'Ie Jaarg, Woensdag 7 Maait 1888 No. 3025. VERSCHIJNT D A GEL IJ K S. NEDERLANDSCHE BEDEVAART i NAAR LORETO EN ROME. Bureau: Boterstraat, E, 3 9. gtfflPWlt <©»*pcht. NIEUWE SQUEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertontiën Van 16 regels/0.6O Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het comité acht zich gelukkig, te kunnen öiededeelen, dat de bedevaart naar Loreto en Home verzekerd is. Het getal van hen, die zich bij de ver- Schillende leden van het comité ter deelneming aanmeldden, bedraagt reeds meer dan één Honderd en vijftig. Deze gunstige uitslag geeft het recht, te wachten dat nog meerde len in Nederland zich bij deze bedevaart zullen aansluiten. Met het oog op de verheven be- teekenis van dezen tocht, vertrouwende op de liefde en de geestdrift, die alle katholieke Nederlanders vervullen en bezielen voor dan grooten en roemrijk regeerenden Paus Leo den XlIIn heeft het comité gemeend de on herroepelijke sluiting der inschrijving te moe ten uitstellen. De gelegenheid tot deelneming aan den pelgrimstocht blijft bij de leden van bet comité geopend tot den 15en Maart. De betaling der reiskosten moet plaats hebben voor den 20sten Maart. Het comité durft hopen, dat op den 15n Maart het getal der deelnemers nog zeer zal zijn toegenomen. Binnen weinig dagen zullen bij de leden der commissie verkrijgbaar zijn de biljetten, die als bewijs van deelneming en tevens als quitantie voor de betaalde reiskosten gelden. Namens het comité, Dr. Schaepman. 2 Maart 1883. AFRIKA. In Soedan hebben weder ernstige gevech ten plaats gehad. De Arabieren veroverden een fort ten westen van Soeakim en richtten van daar een hevigen aanval tegen de stad, welke vier uren duurde. Zij werden echter met verlies van honderd dooden en gewon den terug gedreven. Kolonel Rapt sneuvelde en 19 soldaten werden gedood of gewond. Ook aan de Roode Zee schijnt een treffen op handen te zijn. De bevelhebber der Itali- aansche troepen heeft aan de regeering ge seind, dat de Abyssiniers in aantocht zijn. Zjj tellen ongeveer 80,000 man. Aan de Times wordt uit Saati gemeld, dat het stamhoofd Debeb zich met den Negus van Abyssinië heeft verzoend. De Italianen rekenden vast op den steun van dit machtige opperhoofd. DUITSCHLAND. De Reichanzeiger bericht, dat de Keizer door eene lichte verkoudheid bevangen, waar schijnlijk verscheidene dagen genoopt zal zijn in zjjn kamer te blijven. Van particuliere zijde wordt nog gemeld, dat de ongesteldheid van Keizer Wilhelm bestaat in eene lichte verkoudheid en aandoening van de blaas. Hij moet het bed houden. In den toestand van den kroonprins schijnt thans weder eene dier tijdelijke beterschappen te zijn ingetreden, welke reeds meermalen zijn voorgekomen, doch den voortgang der eigenlijke kwaal niet stuiten. De uitslag van het onderzoek, door prof. Waldeyer ingesteld, blijft voorloopig geheim. Prins Wilhelm is reeds op zijne terugreis uit San Remo. Het heeft zeer de aandacht ge trokken, dat de gematigde liberale hoogleeraar Von Gneist den post van Beirath bij den prins aanvaard heeft, met het oog op de mogelijkheid dat deze, teneinde 's keizers taak te verlichten, belast mocht worden hem te vervangen in sommige staats-aangelegenheden. In het Oosten van Duitschland aan de Russische grenzen zullen weder een aantal strategische spoorweglijnen worden aange legd. De regeering heeft daartoe een krediet van 18 millioen mark bij den Rijksdag aan gevraagd. In hare toelichting bij deze voor dracht zegt de regeering uitdrukkelijk, dat niet de behoeften aan het gewone verkeer maar alleen „militaire