lie Jaarg, Vrijdag 24 Februari 1888 No, 3015. V ERSC H IJ N T D AG E L IJ KS. Sljjpwn (fcepcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. 4! NIEUWE Prijs ran dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft zijre SOedkeuring geweigerd aan het voorstel tot ^Üziging der constitutie in dien zin, dat de ^Uiir der ambtsvervulling van den President der Unie zou verlengd worden tot 30 April. Dientengevolge zal President Cleveland op den tij de grondwet bepaalden tijd, den 4 Maart 1^89, aftreden. Dist eren w,erd de verjaardag van Washing- in de Vereenigde Staten als een open baren feestdag gevierd. DUITSCHLAND. Het bericht, dat Puitschland tot Belgie en Zwitserland eene uitnoodiging zou gericht hebben, om zich bij het vredesverbond der bidden-staten aan te sluiten, wordt beslist gelogenstraft. Ook heeft de Duitsche regee ring geene vertoogen tot Zwitserland gericht, ®aar aanleiding van de jongste voorvallen met de socialisten daar te lande, maar bet Zwit- sersche gouvernement laat uit eigen beweging ®en scherper toezicht op de socialisten houden. Terwijl de Fransche bladen steeds voort gaan ongunstige berichten omlrent den kroon prins te verspreiden, wordt daarentegen uit San Remo bericht, dat de toestand van den zieke verbeterd is en de genezing van den Wond goeden voortgang maakt. Hetgeen echter de geneesbeeren verontrust, is de neer slachtigheid van hun patiënt, die, eene goede gezondheid genietende, nooit de slapeloosheid gekend heeft, en thans dikwijls slapelooze Dachten doorbrengt. De kroonprins zou in- tusschen beter zijn dan voor bet opereeren en de noodzakelijkheid eener nieuwe operatie tot heden niet worden ingezien. De Prins van Wales is Maandag jl.teSan Remo aangekomen, doch hij kon niet bij zijn zwager, worden toegelaten. Men hoopte, dat hij den volgenden dag den kroonprins een Oogenblik zou kunnen zien. Te Nizza wordt in de Engelsche kolonie verzekerd, dat ingeval de kroonprins kwam te overlijden, de kroon prinses zich met hare kinderen in Engeland Zou terugtrekken. Het is echter de vraag of de Keizer dit zou toestaan. De Schles. Ztg. schrijft: Zooals reeds van andere zijde werd medegedeeld, is het zeer Waarschijnlijk, dat te Weenen binnenkort een conferentie der Oostenrijksche bisschoppen a. ter beraadslaging over het schoolont- Werp van vorst Liechtenstein zal plaats hebben. Ook Mgr. Dr. Kopp is daartoe uitgenoodigd. -Hen kan als zeker aannemen, dat deze aan d e uitnoodiging gevolg geven, en dat hij zal deelnemen aan de in Weenen te houden be raadslagingen Oostenrijksche en Duitsche bladen berichten, dat op den Russiscben zuidwestelijken spoor weg 36 bijzondere treinen tot vervoer van troepen aangekondigd zijn. Opmerking verdient het, dat voor de herfstoefening betreflende het Pruisische legerkorps een pontonniers-oefening op den Weichsel en een belegeringsoefening bij de grensvesting Oraudenz aangezegd is geworden. Generaal von Werder, gouverneur van Ber lijn, is te St. Petersburg aangekomen. Hij werd aan het station door een generaal-adju dant van den Czaar afgehaald en is in het keizerlijk winterpaleis gehuisvest. ENGELAND. