He Jaarg, Donderdag 9 Februari 1888, No, 3002, VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. ^Lgpeiit (SüÉpcht, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.1® Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DÜITSCHLAND. Al de dagbladen, zonder onderscheid van ^leur, doen het grootsche karakter van Bis marck's redevoering uitkomen, alsmede de Vaderlandslievende eensgezindheid, waarmede do Rijksdag het ontwerp heeft gestemd. He Forddeutsche zegt, dat zulks niet alleen bet bewijs is, dat het geheels Duitsche volk <le politiek van den kanselier goedkeurt, maar °ok, dat het bereid is onder alle omstandig heden zijn plicht te doen. Uit Weenen wordt aan de Sok tl geschreven, dat de Duitsche kroonprins weldra te Goritz zal komen wonen in het kasteel van wijlen den graaf de Chambord, Volgens berichten uit Berlijn is de toestand van den hoogen lijder verergerd. De ademhaling gaat moeilijk, ENGELAND. Koningin Victoria, die zich binnenkort uaar het zuiden begeeft, zal slechts korten tijd te San Remo verblijven en slechts een paar uren op de villa Zirio vertoeven, om zich "van den toestand van haar schoonzoon, den Duitschen kroonprins, te vergewissen; Lord Ripon en John Morley, die eenereïs door Ierland maken, ontvingen ruim 60 adressen uit verschillende steden van Ierland. Dp een luncheon bij den plaatsvervangenden burgemeester van Dublin, dronk deze op de gezondheid der Koningin, daarbij den wensch uitsprekende, dat het haar mocht worden gegeven, het charter van Ierlands wetgevende onafhankelijkheid te teekenen. De President der Chili Mining Company heeft eene particnlaire dépêche ontvangen, Volgens welke de Engelsche regeoring bevel gezonden zon hebben aan hare West-Indische en Noord-Amerika ansche eskaders, om te Trinidad bijeen te komen. Bismarck's rede wordt in de Londensche bladen over het algemein beschouwd als be vorderlijk aan de handhaving van den Enro- peeschen vrede. De limes en Standard maken echter de bedenking, of de toestand wel vol doende er door is opgehelderd ,n de vrees Voor het uitbreken vaneen grooten oorlog wel geheel er door verdreven zal zijn. FRANKRIJK. De Fransche pers beoordeelt Bismarck's rede in den Rijksdag niet al te optimistisch, Het Journal des Dêbats verklaart, dat zij Europa, dat sedert drie dagen in onrust verkeerde, gerust zal stellen. De Duitsche Rijkskan selier heeft zeer vredelievend gesproken, Daarentegen beschouwt de Figaro de red» °°k wel als vredelievend, omdat hij er uitdrukkingen in vindt ten gunste van den vrede, maar vindt de rede op zich-zelve niet geruststellend, want zij geeft niet de minste hoop voor de toekomst. Z'Intransigeant meent, dat de rede het bewijs levert, dat de openbaarmaking van het Duitsch-Oostenrijksch- tractaat meer tegen Frankrijk dan tegen Rusland is gericht. Voor La Lanterne is de moraal van Bismarck's rede, dat men gereed moet zijn. Rusland zal er dezelfde gevolgtrekking uitmaken. Le Radical is van meening, dat men met te luisteren naar hetgeen Bismarck zegt, moet zien wat hij doet. De nieuwe leening dient tot versterking van het leger. La Faix verklaart, dat het vredelievend karakter der rede haar niet verwondert; wij hebben zoo iets verwacht, voegt het blad er bij. In het Ihédtre du Chatelet te Parijs was generaal Boulanger, vergezeld door zijne echt- genoote en dochters, Maandag avond het voor werp eener geestdriftige betooging. De Gaulois zegt, dat Wilson niet zal ver volgd worden. Het onderzoek van den instruc* tie-rechter Athalin beeft niet de minste be schuldiging tegen Wilson aan 't licht gebracht, zoodat Wilson nog slechts als getuige in de zaak Ribaudeau zal optreden. HET OOSTEN. Eene