L. W. JANSEN, rekenen hebben, en niemand zal beweren, dat die rooskleurig is. Dat allen dus daar mede rekenen en blijk geven van bun wenseh tot verbetering, door eenparig te stemmen op den heer lid van den Gemeenteraad alhier en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. BELGIE. Gisteren interpelleerde de heer Hanssens de regeering opnieuw in de Kamer van afge vaardigden over het deelnemen van België aan de tentoonstelling in 1889. Hij betoogde dat er tegenspraak wastusschen de verklarin gen der Eelgische regeering en die van Frankrijks minister. Die dubbelzinnigheid, zeide hij, moest ophouden. Volgens hem, was de haat der clericalen tegen de vrijheid niet vreemd aan de houding der regeering. De hetr Beernaert, hoofd van het Kabinet, antwoordde, dat de getrouwste verdedigers der vrijheid zich bevinden aan de rechterzijde, Hij herhaalde de verklaring, dat België niet officieel tot de tentoonstelling is uitgevaardigd. Terwijl sommige staten eene uitnoodiging ontvangen hebben, hebben België en andere landen, welke in gelijksoortigen toestand ver- keeren, die niet ontvangen. Het neutrale België Iran zich niet aansluiten bij de viering van eene buitenlandsche historische gebeur tenis. Hiermede was de zaak algeloopen. BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld, dat Montkouroff sedert •eniga dagen den ministerraad niet heeft bij gewoond. Men merkte ook op, dat Mont kouroff en Stambouloff niet geïllumineerd hebben op 's vorsten verjaardag. Het blijkt dat de Tarkscbe regeering alleen tot de onwettig-verklaring van prins Ferdinand zal overgaan, wanneer de mogendheden het volkomen eens zijn, ook over de in verschillende gevallen aan te nemen houding. Intusschen bouwt Rusland op die onwettig-verklaring bereids plannen, alsof zij reeds heeft plaats gehad. Na de verwijdering van prins Ferdinand zoo de schismatieke aartsbisschop van Tirnova, de bekende Clement, het voorloopig bewind in handen nemen en een nieuwe Sjbranje doen kiezen. De nieuwe Sobranje zou dan een «vmmisrie benoemen, welke den Czaar het berouw der natie zou gaan betnigeD. AlleB zon daarna vergeten en vergeven zijn, de nieuwe vorst, der Sobranje door Rusland worden aan- gewezen, en de Bu'.gaarscbe kwestie als een rook zijn vervlogen Er zal nog wel wat aan falen eer dit denk beeld van Rusland opgaat, evengoed kon men Bulgarije in eens bij het Russische rijk inlijven. De Bulgaren schijnen dan ook niet geneigd, vorst Feidinand zoo dadelijk aan de deur te zetten maar veeleer om zich onder zijne leiding tot het uiterste tegen Ruslands aanspraken te verdedigen. DUITSCHLAND. De berichten uit San Remo omtrent den toestand van den Kroonprins worden schaars, sinds de geneesheeren besloten hebben, geene mededeelingen aan de dagblad-korresponden- ten meer te doen. Eergisteren berichtte nog de Reichsanseigerdat de prins een goeden nacht had gehad en de algemeene toestand en uitzicht verbeterd waren. Van gisteren wordt gemeld, dat de prins zeven uren met kleine tusschenpoozen had geslapen en op den dag, bij het uitnemend fraaie weder, ander half uur op het balkon had doorgebracht. Hij was toen iets meer opgebeurd. Zijn oudste zoon, prins Wilhelm, is gisteren te San Remo aangekomen. Dr. Bergmann was den prins tegemoet gereisd. Van particuliere zijde wordt gemeld, dat de operatiewond langzaam geneestmaar de prins is zoo verzwakt, dat hij de gevolgen der operatie wel niet zal te boven komen. Personen, die den prins voor de operatie gezien hebben en hem thans wederzagen, waren verschrikt over de verandering, die zijn voorkomen heeft ondergaan. De prins zag er vermagerd, bleek en atgemat uit doch schijnt het ernstige van zijn toestand niet in te zien. De Prinses zou echter ge waarschuwd zijn, zich op alles voorbereid te houden. In overleg met prins Bismarck heeft dezer dagen de Keizer voorzien in den exceptioneelen toestand, die de ziekte van den Kroonprins me debrengt. Gebruik makende vau eenclausa'e der Pruisische grondwet, welke bepaalt dat de tijdelijk verhinderde monarch zelf zijn plaats vervanger kan aanwijzen, heeft hij voor 't ge val zich deze omstandigheid met hem, den Keizer, mocht voordoen, prins Wilhelm aan gewezen evenals na de moordaanslagen van 1878 de Kroonprins daartoe de aangewezen persoon was. Sterft de Keizer, dan moeten natuurlijk de bevelen uit San Remo komen, wijl dan zijn zoon Friedrich Wilhelm zelf de monarch is, die in deze heeft te beslissen. ENGELAND. Het blijkt meer en meer, dat het Katholicis me in Engeland ontzaglijke vorderingen maakt en velen tot het aloude geloof terugkeeren. Ook verscheidene Protestantsche predikanten gaan tot de Katholieke Kerk over. Verleden week heeft de als schrijver welbekende predi kant H. Morden Bennett van Bornemoufb, in de St. Patricius-kerk te Londen het Pro testantisme afgezworen en werd hij plechtig in de Roomsch-Katholieke Kerk opgenomen. Ook de vrouw van den predikant is Katholiek geworden en had daartoe reeds het voornemen opgevat eer hij door da studie der Kerkvaders