gitmenlmidBchq Sci|ichtm. roaakt en het lichaam van binnen reeds tot ontbinding is overgegaan. Het gerucht voegt er bij, dat dr. Bergmann deze mededeeling ook reeds aan de prinses heeft gedaan. Als een hoogst bedenkelijk teeken wordt ook te Berlijn beschouwd, dat de geneesheeren te San Remo besloten hebben, aan de aldaar vertoe vende dagbladkorrespondenten geene inlich tingen omtrent den Kroonprins meer te ver strekken. Velen zullen zich nog herinneren, dat tijdens de Kulturkampf in Pruisen de legerbisschop Mgr. IS'amzanowski werd »afgezet." Als vrucht van herbaalde conferenties van mgr. Kopp, prins bisschop van Breslau, met den minister van eeredienst, von Goszler, te Berlijn, zal thans het katholieke aalmoezenierschap bij het leger worden hersteld. De hoogw. proost Aszmann van de St. Hedwigskerk te Berlijn, bisschoppelijk delegaat van mgr. Kopp voor een deel van diens uitgestrekt diocees is als opvolger van mgr. Namzanowski aangewezen. Reeds tijdens den Fransch-Duitsc'nen oorlog was pastoor Aszmann, aalmoezenier eener legerafdeeling of Devisionprediger en maakte als zoodanig den veldtocht mede, waarvoor hij met het IJzeren Kruis werd gedecoreerd. Kreuzzettung en Germama vermelden de benoeming, welke niet lang meer op zich zal laten wachten. Gisteren is bij den Rijksdag, ter goedkeuring ingekomen het internationale tractaat tot onderdrukking van den handel in sterken drank op de Noordzee. In eene daarbij gevoegde toelichting wordt o. a. het volgende gezegd Ofschoon het belang dat Duitschland bij deze zaak heeft, snzooverre als onze zee- visschers, die van nature matig zijn, zich niet met de jensververkoopers plegen op te houden, en dus weinig te lijden hebben van dit euvel niet groot is, zal toch het Duitsche rijk zich om redenen van zedelijkan aard niet kunnen onttrekken van het medewerken tot het be- reiken van het beoogde doel. Duitschland toch levert naar verhouding, een niet onbe- teekenend aantal schepen, dat aan den verkoop van sterken drank deelneemt". ENGELAND. In het Huis der Lords werd gisteren met 72 tegen 45 stemmen verworpen het amen dement-Jersey op de wet betreffende het spoorweg- en kanaalverkeer. Daarin werd ver klaard, dat geen voorstel bevredigend te achten is, hetwelk niet een begunstigiDgstarief voor vreemde artikelen verbiedt. De wet werd daarna in tweede lezing aangenomen. In den loop van het debat verklaarde lord Salis bury, het amendement bestrijdende, dat art. 25 van het ontwerp een begunstigingstarief Voor vreemde invoerartikelen buitensluit. Graaf Herbert Von Bismarck, die de reis over Ostende naar Londen gemaakt heeft, is te Londen ontvangen door graaf Hatsfeld, den Duitschen gezant, en heeft nog denzelfden dag Re reis naar Dublin voortgezet om zijn vriend den onderkoning van Ierland, graafLondon- derry, een bezoek te brengen. Aan een journalist heeft graaf Von Bismarck gezegd, dat zijn reis een particulier karakter draagt, doch in welonderrichte kringen te Londen is de reis naar Dublin slechts, om de oogen der menigte te verblinden. Zondag komt de zoon van den Duitschen kanselier terug en dan zal hij wel bij lord Salisbury op bezoek gaan. Te Deptford is de conservatief Darling met 4345 stemmen tot lid van het Lagerhuis ge kozen. Op den Gladstoniaan Blunt waren 4070 stemmen uitgebracht. FRANKRIJK. Terwijl in Duitschland het katholieke aal- anoezenierschap bij het leger hersteld wordt, willen de Fransche radicalen, die de geeste lijken reeds uit de hospitalen en zoovele andere inrichtingen hebben verbannen en ze ook gaarne van het leger zouden verwijderen, thans _de bediening der aalmoezeniers in de gevangenissen opheffen en daarvoor het geven van conferenties voor de zedelijke verbetering der gevangenen in de plaats stellen. Als gewoonlijk, waar het aanslagen op de Kerk geldt, heeft de moedige Bisschop van Angers, mgr. Freppel, een welsprekend be toog in de Kamer gehouden. De hoogw. prelaat gaf zijne groote verwondering er over te kennen, dat men voor de zedelijke verbe tering der gevangenen niets anders verlangt dan de vernietiging van den godsdienstigen invloed in de gevangenissen want, zeide bij, daargelaten het onderricht en de bezigheid, waarvan ik de heilzame werking geenszins ontken, weet ik geen beter middel tot zede lijke verbetering dan den godsdienst, die den veroordeelde weder eerbied voor zich-zelven, eerbied voor den eigendom, eerbied voor het leven en de waardigheid van den mensch inboezemt. Is 'tniet de godsdienst, die door den gevangene beter te maken in de oogen van God, hem ook verbeteren zal in de oogen der maatschappij F {Applaus Rechts.) Is het niet de godsdienst, die hem wijzende op de eeuwige belooning, hem den vrede des ge- moeds zal terugschenken, zonder welke geen verbetering mogelijk is? En het is deze moreele opbeuring, die gij wilt belemmeren door den priester uit de gevangenis te weren Inder daad, ik begrijp u niet. {Applaus). Gij zegt misschien bij u zelf, dat de gevan genen schuldigen zijn, die niet beter verdienen (Ontkenmngen