lie Jaarg, Woensdag 15 Februari 1888, VERSO II IJ Is' T D A G 15 L IJ K S No. 3007. Caspt Jospli lariMs BottmaMe, (Süepicht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. t CASPAR, NIEUWE SCHIEDAMSC Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p.post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0-05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM. Aan de Geestelijkheid en de Gelcovigen van ons Bisdom, Zaligheid in den Heer. (Slot.) II. Door deze korte opmerkingen vermanen n, B. G., om den aanstaanden tijd der Vaste volgens den wil der H. Kerk, en volgens haren geest, zoo getroow mogelijk door te brengeD. Volgens haren wil. In hare moeder'ijko zorg geeft zij u bepaalde voorschriften en ge boden gij die er roem op draagt, hare kin deren te rijf, gij erkent, dat zij hare macht om ts gebieden van God ontvangen heeft, en dat gij derhalve vertli ht zijt hare geboden, even goed als de geboden van God zeiven, te onder honden. Wilt derhalve nanwkenrig en getrouw al de voorschriften 'barer vastewet opvolgen door waarlijk te vasten, dat is, slechts eens gedurende deu dag uwe nooddruft te nemeB, zooals zjj van n verlangtdoor u stipt te ont houden van de spijzen, welke zij n verbiedt. Wel is waar de zinnelijke natnur zal daar tegen in zeker verzet kimen. Misschien «al zij trachten, ods tot overtreding te brengen, of anders allicht ons voorwendsels doen zoeken en vinden, hetzij in zekere moeielijkheid of onaangenaamheid, welke wij bij bot vasten ge voelen, hetzij in eene lichamelijke zwakheid, Welke wij grooter wanen, dan zij inderdaad is, en op grond waarvan wij ten onrechte zonden rneeneD, van de verplichting tot vasten ont slagen te zijn. Laat die stem der zinnelijkheid ons niet misleiden, en vergeten wij niet, dat de H. Kerk hare wet voor ons wel opheft, wan neer wij goede en billijke redenen hebben, om haar niet te onderhonden, maar dat zij zulks niet doet in het geval van ijdele voorwendsels, die ons ten onrechte zouden doen besluiten, dat wii zonder te zondigen, ons vau de ver plichting tot vasten en onthouding kannen ont slaan Doch ten tweede moeten wij ook, B. G. de kerkelijke wet volgens den geest der Kerk onderhouden. Gedachtig aan de goede en heilzame bedoelingen der Kerk, om door hare voorschriften ons tot boetedoening en verster ving te brengen, behooren wij hare voor schriften in dienzelfden geest en overeenkom stig die bedoelingen op te volgen. Verre zij dan van ons, het vasten zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Zoeken wij geen middelen, om, terwijl wij van den eenBn kant letterlijk ons aan de wet onderwerpen, toch van den onderen kant den last te ontduiken, welken die wet aan onze zinnelijkheid veroorzaakt. Want, hoewel wij daardoor ons van overtreding der wet, en bijgevolg van zonde, zoudea kunnen vrijpleiten, toch zonden wij de groate voor- deelen missen, welke de waarlijk Christelijke onderhouding der wet verschaft. Vasten wij derhalve met het oog op onze bedrevene zonden in den geest van boetvaardigheid, om aan God eene zekere voldoening voor onze missfappen te geven vasten wij met bet oog op de kwade begeerlijkheid onzer bedorvene natunr in den geest van versterving, teneinde door het onder drukken onzer begeerten en hartstochten, krach tiger te worden tegenover de bekoringen onzer zinnelijkheid. Dan zullen wij vasten in den geest der Kerk; dan ook zullen wij bij het einde van den Vastatjjd de heilige blijdschap van het Paaschfeest smaken, welke de Kerk ons dcor hare wet verschaffen wil. Verzuimt intuaschen niet, B. G., in dezen heiligen tijd veel te bidden voor n zeiven, Opdat God n deeh.chtig make aan den rijken overvloed Zijner genade. Bidt