lie Jaarg, Dinsdag 31 Januari 1888, No. 2994, VERS OH IJ N T DAGELIJKS. SrtjQpetn ©ücpicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCBLAND. B. Vrijdag vierde prins Wilhelm, oudste 2°on van den kroonprins, zijn 29sten verjaar- Te dier gelegenheid werd hij door zijn Rootvader den Keizer benoemd tot gene- faal-majoor en kommandant van de 2e brigade fj&rde-infanterie te Berlijn, zoodat hij van °tsdam, waar bij tot heden de huzaren kom- ^andeerde, naar de hoofdstad zal moeten Verhuizen. He Rijksdag heeft Zaterdag jl. de beraad slaging over de socialistenwet voortgezet en die ten slotte verdaagd tot Maandag. Het Wetsontwerp werd verdedigd door Helldorf en door den Saksischen gevolmachtigde Held, bestreden door Bamberger en Koszielski, ter wijl Marquardsen verklaarde, dat de nationaal- Bberalen eenparig voor eene verlenging van de op het oogenblik bestaande en onveran derde socialistenwet voor tien jaar zouden stemmen. Be minister von Puttkammer zeide in ant woord aan Bamberger o. a., dat deze, wanneer hij thans de partij der socialisten steunde, dit zekerlijk deed met het oog op de verkiezingen, Want dat op eenen enkelen wenk van den socialist Bebel de helft der leden van de vrij zinnige partij hun mandaat konden verliezen. Be minister moest verder herhalen, dat de Verbonden regeeringen het wetsontwerp een parig als noodzakelijk beschouwen. De Berlijnscbe korrespondent der Dibats Vreest, dat de socialisten-wet slechts voor twee jaar zal verlengd worden. Prins Bismarck lijdt aan zenuwpijnen, ENGELAND. Het ministerie-Salisbury heeft het door zijne hatelijke politiek in Ierland reeds zoover gebracht, dat de burgeroorlog onvermijdelijk Wordt. De boeren van Donegal hebben de Wapens opgevat en dreigen al de bruggen te doen springen, ten einde het zenden van troepen laar Dunfanaghy te beletten. Te Dunfanaghy Zal beden het proces beginnen tegen den wel- serw, pater Mac Fadden, een echte volksman, die dan ook bij de boeren zeer gezien is. Bij zal tegelijk met den afgevaardigde Lane Voor den rechter verschijnen. Uit Ierland wordt gemeld, dat de heer Wilfrid Blunt, die tot twee maanden gevan genisstraf is veroordeeld, wijl hij in een te ^oodford gehouden bijeenkomst het voorzit terschap had waargenomen, door de vochtig- 1 heid der cel, waarin hij is opgesloten, aan vheumatische aandoeningen lijdende is. De 3utendant der gevangenis weigert hem naar ziekenzaal te laten gaan. HET OOSTEN, Prins Ferdinand heeft Vrijdag de gebeden in de moskee te Philippopel bijgewoond. In antwoord aan den Kadi heeft hij gezegd, dat hij al zijne zorg zou wijden aan de ontwik keling des volks, waardoor hij ook aan het verlangen des Suhans voldoen zou. DePrins heeft nog verschillende andere bezoeken af gelegd. Een telegram van den 28sten uit Weenen meldt aan ie Solcil, dat in Bosnië en de Herzegowina eer.e oproerige beweging wordt voorbereid, waarvan Montenegrijnen de aan stokers zijn. Het incident te Bucharest tutschen den pre fect van politie en den vertegenwoordiger van Rusland, is uit den weg geruimd. Eerstge noemde heeft excuses aangeboden, waarmede de heer Hitrovo zich tevreden heeft gesteld. ITALIË. Omtrent den toestand der Italiaansche troe pen in Massowah zijn zeer uiteenloopende berichten verspreid. Mag men de Italianen gelooven, dan zou de koning van Abyssinie in een zeer moeilijke positie gekomen zijn en door zijn eigen vazallen worden verraden. Intusschen geeft de korrespondent van de Indépendance beigeofschoon zelf een Italiaan, een geheel andere lezing van de zaak. Hij heeft vooral respect voor den Abyssinischen opperbevelhebber Ras-al-Oela, die zich zoo degelijk