lie Jaarg, Donderdag 16 Februari 1888. No. 3008. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. üdgpeeit (Swpicht. NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het vermoeden, dat Engeland zich bij de triple.alliantie heeft aangesloten of althans z3n steun in het vooruitzicht heeft gesteld, Wordt thans door de Morning Post en de ministerieels Standard bevestigd. De Mor- ving post zegt,; dat de door de Fransche en Hussische bladen verspreide geruchten als houden onderhandelingen met het kabinet van St James worden gevoerd, ten einde zijne toe treding tot het Fransch-Russisch verbond te verkrijgen, geheel bezijden de waarheid zijn. Engeland zou, door aldus te handelen, den vrede in Europa ernstig in gevaar brengen. Wanneer het echter met Turkije het drievou dig verbond ondersteunt, is de vrede ver zekerd. De Standard zegt zijnerzijds, dat Engeland met volstrekt niemand een schrifte lijk tractaat heeft gesloten, maar het zal niettemin zijn volle gewicht in de schaal herpen tegen een ieder, die de vredespolitiek der triple-alliantie zou verstoren. M. a. w., Wanneer de drie verbonden mogendheden het niet af kunnen, zal Engeland desnoods nog Wel een handje helpen. Zooals men uit het betoog van de Morning Post zou mogen afleiden, heeft ook Turkije zijn steun aan de triple-alliantie toegezegd. En blijkens een telegram uit Madrid zou er ooktusschen Duitschland en Spanje een geheim tractaat bestaan. Aan de Kölnvolkszeitung wordt daarenboven gemeld, dat ook Belgie en Nederland in het vredeverbond zijn opge nomen; terwijl de Balkan-staten in tijd van nood zeker zullen bijvallen. Wanneer Frank rijk en Rusland tegenover zulk een monster- eoalitie nog in ernst aan oorlogvoeren denkeD, moeten zij wel waanzinnig zijn. Toch droomen de Franschen chauvinisten nog van een Fransch-Russische alliantie en zoeken zij hard naar een derden contractant, die moeilijk te vinden zal zijn. Wel pralen zij reeds met den moreelen steun van het Pausschap, maar het is duidelijk, dat Z. H. Paus Leo XIII daarvoor niet te winnen zal zijn. De groote Vredevorst zal zich niet leenen tot eene daad, die den vrede van Europa in gevaar zou kunnen brengen. Aldus zal het te bezien zijn of Frankrijk en Rusland den strijd tegen deze groote coalitie zullen aandurven. Te hopen en te verwachten is het, dat zij daartoe niet zullen overgaan en dat wij althans voor eerst deze verschillende coalities niet in actie zullen zien. DUITSCHLAND. De Riichsanzeiger bevat het volgende bul letin der geneesheeren uit San Remo, van gisteren namiddag 12 uur 20 minutenDe J wonde ziet er zoo goed mogelijk uit. De slaap werd in den afgeloopen nacht nu en dan afgebroken, Er is geen koorts het hoes ten en de afscheiding van slijm zijn matig. De Rijksdag nam gisteren bij tweede lezing de socialist en wet aan, gelijk deze door de commissie is geformuleerd, zoodat' de door de regeering voorgestelde verscherpingen verval len, en de wet voor twee jaren van kracht zal zijn. Het voorstel van Windthorst om den kleinen staat van beleg te schrappeD, werd met 153 tegen 100 stemmen verworpen. In diplomatieke kringen te Berlijn open baart zich thans eene gerusstellende opvatting van den politieken toestand. Aanleiding daar toe schijnt het lange gesprek te hebben gege ven, dat de Russische gezant Schuwaloff met prins Bismarck heeft gehad. Men vermoedt, dat Schuwaloff eindelijk positieve voorstellen van Rusland met betrekking tot het Bul- gaarsche vraagstuk heeft overgebracht. De Köln. Ztg. blijft van oordeel, dat Duitschland niet tot hulpverleening verplicht is, wanneer Rusland, zonder Oostenrijk aan te vallen, over Rumenië in Bulgarije valt. En