lie Jaarg, Vrijdag 3 Februari 1888, No 2997, VERSO II IJ N T D A G E L IJ K S. (Suepcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De Senaat der Unie heeft besloten de con stitutie in zoover te wijzigen, dat het tijdstip van des Presidents inauguratie wordt veran derd. Cleveland zal dientengevolge aanblijven tot einde April 1889, in] stede van tot 4 Ma art. Uit Washington wordt aan de Standard gemeld, dat er een cntwerp-verdrag tot rege ling der visschenj-kwestie, vermoedelijk door arbitrage, bij den Senaat is|ingediend,g(De senator Riddlebergeij stelde voor, deze aan gelegenheid bij uitzondering openbaar te be handelen. DUITSCHLAND. Bij de beraadslagingfover de invoering van den vijfjarigen duur'Jvan het mandaat der •afgevaardigden in de gisteren gehouden zit ting van den Rijksdag was het merkwaar digste, dat de heer v.* Bennigsen,|jwiens3 ver trouwelijke betrekkingen met Bismarck bekend zijn, naar aanleiding van eene interruptie door een der centrumsleden het volgende sprak: Daar een partijgenoot van den heer Wind- horst zoo dringend verlangt, dat ik de vraag omtrent het bestaan van een dreigend oorlogs gevaar niet met stilzwijgen voorbij ga, zoo wil ik ten minste eenige punten in het licht stellen. De onthullingen aan gene zijde van den Rijn hebben ons overtuigend doen zien, dat wij het vorige jaar tweemaal geheel on verwachts aan een aanval van Frankrijk hebben blootgestaan. Door het ontslag van generaal Boulanger en de aftreding van den president Grévy zijn die zaken aan het licht gekomen. Dat Boulanger zijn wil niet heeft doorgedreven, hebben wij vooral aan de be dachtzaamheid van dentoenmaligen president Grévy te danken gehad. Ik meen dat die zaken bekend genoeg zijn, en dan spreekt men nog van het »op een dwaalspoor gebracht volk", van »politieke invloeden". De stem men, die zich van dergelijke uitdrukkingen bedienen, moesten toch na deze onthullingen verstommen! (Zeer juist! en bijval.) Gelooft gij dan dat wij eerst thans weer onverhoeds voor het oorlogsgevaar gesteld zijn Bestaat de vrees daarvoor niet reeds sedert jaren (Zeer juistEn heeft dit ons niet in de noodzakelijkheid gebracht om ons leger met SU millioen man weder te versterken Daar de heer v. Bennigsen steeds gewoon ■was bij beraadslagingen over buitenlandsche kwestiën bijzonder terughoudend te zijn, zoo öiaakten zijne woorden veel sensatie in den Mijksdag. Alle berichten uit San Remo zijn het er over eens, dat het onderzoek van de kwaal van de Kroonprins, hetgeen door de gezamen lijke geneesheeren eergisterenheeft plaats ge had, een gunstig resultaat heeft opgeleverd. Dr. Mackenzie moet verklaard hebben, dat vóór het intreden van het schoonere weder, derhalve tegen Mei, niet aan terugkeer van den Kroon prins naar Duitschland kan gedacht worden. De Kroonprins moet in dat geval het voor nemen hebben, dadelijk naar Potsdam te vertrekken, daar vier of vijf weken te vertoeven, en zich daarna waarschijnlijk naar Gries in Tyrol te begeven. ENGELAND. De oerw. heer Mac Fadel, Iersch priester, die Maandag jl. tot drie maanden gevangenis straf werd veroordeeld, is voorloopig in vrij- beid gesteld geworden. In het graafschap Kerry werd een pachter door een geweerschot gedood. Bij eene poging tot uitzetting van eenen eigenaar in het district Limerick werd eer gisteren aan de deurwaarders en konstabels een hevig verzet geboden. Bedoelde eigenaar, zijn zoon en dochter, hadden zich gebarrica deerd en hebben zich slechts na een soort van belegering overgegeven. Verscheidene politie-agenten werden