heeft voorbereid, dat hij allicht, indien er onverwachts vrede kwam, den strijd alleen zou voortzetten in spijt van den Negus. De korrespondent verdenkt hem van een heime lijk streven naar het koningschap. Donderdag jl. hebben de Italianen zich buiten hunne verschansingen gewaagd en onder aanvoering van generaal San Matzano de hoogte van Dogali bezet, waar zij op de gra ven der ten vorige jare gesneuvelde Italianen een lijkdienst hebben gehouden. Dit uitstapje had hun echter slecht kunnen bekomen, indien niet ju'st de Negus in den rug ware be dreigd geworden door een inval der Soeda- neezen in het gebied van bet zuidelijk gelegen Gondar, waarbeen hij zich in allerijl moest begeven, aan Ras-al-Oela de zorg voor de noordelijke gewesten overlatende. Het bericht van een nieuwen nederlaag der Italia nen is in ieder geval nog niet bevestigd. RUSLAND-OOSTENRIJK. Uit St. Petersburg wordt aan de Gaulois gemeld, dat de Russische regeering bet als eene uitdaging zou beschouwen, indien de Porte Duitgchers aanstelde als onder-gouverneurs in de Turksche provinciën. Het bericht van het indienen der militaire krediet-ontwerpen bij den Duitschen Rijks dag heeft te Weenen groote ontroering gewekt^ De beurs is opnieuw gedaald. Men vreest, dat de regeering van Oostenrijk-Hongarije het voorbeeld van Duitscbland zal moeten volgen. Zeker schijnt het, dat men den landstorm in Galicie zal moeten wapenen. In antwoord op eene interpellatie van den afgevaardigde Helffy, verklaarde de Hongaar- sche minister-president Tisza, dat er niet de geringste grond aanwezig is om te twijfelen aan de wederzijdsche goede trouw van de tot instandhouding des vredes en tot hare eigen veiligheid met elkander verbonden mogend heden. Naar aanleiding van belangrijke dis location en verplaatsingen van Russische troepen in de richting naar de grenzen der monarchie, is het plicht te waken, zonder eenigen twijfelte koesteren omtrent de vrede lievende verklaringen van den Czaar, en daarbij zorg dragende om iederen schija van uittar ting te vermijden, dat alles geschiede wat noodig is tot beveiliging onzer grenzen en tot bevordering van de slagvaardigheid van ons le ger. Tisza herhaalde, dat het verbond der mo gendheden van Midden-Europa niets anders is als een beslist vredesverbond op zuiver verdedi genden grondslag, en vrij van alle aanvallende bedoelingen. Hij hoopte, dat bet aan de vre delievende souvereinen en hunne regeeringen mogelijk moge zijn den vrede te handhaven en Europa te ontlasten van het drukkend gevoel van onzekerheid. De Politische correspondenz zegt, dat in een communiqué van de Russische regeering gevraagd wordt den tegenwoordigen stand van zaken tot eene oplossing te brengen, op dat de wederzijdsche verhouding niet langer gespannen zoude blijven. Rusland, dat altijd het tractaat van Berlijn in acht heeft genomen, wil echter den eersten stap niet doen. SPANJE. Koningin Isabella, de grootmoeder van den jeugdigen koning Alfonsus XIII, is Vrijdag jl. van Madrid naar Seviila vertrokken. De Koningin-Regentes en de ministers deden haar uitgeleide aan het station. Ondanks deze eerbewijzen gelooft men, dat Isabella slechts noode en wel op een wenk van de zijde der regeering de hoofdstad heeft verlaten. Het kabinet-Sagasta zou het liefste zien, dat zij het land verliet. Men zegt dan ook, dat koningin Isabella na eenigen tijd te Seviila vertoefd te hebben, zich te Parijs zal vestigen. Don Jaime heeft een langdurig onderhoud gehad met den Paus. De zoon van Don Carlos bood den Paus een fraai borstkruis aan, in bet midden waarvan een diamant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1