Imimilandschf} Guard te Straatsburg is een voorloopig on derzoek geopend onder beschuldiging van medeplichtigheid aan landverraad. ENGELAND. De heer Gilliooly, lid van het Engelsch Parlement (Parnellist) is Vrijdig toen hij het gebouw der Kamer verliet, ia hechtenis ge nomen, wegens het houden eener redevoering in strijd met de Ierscbe dwangwet. De ge rechtsdienaren arresteerden even te Voren bij vergissing den heer O'Brien, dien zij voor Gilhooly aanzagen. Deze zal nu natuurlijk een aanklacht hierover indienen. De Standard, eene uiteenzetting gevende van Salisbury's politiek, zegt dat Enge land zich bij geen enkel offensief of defensief verbond kan aansluiten. Slechts in geval de vrede roekeloos verbroken mocht worden, zou Engeland het gewicht zijner kracht in de schaal werpen. Naar de Standard meldt, heeft de Russi sche regeering heimelijk d8 verdedigingswer ken van Herat doen inspecteeren, en zouden de Russische agenten de defensiewerken veel te onbeduidend hebben bevonden. FRANKRIJK. De heer Flourens, minister van buitenland- sehe zaken, te Brian<;on vertoevende op ziine reis door het departement als kandidaat bij de verkiezing, heeft in antwoord op eene toespraak van den maire gezegd, dat wanneer het hem gelukt is, bij de in den laatsten tijd voorgevallene geschillen op de grenzen de waardigheid van Frankrijk hoog te houden en aan de billijke klachten van Frankrijk voldoening te verschaffen, dit hieraan te dan ken is geweest, dat men aan de andere zijde der grens gezien heeft, dat de harten aller Franschen eensgezind klopten. Frankrijk is sterk door zijn recht en door zijne instellin gen, aan welke het zijne diplomatieke voor- deelen in den jongsten tijd te danken heeft en aan welke het ook zjjne overwinning met de wapenen verschuldigd zou zijn, indien de grens aangevallen werd. Bij de behandeling der begrooting voor de marine verwierp de Kamer met 256 tegen 256 stemmen het artikel, waarbij een bedrag van 25 millioen fr. voor Tonkin wordt aan gevraagd. De minister Tirard verklaarde tegenover deze weigering, de verantwoordelijk heid niet te kunnen aanvaarden voor eene ont ruiming van Tonkin, en verlangde te weten, of de Kamer deze beteekenis verkoos te hechten aan hare beslissing, dan wel alleen bedoelde «enige bezuinigingen. De minister was in dat geval bereid, den post tot 20 millioen te verlagen. Aldus gewijzigd, werd het artikel met 278 tegen 227 stemmen aangenomen. Bij de beraadslaging over de begrooting van koloniën in de Fransche Kamer heeft de heer Felix Faure, onder-secretaris van staat bij dat departement, voorgesteld het crediet ten behoeve der geestelijken, dat door de commissie geschrapt was, te herstellen. Hij beriep er zich op, dat het senaatsbesluit van 1856 niet bij de fmancieele wet kan worden opgeheven. Nadat de heer Pelletan dit had bestreden en Mgr. Freppel het had verdedigd, werd het crediet ten bedrage van 611,000 fr., overeenkomstig het voorstel der regeering goedgekeurd met 263 stemmen tegen 239. Mgr. Freppel heeft te dezer gelegenheid eene belangrijke redevoering gehouden. In tegen stelling met het grootste deel zijner collega's van de rechterzijde verdedigde hij met warmte de koloniale politiek der regeering en zeide, dat de aanvallen tegen Tongking ongepast zijn. Heeft Tongking nog geene vruchten afgewor pen, dan is dit niet te wijten aan de regeering, welke nieuwe wegen voor handel en nijver heid heeft opengezet. In antwoord op Bismarck's" redevoering sprak mgr. Freppel nog de volgende woorden, die van zijne groote liefde voor het vaderland getuigen: Frankrijk is meester van zich-zelf het is kalm, geduldig en zwijgt al wach'ende. Het wacht zich voor die uittartingen, voor die incidenten, welke in geheel Europa dui zenden en duizenden huisgezinnen veront rusten [Bijval). Frankrijk vreest God, maar het godsdienstig gevoel wordt hier niet mis bruikt, om de wereldheerschappij voor zich te vestigen. Wat wij beoogen, is de vrijheid en onafhankelijkheid der volkeren, en daarom mogen wij met recht de hoop koesteren, dat God in de toekomst met ons zal zijn, De. commissie der Tweede Kamer, belast met het onderzoek van het wetsontwerp be treffende de oprichting van een gedenkteeken ter eere der Revolutie ter gelegenheid van het eeuwfeest van 1889 op het terrein der Tuile- riën, is met haar arbeid gereed. Zij heeft onveranderd de voordracht aangenomen, strek kende om aan de regeering een crediet te verleenen van 500,000 fr. voor een wedstrijd tusschen de Fransche kunstenaars ten be hoeve van het monument. ROME. Uit Rome wordt van Zaterdag aan den bnivers geseind, dat de H. Vader, voortdurend in goede gezondheid, van de vermoeienissen der laatste weken een weinig uitrust, doch niettemin ijverig bezig is met de voorbereiding van gewichtige Encyclieken. De eerste daar van, reeds voleindigd, zal over de vrijheid handelen en als een vervolg kunnen gelden op de Encycliek Immorlale Dei, zullende enkele punten daarvan nader worden toege licht. Deze Encycliek zal reeds binnenkort verschijnen. De vierde der reeks van