lie Jaarg, Vrijdag 17 Februari 1888. No, 3009. ^Igpefiii ©neprht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nominers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/O.(50 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De openbaarmaking der verschillende bonds- Ractaten heeft alom het vertrouwen op het behoud van den vrede verlevendigd. Men boudt zich overluigd, dat Rusland en Frank- den strijd tegen deze geweldige coalitie niot zullen aandurven. Blijkbaar begint ®u.sland dan ook te retireeren. Wel gaat het steeds voort zijne troepen naar de weste lijke grenzen te zenden, maar het heeft van den anderen kant de jongste rede van von Rismarck vrij gunstig opgenomen, en schijnt thans aan een vredelievende oplossing de Voorkeur te geven. De Russische regeering T*il thans trsch'en langs diplomatieken weg te ve; krijgen, wat haar waarschijnlijk door Wapengeweld niet zou geworden. Werkelijk bebben dan ook de Russische gezanten te •Herlijn en Weenen reeds onderhandelingen ^et de betrokken regeeringen geopend. Rus land houdt daarbij vast aan een belangwek kend woord in Bismarck's redevoering. De Ruitscbe rijkskanselier heeft tot aller ver bazing gesproken van »Ruslands rechten op Rulgarije", welke op het Berlijnsch tractaat zouden gegrond zijn. Rusland hoopt aldus door Bismarck's bemiddeling zijnen invloed m Bulgarije te herwinnen. Een netelige zaak is het echter voor den kanselier Rus'ands aanspraken met Oosten rijks belangen te verzoenen. Reeds gaan er in Oostenrijk stemmen op, die Oosten rijks belangen niet genoeg bij het Duits ch- Oostenrijksch tractaat verzekerd achten. In de zitting van den Oostenriikschen Reichsrath °p jl. Zaterdag was het vooral de partij der jong-Czechen (de Bohemers), die het verbond aanviel, en ook door andere partijen worden de voordeelen, die dit tractaat Oostenrijk zouden verschaffen, in twijfel getrokken. Bis marck moet dus door daden toonen, dat hij de belangen vaa zijn bondgenoot Oostenrijk hiet veronachtzaamt. Dat Oostenrijk eene Russische bezetting van Bulgarije als een casus belli zou beschouwen, en nooit zal ge- doogen, dat dit land tot eeise Russische pro vincie zal worden gemaakt, is buiten twijfel, zijn eigen veiligheid is daarmede gemoeid. Re beste oplossing zou dus gelegen zijn in een herstel van den status quo ante. Daartoe zou vooreerst prins Ferdinand moeten ver wijderd worden. En dan zou men kunnen zien of Rusland de gevolgen der revolutie Van 1855 de aanhechting van Oost-Rumelie aan Bulgarije zou willen erkennen, of dat dit Werk ongedaan moet worden gemaakt. Welke uitweg ook de diplomatie uit dit *>nbroglio vinden zal, of dat wellicht eene nieuwe conferentie der mogendheden eene oplossing brengen zal, zeker schijnt het, dat Rusland voor 'toogenblik het zwaard niet zal trekken. Het blijkt voor een groofen oorlog nog niot gereed te zijn. Dezer dagen nog zouden de Russische legerkommandanten, naar hun advies gevraagd, verklaard hebben, dat Rusland niet gereed is voor een verdedigings oorlog, laat staan voor den aanval. Eerst zouden de garnizoenen in het westen des lands nog veel meer versterkt moeten worden. Ook het openbaarmaken van het Duitsch- Oostemijksch tractaat zou met goedvinden van Keizer Alexander geschied zijn, omdat dit kalmeerend zou werken op de panslavis- tische partij, die den Czaar tot den oorlog drijft. De Russische dagbladcensuurhad ook de instructie ontvangen, alle artikelen te wei geren, waarin ongunstig over Bismarck's rede wordt gesproken. Het zal dus ten slotte blijken, dat Bismarck goed gezien heeft, en Rusland inderdaad zijne troepen slechts vooruitgeschoven heeft, om in den diploma tieken Areopagus van Europa het hoogste woord te voeren AMERIKA. De aanstaande presidentskeuze