tot het vinden van de waarheid kwam de lezing van een polemiek in de Church Re- viewwaaraan drie Katholieke priesters deelnamen, had hem tot deze studie bewogen. De nieuwbekeerden ontvingen hunne eerste H. Communie en het H. Vormsel uit de han den van ZEm. kardinaal Manning, zooals men weet zelf «en bekeerling uit het Protestan tisme. Morden Bennett is een predikantszoon. Zijn vader was predikant te Bornemouth en bouwde er een nieuwe Anglicaansche kerk, terwijl hij ook tot het bouwen van nieuwe kerken in de naburige gemeenten bijdroeg. De broeder van den bekeerling is thans nog predikant te Bornemouth. H. Morden Bennett is de schrijver van het »Vademecum des predikers," „de Koning der Glorie", „de voet des Kruizes" en verscheidene meditatie-boeken. FRANKRIJK. De veroordeeling van Grévy's schoonzoon tot twee jaren gevangenisstraf plus eene geld boete van 3000 fr. en het verlies zijner bur gerschapsrechten gedurende vijf jaren, heeft in alle kringen der Fransche samenleving diepen indruk gemaakt. In de Kamerzitting van eergisteren was men er letterlijk door verplet. De meeste afgevaardigden waren door het vonnis en de gestrengheid daarvan zeer verrast. Men had dit dan ook voor Grévy's schoonzoon niet mogelijk geacht. Grévy hoopt dan ook nog, dat zijn schoon zoon in hooger beroep zal worden vrijgespro ken of het vonnis althans zal verzacht worden. Ofschoon Wilson niet als de hoofdschuldige wordt gebrandmerkt, wordt hij zwaar gestraft-, omdat hij van zijn hooge positie in het Elysee schandelijk misbruik heeft gemaakt. Voor Ribaudeau, Dubreuil en Hébert werden ver zachtende omstandigheden in aanmerking genomen en zij aldus respectievelijk tot 8, 4 en 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. Madame Rattazzi werd vrijgespioken. De markies de Breteuil, vriend van den graaf van Parijs, trad eergisteren in de Fran sche Kamer in een merkwaardige beschouwing over de Triple-Alliantie, welke volgens hem door vele Franschen al te zorgwekkend wordt opgevat. De allianti is niet innig, want Oos tenrijk kan Königgratz nog niet vergeten en heeft van de Buitsche overheersching minstens evenveel te vreezen als van de Slavische. Italië heeft alles te verliezen, maar uiterst weinig te winnen. Engeland heeft groot belang bij het behoud van Frankrijk als groote mogend heid en voor het poli'ieke evenwicht in Europa. Vooreerst is oorlog niet waarschijnlijk, maar Frankrijk moet zich voorbereiden. En dat kan slechts met een blijvend minister van Oorlog en een blijven! minister van Buiten landsche Zaken. De rede baart veel opzien in Frankrijk. OOSTENRIJK. In Oostenrijk hebben de Katholieken even als wij hier te lande den grooten strijd om de school te voeren. Onder de elkaar opvol gende liberale regeeringen was ook daar een schoolwet naar het model van die van Kap- peyne ingevoerd. Thans nu eene meer be houdend gezinde regeering aan het roer is, hebben ook zij moed geschept en in den Rijksdag heeft prins Lichtenstein een nieuw ont.werp-schoolwet voorgesteld, dat de grieven der Katholieken zal wegnemen en de gods dienstige school ten goede komt. Met beide handen is dit on'werp door ds katholieke partij door geheel Oostenrjjk aangegrepen en eene grootsche manifestatie heeft door heel het rijk ten gunste van het ontwerp van prins Lichtenstein plaats, die den liberalen den schrik om het hait slaat. Tdgenover eene liberale vergadering is eene bijeenkomst van de nationaal-Oostenrijksche partij gehouden, welke door meer dan 5000 burgers van Weenen werd bijgewoond en waarin met algemeene stemmen besloten werd, zooveel mogelijk stappen bij de volksvertegen woordiging tot steun van het ontwerp-Lich- tenstein te doen. Zoo gaat 't het geheele land door. Uit Reder- Oostenrijk Bohemen, Moravie enz. worden adressen met duizenden handteekeningen bedekt tot steun van het ontwerp gezon den. Alleen uit Opper- Oostenrijk zullen er 276 bij den Rijksdag worden ingediend- Tegenover dit krachtvol en beslist optreden der Katholieken doen de liberalen al het mogelijke, om hun ongodsdienstige school te redden. Reeds tweemaal hebben zij in den Rijksdag de regeering naar hare inzichten gevraagd, maar deze laat zich daarover niet uit en zegt, dat het tijd genoeg is daarover te spreken, wanneer het ontwerp in behande ling zal zijn gekomen. ROME. Uit Rome wordt gemeld, dat de onderhan delingen tusschen Rusland en het Vaticaan trots alle geruchten nog niet tot een goed ver loop zjjn gekomeD. Er kan nog geene over eenkomst tot stand komen, daar Rnaland aan het Vaticaan da volgende voorwaarden stelt le Benoeming der katholieke bisschoppen door den Czaar, 2e het uitsluitend gebruik van bet Russisch in alle Russische keiken bij het prediken, onderwijzen, in een woord bij alles wat niet uitsluiiead tot den kerkdienjt be hoort, 3j Onderwijzing van den Ruasischen godsdienst aan de kinderen, gespiot en nit ouders, waarvan de een tot de Katholieke Kerk be hoort. Dat de onderhandelingen vooral op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2