Simwitlaitdacty Juichten. kunde, die in 1830, dank zij de overeenstem ming tusschen Frankrijk en Engeland, werd ingevoerd. Mocht er een oorlog in Europa uitbreken, dan acht Castelar Spanje's onzijdig heid noodig. De regeering moet onzijdig blijven, maar de openbare meening moet aan dringen op ontwapening en op de teruggave aan Frankrijk van Elzas-Lotharingen. Betreffende Marokko stelt Castelar voor de onschendbaarheid van dit land als een internationaal feit aan te nemen, zoo dat noch Spanje noch een andere mogendheid Marokko een deel van zijn gebied kunne ontnemen. Overigens beveelt hij ten opzichte van Afrika een vergelijk met Frankrijk aan. Dat Italië •en verbond had gesloten met de noordelijke staten werd door Castelar zeer afgekeurd, maar daarentegen wenschte hij Italië geluk met de vrijheid, welke het den Paus toestaat Hij zou het wenschelijk achten, indien de Paus afstand deed van zijn aanspraken op de wereld lijke macht. Castelar schijnt te willen optreden als de scheidsrechter van Europa, die over alles zijn oordeel moet uitspreken. Volgens een telegram uit Madrid werd zijn rede in de Cortes, waarin velen zijner geestverwanten zitting hebben, zeer toegejuicht. ZWEDEN. De Eerste Kamer heeft het invoerrecht op rogge, tarwe, gerst, maïs, erwten en boonen op 2 l/s kroon per 100 kilo met 73 stemmen tegen 57 goedgekeurd. Voorts heeft zij met 73 tegen 42 stemmen voor haver het recht van 1 kroon p9r 100 kilo aangenomen. Daarna werd het recht op meel, grutten en arrowroot bepaald op 4 kr. 30 öre, dat op mout op 3 kronen en dat op zemelen op 30 öre per ICO kilo. DOM BOSCO. De apostolische piiester, wien het bestemd was, dezen naam te dragen, en van wiens be treurd afsterven wij reeds in korte bewoor dingen melding maakten, verdient ten volle eenigszins nader beschouwd te worden in zijn leven en werken, welke geheel aan de christelijke liefdadigheid gewijd waren. Door zijn geboorte behoorde hij tot den allernederigsten stand. Zijn eerste levensjaren bracht hij op het land door, waar hij tot zijn vijftiende jaar het vee hoedde. Toen hij door een beschikking der Voorzienigheid in staat was gesteld te studeeren, bereidde de vrome jongeling zich met ongewonen ijver tot bet Priesterschap voor, zoodat hij op zes-en-twintig jarigen leeftijd, in 1841, de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Op zijn eerste standplaats was hij met de zorg voor de gevangenen belast en, terwijl bij trachtte de jeugdige gevangenen tebefeeeren, rijpte bij hem de gedachte, zich op den weg te stellen, welke naar de gevangenis leidt, ten einde hen, die door hunne verlatenheid of vroegtijdig wangedrag daarheen gevoerd zouden worden, nog tijdig tegen te honden. In 1846, nadat hjj nog pas begonnen was voor de ver waarloosde kinderen te arbeiden, overviel hem ten gevolge van zijn aanhoudenden en inge spannen arbeid een zware ziekte, die hij echter gelukkig te boven kwam. Zijne moeder, eene arme weduwe, verpleegde hem en, toen zij haar zoon zag genezen, vatte zij het plan op, om aan zijn zijde haar leven te wijden aan de arme veriatenen, welke Dom Bosco als zgn pleegkinderen beschouwde, Moeder en zoon begaven zich te voet naar Turijn. Toen zij bij dea ingang der stad ge komen waren, ontmoetten zij de abbé Vala, een vriend van Dom BosCO, en deze, hen zoo ver moeid en arm aanschouwende, vroeg, waarheen zij gingen. „Mijn moeder en ik, wij gaan de arme verlaten kinderen verzorgen," antwoordde Dom Bosco. »Maar gij hebt geen hulpmiddelen. Waar zult gij van leven »Ii£ weet het nietde Voorzienigheid zal onB helpen." Getroffen baalde de abbé Vala, die bijna even arm was, zijn horloge voor den dag en schonk het zijn vriend, die bet met hartelijken eenvoud aannam als de eerste bijdrage voor zijne onderneming. Het horloge werd te gelde gemaakt, en de opbrengst diende om de eerste onkosten der hoogst eenvoudige installatie te bestiijden. Men begon op een paar zolder kamers, doch toen het getal verpleegden grooter werd, moest een schuur worden ingericht. Dom Bosco trad op als vader, onderwijzer en zielzorger tegelijk, terwijl zijne moeder de aangenomen kinderen haars zoons kleedde en verzorgde alsof het hare eigenen waren. De vrome vrouw verkocht al wat zij bezat, om haar zoon in zijn liefdewerk te steunen een kleine wgngaard in haar geboorteplaats, ten slotte zelfs haar huwelijksgeschenken, welke zij tot dusver met de meeste zorg bewaard had en waaraan zij bijzonder gehecht was. Iotus8chen bleef krachtdadige hulp niet uit. Het voorbeeld van Dom Bosco wekte andere priesters op, zich bij hem aan te sluiten. Mevrouw Franzeni, de moeder van den Aarts bisschop van Turijn, en andere christelijke vrouwen vormden eene veroeniging tot het vervaardigen van kleederen voor de verwaar loosde kinderen, en kwamen de moeder van Dom Bo3CO bij hare verheven doch moeilijke taak te hulp. Meer en meer breidde het liefdewerk zich uit. De schuur moest weldra vervangen worden door een gesticht, waarin 200 verlaten kinderen een