igimmilandachq Juichten. cieuse aanzegging en de redenen, die de minister daarvoor in zijn schrijven aan den gezant te Parijs, waar de hertog zich thans bevindt, aangeeft, niet voldoende acht, en daar het verblijf in Spanje hem niet formeel is ontzegd, heden (Zaterdag) naar Madrid zal terugkeeren. De regeering is over dit schrijven zeer ontstemd. De commissie uit de Kamer van Afgevaar digden, belast met het onderzoek van het han- delstractaat, tusschen Nederland en Spanje gesloten, is niet ten gunste daarvan gestemd. De Epoca gelooft, dat binnen vijf dagen een ministerieels crisis zal uitbreken. Schiedam, 25 Februari 1888. Op 1 Maart wordt de kommies bij 's Rijks belastingen L. Geelen, van Schiedam naar Rotterdam overgeplaatst. De schilden der onde rederijkerskamers, in het raadhuis vaa Vlaardingen opgehangen, zijn door den gemeenteraad aan de Nationale Ten toonstelling van Kunstnijverheid in Den Haag afgestaan ter opluistering. „Wij vernemen, dat de Rotterdamsche Tram- Wweg-Ha>tschappij over het jaar 1887, na „sene afschrijving van f 64.000, een dividend „zal nitkeeren van 7J/2 (R. N.) Naar men aan de Zutph. Ct. meedeelt, heeft de Holl.-Spoor wegmaat schappij een prij zenswaardige a maatregel ingevoerd, en wel om bij strenge koude het dienstdoende personeel, en wel machinisten, stokers, wissel wachters, rangeerders enz, aan de hoofdstations een paar malen daags goede haete koffie te verschaffen voor rekening van de maatschappij. Z. M. de Koning neemt, naar wij met vreugde vernemen, dagelijks in beterschap toe. Gelukkig ia ook de lichte ongesteldheid van H. K. II. prinses Wilhelmina geheel geweken, zoodat H. K. H. weder geregeld van haar onderwijzers les ontvangt. Dblv. Z.-H.) Wordt het, en te recht, als een heugelijk feit aangemerkt, dat weder een jaar aan het leven van den laatsten mannelijken telg van ons Oranjehuis is toegevoegd, dat feit is van nog te meer beteekenis, omdat men onder Zr. Ms voorzaten er geen aantreft, die op ean-en- zeventig jarigen leeftijd als Vorst, Stad houder of Koning geregeerd heeft. Teruggaande tot 1535, vindt men slechts één lid onder de voorzaten van Z. M. en wel graaf Jan Van Nassau, die den ouderdom van zeventig jaren, 15361606 bereikte. Den 12n Mei a. s. wordt het 39 jaren, dat Z. M. Willem de Derde regeerend Koning is. Geheel de Nederlandsche natie verheugt zich reeds in het vooruitzicht, den 12en Mei 1889 bet veertigjarig jubileum van Zr. Ms. regeerir.g te vieren. Wagen. Ct) In eene Donderdag avond gehouden ver gadering van de liberale kiesvereeniging Bur gerplicht te Vlaardingen werden als voorloo- pige kandidaten besproken en voorgesteld, de heeren mr. H. Ph. De Kanter te Brielle, mr. J- G. Brillenburg en mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer. Het bestuur éler vereeniging word diligent verklaard, om in overleg met de kiesvereeniging Schiedam en de overige afdeeliugen, de kandidatuur van den heer de Beaufort, die zeer gewild bleek te rijn, te bevorderen. Gisteren weid op Zomerzorg te Leiden «ene vergadering van de R. K, kiesvereeaSging „Recht voor Allen" te Katwijk gehouden, waarin de heer mr. J. Mascheck, advocaat te Rotter dam, het program der katholieken toelichtte. Na afloop werd overgegaan tot hot stellen van een kaadidaat voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Katwijk. Gesteld werd de heer mr. J. Mascheok. Dior de afdeeling 's-Gravenhige vaa den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht werden drie kandidaten voor de Tweede Kamer gesteld, de burgers (J. Croll ea A. Schouten, werklieden, te 's-Hage, en F. Van der Goes, assuradeur, te Amsterdam. Indien al de liberale kandidaturen te Gro ningen gehandhaafd blijven zegt de Pr. Gr. Ct. kan bet resultaat der stemming geen ander zijn dan dat mr. Van Houten gekozen wordt eu de twee anti-liberalejkandidaten wie dat zullen zijn is nog niet bekend met elkaar in herstemming komen. Ook wat de practg k betreft, moet ons volk eindelijk wel eens van de liberale richting ge noeg krijgen want om iets te noemen Het liberalisme heeft onze oude koloniale po litiek, waarbij wij welvaarden, gesloopt. Het Nederlandsche volk bad dat kunnen en moeten verduren, indien de winst gekomen was aan den inlander, aan wat mee, als eer ste onder gelijken, den Javaan noemt. Djch niets is verder van de waarheid verwijderd. Noch zedeljjk noch stoffelijk heeft het libera lisme, dat zoolang hier en in Indië den baas heeft gespeeld, den Javaan verheven. Het liberalisme heeft den oorlog met Atjah begonnen zonder hem nog te taabben kannen voleindigen. Langs dat kanaal wordt ons straks reeds 15 jaar bloed en geld afgetapt. Het liberalisme heeft het getal ambtenaren, Staatsdienaren, op een verschrikkelijke wijze