Simtmlandachq l^ichtw. zullen verdwijnen op den dag, dat Oostenrijk zal ophouden zich met de Bulgaarsche kwestie te bemoeien en als er een wettig gekozen vorst in Bulgarije zal zijn. Naar men uit Weenen aan te Soleil meldt, mag men in de toekomende week eene oplos- zing der Bulgaarsche kwestie tegemoet zien. ZWEDEN. De dagbladen van Stockholm melden, dat de Koning gisteren 6 afgevaardigden der pro tectionistische partij bij zich deed ontbieden. De vorst verklaarde hun, dat hij aan den (Lutherschen) aartsbisschop Sandberg de taak had opgedragen een kabinet samen te stellen, ten einde hunne beginselen in toepassing te brengen. Schiedam, 27 Januari 188 8. Bargemeester en Wethouders geven kennis aan de ingezetenen, dat aan den heer Th. C. Melebers en zijne rechtverkrijgenden vergun ning is verleend tot uitbreiding zijner atoom- branderij aan den Noordvestsingel, o. a. door het bijplaatsen van een stoommachine van 15 on een locomobiel van 2% paardekracht. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een gekleurde want, een gedeelte van een mondstuk van een muziekinstrument, een rozenkrans, een bril, een gouden oorknop met witten steen, waarop een beeldje, een wit en zwart gevlekt gladharig hondje, een sleutel, en een witte kinderzak, inhoudende een rozenkrans en andere voor werpen. Een wetsontwerp tot toekenning en rege ling van pensioenen aan de weduwen en weezen van de rijksambtenaren is bjj den Baad van State ter overweging aanhangig gemaakt. De reeks der Leo-feesten te Botterdam werd Woensdag-avond besloten met een feestviering der St Josephsgezellen. De feestviering bestond uit een uitvoe ring van het muziek- en zanggezelscbap der Vereeniging, benevens uit de opvoering van het voor deze gelegenheid alleszins passend tooneelstukje Hermengild ef de zegepraal van het Pausdom. Dit tooneelstnkje verplaatst de toeschouwers naar Spanje ten tijde van het woeden der keft erij van Arius. Een koning der West-Go- theD, wiens zoon tot de ware Kerk is terug gekeerd, verlangt van dezen, dat hjj de leer vanArins zal volgen, op straffe, dat hem het recht van opvolging zal worden ontnomen. De zoon ondergaat liever de wreedste ge vangenisstraf dan ontrouw te worden aan Bomes kerk. Een jaaghartige hoveling op eigen verheffing belust, weet den Koning over te halen, zijn zoon te doen onthoofden. Blijmoedig gaat deze den marteldood te gemoetdoch joist diens dood dost de oogen des vaders opengaan, en met geheel zijn Hof keert hjj tot de ware Kerk, waarvan de Paus van Rome het zichtbaar hoofd is, terug. Schonk dit tooneelstuk reeds veel genoegen, nog een heerlijk nummer van het program ma waarvan slechts het voornaamste wordt vermeld wachtte de aanwezigen. Het was de uitvoering eener Feestcantate, woorden van den gezel H. M. Tbjjssen, muziek van den gezel M. v. Leeawen. Bij deze Feestcantate behoorden twee groepen levende beelden, voorstellende «Beu Zaligmaker, Pe trus de sleutelmacht gevend", en »De holde van alle volkeren en alle ambachten aan Leo XIII". Deze groepen, die werkeljjk sohoon genoemd mochten worden, verhoogden niet weinig den indruk, dien de Feestcantate op alle aanwezigen maakte. Hoogst voldaan keerde ieder huiswaarts. (T.) Met gen oegen vernemen wij, dat eindelijk na een reeks van onderhandelingen en door het rapport van de commissie van deskundigen te zijn voorgelicht, overeenstemming is verkregen tusschen den heer De Knyper als verkooper en de IJsclub van Kralingen en Omstreken als koopster van het bekende terrein achter het park Jeruzalem, grenzende aan denoord- plas, ten einde dit tot eene kunstmatige ijsbaan in te richten, die in grootte de thans in Neder land bestaande zal overtreffen. Voorzeker een goed nieuws voor haar talrijk ledental, dat dezen winter tot 1200 steeg, en hetwelk thans met verlangen de vereischte toestemming van de bevoegde collegiön, als Schieland en de Kralingsche Polder tegemoet zal zien, eene toestemming, die het Bestnnr der IJsclub zich natuurlijk voor eene definitieve koop moe3t reserveeren. Wordt deze toestemming verkregen, dan zal het Bestuur met de werkzaamheden zoo spoedig mogelijk een aanvang doen nemen, en zullen vrij wel zeker de banen in het eerstvolgend seizoen in gebruik genomen kunnen worden. (A. A.) Door de politie te Botterdam is in beslag genomen een vermoedelijk valsche rijksdaal der, welke door een winkelier aldaar in zijnen winkel was ontvangen. De klenr van het ver moedelijk valsohe geldstuk doet vermoeden, dat vele looddeelen zijn gebruikt voor de vervaardiging. Op den rand zjjn gegraveerd de woorden „God zij met", terwijl bet woord „ons" ontbreekt. Overigens heeft het geldstuk den vorm en de opschriften van een echten rijksdaalder. Zaterdag Jl. werd in het krankzinnigenge sticht te