links). Ik ben gelukkig, dat gij deze opmerking ontkent, want deze schul digen zijn ongelukkigen, die hulp en troost noodig hebben {Zeer goed rechts.) Wie zal hun deze troost en hulp schenken Zeker niet degenen, welke voor de gevangenen de verpersoonlijking zijn van de gestrengheid der wet en die verplicht zijn meermalen tot bedreigingen hun toevlueht te nemen. Er is slechts éen man, de vertegenwoordiger van de barmhartigheid en de goedertierenheid, die eenige van die woorden kan doen hooren, welke de goede herinneringen der jeugd weder opwekken. Er is slechts één man, die aan zijn ambt genoeg ontzag ontleent om hoop te storten in de verslagen zielen en bij deze ongelukkigen het gevoel der menschelijke waar digheid weer op te wekken. Deze man is de bedienaar van den godsdienst. {Applaus rechts.) De heer Milleraud, rapporteur derbegroo- tingscommissie, die de opheffing bad voorgesteld, gaf zich door deze rede niet gewonnen. Wij geloo- ven, zeide hij, dat het beter is voor de zedelijke verbeteri ng der gevangenen over burgerlijke en zedelijke (1) onderwerpen te spreken dan over den godsdienst en daarom zullen wij in de gevangenis het werk voortzetten, dat wij in de school en het gasthuis zijn begonnen. Zeer ter snede merkte daarop graaf de Mun aan, dan moogt gij wel kredieten vragen voor den bouw van nieuwe gevangenissen. De amendementen van mr. Freppel werden allen verworpen en slechts bij wijze van groote gunst liet de republikeinsche meerderheid den minister eenige aalmoezeniers voor de gevan genissen behouden en werd hem daarvoor een weinig geld toegestaan. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt gemeld. d?t onder de sarcophagen, oniiiïigs te Sa'ïda in Syrië opgegraven, ook de sarcophaag gevonden zou zijn, waarin het lijk zich bevindt van den Macedonischen koning Alexander den Groote. De Standard verneemt uit Berlijn, dat het onwaar is, dat Rusland reeds een candidaafc voor den Bulgaar schen troon heeft aangewezen. Prins Dolgoroucki komt hiervoor niet in aan merking. De korrespondent van de Daily News te St. Petersburg meldt, dat Rusland voort gaat groote hoeveelheden goud te koopen, welke niet bestemd zijn voor vredelievende doeleinden. De Times verneemt uit Weenen, dat het denkbeeld eener internationale con ferentie tot regeling der Bulgaarsche kwestie veld wint. Men heeft daarbij echter te rekenen met een nieuw element, en dit is de wil van het Bulgaarsche volk. De Porte heeft tot dusver nog geen besluit genomen betref fende de onwettig-verklaring van prins Fer dinand's regeering. Volgens den korrespondent van de Standard te Weenen, is de algemeene ongerustheid daar vermeerderd, omdat men er heeft vernomen, dat Busland direct met de Porte onderhandelt. ITALIË. De tarievénoorlog tusschen Frankrijk en Italië is geopend. De Italiaansche Staats courant bevat een besluit, waarbij van heden af in de invoerrechten, welke door het algemeene tarief bepaald zijn voor Fransche handelswaren, verhoogd worden. De invoer rechten op geweven goederen, huiden, aarde werk, glaswerk en koper zijn vermeerderd tot 50 francs 20 en op werktuigen tot 30 pCt. In de Kamer verklaarde minister Crispi omtrent de onderhandelingen met Frankrijk dat de Italiaansche regeering alles heeft ge daan wat in haar vermogen is, ten einde een tractaat tot stand te brengen en daarvoor den besten wil heeft betoond. De heer Crispi hoopte, dat de Kamer over deze aangelegen heid geen discussie zou uitlokken. Natuur lijk zal Frankrijk nu ook zijn rechten voor Italië gaan verhoogen. Dit teekent de ver houding tusschen beide rijken. Schtedam, 2 Maart 1888. Heden is het de 78e verjaardag van onzen H. Vader Leo XIII en morgen herdenken wij den dag, waarop Z. H„ tien jaren geleden, als Pans werd gekroond. Nog vele heilvolle jaren worden Hem door Go is goedheid ge schonken I Het Dbl. v. Z.-H. deelt de bangelijke tjjding mede, dat Z. M. de Koning steeds in beter schap toeneemt. Vermoedelijk zal dus Z. M. weder sjjn gewoon voorjaarsbezoek aan de hoofdstad kunnen brengen. Burgemeester en Wethouders geven kennis aan de ingezetenen, dat de navolgende ver gunningen zijn verleend: Aan den heer Th. P. Jansen en zijne rechtverkrijgenden tot uit- breiding zijner stoom branderij aan de Nieuwe Haven alhier door bijplaatsing van een stoom" ketel van 50 M2 verw. oppervl., en aan den heer J. J. Van Steenbergen tot uitbreiding zijner branderij aan de Willemskade door bijplaatsing van eene stoommachine van 2 p; kr. en een en ketel van 2 M2 verw. oppervl. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven; een groen haakwerkje, een zwarte jongenspet, een zwart zijden schort, een kinderportemonnaie, een peervormige bruine steen in goud gevat van een oorbel, een zwart breiwerk, een zwarte wollen want, een springtouw, een huissleutel en een wit hazewindhondje. De Maasbode bericht, dat baar bureau bij den bekenden brand hoofdzakelijk slechts waterschade heeft geleden, maar toch voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2