Itairlairdacfy Sqitta. Zou men in het geval dat internationale verwikkelingen Italië in een oorlog mochten betrekken, de zetel van het Pausschap buiten Home en Italië moeten verplaatsen, om aan den H. Stoel volle onaihankelijkheid, alsmede de verkeermiddelen, dien hij noodig heeft voor zijn betrekkingen met de geheele katholieke wereld te waarborgen Het antwoord op deze vraag is, naar 't schijnt, bevestigend ge weest. De commissoriale kardinalen waren bijna allen van gevoelen 't is nog immer de correspondent van den Gaulois, die spreekt dat, wanneer Italië in oorlog raakt met een katholieke mogendheid als Frankrijk, de Paus onmogelijk zijn onafhankelijkheid te Rome zou kunnen bewaren. Bij zulk een oorlog zou de H. Vader meer dan ooit gevangen zijn. Hij zou zich moeten verheugen in de nederlagen der Franschen, spijt gevoelen over hun overwinningen. Maar de Paus is het hoofd van alle katholieken bij is aller Vader, en kan niet voor den een en tegen den ander partij kiezen. Hij moet boven de nationale kwesties verheven blijven en onbeweeglijk in zijn zending van vrede en eendracht, zelfs zijn nationaliteit, zijn liefste wenschen vergeten, om de waarachtige ver tegenwoordiger van Christus op aarde te zijn, de Paus van allen; de Paus met van Italië alleen, maar van de geheele wereld. Natuur lijk zou zulk een onpartijdige houding des Pausen slecht worden opgevat door de Ita- lianissimi en men zou den H. Vader tot in zijn Paleis komen bedreigen. Om deze ge varen te ontgaan en ook om allen verdachten schijn weg te nemen, zou men, dus besloot de commissie van kardinalen, tijdelijk de zetel des Pausen naar elders moeten overbrengen. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Daily News ge meld, dat de Spaansche regeering gestreng doet letten op de handelingen der agenten van Zorilla. Zorilla's handlangers leggen eens groote bedrijvigheid aan den dag naar aan leiding van een nieuw manifest door den agitator van uit Londen uitgevaardigd, waarin hij het tegenwoordige regeeringsstelsel in Spanje ten zeerste afkeurt. Schiedam, 6 Maart 1888. Dat de liberalen ijveren voor hun kandidaat «nalle eerlijke middelen in het werk stellen, om zijne verkiezing te bevorderen, zal zeker niemand hun ten kwade dniden. Maar of onder eerlijke middelen ook moet verstaan worden, wat gisteren hier van liberale zijde ib in't werk gesteld, laten wij aan het oordeel onzer weldenkende stadgenooten over. Gisteren verscheen een buitengewoon num mer van de Schiedamsche Courant, bevat tende een »laatste woord aan de kiezers in het kiesdistrict Schiedam." Zeer wijselijk be gint de redactie te zeggen, dat de tijd van redeneeren voorbij is met het oog op de aan staande opening van de stembus. Uit het pamflet blijkt inderdaad, dat de tijd van redeneeren voorbij is, daarentegen blijkt de periode van verdachtmaking en misleiding ta zijn aangebroken. Eenige kleine hatelijk heden ter zjjde latende, wjjzen wij er slechts op, hoe dr. Knyper, dr. Schaepman en Domela Nieuwenhuis als een driemanschap genoemd worden, uit wier verbond niets dan ellende voor het Vaderland zal voortvloeien. Verder wordt hot geschil in de Ned. Herv. Kerk be hoorlijk geëxploiteerd en dr. Knyper als „de groote scheurmaker" aangeduid blijkbaar is het schotschrift er dan ook op berekend, om op bet gemoed der z. g. synodalen onder fle orthodoxe Protestanten te werken. Wij, Katholieken, komen er nogal genadig af moge lijk ligt er voor ons nog iets in 't zont alleen wordt er gezegd, dat wij niet vrij zijn in onze beweging. Dat zijn wij inderdaad in zoo verre niet als wij bij het verkiezings- werk met eer en geweten te rekenen hebben. Het pamflet is er verder ook op berekend, op de landbouwers in ons district invloed nit te oefenen en hen te misleidenimmers, zoo betoogt 't, wanneer de graanrechten inge voerd worden, zullen de spoelingprijzen ver hoogd worden en dan zal de zuivelbereiding in 't hart worden getroffen 1 Wij gelooven dat het hier aangehaalde voldoende zal zijn, om den zin van dit vuil aardig geschrgf te doen kennen. En zulk een blad wordt gesteund door bet goede geld onzer gemeente, dat alle belastingschuldigen moeten bijeenbrengenen dat blad vindt nog lezers onder onze katholieke stadgenooten. Zullen zg dan nooit wijs worden 1 In denzelfden geest als het hierboven be sproken geschrift is een schrijven, door dr. ^au Leeuwen, vroeger orthodox her vormd predikant te Vlaardingen, thans hoog leeraar te Utrecht, aan de Vlaardingsche Courant gericht. Het lnidt als volgt: Van verschillende zijde is mij gevraagd, dat ik nog anders dan alleen tot afwering van een persoonlijken aanval, gelijk ik deed ia de Vlaardingsche Courant van 25 Febr. 11., mij zou mengen in den verkiezingstrjjd in het district, waartoe ook Vlaardingen behoort. Ik heb het geweigerd, maar kom daar nu nog van terug. Waarom Gisteren avond hoorde ik een deel eener politieke rede van dr. Schaep man, hier ter stede. Een deelwant, daar vooruit gelegenheid tot debat was aangekon