He Jaarg. Zondag 12 en Maandag 13 Februari 1888. No. 3005. Jii dit Kominer Moort een BpoBisel. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. VERSCH IJ N T DAGELIJ KS. Jlgpttn (Slicht. De Flandre libérale deelt mede, dat de ^ttd.afgevaardigde Gustave van der Smissen °Dtheffing van zijn verderen straftijd beeft 8®kregen op voorwaarde, dat hij onmiddellijk voorgoed Belgie verlaten zou. Hij zon NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertenties Van 16 regels- 0.60 Elke gewone regel meer0.1® Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. die voorwaarde hebben toegestemd, belooft bebben zicb in Egypte te gaan vestigen en reeds eergisteren avond uit de gevangenis te Dergen onmiddellijk naar Parijs vertrokken «jjn. De beer De Keyser, lord-mayor van Lon den, beeft eergisteren middag ten stadhuize te Brussel aan het hem aangeboden dejeuner Aangezeten, weinige uren later ten paleize gedineerd, en 's avonds het bal ten hove hij- gewoond, en is gister ochtend vroeg naar Londen teruggekeerd. Hij heeft den heer Duls ten behoeve van de armen fr. 1000 doen toekomen, fr. 500 geschonken aan de ^ereeniging tot het verstrekken van nacht verblijf, en fr. 500 aan het Britsch Charita ble Fundwaarvan lord Vivian, deEngelsche gozant, beschermheer is. DUITSCHLAND. Uit San Remo wordt omtrent den toestand Van den kroonprins gemeld, dat de prins 's avonds na de operatie vrij wel was en zich geheel op zijn gemak scheen te gevoelen, maar bet spreken was hem verbodenofschoon er geen kenteekenen van ontsteking aan de luchtpijp bestaan. De prins moet eenige da gen het bed houden. Het voornaamste gevaar, dat thans gevreesd wordt, is bronchitis doch tot heden is de toestand van den kroonprins Tij bevredigend. Het keizerlijk echtpaar is door de berichten Uit San Remo diep geschokt. Tijdens de °peratie verkeerden de grijze Keizer en Kei zerin in zenuwachtige spanning en werd herhaaldelijk naar Berlijn geseind. De Keizer besloot dat, al was de operatie bereids vol trokken, prof. Bergmann toch met graaf Ra- ^olinski naar San Ré.rno zou gaan. Beide heeren begaven zich dan ook, na een onder houd met den Keizer onmiddellijk op reis. Ook het publiek te Berlijn gevoelde zich onder den indruk van het ernstig oogenbük *u de beurs verkeerde in eene gedrukte •temming, hoewel de reeds vermelde toost Van prins Wilhelm, die veel twijfel omtrent zijne vredelievende gevoelens wegnam, gevoegd bij de groote redevoering van Bismarck, juist bet vertrouwen op het behoud van den vrede bad doen herleven. Men wap, volgens een schrijven nit Berlijn Maandag in den Rijksdag getroffen over de wan ver hooding, welke bestaat tnsechen de forscbe taille van den rijkskanselier en ziin zachte stem. Het fcheen of hij moeilijk sprak, zoodat men hem in hat begin moeielijk kon volgen. Later werd zijn stem helderder, dooh de ironische passages in ziju rede sprak hij half laid nil, bljjkbaar met bet doel o:n niet te laten schijnen, dat bij hierop na druk wilde leggeD. Na het eerste halfnnr ztg mep, dat de zorg, waarmede de rijkskan selier zjjn woorden koos, hem hijzonder ver moeide. Bij kleine tusschenpoozen dronk bij een glas wijn met water, dat door zijn zoon, graaf Herbert Von Bismarck, die achter hem stond, telkens opnienw werd gevuld. De Rijksdag heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de leening voor militaire zaken bij derde lezing zonder debat aangenomen. Alleen de socialisten stemden tegen. ENGELAND. In het Lagerhuis zal het adres van ant woord op de troonrede eerst na langdurige beraadslagingen worden vastgesteld. De regee ring zou het liefst zien, dat deze wetgevende periode hoofdzakelijk aan de Britsche belan gen ware gewijd en de kostbare nationale