ie Jaarg* Zondag 4 en Maandag 5 Maait 1888, No, 3023.. jü flit ïmm Moort een Bptf. Be mlmm voor Je TneeJe Imi V ERSO II IJ N T DAG E 1,1.1 K S. Bureau: Boterstraat, E, 3 9, Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers Prijs der Advertentiën Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wij hebben er reeds op gewezen, dat het voor het district Schiedam een voorrecht 's> van thans zelf een afgevaardigde naar de Tweede Kamer te kunnen zenden. Onze landbouw, onze eigenaardige nijverheid tocb, 'eaken het allezins gewenscht dat er een ®aan voor ons zij, die ook in het wetgevend lichaam onze belangen verdedige en die de regeering inlichte omtrent de behoeften, Welke die takken van bestaan dikwijls hebben. Daarom komt het ons zoo aller vreemdst voor, dat van liberale zijde die behoefte zoo geheel en al wordt voorbijge zien men heelt daarmede het afdoend be wijs geleverd, dat de economische belangen volstrekt niet wegen bij het liberalendom, wat toch zeker niet in het belang is van het volk. Of meent men aan die zijde dat het volk genoeg heeft aan holle theo- riën en goedkoop godsdienstloos onderwijs De ondervinding leert het anders, en het socialisme zou in ons land nog niet zoo ver gevorderd zijn, als het volk betere verdiensten had en beter opgevoed werd. Maar van Bchrale verdiensten en van godsdienstloos onderwijs, dat alle gezag ondermijnt, blijven de liberalen toch maar alle goeds verwachten, zelfs ondanks de duidelijkste bewezen van het tegendeel. Men blijft schermen met groote woorden en spiegelt het volk alle heil voor van zaken, waarmede het dikwijls niets te maken heeft, en waarvan het meestal niets begrijpt. Andere zaken daarentegen, zooals alge- meene dienstplicht bijv., worden aanbevolen met argumenten, die het volk verblinden. Zoo wordt beweerd, dat het niet meer dan billijk is dat alle zonen des vaderlands de wapenen zullen dragen, zoowel de rijken als de armen. Maar men vergeet dan, dat tegenwoordig toch onder de burgerlieden ook velen vrij blijven van den lastigen dienstplicht, die echter, bij de invoering van het alleman-soldaat, ook aan het ge zin en vooral aan hun beroep zullen wor den ontruktbovendien worden voor de zonen der rijkeD al spoedig allerlei mid deltjes gevonden, waardoor dezen van het leven in de kazerne en van het verrichten van allerlei onhebbelijke werkzaamheden bevrijd zullen blijven. Waar blijft dan de gelijkheid van allen Zoo ziet men, dat het volk ook hier met schoonklinkende woorden bedrogen wordt. Hoe wij over de schromelijke geldver- kwisting denken, waaraan de liberalen zich voortdurend schuldig maken, is bekend. Het is hoog noodig dat daaraan paal en perk wordt gesteld en dat men de stel regel van de tering naar de nering te zetten" beginne te huldigen. De liberalen denken daaraan Dietzij stapelen uitgaven op uitgaven en meenen dat de belasting betalers nergens goed voor zijn, dan om hun de middelen tot allerlei verkwisting te verschaften. Men lette maar eens op de voortdurende stijging onzer begrootingen aan de enorme uitgaven voor de onder- wijzerswet want dat is het meer dan een onderwijswet en aan het steeds aangroeiend getal postjes en baantjes, waar voor goede tractementen worden besteed en die voor verweg het grootste gedeelte aan de vriendjes worden gegeven, die aldus teren op de zakken der burgers. Let ook, behalve op de overdreven weelde bij het onderwijs, op de verkwisting bij denhouw der gevangenissen, die nogwel geheel over bodig hadden mtfeten worden door de heil rijke uitwerkselen van het neutrale" onderwijs 1 Paleizen zijn het, waar boven dien de gevangenen nog vertroeteld worden, die het oneindig beter hebben dan de sol daten. Om echter iets te doen voor het welzijn van landbouw en nijverheid om te zorgen dat de boer en de werkman meerdere wel vaart genieten zullen en dat onder den burgerstand tevredenheid heersche, daar aan denken de liberalen niet, daaraan willen zij niet denken. Toch zou men daartoe gemakkelijk kunnen komen, als de goede middelen maar aangewend werden. Door heffing van graanrechten en door verhoo ging van het invoerrecht op de nijverheids producten, die wij even goed in ons land kunnen maken, gelijk alle landen rondom ons dat doen, zou reeds zeer veel goeds te bewerken zijn. De invoerrechten, welke thans niet meer dan vijf mi'.lioen opbrengen, had men sinds lang reeds tot twaalf a vijftien millioen kunnen opvoeren. Dan zou men met dat geld reeds eenige druk kende belastingen hebben kunnen afschaffen, en wat eventueel minder ingevoerd werd hadden onze nijveren zelf kunnen maken, waardoor ook het geld in het land was gebleven. Men ziet dus dat er veel is, dat niet goed gaat onder het liberale beheer, en dat er veel wordt verzuimd, hetwelk strekken kon tot welzijn van het volk. Het zijn feiten, welke genoemd worden, waartegenover men niets anders weet te stellen dan groota woorden en valsche voorspiegelingen, doch waardoor maar al te velen zich tot heden lieten verleiden Mocht dat ditmaal anders zijn. Het is thans de tijd en de gelegen heid, om een einde te maken aan het tot dusver gevoerde wanbeheer. De kandidaat, welke de liberalen in dit district hebben voorgesteld, is een man, die blindelings zal voorthollen op den verkeerden weg; dia vrijhandelaar is, een hardnekkig voorstander van de zg. neutrale school, in éen woord een liberaal, die altijd zal blijven mede werken tot bestendiging van denongeluk- kigen toestand, waarin onze financiën, ons koloniaal beheer en onze nijverheid en landbouw verkeeren, dus geheel en al on geschikt om een district als het onze te vertegenwoordigen. De heer L. W. Jansen daarentegen, de kandidaat der katholieken, is geen theorist, die zich leenen zal tot allerlei gewaagde proefnemingen. Hij is een praktisch man, met een open oog voor onze nooden en be hoeften en bezield met den lust om door de toepassing van degelijke, afdoende maat regelen mede te werken tot het scheppen van een beteren toestand op elk gebied. Dat dus alle kiezers hunne stem uitbrengen op den heer L. W. Jansen, die zoo lang reeds het vertrouwen zijner stad- en dis- trictsgenooten heeft bezeten en die dit ook ten volle waardig is. Mocht niemand zich op het laatste oogenblik bevreesd laten maken voor het clericale spook, dat de liberalen wel weer in het veld zullen brengen, alsof zij daarmede alles konden goedmaken wat zij sinds zoolang hebben bedorven en zullen blijven bederven. Neen, op holle frazen of bangmakerij voor clericale over- heersching en priesterheerschappij komt het thans niet aan. De werkelijkheid van het leven staat voor ons, de maatschappelijk® toestand is het waarmede wij thans te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1