lie Jaarg, Donderdag 23 Februari 1888 No, 3014. V E RS O II IJ N T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. gMjjpMit ©spicht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De onderhandelingen over de Bulgaarsche kwestie worden tusschen Berlijn, Weenen en Dome voortgezet. Rusland houdt de onwet tigheid van den tegenwoordigen toestand staande. Oostenrijk heelt te kennen gegeven, dat het eene vervallen-verklaring van prins •Ferdinand niet zou tegenwerken. Men zou echter eerst een nieuwen kandidaat voor den Dulgaarscken troon moeten voorstellen en de Sobranje als wettig erkennen. Uit Berlijn wordt aan de Standard geseind, dat Rusland* poging om een collectief protest der mogendheden te verkrijgen aan de Porte tegen de onwettige verkiezin van prins Ferdi nand van Coburg, als mislukt te beschouwen is. Aan hetzelfde blad wordt uit Weenen ge seind, datKalnoky's vertrek naar Pest, teneinde den Keizer te bezoeken, vooral betrekking beeft op de gedachtenwisselingen omtrent Bulgarije. Van Kalnoky's tegenwoordigheid te Pest zal worden gebruik gemaakt, om den militairen toestand in overweging te nemen, in verband met de steeds voortdurende ver meerdering der Russische troepen aan de grenzen. Uit Weereu wordt aan de limes gemeld, dat er te Sofia een Macedonische deputatie is aangekomen, om de tussehenkomst van prins Ferdinand in te roepen voor de verdrukte Macedoniër», die krachtens het Berlijnsche tractaat recht hebben op zelfstandige instel lingen. DUITSCHLAND. Door de geneesheeren wordt deze week het verloop van 's kroonprinsen ziekte met onge duld nagegaan, wijl in dezen tijd waarschijn lijk eene beslissende wending, hetzij ten goede of ten kwade zal intreden, waarop zij een definitief rapport over 's prinsen ziekte zullen uitbrengen. Dit verslag zal denkelijk van overwegenden invloed zijn op het besluit, dat de kroonprins zal nemen omtrent de kwestie van zijn af stand doen van den troon of bet instellen van een regentschap. Hierover heeft de prins reeds met den heer Von Roggenbach ge sproken. De noodzakelijkheid dringt, in deze kwestie eene beslissing te nemen. Hooggeplaatste en onpartijdig ziende personen hebben er op gewezen, dat met het oog op den hoogen ouderdom van den Keizer spoedig de zaak der troonsopvolging te berde kan komen en prins Wilhelm wellicht spoedig tot den troon zal geroepen worden. De Keizer heeft dan ook zelf verzocht, dat de jonge prins zich aan het bestuur zou gewennen, zoodat zijn klein zoon zich nu werkelijk met 's lands zaken bezig houdt, onder de leiding van een ervaren raadsheer. Na eene langdurige conferentie met den Keizer en von Bismarck is de gouverneur van Eerlijn, generaal von Werder, naar St. Petersburg vertrokken. Men gelooft, dat hij met- eene gewichtige zending is belast. EGYPTE. Uit Caïro wordt aan dStandard gemeld, dat Tigran-pacha door Nubar-pacha met eene zending naar Parijs en Londen belast en Maan dag jl. daarheen vertrokken is. Zijne opdracht heeft ten doel, zekere moeielijkheden uit den weg te ruimen, betreffende de kwestie van politie en gemengde rechtbacken, waaromtrent de Egyptische regeering het met Baring oneens is en er dientengevolge een toestand van spanning bestaat. De beheerders der schuld- kas weigeren goedkeuring aan de uitgifte eener nieuwe leening, en de politiekwestie blijft onafgedaan, terwijl er bij de gemengde rechtbanken groote verwarring heerscbt. Naar hetgeen aangaande die zaak uit Cairo aan de Daily Chronicle wordt gemeld, had Nubar-Pacha naar aanleiding van dat geschil met Baring gedreigd af te