zaligverklaringen heeft jl. Zondag te Rome plaats gehad, nl. die van den eerbiedwaardigen Felix van Nicosie, geprofest leekebroeder van de orde der Capu cijnen. Mgr. Lenti, sub-administrator van het Romeinsche vicariaat, heeft na afkondiging van het decreet, het H. Misoffer opgedragen. De plechtigheid werd bijgewoond door kar dinaal Massaia van de orde der Capucijnen en verscheidene bisschoppen van die zelfde orde, de Overste-Generaal en de Provincialen der Capucijnen alsmede door tal van Fransche pelgrims, De vorige week heeft de eerbied waardige Broeder Egidius Maria van St. Jozef, van de orde der Minderbroeders-Observanten, de eer der beatificatie genotenaanstaande Zondag zal de zaligverklaring van Joannes Baptista de la Salie plaats hebben, welke door de Fransche pelgrims weder zal worden bij gewoond. Aan de Frankf. Zeittmg wordt uit Rome geschreven, dat de Paus een prelaat naar St. Petersburg heeft gezonden, om over een concordaat te onderhandelen, dat vooral aan Polen zou ten goede komen. De Fransche gezant te Rome zou verder als bemiddelaar optreden. SPANJE. Jl. Zaterdag hebben op verschillende plaatsen van Spanje demonstratiën plaats gehad om den verjaardag van het uitroepen der repu bliek in 1873 te vieren. De deelneming was grooter dan in vroeger jaren en er werd besloten met inspanning van alle krachten aan den verkiezingsstrijd deel te nemen. De monarchale bladen zoo verneemt de Indép. beige toonen zich ongerust over die manifestatiën en over de sympathie, die zij meestal bij de liberale pers hebben ge vonden. Schiedam, 14 Febr. 1888. Bij kon. beslnit is de bronzen medaille en een kffe'ijk getuigschrift verleend aan J. W. L. Mahne, stuurman op de stoomboot Rhencin^ van Rotterdam, wegens het met levensgeval redden van een der schipbreukelingen va" het Fransche stoomschip Mimstre AbbatüCCh dat op 31 Dec. 1887 nabjj San Martin" d'Aosta is vergaan. In de rivier de Maas tegenover het haventj9 der waterleiding zijn weder drie stoombagger* vaartuigen bezig het vaarwater aan de zuidzjjd® op meerdere diepte te brengen ten dienste van den Waterweg van Rotterdam naar Zee. Jl. Zondagavond ga de Schiedamsche Muziek-Vereaniging Kunstmin", Directeur de he r F. Deuzler, een Wmterconcirt voir buitengewone leden en genoodigden. Een goed gekozen programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd, en de vooruitgang, sedert haar laatste optreden gom :akt, was duidelijk merk baar. Vooral de prachtige, doch tevens zeef moeilijke ouverture »En Fe^e" (verplioht nummer der le afd. van het concours, in 1887 Ie Nijmegen gehouden) van Joi. Kessels,trok aller aandacht. Bij dit concert liet de lSjarige Tubaïff A- Van der Griend van Rotterdam zich hooren, en voerde een Fantaisie van Ghrietophe, en het air variéa „Ciroaval de Veniae", arr. Denzier, nit, op eene wijze, die aller bewon dering wekte. Van der Griend, die nog geen 2 jaren onderricht heaft genoten, beweisdoor de onverbeterlijke uitvoering der genoemde nummer;, wat men door wilskracht, ijver en studie vermaghet was of er voor hem geen moeiljjkheden meer bestaan op het zware bas- instrument; want de bijna, onmogelijke varia» tiön in het air vanée voerde hij met kolossale virtuositeit uit. Wjj vernemen, dat de heer F. Denzier, om zijn muzikaal beleid zoo hier a's elders genoeg bekend, de leermeester van dezei jorgeling is, en wenschen hem van harte geluk met zijnen é'.ève. De jongeheer Van der Griend heeft veel succes gehad en werd verschillende malen teruggeroepen. Een groot deel van dat succes komt voorzeker zijnen meester toe, en te wenschen is het, dat deze nog vele jaren aan het hoofd zal blijven van de Vereeniging Kunstmin", die znlke overtuigende bewijzen van zijnedegelijke leiding, onderricht en capaci teiten heeft verkragen. De heer Denzier heeft te Schiedam meermalen bewezen, ia korten tijd goede, bruikbare leerlingen te kannen vormeD, getoond, indien de krachten der leerlingen te kort schieten, Kruis naar Kracht te kunnen arrangeeren, waardoor het hem steeds gelakt is, zoo bier als elders zijne oorporatiën met succes te doen optreden. In de 2e afdeeling van het programme voerden de heeren Denzier Jr. en A. Van der Griend de „Rbapsodie Hongroise" No. 2 van Frans Liszt, quatre mains voor piano, uit» Dit zware nummer, waarin het op techniek zoo zeer aankomt, werd met juistheid en zeer flink uitgevoerd, zoodat het bijzonder effect maakte, eu het publiek zich door bijvalsbe tuigingen er zeer dankbaar voor toonde. Jammer was het, dat de piano zoo slecht stemde, betgeen in enkele der dubbelgrepen het gehoor bepaald hinderlijk aandeed. Dit coneert mag voorzeker als een der best geslaagde van de vereeniging Kunst min" beschouwd worden. Dat deze vereeni ging liefde voor de schoone kunst bezit, be wijzen wel de groote geldelijke opofferingen» die zij zich voor hare uitvoeringen getroost- Moohten velen zich genoopt gevoelen tot haar als buitengewoon lid toe te treden, dit zon baar zeker de alleszins moeilijke taak aan-' merkelijk verlichten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2