begint in de Vereenigae Staten reeds op den voorgrond te (reden. Blaine, die den vorigen keer veel kans had, heeft geschreven bij die gelegenheid niet meer als republikeinsch kandidaat in aanmerking te willen komen. Sommigen ge- looren, dat Blaine dit ernstig meent, omdat hij vreest opnieuw tegen Cleveland het onder spit te zullen delven, maar anderen beweren, dat zijn verklaring slechts een slimme zet is en hij zich ten slotte toch weer kandidaat zal stellen. Uit New-York wordt melding gemaakt van een groota vergadering van fenians en onverwinlijken, waarin de sprekers het gebruik van dynamiet, messen en allerhande wapenen, die Ierland kunnen helpen, hebben aanbevolen. Frank Burn heeft de vernieling der dokken van Liverpool geëischt. De New-Yorksche correspondent der Finan- cial Aews seindt, dat de officier van justitie Fellowes bij de »Grand Jury'' een aanklacht heeft ingediend tegen den spoorwegkoning Gould, in zake de Kansas-Pacific-Spoorweg- maatschappij. DUITSCHLAND. De Reichsanztiger bevat het volgende tele gram uit San RemoDe plaatselijke en algemeene toestand van den Kroonprins is dezelfde als gisteren. De slaap werd somwij len door hoofdpijn gestoord. De Kroonprins verliet omstreeks hst middaguur het bed en heeft vaste spy's genuttigd. Bij gelegenheid van een officieelen maaltijd heeft Bismarck aan onderscheidene met hem bevriende afgevaardigden verklaard, dat hij hoopt en zelfs verwacht, dat de betrekkingen met Rusland weldra van beteren en vr'end- schappelijken aard zullen worden, Aan de wijze waarop zich de Russische dagbladen tegenwoordig uitlaten moet volgens Bismarck niet te veel gewicht gehecht worden, omdat hij weet, dat de Russische regeering slechts op enkele van die bladen volkomen invloed oefenen kan. Tot dusverre betert de wond van den Kroonprins goed, zonder veel ettering of nabloeding. De patient heeft reeds weder zijn particuliere correspondentie en zijne lectuur hervatmaar het hoesten en de hoofd pijn maken zijnen toestand nog steeds moeilijk. De afgevaardigde uit Sleeswijk, Johannsen, een geboren Deen, heeft in het officieele ver slag der Rijksdagzitting de verklaring doen opnemen, dat hij bij de dsrde lezing tegen da legerwet gestemd heeft, omdat bij van da noodzakelijkheid dier wet niet overtu'gd is, en daarentegen gelooft, dat de wereldvrede slechts dan bewaard kan blijven, als de grenzen van Duitschland in dien zin veranderd worden dat alle nationaliteiten, die niet tot Duitsch land willen behooren, uit dat verband worden losgemaakt. ENGELAND, Het gerucht, als zcu Sir H. Holland af treden als minister van koloniën en vervangen worden door den heer Worms, is orjuist. Maar het is waarschijnlijk, dat de heer Worms benoemd zal worden tot onder-secretaris van staat bij het departement van koloniën. De weder op vrije voeten gestelde lersche afgevaardigden zijn gisteren feestelijk te Londen ontvangen. De ex-burgemeester van Dublin, Sullivan, die reeds bij zijn aankomst ten Rugby met geestdrift werd begroet, evenals te Nor thampton, vond bij zijn aankomst te Londen circa 15,000 liberalen en democraten, die hem en zijn collegaas opwachtten en in optocht naar Hydepark leidden, met vaandels en mu ziek. Duizenden waren op de been en er heerscht'e veel geestdrift. Op een hem aange boden adres antwoordde Sullivan, dat de lersche en de Engelsche democraten voortaan zouden samenwerken, om hervormingen te verkrijgen, 's Avonds werd den Ieren een groot feestmaal aangeboden. Verscheiden anglicaansche bisschoppen heb ben aan de geestelijkheid in hun diocees be volen' te bidden voor het herstel van den Duitschen kroonprins. Zij brengen bij deze gelegenheid in herinnering, dat hunne gebeden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1