belangen" dezen aan leg noodzakelijk maken. De forten van Koningsbergen krijgen dit voorjaar gepantserde torens, terwijl bij de in Dantzig liggende regimenten de beruchte vierde bataljons in garnizoen worden gelegd. Ontzettende sneeuwstormen maken op het oogenblik alle verkeer op de Duitsch-Russische spoorwegen onmogelijk zelfs de toevoer van levensmiddelen voor de Russische troepen op de grenzen is gestuit, zoodat menschen en dieren aldaar met groot gebrek bedreigd worden. ENGELAND. Bij het voorstel, in het Lagerhuis gedaan om over te gaan tot behandeling van de artikelen der oorlogsbegrooting, stelde Barlott voor eene commissie te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar de middelen van verdediging des lands. Bordrick bestreed dit voorstel uit naam der regeering, dewijl zoo danig onderzoek alle zwakke zijden der lands verdediging voor de geheele wereld bloot zoude leggen. De minister Smith verklaarde zich bereid tot een onderzoek in hosverre de inrichting van het leger en de vloot aan de nationale behoeften beantwoordtdoch met Bartlott's voorstel kan de regeering zich niet vereenigen. De beraadslaging is tot Donder dag verdaagd. De Standard meldt uit Weenen dat da regeering niet roornemens is den afloop der tegenwoordige leger wet af te wachten maar onmiddellijk na Paschen wetsontwerpen zal indienen in de Hongaarscbe en Oostenrijkscha parlementen, strekkende om de manschappen van het Oostenrijksch-Hongaarsch leger met vjjf-en-twintig percent ongeveer te verboogen, daardoor het totaal van het leger opvoerend tot over een millioen man. De verhooging zoude dadelijk tot stand komen, waartoe da regeering een extracrediet wil aanvragen, hetwelk waarschijnlijk 100,000,000 fl. beloopt wegens de noodzakelijke vermeerdering van wapenen, amunitie, kleeding en proviand. De delegation zullen in het begin van Mei dit extracrediet in overweging nemen. De Standard meldt uit Shangai, dat da Ghineesche regeering aan de Britsche exploi tatie stoomboot verboden heeft de Boven- Yangste op te varen. Dientengevolge werd het vaartuig in de haven van Yjang aangehouden. Uit Kopenhagen verneemt hetzelfde blad, dat bet spoorwegverkeer in Denemarken en Z we den stiltaat tengevolge van sneeuwstormen. HET OOSTEN. De Porte zou reeds besloten z|jn de ver kiezing van prins Ferdinand tot vorst van Bulgaria, op verlangen van Rusland, ten deze ondersteund door Frankrijk en Duitsch land, onwettig te verklaren. Het antwoord der Porte in dien zin zou in beginsel z|jn vastgesteld. Het Journal de Pariz meldt uit Bucharest, dat Stambouloff een manifest aan het Bul- gaarsche volk gereed maakt uit naam van prins Ferdinand, waarbjj de onafhankelijkheid van Bulgarije onder de regeering van »Fer- dinand I, koning van Bulgarjje" geproclameerd wordt. De bezetting in de steden aan de oevers van den Donau en in de forten aan de Zwarte Zee is verdubbeld. In Rumenie is eene ministerieele crisis uitgebroken. Het kabinet is afgetreden en de Koning heeft prins Ghika, voorzitter van den Senaat, ontboden en zich met hem over den toestand onderhouden. Blijkens berichten, bij bet ministerie van binnenlandscbe zaken in Servie ingekomen, z|jn gisteren b|j de verkiezingen voor da Skuptschina alle radicale kandidaten gekozen, benevens 11 liberalen en 4 van onbekende richting. ROME. De Gaulois verneemt van z|jn Romeinschen correspondent bet volgende, dat wij onder alle reserve mededeelen „Ik verneem, dat de Paus een commissie van kardinalen heeft benoemd, om de volgende kwesties te onderzoeken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 1