ook voor onze Moeder de H. Kerk en haar zichtbaar opper hoofd, den Pans van Rome; voor het welzijn van ons Vaderland voor onzen geërrbiedigden Koning, en de leden van het Koninklijk Huis en voor al uwe overheden, zoo geesteljjke als wereldlijke. Krachtens de Ons daartoe door den Aposto lischen Stoel verleende volmacht, geven Wij n ook dit jaar dezelfde dispensatiën in de kerkelijke wetten van onthouding, welke in het vorige jaar gegeven zijn, en onder dezelfde voorwaarden welke dispensatiën naar gewoonte dcor de Eerw. pastoors en rectoren zullen worden bekend gemaakt. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Bisdom bohoorenda kirken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aan gesteld, op Zondag Quinquagesima op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den2F3brnari 1888. BISSCHOP VAN HAABLEM. Op last van Z, D. Hoogwaardigheid, H. J. A. COPPENS, Secretaris. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing het eerste artikel van de socialistenwet, volgens hetwelk de wet verlengd wordt tot 30 Sep tember 1890, aangenomen met 164 stemmen tegen £0. Uit San Remo wordt aan de Figaro be richt, dat de toestand van den Duitschen kroonprins betrekkelijk goed is Hij begint reeds zwaarder voedsel te gebruiken en ieest, in zijn bed liggende, de dagbladen. De eerste kunstmatige luchtbuis is door een kleinere vervangen. Het onderzoek en de behandeling der luchtpijp zullen weldra herbeginnen. Te Berlijn is men echter ondanks de meer gunstige berichten omtrent den kroonprins niet gerust en verkeert men in gedrukte stem ming de vastenavondfeesten zouden er dit maal niet plaats hebben. Men begrijpt, dat de toestand niet zoo gunstig is, als men wil doen gelooven en blijft nog steeds een nood lottig einde vreezen. Ook de Keizer is zeer terneergeslagen en wordt dag en nacht door zijn geneesheeren bewaakt. Het Duitsck Italiaansch verbond, waarop Bismarck reeds in zijn redevoering zinspeelde, was na de openbaarmaking van het Duitsch- Oostenrijksch tractaat het voorwerp van veel vuldige beschouwingen. De Temps wist reeds mede te deelen, dat Duitschland en Italië met elkander de overeenkomst hadden gesloten, elkaar met 300.060 man te hulp te komen voor 't geval, dat een hunner door Frankrijk werd aangevallen. Doch de Neue Freie Fresse verbetert dit bericht door de mededeeling, dat de beide mogendheden elkaar niet met 3)0.000 man, maar met da geheele strijd macht hunner rijken zullen bijstaan. Duitsch land is op die wijze door Italië verzekerd tegen Frankrijk en door Oostenrijk tegen Rus land. Liebst Vaterland kann ruhig sein Ook bestaat er, naar de Aeue Freie Fresse verneemt, nog een overeenkomst tusschen Oos tenrijk en Italië, waarbij de beide contrac- teerende mogendheden zich verbinden, ingeval een hunner met Rusland of Frankrijk in oor log komt, eene welwillende onzijdigheid in acht te nemen Oostenrijk zal daarenboven Italië s belangen in de Middellandsche Zee bevorderen en op het Balkan-Schiereiland niets zonder overleg met Italië ondernemen. Eene afzonderlijke bepaling is er nog bij gevoegd betreffende de drie mogendheden samen. Indien Frankrijk en Rusland samen Oostenrijk, Duitschland en Italië of een der drie mogendheden afzonderlijk aanvallen, dan verbinden de drie mogendheden zich, den aan val met hunne gemeenschappelijke strijdkrach ten af te weren en alleen met onderling goed vinden vrede te sluiten. De juistheid dezer mededeelingen wordt uit Berlijn bevestigd» Ofschoon ze niet volledig zijn, zegt een der officieuss bladen daar ter plaatse, zijn ze tocb in hoofdzaak juist. Tegen de fabrikanten Streissgu en Appel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1