digd, werd die aanstonds teruggenomen. Maar wat ik gehoord heb, is genoeg om mij elke aarzeling te doen afleggen, en om overal waar mijne stem kan dóórdringen, en nu bepaalde lijk te Vlaardingen, de waarschuwing te laten hooren protestanten past opVlaardingers kiest den heer mr. J. G/Patijn, en niet den man, wiens partij in verbond is met Ro m e 1 E. H. van Leeuwen. Ltrecht, 3 Maart 1888. Blijkens bericht van 's Konings gezant in Belgie zal daar te lande, met ingang van 9 Maart, de invoer van schapen, versch schape- vleejoh en schapevaehten, afkomstig nit Nederland, weder vrijgelaten worden, mits onder overlegging van bewijzen van herkomst ten genoege der Belgische douane. Van vertrouwbare zijde verneemt De Inge nieur, dat de hootdinspecteur en de beide inspecteurs van ;s Rijks Waterstaat, aan den Minister van Waterstaat een krachtig protest hebben ingezonden, wegens de grievende wijze, waarop bij de vaststelling der ljjet van ver kiesbaren voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal, het korps van den Rijks-Waterstaat is voorbijgegaan en de belangen van de technici in Nederland zijn miskend. Voortaan znllen vijfmaal 's weeks brieven en andere stukken naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika kunnen worden verzonden met den trein van 7.14 a. uit Rotterdam naar VlissingeD, nl. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, des Maansdags, Dinsdags en Vrijdags in aansluiting op het vertrek der Britscbe paketbooten uit QueenstowD, en Woensdags en Zaterdags op het vertrek van de stoomschepen der Noorddnitsche Lloyd uit Southampton. De Haagsche Kookschool ondervindt veel sympathie. De cursussen worden druk be zocht en de aanvragen tot plaatsing nemeB dagelijks toede praotische lessen worden reeds door een veertigtal leerlingen, waaronder verscheidene gehuwde dames, bijgewoond. Te Aarlanderveen ontving G. Z. eenzelfde schrijven in de Fransche taal van zekeren D» Rios, to Valancia, als onlangs van zekeren welgestelden burgerman uit Dinteloord werd gemeld. VolgeDs den briefschrijver is hij door het Spaansche Gouvernement tot 12 jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Antwoord werd ver zocht, om zich met hem in betrekking te stel len met onderteekening van ,\B. Dat is er dus een, die uit pnre mensohenmin zijn medemen- schen wil oplichten. Te Haarlem is Vrijdag de lOl.jarige Maria Trempe, wed. Jan Knoppert, geboren te Haar lem 21 November 1786, overleden. Tot haar laatste oogenblikken bleef zij helder van geest. Met. belangstelling vernemen wij, dat bjj het hoofdoomité voor de viering van 's Pausen jubilé bet voornemen bestaat om het album Neerlandia Catholica, dat aan Z. H. den Paus, ter gelegenheid van den Nederlandschen pelgrimstocht, zal worden aangeboden vooraf ter openbare bezichtiging te stellen in ver schillende groote steden van ons Vaderland. Voor Amsterdam zal in de lokalen van Artï et Amicitiae de tentoonstelling worden gehou den op 11, 12 en 13 Maart. (7.) Als een sterk bewijs van opgewekt politiek leven in de hoofdstad kan dienen dat het ledental der katholieke vereeniging Recht en Orde van 830 sedert Donderdag j.l. is ge klommen tot 1000. Een zeer treurig ongeluk had Z aterdag in de Bloemstraat te Amsterdam plaats. In perceel 130, waar een drogisterij gevestigd was, wilde de vrouw een pot met was op een petroleum- toestel plaatsen; misschien haalde zij het toestel te driftig naar zich toe, althans de pot viel om, de was vatte vlam, die nu de ongelukkige vrouw als 't ware overstroomde. Ia minder dan geen tjjd vatte ook het houtwerk in den winkel vlam, zoodat een ondoordringbare rook ieder belette Daarbinnen te gaan. Het gillen van de ongeluk kige hield aan, zonder dat iets tot haar redding gedaan kon worden. Gelukkig wist zij einde lijk de voordeur te bereiken, doch met afschu welijke brandwonden overdekt viel zg op de straat. Zg werd opgenomen en in een bak kerswinkel gebracht, daar zij reeds te ver heen was o m per vigilante naar het Gasthuis te wor den vervoerd na veel moeite slaagde men er in, haar in een brancard te vervoeren. Een schoenmaker in de buurt, die vernam dat haar kind van vier weken zich nog in het brandend perceel bevond, slaagde er in het kind uit de achterkamer te halen, doch ook hij moest, zwaar aan beenen en aangezicht verbrand, naar het Gasthuis vervoerd worden. De brandweer was intussohen spoedig ter plaatse aanwezig en wist den brand tot het beneden-gedeelte van het huis te beperken. De man der ongelukkige vroHw was juist naar Utrecht gegaan, om het kind van zijn zuster te begraven. De visecherij heelt nog op de Noordzee; noch op de Zuiderzee bij Tersohelling in de afgeloopen week iets opgeleverd, wijl de vis- schers wegens ijsgang niet durfden uitzeilen. Te Oldelamer (Fr.) zou een persoon een ge weer van een ander koopen. Vooraf zon men het oude wapen beproeven het sprong echter en den schutter werd de wijsvinger van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1888 | | pagina 2