gekwetst. FRANKRIJK. Het Hof van Cassatie te Parijs heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den rechter van instructie Vigneau, die ontslagen werd, om dat hij per telephoon den heer Legrand uit boorde, terwijl deze meende met Wilson te spreken. Het Hof heeft het vroegere vonnis opgeheven, en den heer Vigneau enkel een disciplinaire straf opgelegd, aannemende dat hij te goeder trouw gehandeld had. HET OOSTEN. De in hechtenis genomen persoon te Da mascus zou beschuldigd zijn van 14 misdrij ven. De regeeringen van Frankrijk en Turkije zullen in gemeenschappelijk overleg een onderzoek instellen. Prins Ferdinand van Bulgarije is op zijn reis van Philippopel eergisteren te Stara- Zagora aangekomen en werd ook daar, evenals langs den geheelen weg, door de bevolking toegejuicht. Het. bericht dat zijn moeder, prinses Clementine, naar Constantinopel zou gaan, wordt tegengesproken. Volgens een bericht uit Sofia aan den parijschen Soleil heeft Zankof tijdens de reis van Ferdinand een nieuwe samenzwering beprosfd, welke echter in tijds ontdekt werd. De Times meldt dat Stourdza terugkeert naar Bucharest, zonder zijn doel, namelijk eene Duitsch-Oostenrijksche waarborging van. Rumenie's onschendbaarheid, te hebben bereikt. Stourdza kreeg den raad, Rusland uit te noodigen om deel te nemen aan eenen collec tieven waarborg der groote mogendheden. ITALIË. De Koptische patriark in Egypte heeft eenige afgevaardigden gezonden naar den Negus van Abyssinie, om hem een veldtocht tegen de Italianen af te raden. In denzelfden zin is ook door hem een circulaire tot da Abyssinische geestelijkheid gericht. Het gerucht is in omloop, dat Maandag tusschen de Italianen en de Abyssiniërs eene schermutseling heeft plaats gehad. De Abys siniërs blijven zich in de richting van Gh inda bijeentrekken den 12n Januari is koning Menelik van Goa opgerukt. Volgens de Diritto zou de Negus de bezetting van Saati niet als een casus belli beschouwen. ROME. Uit Rome wordt aan le Gaulois gemeld, dat de H. Vader gisteren, den feestdag der H. Brigitta, een der patronessen van Ierland, de Iersche pelgrims zou ontvangen. Men wachtte met ongeduld de rede, die Z. H. bij deze gelegenheid zou uitspreken. De aarts bisschop van Dublin, mgr. Walsh, zou den zelfden dag de eerste steen leggen voor eena nationaal-Iersche kerk, toegewijd aan den H. Patricius nabij het college der Iersche Augus tijnen op den Esquelijnschen heuvel. Onder de veelvuldige geschenken en wel daden, door Z. H. den Paus ter gelegenheid van zijn jubilee verspreid, wijst de Osserva- tore Romano de volgende aan: Z H, Leo XIII heeft drie volledige beurzen gesticht voor het seminarie van Agnani, het diocees waarin Z. H. geboren werd, en door een rijke gift het bestaan verzekerd van een onlangs te Segni geopende school voor meisjes. Naar Perugia, 's Pausen voormaligen bis— schoppelijken zetel, zond hij den bisschop 10,000 lire, waarvan een gedeelte bestemd is om den arme religieuzen onderstand te verleenen, en de rest aan de in armoede ver- keerende huisgezinnen ten goede komt. Na Carpineto, 's Pausen geboorteplaats, met eene waterleiding, van de naburige bergen afkom stig, te hebben begiftigd, zond hij er 200 bedden heen voor de armen der vier parochiën van het stadje. RUSLAND-OOSTENRIJK. Generaal Barclay is, met behoud zijner waardigheid van generaal-adjudant van het lste Russische legerkorps, ontslagen, terwijl hem een verlof v.an elf maanden is verleend. Op bevel van den Czaar zijn acht mlnlisten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1