Siimenfandacliq Slichten. komen bij hare ministers, die verantwoordelijk zijn. Yan daar de interpellatie van Romero Robledo in de Kamer, waarvan een telegram gewag heelt gemaakt. ZWITSERLAND. Aan de Standard wordt uit Génève bericht, dat de Duitsche gezant te Bern onlangs Zwitserlands regeering aanbood een verdrag aan te gaan, dat Zwitserlands onschendbaar heid waarborgt tegen den aanval der Pranschen, welken het Fransche état-major, in geval van oorlog met Duitschiand, over het gebied van Bazel zou beoogen, en dat de bondsraad geantwoord heeft, dat hem zulke Fransche plannen bekend en daartegen reeds maatre gelen beraamd waren, en dat Duitschlands bijstand onnoodig was, zoolang Zwitserlands onzijdigheid niet werkelijk bedreigd wordt. Schiedam, 20 Februari 1888. Beden is het de tiende verjaardag der Pauskeuze van onzen H. Vader Leo XIII. Verlengen de Heer der Reik het pontificaat van den jubileerenden Opperpriester, met roem en glorie gekroond, nog met vele heilvolle jaren, ten zegening der talrijke schare, die aan Zijne opperste leiding is toevertrouwd. Z, M. de Koning had gisteren een rustigen nacht doorgebracht. De toestand is beterend. Ook H. K. H. Prinses Wilhelmina is sedert een paar dagen licht ongesteld en heeft hare kamer niet verlaten. De Prinses is onder geneeskundige behandelingvan dr. Van Tien hoven. De nationale driekleur op de torenspitsen, van de openbare gebonweD, de schepen in onze havens en uit de woningen van vele ingezetenen, verkondigde gisteren den keerenden jaardag van den geliefden Vorst, wiens 70sten geboorte feest wij 't vorige jear met zooveel opgewektheid hebben gevierd. Nadat in de kerken der verschillende ge zindten de plechtige dankstonde, tevens een smeekgebed voor 's Konings verder behoud, den grooten dag ter cere was gevierd, werd ten een ure door den majoor-kommandant, den heer G. Visser Bzn, eene inspectio over de dd. Schutterij gehouden, waarbij de nieuwbenoemde tweede luitenants, de heeren A. D. Heederik, Max Hei ligers, A. J. C. Walraven en C. A. J. Egener, als zoodanig werden geïnstalleerd. Het weder leende eieh slecht tot deze plechtigheid, die dan ook zooveel mogelijk moest worden bekort. In de zaal der Officleren-Vereeniging werd gisteren avond de aangekondigde soiree door het muziekkorps der dd. Schutterij met wel willende medewerking der Sym pbonie-Vereeni- ging gegeven. Wij mogen zeggen, dat deze feestavond uitstekend geslaagd is en dat deze uitvoering een waardig besluit was van de viering van 's Konings 71sten verjaardag in de stad onzer inwoning. Het door den Minister van Oorlog aange kondigde wetsontwerp tot verlenging van den diensttjjd met één jaar der miliciens van de lichting der militie te land 1883 en ter zee 1884, kan binnen weinige dagen worden te geraoet gezien, daar het reeds den Raad van State moet zijn gepasseerd. De verschillende spoorweg-maatschappijen zollen de voorwerpen, welke van de te Maneben, van 1 Jnni tot 1 November 1888, te honden internationale tentoonstelling van schoons kunsten onverkocht of onverloot terugkomen, vrachtvrij terugvoeren. De eigen stoeterij Harer Koninklijke Hoog heid Piinses Wilhelmina der Nederlanden be staat nit vier Shellandsohe paardjes. Het was een aardig gezicht het Prinsesje te zien uit rijden ia het kleine wagentje met de vier fijn getuigde ponnies; het was een Koninkljjk pis send gehee1. Sedert eenigen tjjd weigerde echter een merrie, ondenks alle pogingen, in het tuig te gaan en de rijtiertjes werden uitgesteld daar men het niet waagde met een wild paard in het drakke Den Haag te rijden, nit vrees voor ongelukken. Het ongeval op 's KoDinga 70aten terjaardag ligt allen nog in het geheugen. Ruimte om het eens ferm in te rjjden ont breekt in Den Haag en zoo werd het op stal gelaten. Dezer dagen kwam de oplossing van het raadsel, waarom de merrie zoo weerspan nig was. De stoeterij is vermeerderd met een vetllen, zoo groot als een hond, doch met bij zonder lange pootsn. De overige paardjes hebben echter de laatste dagen niet in rust doorgebracht want op deze krijgt de Prinses onder toezicht van den Opper stalmeester rijles in de manege in de Konink lijke stallen. Het prinsesje zit aardig te paard waarvan men zich overtuigen kan wanneer na afloop der rijles de Kleine een toertje maakt door den tuin aehter het Paleis in bet Noord einde. Vertoont dan Z. M. de Koning zich voor het raam, het Prinsesje vriendelijk toe- lachend, dan kan zij niet nalaten eenige kus handjes aan Vader toe te werpen. (R. iV.) Tengevolge van het eten van worst lijdt een geheele familie te Leiden aan de vreese- ljjke trichinenziakte. Om deze ziekte, die zich al meer ook in ons land gaat vertoonen, na in Doitschland duizenden slachtoffers te hebben gemaakt, te voorkomen, behoort men vleesch en werst vóór het gebrnik, door en door goed te