indien dan Oostenrijk zelf zou willen aanvallen, zegt zij, zou het misschien op vier oorlogstooneelen tegelijk moeten vechtenin Polen, Hongarije, Rumenie en Bosnië. Mgr Dinder, aartsbisschop van Gnezen- Posen, heeft volgens den Dzïenik Poznanski te Berlijn onderhandeld over het heropenen van het seminarie te Posen en het benoemen van een proost aan de kathedraal te Gnesen. De grootste moeielijkheid schijnt thans nog te bestaan in de kenze der personen. ENGELAND. In het Hyde Pa-k te Londen heeft gisteren eins groote betooging pl«ats gehad vanwege de radicale vareenigingen, tor eere van de gekerkerde Iersohe afgevaardigden. Er werden redevoeringen uitgesproken. Wanordelijkheden hadden er niet plaats. In het Lagerhuis verklaarde gisteren de heer Fergnsson, dat Engeland zich tot geene toezegging van hnlp te land of ter zee ver bonden had. Hierop vroeg Lalonchère»Moet ik daaronder vei staan, dat er geene overeen komst met Italië gesloten is, zelfs geene zonder toezegging van hulp met troepen of schepen Op deze vraag weigerde Fergnsson antwoord te geven. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de vele diplomatieke conferenties, welke er gehouden worden, doen vermoeden, dat Rusland net initiatief zal nemen tot het hon den van een congres om de Bulgaareebe zaken te regelen. De Daily Dews meldt nit Weenen, dat vrij algemeen de meoning heerscht, dat Rusland naar een ommekeer in verzoenende richting neigt. FRANKRIJK. Jl. Maandagavond had er een diner plaats bij den heer Floqnet, waaraan de Russische gezant en de overige leden van het corps di plomatique ea de mmitters dee'namen. Morgen (Donderdag) begint te Parijs de openbare behandeling van het protest tegen Wilson en zijne agenten Hebert, Ribaudeau en Dubreuil eenerzijds en Madame Katazzi anderzijds. De aanklacht steunt vooral op het afpersen of aannemen van geldsommen voor het bezorgen van decoration. Men ver zekert, dat van de zijde van Wilson in den loop der driedaagsche behandeling pikante bijzonderheden aan het licht zullen komen: Wilson zegt, dat hjj niet minder dan 22,000 dossiers bezit, welke voor tal van personen kompromitteerend zijn. HET OOSTEN. De Porte heeft de benoeming van Kiazim- bey tot commissaris te Sofia ingetrokken, omdat Rusland daartegen, als zijnde eene goed keuring van den hnidigen staat van zaken in Bulgarije, heeft geprotesteerd. Aan den Soleil wordt uit Bucharest gemeld, dat de minister van binnenlandsobe zaken zijn ontslag heeft genomen wegens het succes van de oppositie bij de verkiezingen. Mensp.eekt van het aftreden van het ministerie. De val van het ministerie-Bratiano zou ook voor de ciyaastie wellicht nadeelige gevolgen hebben. óor den verkiezingsstrijd vei klaarde de regeering, dat een overwinning der oppo sitie den val van het koningschap zoo na zich sleepen. Koning Karei is, zooals men weet, van Dnitsche afkomst (een Hohenzollern) «n zijn val zou dus in Rusland niet met leede oogen gezien worden. ITALIË. Het ministerie-Crispi, dat met zulk een schitterend program optrad en st<rk meende te zijn door den steun van het parlement en de gonst der bnitenlandsche regeeringen, be gint reeds af te brokkelen. Een paar dagen geleden was de minister Magliani bijna van het slaatstooneel verdwenen en thans wordt weder gemeld, dat de minister van openbare werken wegens oneenigheden met zijne ambt- genooten ziju ontilag heeft aangeboden. De Koning heeft bereids het ontslag van den minis ter Van onderwijs aangenomen. Toen Crispi aan de regeering kwam, beloofde bij, dat lu einde iji de gouden eeuw vatt welvaart en voorspoed voor Italië zoo aaü«>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1