He Jaarg, Dinsdag 28 Februari 1888, No. 3018. V E R S O H 1J N T D A GEL IJ K S dwpcht. BureauBoterstraat, E, 3 9. NIEUWE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0-05 Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meerO-lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Hat het Belgie onder zijne katholieke regee- riQg niet slecht gaat, bewijst wel de staats- t^grooting, die Vrijdag jl. door den minister van financiün bij de Kamer van Afgevaar digden werd ingediend. In zijn toelichting de begrooting deelde de minister mede, dat het overschot van 1686 (dus pas twee jaren na het optreden der katholieken) 2.150.000 fr. bedraagt en de uitgaven voor dat dienstjaar met 5 miilioen fr. zijn verminderd. Voor 1887 is het overschot 12 miilioen, voor 1868 5 miilioen en voor 1889 9 mill oen. Onder het bestuur der liberalen was de «chatkist, dank zij vooral de buitensporige Uitgaven voor het onderwijs, tot den bodem geleegd en was het deficit steeds toegenomen zoodat zjj in hot laatste jaar van hunne regee- ïing een tekort van 17 miilioen hadden Thans rekent de minister van financ;ën over 1889 nog, zooals gezegd is, op een overschot van 9 miilioen, terwijl hij nog voor Paschen de indiening heeft aangekondigd van ver schillende wetsontwerpen voor nuttige werken. Welke aanzienlijke uitgaven zullen tengevolge hebben. Zonder die ontwerpen zou het over schot zeker veel meer hebben bedragen. Zoo weten de anti-liberalen in Belgie een zuinig en ordelijk beheer te voeren. Mochten zij ook in Nederland hun beleid op financieel febied eens kunnen toonen 1 BULGARIJE. Uit Sofia wordt bericht, dat de oppositie in Bulgarije, aangemoedigd door de laatste verklaring van Rusland, ijverig aan het werk zou zijn, om tot zich te trekken de officieren die ontevreden zijn, maar nog niet hare zijde durfden kiezen, uit vrees dat de verkregen toestand in de waagschaal zou worden gesteld. Omtrent de Bulgaarsche zaken wordt aan de Times uit Parijs het volgende gemeld: Wanneer de mogendheden door tusschenkomst van de Porta prins Ferdinand doen weten, dat zijne aanwezigheid in Bulgarije als onwet tig beschouwd wordt, zal het Bulgaarsche ministerie genoodzaakt wezeD, den prins weg te zenden. De mogendheden, Rusland daar onder begrepen, zullen dan in betrekking treden tot het voorloopige bestuur in Bulgarije •n toezien, dat er op regelmatige wijze eene nieuwe wetgevende vergadering bijeen wordt geroepen, welke aan den Czaar, als eene hem verschuldigde genoegdoening, eene deputatie zal afvaardigen, ten einde hem kennis te geven, dat de nieuw gekozen volksvertegen woordigers bijeen zijn gekomen tot het kiezen van eenen toekomstigen vorst. De Czaar zal dan a'fzien van het hebben van eenen burger lijken en militairen vertegenwoordiger te Sofia, en de vergadering zal vervolgens een vorst kie zen, dien alle mogendheden zullen erkennen, j Uit Weenen verneemt hetzelfde blad, dat J Oostenrijk niets zal doen, voordat er eene voorloopige overeenstemming tusschen de mogendheden verkregen is. Aan de Daily News wordt bericht, dat de verbittering in Rusland tegen Oostenrijk steeds toeneemt. Ten onrechte denkt men, dat geen enkele mogendheid meer tegenwerpingen zou maken, indien Oostenrijk zijne oppositie het varen. De Parijsche korrespoDdeDt van de Times zegt, dat de mogendheden, die het tractaat van Berlijn onderteekenden twee mededeelin- gen van Rusland hebben ontvangen, Beide betreffende zaken van Bulgarije. