linnenlandachq lachten. Schiedam 1182 471 148 481 82 Vlaardingen 850 108 390 282 70 Overssbie 333 48 253 32 Sehiebroek 44 7 28 9 Kethel 151 72 29 50 2560 706 848 854 152 tijdens de ziekte van den prins van Wales verhoord zijn. FRANKRIJK. De monarchalen verheugen zich niet wei nig over de zegepraal, die hun kandidaat, de heer Ambroise Rendu in het kanton Portoise behaalde op den aftredende opportunist, den heer Joseph Reinbach, bjj de verkiezing voor den Algemeenen Raad injhet departement Seine- et-Oise. Reinbach is nl. directeur van de République franchise en in 1885 was hij ondanks de tweespalt tusschen radicalen en opportunisten met groote meerderheid geko zen, zoodat zijn zetel onwrikbaar scheen. Het succes van den strijd is hoofdzakelijk aan den gekozene zelf te danken. Deze wel verre van zich te storen aan der moadeloozen praatjes, »het helpt toch niet" stelde zich rechtstreeks met de kiezers in betrekking, bezielde hen door zijn woord en maakte propaganda Fanglaise. Hij won, maar niet alleen hij maar degeheele conservatief-monarchale partij wint met hem. Zij behoeft slechts voort te gaan op den ingeslagen wegwant, zegt de Monde, »de kiezers worden vaak nog meer door de kandidaten in den steek gelaten, dan de kandidaten door de kiezers Voorzeker, een groote waarheid Ia de Autorité eischt Paul de Cassagnac, dat prins Jaröme Napoleon, zijn zoon, die in het Italiaansche leger dient, zijn ontslag zal doen nemen. Deze eisch. op barschen toon ge steld, geeft blijk van de stemming, die tegen woordig in Frankrijk tegenover Italië heerscht. HET OOSTEN. Volgens indirecte berichten uit Constanti- nopel, heeft de Sultan wel is waar de Anglo- Fransche conventie betreffende het Suez-kanaal bekrachtigt, maar haar zoo belangrijk gewijzigd dat Frankrijk's en Engeland's aannemenjjvan deze gewijzigde conventie zeer twijfelachtig is. In de kringen der Weener diplomatie acht men de conventie dood. ITALIË. De heer Pavesi, koninklijk commissaris met de leiding der gemeentezaken te Genua belast, bracht Zondag jl. een bezoek aan den Engel- schen admiraal Howett aan boord van de Northumberland, die op de reede lag. Hij drukte hem de gevoelens van vriendschap uit, die Genua en Italië met Engeland verbinden. Deze vriendschap (zeide Pavesi) zou in de toekomst wel eens zijne practische toepassing kunnen vinden in de vereeniging der Itali aansche en Engelsche vloten. Uit We enen wordt aan de limes geseind, dat de daling op de Weener beurs moet wor den toegeschreven aan de redevoering, door den minister Flourens te Bran9on gehouden, w elke van Frankrijks slechte gezindheid jegens Italië blijk geeft. Ook gewaagt de depêche van de spanning, die tusschen Frankrijk en Italië naar aanleiding der douanen-tarieven heerscht. De zaak is nietig maar een nietige oorzaak bracht den corlog van 1870 te weeg. ROME. Z. H. de Paus ontving een deputatie, be staande uit 700 personen van Carpineto, zijn geboortestad, die gekomen waren om hem geluk te wenschen met zijn jubilé en hem voor zijne weldaden te bedanken. I)e depu tatie bood denPaus producten van Carpineto, olie, schapen en honing, aan. Schiedam, 16 Februari 1888. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Schiedam, brengt ter kennis van de Ingeze tenen 1°. dat de op 17 Januarij jl. vastgestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van Leden van de Iweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, opgemaakt ingevolge Art. 6 der Wet van den 4 Julij 1850 Staatsblad no. 37), zooals zij is gewijzigd by het Vilde additionele artikel der grondwet, krach tens het bepaalde bij Art. 31 dier Wet, zijn gesloten en op de Gemeente-Secretarie ter inzage voor een ieder nedergelegd en dat een Exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan het Raadhuis 2°. dat de lijsten der kiezers van de Iweede Kamer der Stat en-Generaal der gemeenten Overschie, Sehiebroek, Kethel, Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, alsmede die der Provinciale Staten van de gemeenten Over schie en Kethel, zijnde onderkiesdistricten van het Hoofdkiesdistrict Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de Secre tarie zullen nederliggen. Bljjkensde thans gesloten kiezerslijsten dezer gemeente bedraagt het aantal kiezerB voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1182, voor de Provinciale Staten 1180 en voor den Ge meenteraad 1180. Van betrouwbare zijde ontvangen wij de volgende opgaven der kiezerslijsten uit de ver schillende onderkiesdistricten van het nieuwe kiesdistrict Schiedam Kiezers. .Ka ih. Antirev. Liber. Onbek. Vlaardingerambacht, met een gering aantal kiezers, is ook overwegend anti-liberaal. Wan neer wij ditgehuoht buiten beschouwing laten, blijkt, dat met eenigen goeden wil, het nieuwe kiesdistrict „Schiedam" voor de behoudende partij is te winnen. