ile Jaarg, Donderdag 1 Maart 1888, No. 3020. V ERSO H IJ N 'L' DAGE L IJ K S. SJflpem (Süfpcht. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. Schiedamvertegenwoordigd in de 2e Kamer. Wat zoo lang reedB gewenseht werd, zal toch eindelijk gebeurenhet nijvere Schie dam zal zeif een vertegenwoordiger naar 8 hands raadzaal mogen afvaardigen bet is eindelijk afgesoheiden van hare groote zuster stad aan de Maas, Rotterdam, waarmede het *e kwader nur uit louter partjjberekening was Yereenigd, dcoh waarmede het ten opzichte 'ftn de maatschappelijke belangen zoo weinig gemeen heeft. Thans echter staat de gelegen heid open, om voor Schiedam een man te kiezen, die voor de eigenaardige belangen van dit district kan opkomen, belangen welke tot heden in zoo menig opzicht ijjn verwaarloosd, of moesten onderdoen voor die van andere deelen van het district. Er is das eene gun stige verandering gekomen in onzen toestand, Welke door ieder, die hef goed meent met de algemeene belangen, met vreugde werd begroet, en het kwam er nu maar op aan, om den rechten man te kiezen, in staat en bezield met den wil, om die belangen op de beste wijze voor te staan en te behartigen. NIEUWE SCHIEDANiSCHE COURA Prijs Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommera 0.05 Prijs der Advertentiën: Van 16 regels/0.6O Elke gewone regel tneer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Om den eigenaardigen aard van de behoeften Tan het district Schiedam, dat met de onder districten VlaardingenKethel, Overschie, Vlaardinger-Ambacht en Schiebroek hoofd zakelijk visscherij, landbouw en de jenever stokerij, met al wat daaraan vast is, beoefent, was het vooral gewenscbt een man te kiezen, die met deze verschillende takken van nijver heid goed bekend is. Daarom was een man n it het district zelf zeer gewensehteen man, die Van dat alles zooveel mogeljjk op de hoogte is, alles van nabij hoort en ziet en die zich steeds, door de onmiddellijke aanraking met zijne kiezers, op de hoogte kan houden van hnnne wenschen en van de wezenlijke behoef ten van de onderscheidene bedrijven. Met het zoeken van znlk een man beeft de katholieke partij zich in den laatsten tijd ernstig bezig gehouden, en aanvankelijk liet ket zich aanzien, dat de keus spoedig zou ge vestigd zjjn, maar redenen van overwegenden aard hebben den aangewezen man terugge houden van het aanvaarden eener kandidatuur. Men heeft daarna bet oog laten vallen op een under, een niet-katholiek, doch hier stnitte men weer op andere bezwaren en wel van politieken aard, zoodat ook deze kandidatuur niet kon doorgaan. Ten slotte echter viel de kens op een maD, die zich reeds herhaaldelijk met het vertrouwen der kiezers vereerd zag en die, behalve dat hij zich sinds jaren een wakker lid van onzen gemeenteraad heeft be toond, thans ook in de Provinciale Staten zitting heeft. Die man is do heer L. W. Jansen, die met bijna eenparige stemmen door de Centrale Kiesvereeniging Recht voor allen" tot kandidaat voor bet lidmaatschap van de Tweede Kamer is geproolameerd, en die zich deze kandidatuur na eenige aarzeling ook heeft laten welgevallen. Wij voor ons galooven, dat deze keusalle- zins de sympathie der kiezers verdient. Moge het waar zijn, dat de heer Jansen thans nog de parlementaire ervaring mist, ontegenspre kelijk is het aan den anderen kant, dat zijne bekwaamheden, zijne bezadigdheid en zijn helder doorzicht de verwachting wettigen, dat hij met eere een zetel in ons Parlement zal vervallen. Trouw aan beginselen, hart voor de wezenlijke belaDgen van landbouw, handel en industrie, zijn bovendien zoovele eigen schappen, welke hem voor ieder aanbevelens waardig maken. Want niemand zal bet be twisten, dat vooral de laatstgenoemde belangen in den tegenwoordigen tijd zeer zwaar wegen. Er gaat gelukkig, na de jarenlange kwijning van den landbouw en van de nijverheid eindelijk