ile Jaarg, Vrijdag 2 Maart 1888. No. 3021, V ERSC II IJ N T D A G E I. IJ K S. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. #ÜÉli2tCht. NIEUWE Prijs Tan dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 franco p. post dooi' geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels/0.6O Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCELAND. Keizer "Wilhelm, die zich totPheden onder treurige omstandigheden met den kroon prins vrij kloek had gehouden schijnt thans z^aar geschokt te zijn. Uit zijne omgeving ^ordt verhaald, dat by onvangst der berichten *an piof. Kussuaul u>t San Rtmo en het doodsbericht van zijn kleinzoon prins Lodewijk ^an Baden, zijne geestkracht eindelijk gebro ken scheen. ïoen de opperstalmeester baron ^an Rauch bij hem kwam, viel bij dien ouden Vertrouwden dienaar luid snikkende om den hals, uitioepende: „Mijn God, mijn Gcd! ik weet niet-j waai mede ik diejjjjsmarfe heb verdiend I" Een paar dagen daarna werd hij 's nachts zoodanig door droefheid over vallen, dat hij zich schreiende oprichtte, en in aller ijl zijn oude lijfarts dr. Lauer^werd ontboden. Toen deze de slaapkamer binnen trad, riep de Keizer hem toe, dat bij ten Spoedigste naar ^San Remo op re's wilde. Kerst na een betrekkelijk geruimen tijd mocht het den geneesheer gelukken, hem te deen inzien, dat zulk eene reis op zijn leeftijd in dit seizoen veel te bedenkelijk was. Door hfct Centium zijn bij de Pruisische Kamer van Afgevaardigden een drietal voor- Stellen ingediend van kerkelijk politieken aard. Het eerste, door den piins van Arembergen alle centrnmsleden geteekend, vraagt in den vorm van een wetsontwerp de rechtspersoonlijkheid voor die orden en congregratiër, welke volgens de wet van 1875 ontb mden waran, maar krach tens de wetten van '80, '86 en '87 weder zijn toegelaten. Het tweede voorstal, door dr. Windhorst en het geheele centrum geteekend verzocht in den vorm eener resolutie de spoe dige indiening van een wetsontwerp tot rege ling der kerkelijke bevoegdheid in zake het godsdienstonderwijs op de volksschool overeen komstig art. 24 der Grondwet, waarbij bepaald was, dat »het godsdienstonderwijs in de volks school staat onder de leiding der respectieve kerkgenootschappen.Het komt zoowel de Evangelisch Lutersche als de Katholieke Kerk teu goede. In het derde voorstel, door den vrij heer von Huene ingediend, wordt gevraagd le om een opgave betreffende de pastoors^laatsen, tot wier onderhoud de staat verplicht is en waaraan nochtans geen passend inkomen is verbonden, en 2e op de eerstvolgende begrooting een post uit te trekken ter verbetering van het ontoe reikend inkomen der bedoelde geestelijken. Hoever de Pruisische regeering en haar aanhanggaan in den strijd tegen dePoolsche taal, blijkt voldoende uit de straffen, waarmee jpastoor Gorski te Rynaszewo, in Posen, door den landraad Sohapius te Scbubin wordt be dreigd. Op den uitdrukkelijken wensch der ouders gaf deze pastoor aan vier jongens van 6 tot 8 jaren Poohch onderricht in het lezen, oin hen aldus bekwaam te maken tot de lec tuur van bun Poolschen cathechismus en keikboek. Daartce zal ieder katholiek een pastoor niet alleen gerechtigd, maar ook ver plicht houden. Bedoelde landraad was echter van een andere meening. Hij dreigde den geestelijken voor iedere verdere les n.et een boete van SO Mark, subs 3 dagen gevange - nisstraf, en een nicht van den priester, die mede had geholpen bij het onderricht met een boete van 15 Mark. subs. 1 dag gevan genis. De commisssie van den ru.tschen Rijksdag heeft het wetsontwerp van den Zeereerw. afgevaardigde Hitze, betrekkelijk de Zondags rust, behoudens eenige lichte wijzigingen geheel en met algemeene stemmen aangenomen. FRANKRIJK. De Kamer van Afgevaardigden heeft op verlangen van den minister van buiten- landsche zaken, waarbij zich de