BIJVOEGSEL ïtrnientottdachq Juichten, behoorende bij de van 4 en 5 MAART 1888. 188019,928 188122,422 1882,22,558 i Schiedam, 3 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders hrengen ter kennis van te belanghebbenden, dat de Mili tieraad in het 2a district van Zaid-Hollaud, voor deze Gemeente op Donderdag den 22 blaart aanst., des voormiddags ten 10 ure, 3Üae Eerste Zitting zal honden te Rotterdam, tn het Oude Mannenhuis aan de Hoogstraat aldaar. Zij brengen wijders in herinnering art 91 der wet op de nationale militie van den 19 Augustus 1861, {Staatsbladen. 72,)luidende In de eerste zitting van den militieraad wordt uitspraak gedaan omtrentde verschenen vrij- willigera voor de militie de lotelingen, die rede van vrijstelling hebben ingediend; de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeldalle overige lotelingen. Dientengevolge roepen zij op de lotelingen der lichting van 1888, om ten bepaalde dage, Ure en plaatse voor gemelden militieraad te verschijnen. Zij, die nog geen briefje hebben ontvangen tot het herijken honner maten of gewichten, kunnen dit aan het commissariaa; van politie tot a. s. Dinsdag bekomen. Door de politie alhier is aangehouden vrouw Z., geb. H,, wonende alhier, die op een val- scbeu naam verleden week Zaterdag-avond bij den winkelier J. T. Heinsbroek, aan het Broers- veld, 3 paren mansschoenen had gehaald en in de maand December jl. ook de winkelier H. Yan Doorn, aan het Broersveldpad, voor 2 paren kderen pantoffels bad opgelicht. Een paar schoenen en pantoffels had zij haar man gegeven en de overigen te gelde gemaakt. Gisteren middag ten 3 ure is ten hnize van vronw Peters aan den Langen Achterweg een schoorsteenbrand ontstsan, die door de politie, geholpen door eeuige personen, spoedig met een extincteur werd geblnscht. Vermoe delijk door het vlam vatten van een stnk klee- ren, dat bij de kachel bing, ontstond in de zelfde straat brand bij G. Löke. De vlam sloeg over op een gordijn waarachter een wieg met een slapend kind stond. Een dochtertje van L. nam het kind nog bijtjjds nit de wieg, het had slechts geringe brandwonden bekomen Do brand werd ook hier door de politie met den extinctenr geblnseht. Tot voc rlichticg van de nieuwe kiezers meenen wij te moeten opmerken, dat men voor het uitbrengen van zijn stem moet gebruik maken van het stembiljet, dat van wege bet gemeentebestuur is toegezonden en van het vereiechte zegel voorzien is. De naam mag op bet stembiljet doorgehaald en een andere daarvoor in de plaats gesteld worden. Zoo noodig kan men ook aan het stembureau op het Stadhuis een nieuw biljet krijgen. Wanneer het gezondene zoek is geraakt, wordt aldaar een nienw stembiljet verstrekt. Aan het Yaste-mandement van Z. D. Hw. Mgr. Leyten, Bisschop van Breda, ontleenen wij de volgende passage, waarin de hoogw. prelaat de woorden van wijlen den beroemden bisschop mgr. von Ketteler tot de zijnen maakt. De daar aangehaalde woorden mogen zeker ook wel door de gelcbvigen in de overige dioceezen behartigd worden Gaarne maken wij hier de woorden van een vroom en geleerd Bisschcp tot de or ze en zeg gen U met hem »Als Katholieken zijt gij verplicht alleen dengene te kiezen, van wien gij door U zei- ven of na ingewonnen raad van godsdienstige en vertrouwbare personen, de overtuiging kunt hebben, dat hij zijn ambt tot het ware heil van Kerk en Staat zal bekleeden namelijk ter ver betering der zedelijkheid en tot voortgang van den godsdienst. Indien gij uit lafheid of traagheid niet kiest, of indien gij om de gunst van een invloedrijk persoon, of om ander tijdelijk voordeel te ge winnen, een man kiest, van wien het te vree zen is dat hij nw Godsdienst benadeelen en vooral het godsdienstloos onderwijs der jeugd bevorderen zal, dan zijt gij voor God mede ver antwoordelijk voor al het kwaad, dat hij zal stichten.'' Wij vermanen U dan, B. G., dat gij ook in het publieke en burgerlijke leven als brave Katholieken voor de belijdenis van uw geloof zoudt uitkomen en immer zóó handelen, zooals gij dat naar de leerschiften van het Evan gelie verplicht zijt te doen. In de N. R. Ct. van heden wordt gezegd, dat het zulk een stout stuk is, om in het dis trict Schiedam met een protectionist aan te komen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Of de JV. Re goed op de hoogte is van de toestanden alhier, betwijfelen wij hard, en dat zij voor onze belangen zich bijzonder interesseerde, is