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede in het Lagerhuis heeft gisteren de heer Labouebère een amen dement voorgesteld, waarbij van de regeering wordt verlangd, dat zij verklaredat er aan Italië geen bindende beloften zullen worden gedaan voor het geval, dat er een oorlog ont staat tusschen dat land en Frankrijk, of dat, indien zoodanige beloften reeds mochten ge daan zijn, de inhoud daarvan aan het Parle ment zou worden medegedeeld. De beer Fergusson verklaarde, dat de lezing, die gegeven was van de rede, door admiraal Hewitt te Genua gehouden, te eenenmale onjuist is. Fergusson herhaalde dat Engeland geen militaire verbintenissen heeft aangegaan. Hij logenstrafte uitdrukkelijk, dat lord Salis bury's staatkunde vijandig is aan Frankrijk. De betrekkingen met dat land zijn goed. Hij hoopt en gelooft te eer, dat die goede betrek kingen zullen voortduren, daar Frankrijks buitenlandscbe staatkunde overeenkomt met die van Engeland. Eene openbaarmaking van de schriftelijke gedachtenwisseling met de groote mogend heden over den toestand van Europa is onmogelijk, daar zoo iets eene schending van vertrouwen zou zijn. Spreker hoopt, dat het gevaar voor den vrede niet grooter, maar geringer is dan in het vorige jaar. Engelands roeping is het, zich niet te mengen in een oorlog, als zijne nationale belangen daarbij niet betrokken zijn. Het verkeert thans met alle mogendheden in vrede en eendracht De heer Labouehère heeft hierna zijn amen dement ingetrokken. De verdere beraadsla ging over het adres is hierop verdaagd. FRANKRIJK. Het ministerie wordt sterk bedreigd en voor het oogenblik ligt het groote gevaar in de discussie over de geheime fondsen. De budget-commissie wil die post van 2.000.000 op 800.000 francs terugbrengen, maar minister Tirard wil die wijziging niet aannemen, en wil slechts 400.000 frc, laten vallen. Morgen zal de discussie gevoerd worden. De radicalen wilden die fondsen reeds lang opgeheven zien, waarvan een groot gedeelte, naar zij zeggen, voor de kies-manoeuvres wordt gebruikt ten gunste van de kandidaten der ministers. De Intransigeant zegt, dat generaal Pou- langer voornemens is te protesteeren tagen het misbruik, dat van zijn naam bij de ver kiezingen gemaakt wordt. De Figaro zegt, dat de politie 700 kilo aan strooibiljetten in het belang van Boulan- ger's verkiezing, in beslag heeft genomen. Ook in het departement Hautes Alpes is door de radicalen de kandidatuur van generaal Boulanger voorgesteld. Uit St. Petersburg wordt aan de XIX Siècle bericht, dat de Russische regeering in Frank rijk een leening van 60 millioen zal sluiten, welke bestemd is voor de verbetering harer artillerie. HET OOSTEN. In berichten uit Constantinopel wordt bevestigd, dat het Bulgaarsche vraagstuk door Rusland heropend is. Men voegt er e.hter bij, dat de betrokken mogendheden vooraf onderling het eens moeten zijn geworden alvorens zij den Sultan er toe kunnen brengen, prins Ferdinand van den troon vervallen ta ves klaren. In het zeer weinig waarschijnlijk geval, dat de Sultan deze taak aanvaardde, zou men er niet zeker van zijn, dat bet Bul gaarsche volk en zijne regeerders zich daaraan zouden onderwerpen. Op Ruslands voorstel, dat de Europeesche Kabinetten de aanwezigheid van prins Fer dinand in Bulgarije zullen verklaren als in strijd met het tractaat van Berlijn, heeft Frankrijk toestemmend geantwoord. Daaren tegen verklaarde het Kabinet te Weenen, dat het van den beginne prins Ferdinand niet erkend en zijne verheffing tot vorst van Bul garije onwettig verklaard heeft. In dit opzicht heeft dus de Ocstenrijksche regeering noch aan hare vroegere verklaringen iets te ver anderen, noch deze aan te vullen. Doch Oostenrijk wenscht niet de hand te leeuen tot een stap, die de gevaren voor eene ge weldige botsing in hetOosten zou vermeerderen. Hiermede zou niet alleen het denkbeeld eener militaire bezetting van Bulgarije, maar ook "net plan omtrent het instellen van een com missoriaal bestuur onder Russiscben invloed aldaar van de hand gewezen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1