vermeerderd. Dat kost geld en veel geld. Dat heeft ons budget millioenan verhoogd. Het liberalisme heeft met zijn stokpaardje, de neutrale school, dwaasheid op dwaasheid gestapeld. Het duurste was nog te goedkoop, waar het die school gold. Aantal onderwijzers, leermiddelen en schoolpaleizen, geld en goed werd den kinderen nagesmeten in de armen van dien Moloch. Naast de schoolpaleizen de trotache burchten van den tegenwoordigen tijd, da van arduin en graniet voor de eeuwigheid gebouwde ge vangenissen, die het bewijs se lijnen te levereis, dat het liberalisme zijn geloof aan de verbe terbaarheid van het moDsehelijk geslacht heeft prijsgegeven. En tcoh was het in zijn jeug dige vurige liefde voor het volksonderwijs zijn leuzede sohooipaleizen zonden de gevange nissen overbodig maken. En de dienders en de advocaten en de rechtersl Het liberalisme heeft zijn scheepje onherroe pelijk, ten minste bier te lande, vastgeëuterd in vrijhandelstelsel,het onbeperkte onvoorwaar delijke vrijhandelstelsel, dat door alle landen is of wordt verlaten. Ook onder de kiezers, die vroeger liberale afgevaardigden hielpen verkie zen, begint de stroom in protectionistische rich ting te gaan. Vooral waar het de bescherming geldt van den landbouw, speciaal de graanteelt tegen de doodende concurrentie van hot bui tenland. (TV. JJsselb.) Naar aan het L. D. van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal er aan de onze kerheid en spanning ia zake de reeds meermalen besproken erfenis van Joh Gordijn spoedig een einde komen. Binnen enkele dagen toch zal deze zaak voor de rechtbank te Rotterdam dienen, en heslist worden of er inderdaad eene erfenis bestaat, wie daartoe en tot welk ge deelte zij gerechtigd zijn. Belanghebbenden zullen dus goed doen zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot den heer A. J. J. van Gogh te 's-Gravenhage, die, naar ten stelligste verzekerd wordt, deze zaak in handen heeft en in staat is tot de kleinste bijzonderheden daaromtrent inlichtingen te versobaffen. Te Leiden zakte een man, die zich daar met schaatsenrijden op het Galgewater ver maakte, door het ij j. Eenige in zijne nabijheid zijnde personen schenen ta vreesachtig om hem hulp te verleenen. Eene dienstmeid bad de tegenwoordigheid van geest, hem eene ladder toe te werpen. De man zon echter verdronken zijn, indien niet de oppaiscbipper en een paar matrozen van de Kweekschool voor zeevaart waren toegesneld, aan welke het door het toewerpen eener lijn en van eenige riemen gelukte, den drenkeling te reddeu. Generaal Booth, van het «Heilsleger" dio aanvankelijk voornemens was tot Zaterdag hier te lande te vertoeven, is, volgeas hat N v. d. D., wegens huiselijke omstandigheden (ziekte Van mrs Biotb) naar Londen teruggekeerd. Even wijl schijnt bij eer;t nog een kort be zoek a m Haarlem te hebben gebrachtten minste een bericht van daar aan hetzelfde blad meldt, dat Booth bij den heer Teding van Berkhmt is afgestapt. Op de reis van Enkhuizen, heeft de stoom boot «Friesland" kapt. E. Holm, de passa giers overgenomen van de stoomboot „Baron van Heemstra," die in het ijs vastzat op d« hoogte van de Ven. Van Eakhnizen tot aan de Hofstede zit de Zuiderzee val ijs, zoodat de dienst van de veerbootan weör geheel is gestaakt. Men schrjjft ons uit Almeloo De heer Van Marken nit Delft bezocht gisteren den chef der firma Gebr. Scholten Co., ten einde door eene schikking met dezen de werkstaking te doen ophouden. Het kon intussahen weinig baten, want genoemde fa brikanten willen van geenerlei schikking iets weten en waren ongeneigd eenige inzage in hanne boeken te geven, of tot eene vergelijking van loonsuitkeering over te gaan. Ingevolge dat onderhond zal, naar wij van goed inge lichte zijde vernemeD, de heer Vau Marken den arbeiders voorstellen, het werk onder be hoorlijk protest tegen verlaagd tarief te her vatten. Ct) Aan het R. E. wordt uit Almelo het vol gende gemeld De werkgevers hebben thans geantwoord op de voorstellen vanwege de arbeiders ver gadering eergisteren gedaan.dat zij een scheids gerecht voorloopig onnoodig achten doch in eon onderlinge samenspreking wel willen tre den. Twee broeders te Paterswolde waren bezig boomen te vellen. Door een ongelukkig toeval bracht de eene broeder den ander een slag met den bijl over de reeherhand toe waardoor deze bijna geheel verbrgzeld werd. Een vierde gedeelte van de lotelingen uit Groenlo moeten dit jaar van dan militiedienst worden vrijgesteld wegens gemis van de ver- eischte lengte. En dan wil men nog hebben» dat de lotelingen in de laatste jaren flinke* zijn dan vroeger wat moeten ta Groenlo d® lotelingen dan vroeger wel LillipnttertjeS geweest zijn I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2