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger van den 25en behelst een bulletin uit San-Remo van denzelfden datum, geteekend door de zes geneesheeren van den kroonprins. Deze berichten, dat de Kroonprins in den vorigen nacht verscheidene uren goed geslapen had, en dat, op hun voorstel, met goedkeuring van den Prins professor Kussmaul uit Straatsburg in consult is geroepen, omdat het hoesten en opgeven nog voortduurt. De partieuliere berichten omtrent den kroon prins luiden weinig geruststellend. Niet alleen, dat het hoesten en opgeven nog aanhoudt maar de prins heeft ook voortdurend hevige pijn in de keel, welke men met morphine en andere pijnstillende middelen tracht te verdrijven. De geneesheeren zouden zelis op het wegnemen van den strot bedacht zijn, maar vreezen, dat de prins deze behandeling niet meer zal kun nen ondergaan. Uit Rome werd van Vrijdag jl. gemeld, dat in het Quirinaal slechte berichten omtrent den toestand van den Duitschen kroonprins zouden ontvangen zijn. De prins was voort durend koud en men kon hem moeilijk ver warmen, De krachten van den zieke namen gedurig af. De Bondsraad heeft zich vereenigd met het besluit om de zittingsperiode van den Rijksdag voortaan op vijf jaar te bepalen. De Nordd. Allgem. Zeitung verwacht, dat de 23 Februari dezes jaars in de geschiedenis van üuitschlands nieuwere ontwikkeling eene blijvende beteekenis zal houden. Op dien dag heeft nl. dr. Petri, Elzas-Lotharinger afge vaardigde voor Straatsburg, dat tot nog toe steeds een aanvoerder der protest-beweging had afgevaardigd, verklaard, dat hij in den geest zijner kiezers de belangen van ziji) land zou bevorderen in Duitsch nationalen geest, en zooveel mogelijk zou bijdragen tot een» toenadering en gemeenschappelijk overleg tus schen Elzas-Lotharingen en het oude Duitseh- land. In het proces tegen de socialisten Apelt, Wölschke en consorten te Berlijn, wagens deel neming aan een geheim genootschap, zal den 2en Maart uitspraak worden gedaan. Te Dantzig kwam eindeljjk het proces tegen 21 socialisten tot een einde. Zij warenden 28en Mei van het vorige jaar veroordeeld tot één a twee maanden gevangenisstraf, ook wegens deelneming aan een geheim genootschap, maar het Rijksgereehtshof had dit vonnis vernietigd, omdat niet bewezen was, dat het doel van het genootschap in strijd was met de wet. Nu werden zij veroordeeld tot eene gevangenis straf van één tot drie weken. De Rölnische Volkszeitung meldt, dat het Centrum bij de tweede lezing van de begroo ting in den Rijksdag een gewichtige motie' zal indienen betrekkelijk het godsdienstig on derricht in de lagere scholen. ENGELAND. Na een langdurig debat werd het door de regeering voorgestelde gewijzigde reglement van orde, met eenige door de regeering zelve goedgekeurde veranderingen, door het Lager huis aangenomen. Het bepaalt, dat op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag de zittin gen om drie uur 's middags zullen beginnen en om één uur des nachts gesloten worden, behoudens zekere uitzonderingen. De Engelsche fairtraders hadden zich, door de passage in de troonrede omtrent de be treurenswaardige landbouwcrisis in het rijkf er mede gevleid, dat het ministerie-Salisbury reciprociteits-maatregelen overwoog. Daar omtrent door den heer Chaplin geïnterpelleerd, heeft de minister der posterijen verklaard, dat de regeering den landbouwers alleen wil tegemoet komen door de sinds lang begeerde oprichting van een ministerie van landbouw, dat zich beter met de landbouwbelangen zal kunnen inlaten dan het comité van den bij- zonderen Raad, hetwelk thans met dit depar tement is belast. Door dezen nieuwen regee- ringstak zal de staat den landbouwers den steun zijner kapitalen verleenen, doch tot hiertoe zal zich voorloopig het protectionisme van het kabinet-Salisbury bepalen. Blijkbaar durft de regeering niet verder te gaan onder de pressie, welke de dissident-liberalen, d'a met hand en tand den vrijhandel verdedigen, op haar hebben uitgeoefend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1