tijd niet aan do eeuwige Iersche kwestie werd besteed, maar bet is te betwijfelen of het aldus zal gaan, men meldt althans, dat de Ieren reeds een interpellatie betreffende het arresteeren van de parlementsleden O Brien, Dillon, Cox Lane, Blane, Harrington enz. gereed houden. Van andere zijde wordt gemeld, dat Parnell in deze zitting alle obstructionisme wil laten varen, om de Engelsche leden zijner partij niet door wrevel of verveling van de Iersche zaak te vervreemden, en omdat de liberalen en conservatieven dan des te eerder met elkan der tot een strijd zouden geraken, welke tot eene afscheiding van de liberale dissidenten van de conservatieve partij leiden zou, waar door de gelederen der Gladstonianen zouden versterkt worden en dezen opnieuw met de Ieren een meerderheid zouden vormen. Of het Parnell zal gelukken zijn program te verwezenlijken, zullen de eerstvolgende maan den het best leeren. Gisteren namiddag is het lid van het Lager huis Pyne, aanhanger van Parnell, bij het binnengaan van het parlementsgebouw, wegens overtreding van den coercion bill in hechtenis genomen. Des avonds werd hij naar Dublin gebracht, waar ziin proces gevoerd zal worden. In het Lagerhuis heeft Fergusson verklaard, dat de regesring geenerlei overeenkomst heeft aangegaan, waarbij Engeland tot materieels actie zich verbonden heeft en welke niet aan het parlement bekend is. Hierop vroeg Labou- cbère welk onderscheid de regeering maakt tuE- schen „actie" en „materieels actie", Fergusson antwoordde materieels actie eischt militairs tusschenkomst. De afgevaardigde Patrick O'Brien den 28en Januari tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en op borgstelling op vrije voeten gesteld, is eergisteren wegen*nieuwe misdrijven te Dublin, tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. Hij heeft appel aangeteekend en blijft op dezelfde voorwaarden op vrije voeten. Volgens bericht uit Kaïro aan de limes heeft Stewart gerapporteerd, dat er aan de kust der Roode zee uitgestrekte petroleum- velden liggen. De Egyptische regeering zal de eene helft er van behouden en de andere helft verdeelen, om in concessie aan speculan ten te worden uitgegeven. ITALIË. Le Matin maakt een telegram uit Nape's aan de Tribuna bekend, waarin berioht wordt, dat aldaar ijverig toebereidselen in het arse naal worden genomen en dat bevelen zijn gegeven, om de bewapening van de aviso- torpedobooten te verhaasten. Ook zijn wer ken ter versterking van Castellamare bevolen. Alle groote schepen zullen Napels onverwijld verla'en. Men zou geneigd zijn in Italie's wapenin gen een noodlottig teeken te zien voor het behoud van den vrede, ware het niet, dat al deze maatregelen wellicht het doel verbergen, om zonder gevaar voor de nationale eer de troepen uit Afrika terug te trekken immers hoe ernstiger de toestand in Europa is, eu hoe meer daar de wapeningen worden voort gezet, des te meer zou een eventueel terug roepen der troepen uit Massowah gemotiveerd zijn. Nietgewaagd is dus de veronderstelling, dat Italië juist daarom zoo ijverig zijne toe rustingen voortzet. De toestand der Italiaansche troepen aan de Roode Zee is inderdaad zeer critiek en de organen, die met de regeering in betrek king staan, dringen dan ook openlijk op een terugroepen dier troepen aan. De Iialianen durven de overmachtige en strijdbare Abys- siniërs niet aan te tasten, en moeten zich tot eene defensieve houding bepalen. Over eene schermutseling, welke dezer dagen heeft plaats gehad, zijn zeer tegenstrijdige berichten ver spreid en daarenboven is het warme seizoen op banden, waarin de positie der Italianen allertreurigst zoude worden. De soldaten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1