nog nooit geblekendaarom mag hare bezorgdheid voor die belangen wel terecht bevreemding wekken Intussohen willen wij met betrekking tot hare bemerking omtrent de onmogelijkheid eener heffing van hooga graanrechten voor de branderijen opmerken, dat, ingeval znlke rechten geheven worden, niets gemakkelijker zal zijn dan de granen voor industrieel gebruik vrij van rechten te laten dit geschiedt thans o. a. ook met het zont voor de vi3scherij enz. En wat de landbouwers betreft, vraagt hnn maar eens wat zij liever willeD: dure melk en boter en kaas, dan wel dat al die artikelen dood goedkoop zijn, terwijl de lieden zelfs dan nog nauwelijks geld hebben om dit alles te koopen. Gerust mag men zeggen dat dure tijden meestal ook goede tijden ziju en daar mede houden de boeren het 't, meest 1 Bij konbesl. van 2 MaaTt is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de btaten-Geceraal, in de hoofdkiesdistricten Brielle en Enk huizen op 6 Maart en, in geval van herstemming, op 20 Maart in te leveren, zullen worden geopend resp. op 8 en op 22 Maart. Het geheele aantal kiezers in de 84 distric ten, waarin ons land voor de verkiezingen der Tweede kamer is verdeeld, bedraagt ongeveer 290,000 of 61/» pet. der bevolking. Dit getal is ongeveer 10,000 beneden de schatting der regeering, die het op 300.000 raamde. De heer Famcombe Sanders had voor speld dat er wel 350,000 zonden zijn, maar heeft zich blijkbaar vergist. In de laatste dagen zjju van katholieke zijde nog kandidaat gesteldte Deutichem, mr. J. G. S. Bevers; te Njjmegen, de heer A. E. Reuther; te Apeldoorn, de antirev. kandidaat, graaf Van Bijlandtte Vechel, de heer B. R. F. van Vlijmente Woerden, de heer A. J. Th. Hofman. - Ziet en oordeelt, kiezers 1 Het zuiver bedrag der kosten van het la, i' onderwijs bedroeg in het jaar 1879 f 7.387,158 1880.... 8 3 5,878 1881.... 10.198,943 1882.... 13.031,831 De bevolking der boeven-paleizen bedrot in het jaar 1879..20,131 Deze cijfers vielen ons toevallig ia hand. kiezers, 't Is slechts een staaltje, Men ne |ft het als dusdanig in ontvangst en bew e hat goed. De Zuidh. Een treffend sterfgeval had eergisteren Maassluis plaats. Terwijl men een vrouw gr waarts droeg, overleed haar echtgenoot,. Bei< waren in den bloei des levens en laten c zeer jonge kinderen na. Blijkens kennisgeving van den directeur het postkantoor te Rotterdam, zou volg ontvangen Inricht van de Ned.-Am er. Stof vaart-maatschappij, het stoomschip Zaana op heden Zaterdag niet vertiekken. eerstvolgende afvaart zal geschieden op Maart door het stoomschip Rotterdam. Een aantal visschers van Huizen ging Woe dag met sleden op de Zuiderzee over het op de spieringvangst. Veertig- vijftigduiz» van die vischjes werden door hen gevanp Uit Bols ward (1 Maart) schrijft men o Het ijs regeert. Alles, behalve de verk zingsdrukte, moet daarvoor zwichten, vaarten zjjn banen van hard ijs, met hoo gevaarlijke wakken. De baanvegers wak bonderden en duizenden bewegen zich door h de provinoie. Marktsleden hebben de mar schepen vervangen. Eiken dag zijn er tal hardrijderijen, de vlaggen wapperen in groo getale; er is daags muziek op de banen 's avonds in sociëteit of herberg. In de e zaal houdt de eene of andere 2e Kamerkat, daat zijne redevoering, in eeoe andere de voo... zifter van eene ijsclnb. Politiek debat ginI muziek en bal hier, leven overal. (A .R .Ct. De verminkten door het ongeval te Ruit; wold zullen van de Exploitatie-maatecbai levenslang genieten het volle traktement, p het gedeelte der emolumenten, dat vóór ongeluk door hen genoten werd. Onder Erica, in Drente, is een meisje, zich achter een turfhoop had neergezet, slaap gevallen en zoodanig door dekt bevangen, dat toen men haar zocht, men ljjk vond. In het gezin van Aalderink te Otterlo meente Ede) zijn een 2-tal meisjes van en 6 jaar ond, overleden tengevolge van chinenvergiftigiog, bij bet eten van At.' kaansch spek. De vronw en de andere k deren zijn nog ongesteld. 4- Ml a :i- In de nabijheid van Tilburg is Woei een man aangetroffen, die niet meer kon, omdat zijn beide voeten bevroren w Hij is ter verpleging naar het zieke ir, overgebracht. De machinenfabriek „Breda" heeft dagen uit Spanje eene bestelling gekregt - vijf locomotieven voor een tramlijn naa oelona. Te Oosterhoot (N.-B.) is weder een afgemaakt, die vermoed werd aan hoi heid te lijden. Daarom moeten de honden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 5