een strooming door het land, welke ijverig streeft naar verandering, naar verbetering van den toestand. Dat dit noodig is, zal niemand ontkennen, die maar eenigszins betrokken is bij handel of nijverheid of landbouw. Onze handel, onze groothandel gaat meer en meer ten onder, dank zij het heilloos beheer der liberalen, die sinds jaren niets anders hebben gedaan dan afbreken en vernielen, en die ons voor groote markten, waar de wereld kwam koopeD, en voor een scheepvaart, die alle zeeën omvatte, niets anders dan een armzalig tran- sitoverkeer willen bezorgen. De landbouw kwijnt en gaat meer en meer ten onder, omdat wjj overstelpt worden door enorme invoeren, waarvoor ons goede geld naar het buitenland gaat, terwijl daarentegen dat buitenland op allerlei wijzen zijne grenzen voor onzen uit voer sluit. De nijverheid, eindelijk, kan in menig opzicht het hoofd niet ophouden, alweer omdat nit den vreemde allerlei artikelen, die wij zelf uitstekend goed knnnen maken, geheel of nagenoeg geheel vrij hier ingevoerd worden, zoodat zelfs de concurrentie onmogelijk wordt. Intnsschen verarmt onze boerenstand, verarmen onze handwerkslieden, verarmt de geheele natie. Wie nu niet inziet, dat verbetering dringend noodig is; wie nu niet erkennen wil, dat het systeem, tot cu toe gevolgd, verkeerd is en ongelukkig werkt, die moet wel verblind en hardnekkig zijn. Maar de vraag is geoorloofd of mannen, die zóó de zaken inzien en die dus niet willen medewerken, om door andere mid delen verbetering in dat alles te brengen, of zij het recht hebben, om nog laDger mee het land te besturen; of het nu niet eindelijk tijd wordt, dat andere personen met andere in zichten aan het roer komenen met hun systeem eens beproeven zullen of geen verbetering moge lijk is. Ware ons land een land gelijk Engeland, waar de politieke meeningen en niet de ge loofspartijen de heerschappij voeren, voorzeker zon men reeds voor lang aan de tegenstanders van onvoorwaaidelijken vrijen handel en vrije concurrentie het bewind in handen gegeven hebben, opdat ook zij hun stelsel in praktijk konden brengen. Doch wij vertrouwen thans op het gezond verstand van de velen, die direct belang hebben bjj de herleving van de stoffelijke welvaart, welke alleen door meer vertier in de zaken wordt verkregen; wij vertrouwen, dat zij zich niet langer om den tnin zullen laten leiden door valsche theoriën, meestal gepredikt door lieden, die buiten de nijverheid staan, en die om bijzondere redenen belang hebben bij over vloedige invoeren, zoodat zij goedkoop kannen koopen, zonder te vragen hoe de eigen land- genooten de oonourrentie zullen volhouden,of vanwaar de nijverheidsmannen, die met werken den kost moeten winnen, het geld bekomen znllen, om zelfs die goedkoope waren te kunnen aanschaffen. Neen, niet langer znllen de oogen gesloten blijven voor de handtastelijke waar heid, dat voor ons land de tjjd voorbij is,om hardnekkig vast te honden aan do schoon klinkende leer, dat de handel en de concur rentie vrij moeten zijn; want het blijkt meer en meer, dat die leer door alle andere landen wordt losgelaten, en dat de toepassing daarvan voor ons op niets anders dan achteraitgang, zelfs op geheelan ondergang uitloopt. AMERIKA. De Senaat der Ver. Staten heeft de wet bekrachtigd, waarbij machtiging wordt verleend tot oprichting eener maatschappij, welke een Kanaal door Nicaragua wil graven, dat da twee Oceanen zal verbinden. De New-Yorksche korrespondent van Ihe Standard seint, dat 1600 stokers en machi nisten der Chicago Burlington and Quincy Spwmij, den arbeid hebben gestaakt en dat men ernstige verwikkelingen vreest, daar da machinisten-vereeniging sterk is en veel invloed heeft. BULGARIJE. De Bulgaren hebben Zondag jl. met alia opgewektheid den 29en verjaardag van liun nieuwen vorst gevierd. De hoofdstad Sofia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1