minister president Tirard aansloot, den op de begrooting uitgetrokken post voor het gezantschap bij het Vaticaan goedgekeurd met 297 stemmen tegen 240. De Fransche pers houdt zich ernstig bezig met den kandidaat malgrt lui generaal Bou- langer, die Zondag jl. in verschillende distric ten 50.000 stemmen op zich vereenigde. Men zou het bewijs gevonden hebben, dat de generaal heimelijk zijne verkiezing bevor derd heeft. De Matin bericht, dat de regeering de sleutel heeft van de cijfer-depeches, die ter zake zijner verkiezing in verschillende depar tementen zijn gewisseld en dat de minister raad zich geruimen tijd met die zaak heelt bezig gehouden. De minister Flourens is in het departement der Boven-Alpen gekozen, doch tegen zijne verkiezing zou reeds ge protesteerd zijn. De Observateur francais deelt mee, dat de onderhandelingen tusschen Rusland en het Vaticaan een normaal en gelukkig verloop nemen. Zij betreffen twee puntenHet herstel der diplomatieke betrekkingen en den toestand der Poolscha katholieken. Men heeft beweerd, dat een prelaat van Weenen naar St. Petersburg zou vertrekken en gewichtige instructie» overbrengen. Dit is bezijden de waarheid. De onderhandelingen geschieden minder omslachtig, maar de hoop op een gewenscht resultaat is er niet minder om. In Rome twijfelt men er niet aan, dat de onderhandelingen positieve gevolgen zullen hebben. HET OOSTEN. Het agentschap Stefani zegt dat Engeland, Oostenrijk en Italië het verblijf van prins Ferdinand te Sofia beschouwen als onwettig; maar zij zijn van meening, de tusschenkomst van de Porta niet te mogen inroepen, daar hierdoor onlusten kunnen ontstaan, die tegen woordig achterwege zijn gebleven. De Porta zal de voorstellen van Rusland niet aannemen, zoodat deze te vergeefs zullen gedaan zijn. ROME. Uit Rome wordt gemeld, dat Z. H. de Paus gisteren is begonnen met de ontvangst van het corps diplomatique ter gelegenheid van den tienden verjaardag zijner kroning. De ambassadeurs van Oostenrijk, Frankrijk, Ecuador en Bolivia zijn reeds door den H. Vader ontvangen. Omtrent de plechtige ontvangst der Duit- sche pelgrims door Z. H. den Paus op Maan dag jl.'tegelijk met nagenoeg een zelfde aantal Italianen en eenige FranscheD, deelt de Ger- mania eenige bijzonderheden mede. Aan het hoofd der pelgrims stond mgr. Haffner, bis schop van Metz, en naast hem vele graven en baronnen uit geheel Duitschland, doch vooral uit Beieren. Bijna de geheele katho lieke Duitsche adel was vertegenwoordigden de liberale bladen te Rome getuigen dan ook vol spijt, dat zjj nog nooit zoo'n deftige en aanzienlijke bedevaart gezien hebben. Maar onder de pelgrims bevonden zich ook tal van min-gefortuneerde personen, welke op kosten van den Paus in het hospitaal van St, Martha bij het Vaticaan gelogeerd waren. In het adres van hulde, door mgr. Haffner voorge lezen, werd den Paus gelukgewenscht met zijn gouden jubilee en dankgezegd voor het geen hij voor den godsdienstvrede gedaan heeft, terwijl tevens de hoop weid uitge drukt, dat door de volle vrijheid der H. Kerk hfct werk moge gadijen. De H. Vader prees in zijn antwoord da beproefde trouw der Duitsche Katholieken en bouwde daarop voor de toekomst, 's Pausen encyclieken aan de Pruisische en Peiersche bisschoppen moeten voor het verder gedijen der Kerk in Duitschland trouw nagekomen worden. Wat het meest voor haar hinderlijk was, is door onderhandelingen met den Duit- schen Keizer en diens ministers uit den weg geruimd, en op de tegemoetkoming van andera regenten in Duitschland, zeide de H. Vader groot vertrouwen te stellen. Het wonderbare gedrag der wereld bij 's Pausen gouden jubilea deed hem de hoop koesteren, dat de argwaan tegen de Kerk meer en meer zal verdwijnen, en dus de waarheid ingang zal Unden, evvij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1