Irade van den Snlfan bekrachtigt de overeenkomst betreffende het Snez-kanaal, met de reeds bekende wijzigingen. Uit Oonstantinopel meldt de limes, dat de nieuwe Turksche minister van financiën thans verklaart, niet bij machte te zijn, het tekort op de begrooting lager dan 2 millioen pond te ramen, terwijl de vorige minister zeide, dat dit 600,000 bedroeg. In officieele kringen wekt de mededeeling verontwaardiging, geen verwondering. De uitslag der verkiezingen voor de Kamer is, dat van de regeeringspartij gekozen ziin 116, van de oppositie 43 leden en 6 onaf hankelijker! er moeten 19 herstemmingen plaats hebben. ITALIË. De heer Fazzari, de bekende ex-garibaldist, die thans ijvert voor eene verzoening van het officieele Italië met den H, Sïcel, is na een verblijf van acht maanden in Calabrie te Rome teruggekeerd, om er, naar bij zegt, zijn plan de campagne voor eene verzoening der beide machten te verwezenlijken. Een paar dagen geleden had bij een onder houd met den minister-president Crispi. Deze wilde den heer Fazzari aantooneD, dat de raadslieden van den Paus tegen de Consnlta in de Italiaansche eenheid samen spannen. De heer Fazzari vroeg bewijzen, doch Crispi weidde nit in algemeenheden en wist geen enkel stellig docnment te geven. Hij zeide vast besloten te zijn, den oorlog tegen het Vaticaan ten einde toe voort te zetten en bekende onlangs tot twee vreemde ambassa deurs gezegd te hebbenInd'en uw gouver nement den Paus de hand boven het hoofd wenscht te honden, laat het dan den Pans bij zich nemen. Fazzari verklaarde hem, dat hij zich ter beschikking des Pansen kwam stellen, en zich met het Vaticaan verstaan over den weg, dien men met het oog op de aanstaande verkiezingen, ter verwezenlijking der verzoening heeft in te slaan. ,Ik wil de aanstaands verkiezingen doen plaats hebben onder de lens van verzoening," verklaarde Fazzari aan den reporter, die hem interviewde, »overal zal mijn program worden publiek gemaakt en ik twijfel niet, dat in de aan staande Kamer een meerderheid zetelen zal, die den koning een ministerie zal opdringen, wiens eerste zorg zal wezen met het Vaticaan ia onderhandeling te treden." De dag, waarop het Vaticaan, dat zijn kracht nog niet kent, zal besluiten tot een handelend optreden, ver zekerde Fazzari verder, zal het door de een voudige verzekering zijner vredelievende be doelingen, al het geknutsel van bet officieele Italië omverstooten. Uit Massoeah wordt aan de Morning Fost gemeld, dat de berichten uit Asmara ontvangen het gerucht bevestigen, dat Koning Menelik van Ohoa tegen den Negos is opgestaan. Tot nn toe is het nog niet bevestigd, dat Debab op drie dagmarscben van de Ahyssinische grenzen is. Men verzekert, dat de Negus zeer ontstemd is over de houding van Menelik, de bedreiging der derwischen en de moeite, welke hij heeft om in een geheel verwoeste streek aanzienlijke strijdkrachten bijeen te houden. ROME. De H. Vader heeft Zaterdag jl. de gedele geerden van de oonferentiën van den H. Vincentins k Paulo ten geboore ontvangen. Vertegenwoordigd waren de conferentiën van Italië, Frankrijk, Belgie, Nederland, Duitscb- land, Spanje, Engeland en Noord-Amerika. Nederland o.a. door den heer F. H. H. Borrel, President van den Hoofdraad. Het getal bedroeg ongeveer 1500. Door graaf Pagis, president van den Hoofdraad van Frankrijk, werd een adres voorgelezen, en vervolgens uit naam van alle conferentiën een rijke bij drage voor den St. Pieterspenning aangeboden benevens een album, waarin de namen der 4200 conferentiën, welke de Vereeniging over de geheele wereld telt, en die van haar rnim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1