koken of het vleesch geheel gaar te braden. Tegen dezen hoogen warmtegraad zijn de trichinen niet bestand. (R. N.) De eerw.beeren missionarissen van Mill Hill College allen geboren Hollanders die dezer dagen, vóór hun afreize naar de vreemde missies, een bezoek brachten aan de Eenwige Stad, hebben een adres van hun college voor den H. Vader medegebracht. Donderdag heeft een hunner medebroeders, Rev. C. van den Bieaen, die in 't Schotsch college woont, ten einde te Rome de hoogere lessen in de Theo logie ta volgen, dit adre3 aan den Paus over handigd. De tekst van dit schrijven is door Mgr. Vaughan, bisschop van Salford de stich ter van het St. Josephscollege, geschreven en in den Rsnaissanre-stijl uitgevoerd, 't Is bo venaan heerlijk versierd met de wapens van Z. H. en een schoon vigneteen voorstelling van de Vlucht der H. Familie naar Egypte. Rondom z<et men een traaien rand van bloemen en loofwerk, alsmede eenige vignetten met ge zichten nit de verschillende landen, waar de missionarissen van Mill Hill het Geloof ver kondigen Indië, Nieuw-Zaeland, Borneo en Amerika. Dit adres is geheel ontworpen door Rev. Rettori professor te Mill Hill. (C.) Donderdagmorgen vrceg had te IJmniden, te midden van veel wind en een gestadige sneeuwjacht, een kort, doch krachtig onweer plaats. Een zonderling geluid klonk door het zwerk. Het rollen van den donder en het geloei van den wind vloeiden ineen, ver stemden elkaar ot wisselden gedurig af. Aan de ambtenaren, die bij gelegenheid van hat spoorwegongeluk te Rn'nerwold zich door ijver hebben onderscheiden, worden door de Exploitatie-maatschappij gratificatiën uitga* reikt. Terwijl de berijder eener velocipède Vrijdag, ouder de gemeente Tegelen, in eene herberg een glas bier dronk, werd zijne velocifèie, die buiten de herberg stond, ontvreemd. Door de maréobaussée weid, d tuk zij den gevallen sneeuw, het spoor ontdekt en werd de dief achtervolgd. Nabij de Pruisische grenzen ko mende, vonden zij hem reeds in handen van den veldwachter van Offenbeek, die het vreemd gevonden bad, een landlooper op een driewielef te zien rijden, en hem daarom aangehouden had. De aangehoudene is naar de gevauge» nis te Roermond overgebracht; hij is slechts 20 jaar oud en werd geboren te Tongeren (België.) Te Houthem (L.) is een in sanbonw zijnde kerk ingestort, waardoor drie arbeiders onder de aarde bedolven geraakten ea niet dan met groote moeite gered konden worden. Twee hnnner werden ernstig gekwetst. Op de grens tnsschen Erp en Veche! is Woensdag avond een onbekend koopman ia papie- door de tram overreden. De mao was door drankgebruik in opgewonden staat, zóó zelfs, dat hem iu eene herberg te Erp meer drank was geweigerd, terwijl hij bjj het ver laten dier herberg gezegd moet hebben„Ik ben van-avond toch voor den duivel". Vóór het ongeluk voorviel, had de man kort langs de tram gelooper, en had de machinist ter waarschuwing nog de bel geluid. Op een» schoot hij vóór de machine en viel, waardoor bij onvermijdelijk overreden en gedood werd. Ten bewijze, dat de machinist terstond met allen spoed stopte, kan dienen, dat alleen de machine den ongelukkige over het lichaam ging, dat zwaar verminkt werd. De schoen maker jj in de omstreken van Kaatsheuvel gaat op het o ogenblik zoo slap dat veel werkgevers hun knechts bedanken. Als men het maar weetDa heer C. Van Weele, te Oost-en West-Souburg een lofrede bondende op de liberale party, kwam op tegen de beschuldiging, door de anti-revolnti- onnairen tegen de liberalen uitgebracht, als zonden dezen godsdiensteloos ot tegen den godsdienst gekant zjjn. „Juist het tegendeel is waar," riep de heer Van Weele uit; „de kern van het Evangelie, ohristeljjke liefde, is de draad, die door alle artikelen hnnner politieke geloofsbelijdenis loopt." Wij dachten tot nu toe dat de christelijk® liefde gebood, meer of minstens evenveel t® zijn voor anderen dan voor zich-zelven maar vrij schijnen ons te hebben vergist; volgen® de leer van den heer Van Weele brengt meH haar het best in practijk door alles voor ziob' zeiven te behouden en, wel verre van aa» anderen iets mede te deelen, integendeel, he0 nog zooveel mogelijk te ontnemen van hetgeen zij bezitten. Of is het hiermede evenzoo g®* steld nis met de «christelijke en maatschap' pelijke deugden", die op de neutrale school worden aangeleerd {2ijd.) DEN HAAG, 19 Februari. De feestelijkhed®" ter viering van 's Konings 71sten verjaard®# begonnen, zooals reeds was aangekondigd, j'' Zaterdagavond op het plein 1813. Geheel bet phtform van het monument van Neerlat® onafhankelijkheid, ompaald door vlaggen efi wimpels, werd omsloten door een kring toeschouwers, wier gejuich steeds luider klo® naarmate de menscheavloed toenam. Nad® kort voor middernacht de leden der f009

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2