onderkomen vonden, en waar zij een handwerk leerden, waardoor zij in staat werden gesteld, later op eerlijke wijze in hun onderhond te voorzien. Het was te voorzien, dat ook de instelling van Dom Bosco het lot van alle grootsohe en verheven ondernemingen zou deelenzij werd belasterd, zelfs bij eerbiedwaardige personen in verdenking gebracht, kortom onder ging al de beproevingen, waarmede werkelijk groote zaken bjj hare vestiging te kampen hebben, doch zjj groeide bij al dien onspoed. De stichting van Turijn vond weldra navolging in andere steden van Italië; meer en meer jeugdige geestelijken kwameD zich ter beschik king van Dom Bosco stellende laster en het wantrouwen waren op lnisterrjjke wijze be schaamd. In 1865 bevonden zich reeds 800 kinderen in de verschillende gestichten en werd het eerste huis bniten Italië en Europa, te Alexandria gesticht. Sedert nam het liefdewerk een verbazende vlucht. Dom Bosco oordeelde het noodig, de bij hem aangesloten priesters in eene congre gatie, die der Saleaiërs, naar den beminnelijken heilige van Piëmont, Franciscns de Sales, genoemd, te vereenigen. Elk jaar werden nieuwe huizen opgericht, niet alleen in Italië, maar ook in Frankrijk, Spanje, Brazilië en geheel Zuid-Amerika tot in Patagonië tos, vooral in Amerika kreeg de congregatie een verbazende uitbreiding. In de ruim 200 ge- stichten van Dom Bosoo worden thans onge veer honderdduizend kinderen opgevoed. Het onttrekken van de verlaten en verwaarloosde jeugd aan eene omgeving, die voor ziel en lichaam nadeelig is, hen op te leiden tot vrome Katholieken, en door bet grondig aanleeren van een handwerk, in staat te stellen, later in hun eigen onderhoud te voorzien, is het doel, dat in al deze gestichten wordt beoogd. Reeds tijdens zijn laven werd Dom Bosco als een heiliga door de menigte beschouwd, en liet zich de stem dea volks hooren, om te verkondigen, dat hij mirakelen verrichtte; zeker is het, dat het leven van Dom Bosco zelf wonderbaar mag genoemd worden, het vertoont het wonder van een nooit onderbroken, onuit puttelijke liefdadigheid. Deze ware priester Gods, die noch welsprekendheid noch buiten gewone geleerdheid bezat, wist de liefde tot den arme, waarvan zijn hart vervuld was, in de harten der rijkbedeelden over te storten verbazend was de indruk, dien zijne persoon lijke verschijuiag in de arristocratische kringen, verwekte, en zijn invloed op het publiek der hoogste standen was bijna even groot als op de armste volksklasse, waaraan zgn leven gewijd was. Schiedam, 9 Februari 1888. Ia de Gemeenteraadszitting op gisteren waren nog ingekomen een besluit van Ged. Staten dezer provincie, houdende kennisgeving van do benoeming van den heer L. Wichera te 's Gravenhage, tot schoolopziener in het arrondissement Delft; een voordracht van B. en W., opgemaakt in overleg mat den arron- dis3ements-sohoolopziener, na ingewonnen ba- richt van het hooid der batrokken school, tot bevordering tot onderwijzer der tweede klasse aan de openbare school voor jongens, van dea onderwijzer der derde klasse am die school, J. Goedvolk; verder een missive van den heer A. Schieveen, houdende kennisgeving, dat de benoeming tot regent van het St. Jacobs- Gasthuis door hem wordt aangenomen het eerste en laatstgenoemde stok werd voor ken nisgeving aangenomen, terwijl bedoelde voor dracht van B. en W. en de overige, gisteren reeds vermelde ingekomen stukken, ter visie zijn gelegd. De Voorzitter meende, dat in deze vergade ring wel een woord van halde mocht gebracht worden aan den verdienstelijken hoofdambte naar ter secretarie, die zich in zoo korten tijd van zijn veelomvattende en moeielijke taak, het samenstellen der kiezerslijsten, op uitmuntende wijze had gekweten. Den heer J. A. Rodi, van wiens eervol ont slag als kapitein bij de dd. Schutterij, wij reeds melding hebben gemaakt, is vergunning verleend tot het blijven dragen der uniform met de onderscheidingsteekenen, aan zijn tegenwoordigeu rang verbonden. Van 29 Januari tot en met 4 Februari zijn langs den Nieuwen Watei weg binnengekomen 62 stoom- en 4 zeilschepenvertrokken 63 stoom- en 10 zeilschepen. Uit Maasslnia meldt men ons, dat de haven bijna geheel met zwaar ijs bedekt is waardoor bet vertrek van schepen zeer belemmerd wordt. Alleen voor stoombooten levert het ijs geen bezwaar op. De overtocht per pont kan niet geschieden, daar deze dooi opeenhooping van ijs den kant niet kan bereiken. Te Delftshaven hebben de doleerenden grond aangekocht in de Schoonderloostraat, om er een kerk te boawen. Aan het Huis van H. M. de Koningin zgn als Dames du Palais verbonden mevr. de douairière Van Lennep, geb. jkv. Deutz van Assendelft, en mevr. de baronnesse Van Golt- stein geb. jkv. Boreel van Hogelanden. Het strand voor Scheveningen zoo meldt de Avondpost dat voor korten tijd van Zeerust af tot Hotel Garni, ter hoogte van den straatweg, met de visschersvloot wa» bezet, is thans bijna ontruimd. De vloot ia ia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2