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den minis'er van binnen- landsche zaken, waarbij in de hoofdkiesdis- tricten, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal:Kam pen, Deventer, Lochem, Zutfen, Deutichem, Reede, Arnhem, Eist, Nijmegen, Drnten, Tiel, Eede, en Apeldoorn, de verschillende onder kiesdistricten worden aangewezen. Van 5 tot en met 11 Febr. zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 65 stoom- en 7 zeilschepen vertrokken 59 stoomsohepen en 1 zeilschip. Van Cara^ao wordt ons gemeld, dat de te legraafverbinding met Europa en Amerika, wanneer de Co7npany geen tegenspoed onder vindt, voor 1 April a. s. zal gereed komen. (Kv.dD.) In verband met ons bericht omtrent bet uit geven van goedkoope biljetten naar Brussel gedurende de groote tentoonstelling aldaar, ver nemen wijnader, dat aan de verschillende sta tions retourbiljetten zullen worden uitgegeven naar Brnssel tegen enkele reisvracht met een geldigheidsduur van aoht dagen worden deze biljetten op een Zaterdag uitgegeven, dan zpn deze geldig tot dea tweeden Maandag d. a. v. Verder worden op enkele dagen pleiziertreinen georganiseerd en gezelscbapsbiljetten voor be paalde treinen besohikbaar gesteld. (N. K. Ct.) Het hoofdbestuur der Maatschappij lot K/ut van 't Algemeen heeft den departements-be- sturan kennis gegeven, dat de heeren J. Van Hasselt, civiel-ingenieur, te Nijmegen, en mrj L. Verschoor, advocaat bij den Hoogen Raad, te 's-Gravenhage, zich hebben belast met het onderzoek naar hetgeen in verschillende ge meenten des Lands ter verkrijging van ver beterde arbeiderswoningen is geschied. De kiezerslijsten te 's Hage zijn gesloten met een getal van 7591 kiezers voor de Tweede Kamer; 7548 voor de Prov. Staten en 7535 voor den Gemeenteraad. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Leiden is met de R.-K. kiesver- eenigingen in overleg getreden en evenzeer de beide kiesvereeniging m in het district Katwijk, om voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dezelfde kandidaten te stellen, en wel voor Leiden mr. O. I. E. baron van Wassenaer van Cat- wijck te 's-Hege en voor Katwijk den heer S. baron van Heemstra te Sassenheim. Maandag werd aan den Sloterweg, nabij dea Overtoom te Amsterdam een ouderpaar ver rast met de geboorte van drie kinderen, waar van een reeds gestorven is. Dinsdag-morgen werd op de gewone weke- lijksche markt te Purmerond door iemand een kooi met 80 leeuweriken ten verkoop aange boden. Door den inspecteur van politie al daar werden de beestjes echter in beslag ge nomen en spoedig daarna ia vrijheid gesteld, terwijl tegen bedoelden persoon proces-verbaal is opgemaakt volgens de wet. Te Volendam heeft eergisteren naeht een hevige brand gewoed. Het vuur kwam aan in de woning van den broodbakker P., achter de R. K. kerk. Vijf huizen zijn in aseh ge legd. De R. K. kerk, die zeer werd bedreigd, is behouden gebleven. De brandweer werkte met vier spuiten. Alle autoriteiten waren ter plaatse. De depntatenvergadering der anti-revolutio- naire partij, die gisteren te Utrecht bijeenkwam, was talrijker dan ooit bezocht. 384 depntaten waren opgekomen, behalve de adviseerende leden, de leden der Staten-Generaal, die der Provinciale Staten en de pers. De voorzitter stelde de volgende resolutie voor, waarmee de vergadering zioh vereenigde De afgevaardigden van anti-revolutionaire kiesvereenigingeD, op 15 Febrnari uit. alle oorden des lands in depntatenvergadering te Utrecht sa&mgekomen, verklaren het ten diepste te betreuraD, dat enkele belijders van den Christus, die eertijds met hen den strijd tegen ongeloof en revolutie streden, thans, jnist op het oogenblik waarop door Gods goede gunste het einde van de verdrukking van ons Christen volk nabij ea zeker was, gemeend hebben, zich van hun broederen te moeten afscheiden, openlijk of feitelijk de hand aan hun verdruk kers te reiken en zoo de verantwoordelijkheid op zioh te laden van de bestendiging vau het geleden onrecht verklaren bovenal met een diep leedwezen, dat der ergernis nabij komt, bespeurd te hebben, hoe enkelen hunner zioh door bijzondere belangen of antipathiëen ver leiden lieten, om zelfs de cbristeljjke school, deze gave Gods aan ons vaderland, monument van eene christelijke toewijding en volharding, waaraan zelfs de tegenstander eere bood, als oiler te vergen voor hunne misnoegdheid; verklaren, dat zjj desniettemin, ook zonder hen den strijd, waarvoor Groen van Pinsterer het vaandel opstak, met aaneengesloten gelederen en in de kracht des Heeren Heeren willen voortzetten werpen van zich elk vermoeden, alsof het bij dezen strijd tegen de revolutie en voor het Evangelie, hunne bedoeling zon zijn voor eenige kerkelijke fractie, welk0 ook, boven de andere voordeel te verwerven, en bidden het van de ontfermingen bons Gods af, dan wierd hun eenmaal in dez0tt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2