Rotterdam een meisje opgenomen, dat een paar dagen te voren voor de eerste maal den schouwburg had bezocht. De voor stelling maakte op baar zulk eeH jammerlijken indruk, dat zij alles bïak, wat haar onder de handen kwam. Iedereen noodigde zjj uit om te zingen. In genoemd gesticht heeft zij nog een ruit verbrijzeld. Msb Een jonge man uit Huizen, te 's-Graveland met een kar rijdende, kreeg den boom ervan met hevigheid tegen zjjn onderlijfhij ge voelde er aanvankelijk geen noemenswaardigen hinder van en volbracht zelfs nog een paar dagen zijn gewonen arbeid, doch daarna bleek er inwendige verwonding veroorzaakt te zijn, die zóó in hevigheid toenam, dat de jonge man weldra aan de gevolgen overleed. De Haagsche Ct. vestigde er dezer dagen de aandacht op, dat een openbare armenschool in den Haag tusschen de f 55,000 en f 60,000 kost, terwijl ergens een particuliere (Katho lieke) met 6 lokalen en onderwijzerswoning werd aangenomen voor f 20,0001 Het blad voegde er bij, dat natuurlijk de vergelijking niet zuiver is en de eisohsn hier hooger, maar 200 pCt. meer is toch al heel erg hoog. In den Haag heeft zich een comité gevormd, hetwelk beoogt het in het leven roepen van eene stiohting, waarin „dakloozen" een nacht verblijf kannen vinden. Tot hiertoe werd aan zulke beklagenswaardigen door de politie, zoo mogelijk, ligging verschaft, doch uit den aard der zaak kon deze niet zeer uitlokkend ge noemd worden. Reeds zijn twee huizen aan de Nieuwe Haven tot het omschreven doel aangekocht. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der afdeeling Noord-Holland van het Neder- landaoh rundveestamboek is besloten het hoofd" bestuur uit te noodigen tot het nemen van maatregelen, opdat het Hollandsch vee waar diglijk vertegenwoordigd werde ter Parijsche tentoonstelling in 1889. Eeniga weken geleden gaf esn straatventer aan het politiebureau der 2e sectie te Amster dam kennis, dat in hetzelfde perceel waarin hij woont, maar eene verdieping lager, gelui den werden gehoord, waarnit hij meende te moeten opmaken, dat er valsche munters aau het werk waren. De recherche kreeg terstond een opdracht de zaak te onderzoeken, maar intusaohen gaf de venter aan zijn verdenking de grootste ruchtbaarheid. Dinsdagnamiddag nu werd opgemerkt, dat de bedoelde bewoners aan het verhuizen waten. Het waren een koet sier, thans zonder betrekking met eene bij de politie ongunstig bakende vrouw met wie hg te zamen woonde. Hat onderzoek in de oud» woning zoowel als in de nieuwe, heeft tot geen resultaat gele'd. Iu de verlaten woning staat in een muurkast met krijt geschreven «Wacht n voor de buren"! terwijl aan ds zoldering was opgehangen een groot, scherp, puntig geslepen mes. Dinsdag-ochtend te 9 uur brak te Edam brand uit ten huize van de wel. J. R. Da vlammen werden door de snel aangerukte brandweer gelukkig bedwongen, do gevolgen zouden anders wegens een daarnaast staande boerderij onberekenbaar zijn geweest. Do bur gemeester meende termen gevonden te hebben om genoemde weduwe voorloopig in arrest te nemen. Zij moet reeds bekend hebben, den brand te hebben geslicht. Do Dultsche regeeriog heeft eou bedrag van f 2500 toegekend aan de bemanning der red dingsboot van de N.-Znidholl. Raddingmaat- schappij te Nienwediep en aan de opvarenden der sleepboot Hercules, als blijk van erken telijkheid voor do redding van 23 der opva renden van het in December verongelukte Duitecho schip Renown. Te Woudzend (Pr.) zijn door twee visschers op één dag met den zegen onder 't ijs niet minder dan 1600 ponden visch gevangen, meest bleien. Acht jaren geleden werd te Wehl vee ge stolen, en de dief wist zich al dien tijd schuil te houden in Dnitschland. Iu den waan, dat de politie hem wel vergeten zou zijn, waagde hij zich dezer dagen weder over de grenzen, maar werd dadelijk gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. Als een nieuwe proeve van de ongeljjke werking van de kieswet wordt aan de A. R. Ct. medegedeeld, dat een der firmanten van eene firma H. Lssonder, te Groenloo, tevens grondeigenaar, geen kiezer is, maar wel ver- soheidene arbeiders, die op zijne fabriek werk zaam zijn. Een treurig ongeluk heeft in de buurtschap Zieuwent bij Lichtenvoorde plaats gehad. Ter wijl een landbouwer mest naar het land bracht, viel het paard, wellicht buiten adem getrokken, plotseling met de kar opzijde in een sloot en sleepte den man roede, die later levenloos werd opgehaald. Zgn negenjarig zoontje vergezelde hem, dooh kon natuurlijk geen hulp bieden. De ongelukkige laat eene weduwe met drie kinderen achter. Een der oudste inwoners van Winterswijk, de heer D. Dekker Smits, stierf Zaterdag in den leeftijd van ruim 85 jaren. Bij de aangifte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2