treden, terwijl laatstgenoemde er op aandringt, dat er een Engelschman tot minister van binnenlandsche zaken wordt benoemd. ENGELAND. De minister van koloniën, sir Henry Hol land, is tot peer verheven met zitting in het Hoogerhuis. De nieuwe lord is onmetelijk rijk enbezituitgebreide administratieve kennis hij is gehuwd met een zuster van Sir George Trevelyan, een nicht van lord Macaulay. De Morning Post noemt de toenadering tusschen den heer Floquet en den Russischen gezant te Parijs allerbelangrijkst. Inderdaad, Rusland schijnt thans genoegen te nemen met een ministerie-Floquet. Een radicaal minis- terie, datbeteekent ook Boulanger en revanche. Eene ministerieele crisis in Frankrijk zou onvermijdelijk de ontbinding der Kamers ten gevolge hebben en dan zouden de kiezers niet meer te beslissen hebben tusschen monarcha len en republikeinen, maar tusschen vrede en oorlog. De mijnwerkers in het Zuid-westen van Lancashire wenschen eenige wijzigingen te brengen in de voorwaarden, waarop zij werken. Wanneer deze wijzigingen niet worden toe gestaan, zou de werkstaking in 't begin van Maart beginnen. 100.0(50 werklieden zijn in dit geschil betrokken. FRANKRIJK. De Katholieke leden van den Parijscheu gemeenteraad, die een adres tot deo H. Vader hadden gericht, hebben een vereerend ant woord van kardinaal Rampolla,en den apos- tolischen zegen ontvangen. Mag men de berichten der Fransche bladen gek oven, dan zon de DuiLche kroonprins den dood nabij zijn. Uit Berlijn wordt aan de Soleil gemeld, dat de toestand van den prins zeer verergerd is. Het Journal des Débats en de Gaulois vernamen, dat de toestand wan hopig was en 's prinsen dood nog slechts een kwestie was van eenige uren. Een brief uit Berlijn aan de Figaro schetst den toestand als zeer erg, er is een plotselinge verstikking te vreezent De geneesheeren geven den prins uiteilijk nog 12 dagen te leven. In het proces-Wilson is ook gisteren nog het getaigen-verhoor voortgezet. Verschillende verklaringen waren bezwarend voor Wilson. Zeker wijnhandelaar Delezy o. a. getuigde, dat Wilson hem het ridderkruis van het Legioen van Eer beloofd had tegen eene geldelijke ondersteunirg van 100.000 frank voor pers campagne. Mgr. Freppel heeft den Spaanschen repu blikein Castelar geluk gewenscht met zijn rede in de Spaansche Kamer, waarin hij de annexatie van Elzas-Lotharingen voor Duitschland onvoorzichtig, onpolitiek en laak baar heeft genoemd. Zoolang Duitschland deze provinciën niet teruggegeven heelt, zegt de Bisschop, blijft de vrede in Europa steeds hachelijk. De Bisschop gelooft dan ook dat Duitschland beide provincies op een goeden dag wel aan Frankrijk terug zal geven. Mgr. Freppel is Elzasser van geboorte. Met bet oog op de oorlogstoebereidselen van Italië, voornamelijk in de zeehavens, wordt ook in de Fransche havens Toulon en Cher bourg dag en nacht gewerkt. Dat die ijverige werkzaamheden een slecht commentaar leveren op de pogingen tot het spoedig tot stand komen van het Fransch-Italiaansch handels verdrag, lijdt geen twijfel. Aan het Journal des Débats wordt ge meld, dat de Gzaar in de leute een reis raar Polen maken zal, om de troepen aan do Dnitsch Oostenrijksche grenzen te inspectec-ren. ITALIË. In de Italiaansche oorlogshavens worden toebereidselen gemaakt, alsof men aan den vooravond van een oorlog is. Een koortsach tige werkzaamheid is er waar te nemen, om de havens van Napels, Spezzia en Genua op voet van oorlog te brengen. 4100 werklieden zijn onlangs aangenomen, die dag en nacht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1