo. Mgr Agliardi zon den hertog van Noifolk vtrklaard hebben, dat het Vaticaan zich niet in de politieke zijde der Iersche kwestie kan mengen, maar deu bisschoppen en geestelijk heid op het hart zon drukken, dat de wet en de orde moeten gehandhaafd worden, en hunne deelneming aan handelingen, vijandig aan de jegens de Kerk zoo verdraagzame Engelscbe regeering, zal verbiedeD. RUSLAND-OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt aan do Standard gemeld, dat de Russische troepen-bewegingen geheel gestaakt zijn tengevolge van de sneeuw. IntuS9chen wordt geringere bedrijvigheid op militair gebied ook aan politieke redenen toe geschreven. De algemeene toestand zon zeer guustig zijn indien meu riff deu invloed der Panslavisten vreesde. De dagbladen van Warschau en St Peters- burg melden, dat men in Polen personen heeft aangebonden, die de boeren aanhitsen tegen de Russische regeeriug en wapens nitdeelen. Op een banket te Lemberg heeft een Balgaarsch student een heildronk gebracht aan de Poolsche natie. Uit Weenen wordt aan de Figaro gemeld, dat de langs de Oostenrijkecb-Pjolsohe grens liggende troepen zich terngtrekkeu en naar Bessarabië aan de grenzen van Rnmenië worden gezonden. SPANJE. Uit Londen wordt aan het Journal des Débats gemeld, dat Spanje militaire toebe reidselen maakt. De Spaansche regeering koopt veel munitie. Het is echter niet dui delijk wat het kabinet-Sagasta daarmede voor heeft. Dat het eene expeditie voor Marokko zon voorbereiden, is moeilijk aan te nemen. In de Débats wordt teveus bevestigd, dat de ex-koningin Isabella te Madiid aan het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1